Clasa I * 2011 - 2012 [5]

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

planseta am luat din lemn de la prima librarie ce am nimerit-o, 6,5 lei.
depsre teme: ne-a spus clar si noua ca 3-4 randuri sa insemne 3-4 randuri si sa-i lasam in pace, noi, parintii, sa nu-i stresam aiurea
vi-am zis oare ca imi place doamna noastra ? sau ca zambeste mult si vorbeste pe un ton calm si cald si trebuie sa fie liniste sa o auzi ?

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Manuela, am gasit la librarie planseta. Multumesc pentru sustinere! (mai devreme m-a apucat plansul nu stiu de ce...cred ca chiar intrasem in panica)

kitty, sigur nu suntem din acelasi oras cu aceeasi invatatoare? sincer m-am uitat repede in timp ce citeam sa vad daca nu cumva esti din Piatra si eu nu stiu.

Trebuie sa ma calmez...clar gresesc eu acum.

mamagiuliei, simpatica Giulik cu plimbarile ei.

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

(Niciodata sa nu spui niciodata!)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Roxana fetita ta poarta aparatul si la scoala? Sambata mergem si noi sa-i puna aparat, insa doctorita ne-a spus
sa nu-l poarte la scoala, ca trebuie sa se spele pe dinti dupa ce mananca si sa nu-l piarda pe la scoala.
In cazul acesta o sa-l poarte f putin- seara cand ajunge acasa si noaptea. Mie mi se pare prea putin.

Evaluarea din cl. a II-a se face la sfarsitul clasei a II-a sau la inceput?

Manuela in ce zona este croitoreasa la care ati facut uniforma?

Am gasit planseta pt modelat plastilina la librarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoemma spune:

Citat:
citat din mesajul lui manuelacrina

antoemma
la voi cum a fost pedepsit baietelul ? si de ce ?



Baietelul acela a fost pedepsit pentru ca mereu e "contra". Invatatoarea vroia sa iese in pauza cu elevii si el a insistat ca nu vrea sa mearga. Dupa ce a cautat pe cineva sa ramana cu el in clasa, hopa s-a trezit ca acum vrea si el afara. Si-a dat seama ca ramane de fapt singur si nu mai are pe cine sacai. In timpul orelor arunca obiecte, vorbeste intruna... Asta mi-a povestit fetita mea. Pentru ca nu a vrut sa iese in pauza cu toata clasa invatatoarea i-a interzis in ziua urmatoare sa iese in curtea scolii. Doar era dorinta lui, nu? Iar pentru celelate fapte l-a pus sa stea in picioare cu mainile sus doua-trei minute. "Putin", a zis fetita mea. Mie mi se pare normal sa il pedepsesca intr-un fel. Doar nu il poate lasa sa faca ce vrea, deranjandu-i pe ceilalti.
La noi, cum este clasa de germana, sunt diferente destul de mari intre copii in ceea ce priveste nivelul de cunoastere al limbii. Sunt copii care stiu la perfectie sa vorbeasca, pentru ca fac parte din familii in care se vorbeste toata ziua germana, iar altii nici macar la gardinita nu au fost la sectia germana. Fetita mea intelege germana pentru ca a fost 3 ani la gradinita forumului german, dar de vorbit stie sa formuleze doar propozitii scurte. Eu zic totusi ca se descurca binisor. Invata imediat poeziile pentru ca are memorie buna. Eu am invatat-o literele mari dar a invatat singura literele mici, habar nu am de unde. Are un laptop unde apar literele si cred ca numai de acolo a putut invata. De citit citeste cuvinte mai scurte, ca la cele lungi uita de unde a plecat pana sa ajunga la sfarsit.
La matematica stie doar adunari sa faca, dar are timp sa invete de toate. Una peste alta eu cred ca deocamdata se situeaza pe la mijlocul clasei, pentru ca eu nu am vrut sa invete foarte multe ca sa nu se plictiseasca la scoala.

Copii gasesc totul in nimic, oamenii gasesc nimic in tot. (Giacomo Leopardi)

Mami de 2004 si 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

aa... si azi dimineata dna. ne-a anuntat ca s-a gandit mai bine, a mai intrebat si doamnele cu copii clasa II si a hotarat ca vom folosi stilou cu penita, nu pilot frixion ... si doar ce echipasem penarul aseara ...

Voi cu ce fel de stilou scrieti ?

mina - Mult succes ! si te mai asteptam cu vesti, impresii.

Kitty - si parerea mea este ca nu are rost sa te framanti si sa te superi pe copil, e greu orice inceput, e greu si pt ei sa fie "peste noapte" responsabili si sa constientizeze importanta scolii, a temelor ... si fiecare copil e diferit si unic in felul sau, fiecare are talente si capacitati diferite, eu cred ca trebuie sa-i apreciem pentru ceea ce sunt ei !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Citat:
citat din mesajul lui manuelacrina

aa... si azi dimineata dna. ne-a anuntat ca s-a gandit mai bine, a mai intrebat si doamnele cu copii clasa II si a hotarat ca vom folosi stilou cu penita, nu pilot frixion ... si doar ce echipasem penarul aseara ...

Voi cu ce fel de stilou scrieti ?

mina - Mult succes ! si te mai asteptam cu vesti, impresii.

Kitty - si parerea mea este ca nu are rost sa te framanti si sa te superi pe copil, e greu orice inceput, e greu si pt ei sa fie "peste noapte" responsabili si sa constientizeze importanta scolii, a temelor ... si fiecare copil e diferit si unic in felul sau, fiecare are talente si capacitati diferite, eu cred ca trebuie sa-i apreciem pentru ceea ce sunt ei !




Stilou cu penita si rezerve din alea ... clasice (mie clasic mi se pare stiloul cu cerneala din calimara, dar intr-adevar e mai comod cu rezervele). Fiul si-a ales sambata un Schnieder negru cu gri iar aseara m-a mai "tapat" de un Bic cu carcasa albastra. Sa vedem cum se descurca cu ele si dupa aia ne mai orientam.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Briantis, cred ca decretam ca nu e apta de sport dupa atata balamuc . La noi a fost mai simplu, am primit avizul pe loc.

Manuela, cred ca inca nu a pus absente, de-aia nu ne trebuie scutire pentru ziua de ieri.
Azi era mai bine, s-a dus la scoala. O sa vad pe la 12 cum s-a simtit.
La noi - stilou cu penita.

Roxana, nu cred ca alea sunt - ala e un concurs la nivel national, cred ca e un soi de olimpiada, habar n-am. Tre' sa intrebam mamicile de clasa a II-a ce-o fi cu evaluarea asta.
Ela, nu stiu daca evaluarea e la inceput sau la sfarsit.

Kitty, ia-o mai usurel, ca tre' sa se obisnuiasca si ei. La unii le e mai greu sa intre in ritm, la altii mai usor.
Lora, si tu la fel
Adevarul e ca aseara am scos fata un pic in parc si povesteam de teme. Si zic c-au primit "cica tema - 3 rahati de colorat" . Si o prietena (care ne e si colega de clasa) zice "da' ce vrei si tu sa le dea in prima saptamana de scoala? Sa transcrie sonete de Shakespeare?!"

Eu am trimis sotul dupa rechizite aseara si pentru plastilina a cumparat un tocator de plastic . Care-i tare mititel, nu prea stiu ce facem cu el, cred ca iau altceva.
Trebuie sa-mi fac timp sa gasesc undeva protectia aia pentru banca, maine au desen si nu stiu ce-i dau la ea.

N-am coperti pentru carti si nici pentru caietele speciale, nici nu stiu daca se le mai pun coperti sau nu. Voi ati pus coperti la carti si la caietele speciale?
Cartile nu stiu exact daca tre' sa le dam inapoi, dar caietele sunt proprii, deci as putea lipi eticheta direct pe coperta.
Si daca vreau coperti de plastic, tre' sa ma si duc cu tot teancul la librarie ca nu-s doua de aceeasi marime, fir-ar sa fie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

SOLEIL - eu, vorba ta, am fost cu teancul la librarie si am ales coperti. Ni s-a spus ca trebuie copertate si etichetate. Protejeaza totusi copertile alea ca sunt plasticate, ei sunt micuti, se mai varsa apa la scoala sau cine stie ce si tot sunt bune. Si carti si caiete...
Noua ne-a zis ca evaluarea de clasa a II-a (la sfarsit) va fi una in care se va evalua nivelul de scriere dupa dictare si de citire al copiilor. Nu e la nivel national. Insa cea de la sf clasei a IV-a va fi nationala.
Fosta generatie a doamnei noastre si inca o clasa au participat si la o evaluarea internationala (au fost selectate) pilot...vom vedea si cu ai nostrii cum va fi.

mamica de Andreea Bianca(05.12.04) si Victor Darian(05.10.10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

haha exact asa si eu, de marti inclusiv a fost in fiecare seara la cumparat de coperti si nu am terminat cu siguranta pt ca cunoasterea mediului inca nu o avem, cartea, plus ca mai are 4 culegi si caiete speciale.
eu am pus coperti si la caietele speciale si asa vad ca sunt foile lipite prost si deja ieri primele 3 foi erau jumatate dezlipite.


Ilinca si Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

... ufff, ... multumesc pentru ideile cu planseta ...

Roxana - intrebai de edituri, la noi sunt de la editura Ana (cele de lb. romana), de la Erc Press (matematica si abilitatile), de la Aramis (cunoasterea mediului).

Briantis - da' a inceput in forta dna. voastra !! ... din prima saptamana o pagina de liniute ca tema ? ... noi am avut teme numai desene si fise de completat pana acum. Poate vrea sa termine mai repede Abecedarul ...

Ela2001 - croitoreasa are atelierul in Pantelimon, dar lucreaza cu multe scoli din B, noi suntem in nord de ex.; iti dau nr. ei, e dna. Ioana, destul de tanara ... poate va gasiti un punct de intalnire.





Mergi la inceput