Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (6)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui Burtocika

Cred ca am scapat fraiele cu mesele ... Nu stiu ce se intampla si unde gresesc, dar de la o vreme moapsa mea mananca foarte haotic ! Se trezeste, suge tare la un san, pe urma adoarme; cateodata o ora, noaptea chiar si 2 ore jumate. Apoi se trezeste iar si o pun la celalalt san, se repeta povestea, a 3-a oara ii dau biberon cu LP, pt ca nu mai am nimic la sani. Si uite-asa mananca din ora-n ora, sau la 2 ore, are un program foarte neregulat si nu stiu ce sa ma mai fac ! Tocmai cand ma bucuram ca se trezeste ceas la 3 ore, ca golea ambii sani si supliment 3-40 ml, acum isi intinde mesele pe toata ziua ! Nu stiu unde gresesc si ce as putea face, pt ca nici ea nu e chiar fericita, de mine nu mai vorbesc ...

Partea buna este ca ma inscriu si eu in randul celor care au renuntat la o masa de noapte Mananca pe la 22 ultima masa, apoi se trezeste pe la 4-5 dimineata, si apoi la 7-8, asa ca suntem relativ ok noaptea. Mai greu e cu adormitul, ca de la 4 abia pe la 6 imi adoarme iar ...

*****************************
Irina (2006) si Miruna (2011)
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele



poate pur si simplu are un puseu de crestere.
ii dai supliment la fiecare masa?
eu din exp mea iti zic ca dc ii dai supliment la fiecare masa, incepi sa nu mai ai lapte destul si bebe sa fie mai fomist, pt ca se satura altfel de la LP. o sa se agite cautand senzatia aia pe care i-o lasa LP. asa cred.

eu cand am inceput cu suplimentul, am inceput sa nu mai ud tricoul de lapte si sa nu mai scot atata la pompa. pur si simplu. nu stiu dc s-ar fi intamplat oricum, sau are leg cu LP, dar din ce spun fetele la sectiunea de alaptare, se pare ca dc nu alaptezi exclusiv, incepe sa ti scada lactatia.si dc bebe simte si gust de LP, incepe incet incet sa-l prefere.

zic si eu, poate gresesc.


sper sa fie doar un puseu de crestere si sa va reveniti la programul normal.

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Burtocika cred ca au perioade cand manaca asa haotic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui Babylicious

Salutare fete frumoase!


Superb ca s-a vazut discutia de pe FB! Am amuzaqt tot grupul se pare





Oana mamica super-fericita de Eliza Maria (18.07.2011)


eu am chiorita, n-am vazut nimic:(

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Noi am fost cu Natalia la doctor si se pare ca are gatul putin rosu, dar deocamdata ii dam doar vit.C solutie si paracetamol supoz daca e nevoie(agitatie mare sau febra) si scoatem cat mai des mucii din nas cu aspiratorul. Avem si o veste buna, domnisoara are acum 4,850 kg, deci a luat 300 gr in 10 zile.

ANCA MAMI DE IUSTINA(6 ANI), STEFANIA(4ANI) SI NATALIA(6AUG2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulusor77 spune:

Salutare mamicilor!
Azi dimineata mi-a dormit pruncul de la 7 la 10 cand a mancat si iar a dormit pana la 13.00. A putut si mami sa se epileze, asa e de bineeee!!

Fetelor, voua pe la ce varsta au inceput sa va doarma puiutii noaptea? Eu astept asa de tare ziua aceea.. Cand se va intampla, ma mut iar in dormitor, deocamdata dorm la el in camera, ca mi-e mai usor asa si nu-l trezesc nici pe tati cand alaptez noaptea.

Alte noutati nu avem. Incep sa ne treaca bubitele de pe fata si suntem tot mai dragalas. Cel mai mult avem chef de vorba si joaca dimineata la 7. Atunci e odihnit, nu are nici colici, imi vine sa-l mananc de drag ce-mi e.

Anaemi, mi-ai facut pofta cu manduca aia, vreau si eu. Poate-l conving pe barbatu-meu sa cumpere. O intrebare: poate fi asezat copilul si cu fata inainte? N-am reusit sa-mi sau seama, sau nu m-am uitat atent. Deocamdata wrap-ul meu sta nefolosit in dulap, pt. ca mi-e frica sa-l pun pe copil in el :(

Miha, imi pare rau pt. problemele lui Imi, dar ai vazut ce ti-au rasp. fetele. Incurajeaza-ze, ca nu e grav!

