Supe crema (retete, idei)

Supe crema (retete, idei) | Autor: ML

Link direct la acest mesaj

Ma intereseaza mai mult cele fara carne (broth), dar merg si celelalte. Caut retete incercate de voi, eventual linkuri, la fel, verificate.

La tzara americana (poze)


"Un fluture (de noapte) pe zi si alte " (tot poze)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Eu asa fac:
fierb legumele: morcov, telina, pastarnac, patrunjel, cartof, dovlecel, ardei gras, rosii, frunze telina si patrunjel, le pasez,adaug putin unt sau ulei masline si o servim cada cu smanatana sau crutoane, fiecare dupa plac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Si noi suntem fani ai supelor crema de legume!
Pe langa cea descrisa de lulu, care teoretic la baza ar fi din cartofi si morcovi plus restul legumelor, eu mai fac din brocoli si din ciuperci proaspete. Retetele sunt asemanatoare, totul e sa ai un blender bun, care sa le paseze foarte bine.
La brocoli folosesc doar partea mai tare, fara cea inflorita, dar se poate si cu ea. Mai adaug un pic de ceapa, un ardei verde, un pic de morcov (ca sa nu-i schimbe culoarea), eventual un pic de telina... Ideea e sa predomine brocoli. La fel si cu ciupercile. Condimente dupa gust.
Se paote adauga la sfarsit o bucatica de unt. Mie imi plac mai light.
Mi-am adus aminte, (nu am mai facut de mult), supa crema de orez. Mmmm, e o bunatate! Se fierbe orezul foarte bine, se mai pun si legume (cat mai multe), se paseaza , iar la sf. se pune menta! Cum spuneam, e o bunatate! La celelalte folosesc patrunjel tocat, dar la cea de orez menta ii da un gust demential!
Am mai auzit de supa crema din mazare, dar nu am incercat niciodata. La ea se foloseste mararul la sfarsit!
Sper sa va fie de folos ideile mele!
Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Eu am facut zilele trecute supa crema de dovleac portocaliu.Am fiert jumatate de dovleac mediu cu o ceapa si sare.Cand s-a inmuiat dovleacul (surprinzator,fierbe usor si repede),am pasat totul cu mixerul,pana a iesit o pasta,dupa care am adaugat jumatate de pachet de unt(cam 100 gr) si smantana dulce lichida(pana imi place cum iese consistenta si gustul) si ceva condimente.Se mai pot pune boabe de porumb,care se paseaza de asemenea.
In final se serveste si cu putin ulei de dovleac care se pune deasupra supei-crema in fiecare farfurie in parte,atat pentru decor,cat si pentru intensificarea gustului de dovleac.
Toamna ne place sa mancam asa o data-de doua ori,ai mei s-au obisnuit cu supele-crema si sunt si foarte sanatoase si consistente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu fac supa crema de brocoli,la care pun smintina lichida!

Am facut odata dupa o retzeta si supa de cartofi,mi-a placut tare mult,insa era cu sunculitza!


Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Eu fac supa crema de cartofi si praz. Se fierb cartofii(din aceia sfaramiciosi) impreuna cu prazul taiat felii, in apa cat mai putina...apoi se paseaza cu putin unt sau ulei de masline in ea. Se serveste cu smantana, crutoane si frunze de patrunjel tocat.

Mai e o reteta pe care vreau sa o incerc, de broccoli si ost(un fel de cascaval aici in Suedia). Am mancat la restaurant si e tare gustoasa. Reteta e asta:
300 g praz taiat felii
1 lingura ulei de masline
1,5 l apa
4 buc cuburi concentrat
600 grame broccoli
240 grame fasole alba, fiarta
100 grame cascaval 17 % grasime, ras

Se prajeste putin prazul in ulei, se adauga apa, cubuletele de concentrat de supa si broccoli. Se fierbe ca 10-15 minute pana broccoli e moale. Se adauga fasolea fiarta si se paseaza totul. La sfarsit se adauga cascavalul ras. Nu se mai fierbe. Se serveste cu paine neagra.

Am mai mancat supa crema de linte galbena, asta insa se serveste cu carne alaturi, bacon prajit sau sunca prajita...daca te intereseaza traduc si reteta asta...eu nu am facut acasa, dar imi place mult sa mananc la restaurant. :)

Am mancat o data si supa crema de dovleac(pumpkin cred ca ii spune in engleza) si e foarte gustoasa.

