Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (6)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

buna seara si de la noi am citit tot dar maine sper sa pot raspunde
am intrat repejor sa va zic ca ieri am fost la pediatra si intradevar treaba dintre sprancene este un exces de sebum si ne-a dat nidoflor+baneocin dupa ce intra in piele cema, azi este curata pe zona aceea plus am cantarit-o are 4.9 kg ( ce ochi are ramona al tau sotior :D) si56 cm in lungime
Azi am fost si am rezolvat cu soldul este normal, deci am scapat si dde asta ....de colici am impresia ca pe zi ce trece este mai rau...a ajuns sa planga cu biberonul in gura si sa se inroseasca toata ....avem in fiecare zi program de 1 ora dimineata si 4-5 ore de la 5 la 9 seara m-a terminat si fizit si psihic plansul asta al ei ...sunt epuizata si chiar daca al meu ma ajuta enorm simt ca clachez.
Maine ma duc la dr sa vedem cum stam cu operatia si daca totul este ok .
O seara linistita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ireth spune:

Buna seara mamici si pitici!
Am avut probleme cu netul, mama pe cap (m-a ajutat, dar m-a si incurcat, deh!) si n-am reusit sa intru mai deloc. Abia azi am apucat sa citesc din urma, si mi-a luat ceva!

In primul rand, vreau sa urez la multi ani Ariannei, bebeilor ce s-au sarbatorit in saptamana anterioara si bun venit la lumea noua

Nu stiu daca mai am ce sa raspund, ca in mare tot ceea ce vroiam sa spun s-a spus deja. Anamaria, ingrozitoare intamplarea cu Filip, sper ca e mai bine acum!
Mamutz, ziceai tu ca lesini o data cu el, dar sincer, cred ca in acele momente gasesti o energie de care nici tu nu esti constienta.

Am citit si eu discutia de pe FB. Eu intru si colo si colo, si o sa continui sa intru asa. Am cont pe FB de dinainte de DC, am multi prieteni, poze, etc, iar pe DC... va am pe voi deci nu renunt nici, nici.

Am inceput sa ii bag si eu supliment noaptea. Sta pana la 2-3 treaz, de ma dispera! la masa de la 12 mananca san, si dupa ce termina mai vrea. Faza e ca eu simt ca as mai avea, dar el nu mai are chef sa traga, e nervos, plange, scuipa sanul. Asa ca ii bag lapte praf, si am obs ca adoarme mai repede.

Joi avem si noi vaccinul abia astept sa trecem si de hopul asta.
Am o gramada de intrebari pt pediatra.
Faza e ca de cand ii dau biberonul de lapte praf noaptea, se screme sa faca caca de nu stiu ce sa ii mai fac. Duminica dimineata de la 7 m0-am trezit cu scremetele lui, si cand a venit mama la mine, pe la 11, el inca se scremea. Asa ca am ales sa ii bag un supozitor cu glicerina, si surpriza! intr-un minut a facut indeajuns incat sa umple scutecul dar ma deranjeaza chestia asta, sper sa nu devina dependent de supozitor.

A inceput sa zambeasca mai des, cand il provoc la joaca, si cateodata chiar rade (bine, fara zgomot deocamdata, doar face gura pana la urechi). Si gangureste! agu, amu, emu, epu, pu... cateodata din gatlej, cateodata catadiseste sa deschida gura cert e ca a devenit mai "interesant", vorba sotului.

Fetelor, cred ca Ramona a uitat sa scrie: maine 21.09 intalnire pentru cele din Bucuresti! parcul Carol, ora 13.00, zona fantanii, prima banca pe dreapta. Fara masculi (exceptie facand masculii mici ), doar mamicile cu bebeii din dotare!

Mai revin pe parcurs, cand o sa mai am ceva de spus.


Oana, mami de strumf Casian Octav (29.07.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Of, Laura, imi pare rau de Dani. Este racit, sau ce s-a intamplat?

Burtocika, laura, imi pare rau ca trebuie sa apelati la LP. Eu deocamdata beau ceai de fenicul/ anason/ chimen, can 2 l pe zi, iau 2 pastile Mami de la Dacia Plant, si beau o bere fara alcool. Lapte din sani nici mie nu-mi mai curge, dar Stefan ma suge la foc continuu toata ziua.

Eu am primit o veste nasoala de la serviciu. Seful meu vrea sa incetam CIM cu acordul partilor din Oct, in schimbul platii a doua salarii compensatorii. Firma va intra in insolventa, si initial se astepta pana in Deecembrie. Acum vrea sa depun eu cererea de incetare CIM, insa nu cred ca o voi face. Eu abia am intrat in concediu de sarcina si lauzie (de vreo 25 de zile), si daca mi se incheie contractul la sf lui oct, inseamna sa pierd si banii pe 2 luni, si cele 2 luni efective, intrucat as intra in CCC de atunci, si nu din decembrie cand s-ar termina cele 126 zile. Si doua luni sunt importante, mai ales cand n-ai serviciu si iti cauti. Plus ca nu m-am dus la proasta la munca pana in luna a noua. Daca stiam ca asa sta treaba, pai atunci stateam din luna 7 acasa si frecam menta.


Mami de Pusculeanu mic si foarte plangacios (24 aug 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Seara buna si de la noi. Azi ma simt mult mai bine, din mai multe motive: de cand ii dau gavisconul asta, vomita doar 10% fata de 90% din laptic. Peste 2 saptamani o cantaresc si daca a pus cat e recomandat sa puna, atunci continui daca medicul imi recomanda. Daca nu pune in greutate, atunci il opresc. Eu m am mai linistit cand am vazut ca e o boala comuna la bebei.
Ma duc sa citesc din urma sa pot raspunde tuturor.
Va pupic pe toate fara exceptie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Laura imi pare rau ca Dani e bolnavior. Multa sanatate !