Va pupacesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulusor77 spune:

omidee, bine ai venit! Sper sa te simti bine cu noi, iar experientele pe care le impartasim aici sa ne uneasca tot mai mult.

Am tot vazut ca voi curatati fata copilului cu diverse. Eu il sterg doar cu in prosopel ud, oare e ok? Nu-i curat nici nasul cu nimic (nici cu betisor macar). . Nici la baie nu folosesc sampon sau gel de dus. Doar il masez dupa baita cu ulei de migdale, atat! Incep sa ma-ntreb daca nu cumva sunt neglijenta cu puiul meu.

Roberta, ce mai face Gabriel?

mamutz, si eu i-am taiat ieri unghiile pt. prima data, in timp ce alaptam. Ati crede ca nu se poate, dar se poate.
Iti urez sa treceti repede peste puseu, cel de 3 luni ar fi, asa-i?

Burtocika, si la tine e vorba de un puseu se pare. Bafta si tie. Eu nu i-as mai da supliment, asa vei produce tu din ce in ce mai putin lapte.
Si eu ma concentrez acum pe cat lapte produc, beau ceaiuri, bere fara alcool, si se pare ca momentan isi ia dintr-un san cantitatea necesara unei mese. Ii mai dau si al doilea san, de unde mai suge un pic, 10-20 ml, sa-si mai astampere setea.

anca
, multa sanatate Nataliei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Nu-i dau supliment la fiecare masa, doar cand cere. Are mese, in special noaptea si dimineata, cand mananca doar de la un san, sau de la amandoi, si nu mai vrea supliment, si doarme 2 ore sau 2.5 chiar !!!

Dar spre dupa-masa / seara, sau cand se trezeste dupa 1 ora, plange si dupa ce o pun la san, cateodata chiar imediat cum o pun, deci presupun ca nu are ce sa suga.

Deocamdata nu-i place biberonul mai mult decat sanul, ba chiar as zice ca dimpotriva, de multe ori imi respinge biberonul si cauta sanul, dar se enerveaza ca nu mai are ce sa suga de-acolo.

La pompa nu scot ca nu ma pompez, tricoul intr-adevar nu-l mai ud ... s-ar putea sa fie ce zice Ramona, sa-mi fi scazut productia ... O sa mai incerc cu Galactogil, e singurul care a dat rezultate la mine.

*****************************
Irina (2006) si Miruna (2011)
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Burtocika

Nu-i dau supliment la fiecare masa, doar cand cere. Are mese, in special noaptea si dimineata, cand mananca doar de la un san, sau de la amandoi, si nu mai vrea supliment, si doarme 2 ore sau 2.5 chiar !!!

Dar spre dupa-masa / seara, sau cand se trezeste dupa 1 ora, plange si dupa ce o pun la san, cateodata chiar imediat cum o pun, deci presupun ca nu are ce sa suga.

Deocamdata nu-i place biberonul mai mult decat sanul, ba chiar as zice ca dimpotriva, de multe ori imi respinge biberonul si cauta sanul, dar se enerveaza ca nu mai are ce sa suga de-acolo.

La pompa nu scot ca nu ma pompez, tricoul intr-adevar nu-l mai ud ... s-ar putea sa fie ce zice Ramona, sa-mi fi scazut productia ... O sa mai incerc cu Galactogil, e singurul care a dat rezultate la mine.

*****************************
Irina (2006) si Miruna (2011)
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele




cat de bine te inteleg. eu nici macar galactogil nu mai gasesc . asa si alex, asta seara a papat 90 ml (pana acum nu sarea de 50), vad ca se mareste de la o zi la alta ... si imi pare rau. desi beau ceaiuri la greu nu rezolv nimic .
totusi, peste zi, de 2 zile, alex papa la 4h, si-a mai scos o masa, adica are acum 5 mese. deci laptic sa il sature este, dar nu si seara. sper macar sa ramanem cu completare doar seara.
dani e bolnavior rau de tot, febra, abia vorbeste, tuseste, sunt tare amarata, mai ales ca nu stiu cum si cu ce sa il ajut.
offff, tare-i greu cateodata.
iertare pt offtopic, dar simteam nevoia sa ma plang undeva.
seara buna mamici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

la ce sa fiti atente atunci cand pozitionati copii in sling/wrap/marsupiu http: // attachmentparenting.ro/cms/front_content.php?idcat=30&idart=105
(sunt doua spatii de sters)

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

de ce nu se poarta copiii cu fata inainte
http://wrapmama.blogspot.com/2009/09/nu-ma-purta-cu-fata-inainte.html

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput