Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (6)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamutz

Eu il curat pe fatza cu apa termala aven, cu compresa sterila si are fatuca curata, nu i-au mai iesit bubite. Si gelul de dusi i-am schimbat cu aven pediatril. Vad ca ii prieste marca.

Mami fericita de Petru Nectarie (30.06.2011)


eu il spal cu nivea. ii merge excelent. l-am mai spalat cu bubchen, dar nu mi place mirosul.
si mai am avut un sapun de la avent cu orez.
dar cel mai bine ma impac cu nivea. este ff ok.

bebe are un ten alb de portelan.si nu l dau cu nimic pe fata sau pe corp.

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

super filmuletele cu dr. ana culceru. nah, pt cine voia cursuri de puericultura, gratis si super ok!!!!


Multumim florina!

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Salutare fete frumoase!

Noi suntem bine, nimic nou!

Miha, imi pare rau de problema lui Imi, dar sigur se va rezolva, uite Iustin a scapat!!

Superb ca s-a vazut discutia de pe FB! Am amuzaqt tot grupul se pare

Sunt bine si Antonia si Alinuff! A zis ca spera sa aiba net in curand si sa ne mai dea cate un semn!

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

Ana, eu stiu ca uleiurile esentiale nu se folosesc sub un an. Sa fie totusi unele permise?
N-ai nebulizator sa-i faci aerosoli cu ser fiziologic?



blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world


Avem nebulizator de anul trecut. L-am folosit de cateva ori cu ser si ACC sau doar cu ser.

Ulei mentolat vroiam doar pt piticii mai mari pt ca Petru oricum doarme cu noi .





Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

la 23 de grade e racoare pt body chilotel. parerea mea.
l-as imbraca in pijamaluta din aia cu picioruse si cu maneca scurta, dc nu i se racesc manutzele, dc da, cu maneca lunga. o pijama nu f groasa. si chiar invelit cu o paturica subtire, dc tot ii e frig.
fara caciula sau alte cele.

eu am o singura regula, il imbrac pe iustin ca pe mine. dc mie mi-e racoare, il imbrac mai grosutz. dc mie mi-e cald si nu mi-as pune sosete sau bluza groasa, nu i pun nici lui.

eu il tin destul de dezbracat sa zic asa. adica fix ca pe mine. iar eu acum la temperatura din ro, stau destul de dezbracata ca mi-e cald. deci si el. nu s-a plans pana acum. evident, il mai si verific. dc mi pare ca e cam rece sau se marmoreaza sau chiaie, il imbrac mai grosutz.

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....





Exact la fel fac si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Felicitari Mihaela V!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

Mamici cu umidificator : in umidificatoarele voastre se pot pune picaturi de ulei mirositor (ceva de genul ulei de eucalipt ca sa le desfunde nasul la copii)....noi am inceput deja cu mucii!



Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...







in cel de la chicco, modelul nou, nu se mai poate pune (e cu aer cald), dar eu pun direct in apa picaturile si e ok si asa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

miha pentru reflux pune sub un capat al patului niste carti ceva, ca sa stea ridicat la 45 de grade. Se pune ceva sub picioarele patului astfel incat copilul sa stea cu coloana dreapta pe salteluta, daca pui sub saltea risti sa nu stea cu spatele drept. Poti sa o tii si putin in scoica dupa ce manaca si cat mai mult supa masa pe umar la verticala. Al meu nu vomita dar am o prietena care a avut problema asta si asa a rezolvat. Si pediatra de la medlif mi-a zis ca daca apare problema asta asa sa procedez.

Legat de suzeta, macar pe aia o poti steriliza dar degetul sotului cum il sterilizezi? Mie nu mie se pare tocmai ok pentru ea. Si nici sa isi suga degetelul ei, cand o sa fie mai mare nu o sa aiba mereu manutele curate. Deci eu cred ca e mai bine sa ii dai suzeta daca vrea neaparat sa suga ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Si inca ceva Miha (fara suparare) tu manaci tot felul de alimente nepermise in timpul alaptari, chiar daca fetita evident e afectata, incearca sa tii un regim alimentar cat de cat adecvat. Mancarea aia condimentata ajunge si in lapte si ii irita stomacelul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Cred ca am scapat fraiele cu mesele ... Nu stiu ce se intampla si unde gresesc, dar de la o vreme moapsa mea mananca foarte haotic ! Se trezeste, suge tare la un san, pe urma adoarme; cateodata o ora, noaptea chiar si 2 ore jumate. Apoi se trezeste iar si o pun la celalalt san, se repeta povestea, a 3-a oara ii dau biberon cu LP, pt ca nu mai am nimic la sani. Si uite-asa mananca din ora-n ora, sau la 2 ore, are un program foarte neregulat si nu stiu ce sa ma mai fac ! Tocmai cand ma bucuram ca se trezeste ceas la 3 ore, ca golea ambii sani si supliment 3-40 ml, acum isi intinde mesele pe toata ziua ! Nu stiu unde gresesc si ce as putea face, pt ca nici ea nu e chiar fericita, de mine nu mai vorbesc ...

Partea buna este ca ma inscriu si eu in randul celor care au renuntat la o masa de noapte Mananca pe la 22 ultima masa, apoi se trezeste pe la 4-5 dimineata, si apoi la 7-8, asa ca suntem relativ ok noaptea. Mai greu e cu adormitul, ca de la 4 abia pe la 6 imi adoarme iar ...

*****************************
Irina (2006) si Miruna (2011)
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput