Supe crema (retete, idei)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Pentru doritori www.supereva.ro/INFO.ASP?id=3437" target="_blank">Supa crema de sfecla si cartofi - nu am incercat-o dar e simpla si pare buna



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

- www.supereva.ro/info.asp?id=3580" target="_blank">Supa crema de ciuperci (ungureasca)
- www.supereva.ro/info.asp?id=3579" target="_blank">Supa crema de mazare
- www.supereva.ro/info.asp?id=3578" target="_blank">Supa crema de sparanghel
- www.supereva.ro/info.asp?id=3576" target="_blank">Supa crema rece de rosii cu iaurt si coriandru

Sper sa va placa!



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bimilit spune:

mihaela si eu fac supa crema de praz, la fel ca tine, dar mai adaug 1-2 lingurite de sos pesto verde.

la supa crema de rosii adaug pesto rosu.
mai , fac si supa crema de mazare:400 gr mazare se fierb in 2 l apa cu 2 fire de ceapa verde,2 linguri zeama de lamaie si sare.cand mazarea e fiarta se scot firele de ceapa ,se baga mazarea la blender, se subtiaza cu supa se pun 2-3 lingurite sos pesto verde, se mai da un clocot si gata.un deliciu, parol .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Supa aceea nu e de praz :). E de broccoli si cascaval, dar se pune si praz in ea.

Pesto are un gust aparte, de busuioc...eu nu agreez in orice mancare, dar e gustos.

Am sa incerc supa de mazare, pare gustoasa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

www.supereva.ro/info.asp?id=7513" target="_blank">Supa crema de spanac cu mazare si menta



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

supa crema de legume.
Eu am fiert carne de pui cu legume (morcov, pastarnac, patrunjel, telina, ardei, ceapa, broccoli). Am scos carnea si apoi restul am mixat. Am adaugat sare si f putin piper, am facut crutoane si gata.... Toti ai casei au fost incantati

Mamica lui JR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

eu tocmai am facut o supa-crema de morcovi f simpla. 1 kg de morcovi, 2 cepe si am mai pus eu de la mine 1 ardei gras rosu, sare, piper (sotul pune la mai toate supele). se poate servi cu samantana.

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolcebaby spune:

Super retete! si eu fac toate supele si toate ciorbitele cu legumele date la blender pt k fi-mea nu maninca altfel.... nu k asa ar minca cine stie ce, dar macar sper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura.carol spune:

CIORBA DE LINTE -500 g de linte rosie bio ,o conserva de rosii in bulion,o ceapa medie,zeama de la o lamaie,2 linguri de ulei,sare dupa gust.Se spala lintea bine in mai multe ape si se lasa in craticioara cu apa.Se taie ceapa cubulete si rosiile din conserva in cazul in care nu sunt deja taiate.Se pune ulei la incins in cratita in care intentionati sa faceti supa si se caleste ceapa cateva minute pana devine stravezie. Dupa ce ati calit ceapa, adaugati tot continutul conservei de rosii si mai caliti cateva minute.
Adaugati lintea, omogenizati totul si adaugati 2 litri de apa (sau 1,5 litri pentru o supa foarte groasa). Lasati sa dea in clocot amestecand din cand in cand iar dupa ce a inceput sa fiarba, lasati 30 de minute.
Dupa ce au trecut cele 30 de minute, gustati supa si adaugati sare dupa gust. Apoi folositi blenderul pentru a transforma supa in crema. Dupa asta, adaugati zeama de lamaie.
La supa crema de legume bio ( 2 cartofi, 1 dovlecel, 3 morcovi, broccoli, radacina patrunjel 1 buc, radacina pastarnac 1 buc, 1 telina mica) mai adaug dupa ce legumele sunt fierte si pasate -rosii in bulion bio -1/2 borcan, smantana bio 200g, albus de ou -1 .
Noi mancam cel putin 1 data pe saptamana supa crema de legume cu crutoane , sau ciorba de linte cu salata de patrunjel .
Pofta buna .
Mami de Sofia 11 luni si Denisa 5 ani si 8 luni

Mergi la inceput