PS. Sa nu credeti ca nu gatesc si nu mancam acasa :). Dar noi muncim amandoi la spital si mancam la restaurant acolo, e mancare ieftina si gustoasa, diversificam fata de ce avem acasa :). Joia e de obicei ziua de supa si atunci am experimentat supele acestea, suedezii mananca multe supe-creme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Fac de obicei supa de legume pe care o fac crema la fata-mea ca numa asa o minca cind minca( f rar minca supa); o fac ca si supa/ciorba normala cu legume taiate bucati si prajite putin la inceput dupa care pun fasole verde si linte si o fac crema prin blender la sfirsit si pun smintina pe deasupra; se poate face cu conopida in loc, cu cartofi si linte sau alte combinatii de legume.
Mihaela, cuburile acelea concentrat nu sint cele knorr sau magi? ca sint ca cu chimicale in ele...orice supa ai face si combinatie daca pui cuburi de concentrat iasa f buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Ei, cate idei, multumesc!!

Lulu, Laura si toata lumea , telina radacina nu gasesc, la fel patrunjel radacina, (iar ciupercile prospete (Portabella) mi se par fade si cam scarboase) asa ca folosec cozi de telina si patrunjel verde. Alte idei? Gustul nu cred sa fie la fel, da' nu stiu cu ce sa le inlocuiesc.

As face si eu din orez, Laura, ma tenteaza si menta de la sfarsit. Eu fac o supa crema din mazare uscata si dovlecei cu turmeric si piper drept condimente, o mananca pana si copiii fara mofturi.

Julia, parca mi-ai citit gandurile . Mi-au iesit vreo 10 ludaie (acum am aflat ca asa le zice in romana, dar nu stiu prin ce zona... Ardeal??) in gradina din semintele aruncate la compost. Sunt butternut squash aici( http://money4thisnot4that.com/wp-content/uploads/2010/10/squash_butternut.bmp ), nu am idee ce altceva sa gatesc cu ele, sunt prea dulci pt. gustul nostru. Le adaug taiate cubulete la o supa de legume, am incercat la cuptor cu sunca si branza, dar n-a mancat nici unul si am facut odata o supa crema cu ele si morcovi??..., nu mai stiu, in urma cu mai mult timp. Parca avea si ceva ghimbir... Noua, alor mari, ne-a placut binisor, copiii sa n-o vaza! As vrea sa las si coaja pe ea, dar nu cred ca se poate, asa-i? Zic si eu ca daca nu pun nimic chimc in gradina, macar sa mananc tot ce creste cu coaja. Ai adaugat si morcovi cumva si ce condimente (imi place binisor cu ghimbir, dar mai mult de doua zile n-as manca din ea, poate abia peste un an...)? La ce altceva sa pun ludailele astea? In supe le vreau.

Dana, da, si eu fac supa de brocoli cam ca a Mihaelei (cu praz, ceapa, cartofi si mazare). Alor mei nu prea le place smantana/laptele in supe/mancare, dar am sa gatesc din cand in cand pentru mine, tare mult le duc dorul! Pun si eu turkey bacon uneori in supe, hei, sigur ca ies bune

Mihaela, sa-mi spui cum iti iese supa de restaurant, mi se pare interesanta combinatia cu fasole, dar nu te doare burta dupa (adica de la fasole impreuna cu brocoli)?
Daca ai timp, te rog cu reteta, mancam linte. La fel, te intreb si pe tine despre supa de dovleac. O prietena din Canada mi-a spus ca ea cumpara si are suc de portocale adaugat, nu stiu daca sunt chiar asa de indrazneata :)

MSL, cu conopida si cartofi fac si eu (ii buna). In loc de Knorr sau Magi poti incerca cu asta, desi, ai dreptate, nu se compara cu primele. Este "All Natural" (am mai scris despre ea??; gasesti la Health Food Stores):

http://www.theginkamos.com/asp/astore.amazon.com/thegi02-20/detail/B003ZU0SWC

La tzara americana (poze)


"Un fluture (de noapte) pe zi si alte " (tot poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

msl ba da, sunt cuburile acelea dar eu le folosesc din cand in cand, nu la toate supele(nici nu gatesc des supe de fapt). Poate ca 4 sunt exagerat, am gasit retete si cu 1 sau 2, sau deloc. La noi se gaseste si concentrat lichid, am mai luat si din acela dar cum spuneam, folosesc rar asa ceva...sigur ca poti si fara, la combinatii de legume nu are ce sa nu iasa bun.

ML am gasit si alte retete, fara fasole, poti sa o elimini daca crezi ca nu e buna combinatia. Nu stiu eu cand am sa o fac, dar daca da, am sa scriu impresiile.
La noi e plin sezon de ciuperci galbioare acum si e foarte buna supa crema din ele, pentru cine gaseste asa ceva, o scriu mai jos.

Iata-le pe rand:
Supa crema de linte.
500 grame linte, uscata
300 gram carne-sunca
1,5 l apa
2 buc ceapa
1 lingurita cimbru
1 lingurita maghiran
sare
1 dl praz taiat
2 cuburi concentrat
1 feliutza ghimbir

Lintea se inmoaie in apa calduta cu o seara inainte.
Se stoarce de apa in care a stat la inmuiat si se fierbe cu sare. Se adauga sunca si se fierbe pana se inmoaie. Sunca se scoate inainte ca lintea sa fie fiarta. Se spumeaza supa in timpul fierberii. Lintea e fiarta dupa aprox. o ora.
Ceapa se curata si se taie marunt. Se adauga la supa ceapa taiata, ghimbirul si prazul, apoi condimentele si concentratul cuburi la sfarsitul fierberii. Se dilueaza cu apa daca e necesar.
Se trece prin blender.
Se taie sunca cubulete si se adauga in supa.
Supa se serveste cu mustar pe marginea farfuriei si cu paine. (scuzati traducearea, e din suedeza).

Supa crema de galbiori
1 litru galbiori proaspeti
3-4 linguri unt(ulei de masline)
5 linguri faina
12 dl zeama de oase+carne de pui
1 1/2 dl smantana lichida
2 galbenusuri de ou
sare si piper dupa gust
Ciupercile se gurata bine, apoi se prajesc in unt la fosc mic ca 10 minute. Faina se imprastie peste ciuperci si se amesteca bine, apoi se adauga jumatate din zeama(bulionul de oase si carne).
Amestecul se mixeaza la blender pana devine piure. Se pune apoi intr-o cratita si se adauga restul de zeama amestecand bine. Se fierbe la foc mic 10.15 minute.
Se amesteca galbenusurile si smantana si se adauga la supa. Se adauga sare si piper dupa gust. Se serveste cu patrunjek tocat.

Supa crema de dovleac pumpkin

1,5 kg dovleac sau ca 800 g miez de dovleac
1 ceapa
2 linguri ulei de masline
1 catel de usturoi
1 lingurita sare
1 vf cutit piper alb
5 dl apa
1-2 dl smantana lichida sau iaurt

Miezul de dovleac se taie cuburi. Ceapa taiata marunt se prajeste putin in ulei, se adauga usturoiul pisat, sarea, piperul alb si dovleacul cuburi. Se lasa putin sa se prajeasca si se adauga apa. Se fierbe ca 40 minute(bucatile de dovleac sa fie moi si sa se poata fac piure).
Se mixeaza cu blenderul. Se adauga amestecand smantana sau iaurtul. Nu se mai fierbe dar se incalzeste sa fie fierbinte. Se poate adauga curry dupa gust.
Se serveste cu seminte de dovleac prajite si cu foccacia.


Nu am facut niciuna din supele de mai sus, dar am mancat de cateva ori din fiecare, sunt delicioase!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Eu mai fac si o supa de legume cu cartofi mai multi si pasez numai cartofii. O servesc cu patrunjel verde tocat deasupra si cu crutoane de paine prajite in unt. M-a tentat foarte tare cea de dovleac. Supa crema de linte am mai mancat in restaurantele turcesti, arabesti si e foooarte buna!!!!

Daca iubesti viata, si viata te va iubi pe tine. – Arthur Rubinstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Eu fac uneori supa-crema de sparanghel (mai ales in anotimpurile mai reci, altfel nu se prea consuma la noi supe/ciorbe).
Se poate incepe cu cartofi si dovlecel(zucchini), o ceapa pe care ulterior o scot, nu o pasez, si apoi se pune sparanghel alb sau verde. la final adaug putina smintina si marar din belsug.

Ca baza eu scot cartoful din supe creme, ca sa poata fi si mai dietetice.



Mergi la inceput