Si ai mei sunt cu muci...toti 3. Sper sa nu se complice treaba!

Vreau si eu sa vin maine! Dar nu stiu cu ce sa vin din 13 Sept. Ar trebui sa ma duc la Unirii si de acolo sa iau tramvaiul...off, complicat!!!

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxiiiii spune:

Florina nu inteeg exact care e ideea dar iti reamintesc ca obligatorii sunt doar42 de zile dupa nastere ...dupa cele 42 de zile iti pot baga dosarul pt indemnizatie.
Eu nu am luat decat cele 42 de zile pt ca lucrez la firma noastra si nu am vrut sa ma mai complic cu concedii de la medicul de familie lunar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Dragele mele mi-e tare dor de voi pe aici, dar sincer nu reusesc sa tin pasul nici macar cu piticii dar apoi cu voi!

La noi timpul e de-a dreptul pretios si lipsa!!!
De la 8 dimineata pana la 6 seara sunt ori cu unul ori cu altul agatata de mine. hai ca m-am mai obisnuit nitel, insa cand pitica are colici e mai greu cu activitatile celui mare. Mai ales ca el zice NU la orice.

Fetele cu bb mai maricel cum reusiti sa il faceti sa faca lucruri constructive?
Ca al meu e anti orice...azi de exemplu nu mi-a mancat decat seara si asta dupa o zi intreaga de nervi si suparari.
Suntem in perioada cand el are si un boom atat fizic cat si psihic si vad in el o nervozitate ceva de vis... Crescutul doare
Plus e atasat afectiv de taica-su foarte mult si sufera enorm cand pleaca la servici. Si cand plec eu mai sufera, dar nu asa rau ca tati e mai fun ca mine..si uita repede.

Ma credeti am citit ceva in capitolul asta insa am uitat cam tot.
Sa ma iertati, eu am mintea in pioneze, nervii undeva dusi cu pluta, o mie si una de lucruri de facut plus oboseala cronica.

Vroiam sa va raspund ceva insa...am uitat

Despre noi: Ana o sa aiba maine primul control, sunt chiar curioasa cum stam dupa 6 saptamani de alaptat exclusiv. Ea pare destul de bine, dar...sa vedem.
O sa intru diseara sa dau raportul...in rest e o mancacioasa, colicii parca sunt ceva mai acceptabili (ori m-am obisnuit eu) incepe sa fie din ce in ce mai activa.

Abia astept ziua cand o s afie ceva mai ushor cu amandoi ...sa pot sa am grija de amandoi in acelasi timp fara sa ignor pe nici unul dintre ei...mi se rupe sufletul cand unul din ei plange si vrea atentie



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Laura, sanatate multa strumfului mare!

Miha, cum mai sunteti??

Noapte buna si de la noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Ilidaeu o culc pe bebelina mea in body cu maneva lunga. Nu i dau nici eu caciulita. De acoperit, eu o acopar cu o patura cu gaurele, caci sotul e total impotriva sa o cocolosesc. Zice sa se invete cu temperatura mediului si pentru asta nu trebuie s o imbrac gros.

In legatura cu FB am citit si eu conversatia aia lunga. Imi pare rau ca s a ajuns la asa ceva! Dupa cum zicea si Anaemi, eu va iubesc pe toate, abia am asteptat sa intru in concediu de maternitate ca sa pot scrie si eu mai mult, caci am fost constienta ca in perioada sarcinii nu prea am scris din lipsa de timp si oboseala mare!! Acum, cand am inceput si eu sa cunosc fetele mai bine, nu mai posteaza!! Sincer mi ar placea sa vad ca dupa o zi s au scris pagini intregi in care ne expunem fiecare pataniile de peste zi si sa ne ajutam cu sfaturi.

la toate fetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

buna fetelor.

da, am uitat complet sa scriu despre intalnire, sper sa nu uit si sa ajung.:))

maine, ora 13, parcul carol, doar mamici si pitici, fara masculi, desi nu i alunga nimeni dc apar prin zona.
hai fetelor, urniti-va, nu fiti sparge chef!!!!


miha, stai calma, pe bune. iustin a scapat complet de reflux. dc ia in greutate e ok. dc NU ia in greutate este o prb.

alexule, pai cu ochiul de soacra al lui barbati=miu te pui tu!? :)) cantareste tot din ochi, deci pe fi ta a nimerit-o la fix.
ma bucur ca sunteti bine cu soldul.

imi pare rau de faza cu colicii. incearca colief. dc nici infacolul si debridadul nu dau roade, ceva ceai ar merge, dar stiu ca nu l bea...uff. eu cred ca se va potoli. e saptamana critica, am citit ca exista un maxim al colicilor intre 6-7 saptamani.
banuiesc in ce stare esti, e f epuizant plansul bebelushului pentru parinti.

eu acum vreo luna am avut o zi,in care mi-a plans iustin ore in sir, de innebunisem efectiv, eram si eu si sotul de o nervozitate dusa la extrem si pediatra imi zice ca bebe e agitat ca suntem noi agitati, dar noi devenisem agitati dupa vreo 6 ore de urlat continuu. nu mai stiam de cap, imi tiuia in urechi urletul ala, de mi venea sa mi pun capat zilelor.

asa ca te inteleg perfect. nu ti pot spune decat ca sunt cu sufletul alaturi de voi si ma rog ca maine bubu sa aiba o zi buna si sa reusiti si voi sa va odihniti.



_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput