Clasa I * 2011 - 2012 [5]

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Soleil, sa ne luam de mana ca si eu am uitat azi insigna. Ne am intors sa o luam, am pus o in masina sa o prind cand ne dam jos si ...am uitat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

A inceput si-al meu scoala, e la 92. Pana acum este incantat si usor dezamagit ca nu primesc teme pentru acasa. I-am explicat ca are tot timpul sa primeasca si teme si sa se sature de ele ....

Cu mancarea e asa si-asa.,..nu prea mananca la scoala, cred ca e prea absorbit de toate noutatile ca sa ii tihneasca si mancarea. Dimineata, de bine de rau, papa cate ceva, ieri doar o cana de cacao cu lapte, azi dim niste cereale cu lapte....Incet incet vreau sa ii creez dependenta de micul dejun luat acasa ca mi se pare f important pentur sanatate. Ce-o manca sau n-o manca in pauza la scoala, aia e, dar micul dejun sa fie.

Ca idee de pachetel, azi i-am dat un sandvis din paine graham, almette, cerculete de praz, frunze de busuioc, piept de pui si un pic de castravete verde si niste prune. Ieri a avut un sandivs similar, dar cu strugure.

Ma preocupa putin faptul ca nu prea bea apa cat sta la scoala (max jumate din sticla de 500 ml) si asta iar e un aspect la care tin, sa se hidrateze. Dar sper sa-si intre iar in ritm.

Am reusit sa cumparam aproximativ toate rechizitele, doar sugativa trebuie sa mai caut azi. Oarece probleme am cu imbracamintile de caiete/carti, care mi se par si urate si prost croite. Asa ca am decis sa i le imbrac in hartie kraft, cu niste etichete colorate si vesele, sa fie toate la fel si sa le pot schimba oricand e nevoie.

Uniforma e destul de permisiva, pantaloni bleumarin (dar merg si negri) cu camasa/bluza alba, vesta bleumarin cu niste aplicatii in culoarea sarafanului fetitelor (un cadrilat tirolez pe rosu-negru-galben....nu stiu sa zic exact) si cravata tot asa, ca sarafanul. In cele 2 zile de sport merge in trening (la care nu ni s-a impus nimic, trening sa fie).

Cam atat pana acum. Dupa scoala merge la after school in fosta lui gradi si va continua acolo act suplimentare, cel putin pentru un timp. Dupa aceea mai vedem.

Zi frumoasa va doresc.

A, are insigna cu albinuta, ca e cls I A, si e maxim de mandru de ea.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Roxana, eu cred ca ii zic sa si-o prinda de ghiozdan cand vine acasa si se schimba, sa n-o mai lase pe birou.
Monica, bravo, felicitari
mamagiuliei, da' sa-si ia cutia cu ea cand pleaca la plimbare

Uite ca nici nu stiu cum sunt toaletele in scoala, fiica-mea zice ca n-a fost pana acum ca n-a avut nevoie (doar in prima zi cu clasa, sa vada unde sunt). Dar nu cred ca au nici ei hartie sau ceva, am instruit-o sa-si ia pachetul de servetele din ghiozdan. Sper sa nu uite

La noi nu s-a pus problema de cine stie sa citeasca si cine nu, ne-a explicat cam care e cursul de urmat - perioada preabecedar, apoi abecedar - si ca la final de an trebuie sa fie capabili sa citeasca singuri si sa inteleaga cerintele unui subiect la un test, de ex. Adica sa depaseasca etapa de "silabisire".

Manualele noastre sunt de la Aramis. Caietele speciale nu prea mai stiu ca sunt multe - parca sunt si de la Aramis, cele de matematica sunt de la Cartea Iuliei, restul nu mai stiu.

Evaluarea de la clasa a II a este o evaluare la nivel national si care conteaza pentru portofoliul educational al copiilor.
Din ce ne-a explicat invatatoarea, e o chestie care se intinde pe mai multe zile. Niste brosurici - fiecare copil are cate una - cu subiecte de rezolvat. Brosuricile se tin sub cheie, se impart copiilor cand incepe evaluarea, lucreaza din ele 50 de minute (nu stiu daca au subiecte clare din brosura pentru cele 50 de minute sau lucreaza ce apuca), se aduna, se pun iar sub cheie si a doua zi din nou.
Dureaza cam 10 zile distractia asta - ceea ce mie mi se pare aiurea rau pentru ca in 10 zile se pot intampla multe. Acuma, da, nu zic, poti sa te imbolnavesti si sa ratezi un examen, dar probabilitatea e destul de mica. Sau tragi cumva de tine, rezisti 1-2-3 ore cat tine examenul si gata. Dar ca un copil sa fie in forma timp de 10 zile la rand...
Nu stiu, om vedea, ca pana la clasa a II-a mai e.
Oricum, doamna ne-a spus toate astea si ca sa intelegem ca e foarte important ca dupa clasa I copiii sa fie capabili sa citeasca si sa inteleaga corect ce citesc pentru ca au "examene" si trebuie sa stie ce li se cere sa faca.

Edit pentru litere mancate ca eu cam sar peste micul dejun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitty_1973 spune:

Buna dimineata!
Revin si eu cu impresii.
Nu sunt prea multumita... in primul rand de baiatul meu. Ma supara ca nu constientizeaza importanta scolii, a temelor. Ne-am chinuit sa invete o poiezioara de 6 randuri. Si inca nu o stie bine! . Nu e atent la ce zice d-na, nu stie sa imi povesteasca ce a facut la scoala... Bineinteles ca deranjeaza ora, nu se poate concentra la lectie mai mult de 30 minute. Dar, ma asteptam la asta... are hiperactivitate cu deficit de atentie!
Ma enervez cu atat mai mult pentru ca, vad ca e destul de inteligent... O cunostinta i-a dat o alarma de masina stricata si un vecin un far de masina stricat... bineinteles ca le-a reparat pe amandoua. Face circuite electrice simple de pe la varsta de 6 ani. Aduna tot felul de motorase, ventilatoare le conecteaza la baterii cu tot felul de sarmulite apoi mi le arata mandru cum functioneaza. Dar, la sedinta d-na i-a laudat pe cei care stiu sa scrie, sa citeasca... nu pe cei care au abilitati legate de electronica, electrotehnica! In fine, cred ca nu ar mai trebui sa ma stresez asa mult... de fapt asa mi-am propus la inceput de an scolar...sa il accept asa cum e, bun la invatatura sau nu!
Al meu recunoaste literele, nu stie insa sa citeasca. Nu stie nici sa scrie,doar numele lui, al meu, al sotului,mama, tata... si cam atat.
La matematica e mai avansat.
Optionalul a fost ales de d-na - lectura. Mie imi convine, stiu ca elevii din ziua de azi nu prea mai citesc. Al meu nu doreste nici macar sa ii citesc eu povesti la culcare
Legal optionalul este ales de catre parinti.
Engleza nu au pentru ca nu au dorit unii parinti. La scoala lor se platesc orele de engleza. Nu stiu tariful,la camin era 2,5 lei/ora/elev.
Azi au ultima ora educatia fizica. Astept impresii ca tare ii mai place zbenguiala! Am cunoscut-o si eu pe d-na profesoara. Imi place ca nu are pretentii si ca ii ajuta si ea pe copii sa se imbrace in echipamentul sportiv.
Ora de consultatii cu parintii e joi de la 10.45 (atunci au ed. fizica).
Il las sa faca religia. Oricum eu nu sunt o persoana prea religioasa si nu l-am invatat prea multe. Parerea mea e ca le prinde bine, nu invata lucruri rele.
In fine, sunt multe de spus...
Nu imi place la d-na invatatoare ca nu a stiut sa gestioneze o situatie legata de o fetita. Trebuia sa mearga la toaleta sa faca treaba mare si nu avea la ea hartie igienica... fetita plangea si nu i-a dat macar un servetel, sau sa intrebe copii... al meu avea la el servetele de hartie. E mic, nu si-a dat seama ca ar putea sa ii dea el. Eu vad toate aceste situatii prin prisma mea. In laborator am tot timpul pastile, servetele umede, creioane, pixuri in plus. Chiar se invatasera elevii sa vina la mine cand aveau nevoie. Cateodata le-am dat si bani pentru covrigi, apa...
O vad parca prea rece, detasata!
Cam asta e... m-am cam regasit in cele scrise de LoraG76.
O zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

eu am fost sa vad toiletele, sunt foarte placut impresionata, totul pare nou si foarte curate grasia, vasele, tot.

asteptam cu nerabdare sa se deschida cantina, undeva spre 1 octombrie

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

... azi, a 4 zi de scoala ! "Mami, sunt scolarita, nu-mi vine sa cred !!"

Soleil - cum mai este Tiana ? Multa sanatate ! isi face imunitate, daca a inceput de acum cu racelile; noua ni s-a spus in astfel de cazuri sa aducem scutire medicala; iar in cazuri exceptionale in care copilul lipseste, sa facem o cerere de motivare pe care o dam invatatoarei si pe baza acesteia se motiveaza absentele, sper sa nu fie cazul ...

anda - pentru ora de desen eu am gasit in piata musama subtire, la metru; dar mi se pare o idee buna si cu folia de hartie plastifiata.

Mada - chiar din primele zile au pedepsit copiii sa stea la colt ??!!! mi se pare incredibil ... au totusi 6-7 ani, chiar nu gasea dna. alta metoda sa-i faca sa inteleaga ?!! ...

cosmina_p - si eu m-am chinuit mult cu pozele, dar mi-a iesit isprava pana la urma, iti trimit pe PM pasii.

lbelciug - multumesc mult ! Va doresc la fel, mult succes si realizari frumoase ! ... daca mai ai nevoie, iti trimit nr. tel al croitoresei noastre de la scoala (doar ca e un pic cam departe); pe mine m-a costat 85 lei toata uniforma si materialul este f bun.

antoemma - super ideea cu lista copiilor, datele de nastere si nr. tel ale parintilor !!! este un prim pas important spre socializare si cunoastere intre ei; si eu ma gandeam sa intocmesc lista asta (am doar cateva telefoane si cateva mail-uri) si sa o dau "din mana in mana" pana se completeaza integral... dar va dura ceva ...
la voi cum a fost pedepsit baietelul ? si de ce ?

Lora - cine si cum si-a dat seama ca este un nivel ridicat al clasei ??!! numai dupa cateva zile de scoala ?!! a dedus invatatoarea asta numai din laudele parintilor ?! Foarte urat din partea lor, mi se pare deplasat gestul, sa te lauzi in sedinta ce savant de copil ai ... auzi, stie multimea numerelor reale ?!! dar ceva algoritmi nu l-a invatat inca ?
... din ce am mai auzit eu, copiii care stiu deja prea multe in clasa I au o mare problema cu concentrarea si cu atentia, isi pierd repede interesul fata de cele discutate/lucrate in clasa si daca invatatoarea nu le da de lucru separat, ceva mai greu sa le mentina interesul, sunt copii care incet incet se pierd ... asa ca, toate la timpul lor.

Crina nu mananca dimineata la plecare, dar la pauza rade un sandvici (branza topita "vacuta vesela" cu ardei rosu), un fruct (nectarina, para) si o praji (ursulet barney sau biscuitei Milka sau napolitana Joe).

Intrebare: ce fel de planseta ati gasit pentru plastilina ? de unde ? ce material ? Multumesc .










Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Citat:
citat din mesajul lui Soleil

Roxana, eu cred ca ii zic sa si-o prinda de ghiozdan cand vine acasa si se schimba, sa n-o mai lase pe birou.


Pai copilul asa venise de ieri, ce m-o fi apucat pe mine sa o scot?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Manuelacrina , eu am gasit planseta pt plastilina in carrefour , e dintr-un plastic alb flexibil si era aproape 10 ron .


Invatatoarea lui fii-miu se lauda ca nu o sa le dea mult de scris din prima ca sa nu stresam copii .Drept urmare prima tema pe ziua de ieri a fost o pagina intreaga de liniute oblice ,ma intreb ce o insemna mult in viziunea ei ?
Oricum fii-miu era terminat de oboseala dupa alergatura pt avizul de sport , care a fost ca in filmele cu prosti .Dr de familie nu da avizul fara aviz de la cardiolog si ne-a dat trimitere la budimex , budimexul n-are cardiolog de 1 an jumate ...lasa ca luam de la pediatru , pediatru nu da aviz fara ekg si daca va vine sa credeti in ambulatoriul budimexului nu se poate face EKG ca nu stiu cine nu e si a trebuit sa faca copilul ekg la mine la servici , inapoi la pediatru , de la pediatru la medicul de familie ...o porcarie .Stau si ma intreb , celor care nu au posibilitatea sa faca EKG in alta parte ce le spune , nu le mai da aviz de sport never ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Citat:
citat din mesajul lui manuelacrina

... azi, a 4 zi de scoala ! "Mami, sunt scolarita, nu-mi vine sa cred !!"

Soleil - cum mai este Tiana ? Multa sanatate ! isi face imunitate, daca a inceput de acum cu racelile; noua ni s-a spus in astfel de cazuri sa aducem scutire medicala; iar in cazuri exceptionale in care copilul lipseste, sa facem o cerere de motivare pe care o dam invatatoarei si pe baza acesteia se motiveaza absentele, sper sa nu fie cazul ...

anda - pentru ora de desen eu am gasit in piata musama subtire, la metru; dar mi se pare o idee buna si cu folia de hartie plastifiata.

Mada - chiar din primele zile au pedepsit copiii sa stea la colt ??!!! mi se pare incredibil ... au totusi 6-7 ani, chiar nu gasea dna. alta metoda sa-i faca sa inteleaga ?!! ...

cosmina_p - si eu m-am chinuit mult cu pozele, dar mi-a iesit isprava pana la urma, iti trimit pe PM pasii.

lbelciug - multumesc mult ! Va doresc la fel, mult succes si realizari frumoase ! ... daca mai ai nevoie, iti trimit nr. tel al croitoresei noastre de la scoala (doar ca e un pic cam departe); pe mine m-a costat 85 lei toata uniforma si materialul este f bun.

antoemma - super ideea cu lista copiilor, datele de nastere si nr. tel ale parintilor !!! este un prim pas important spre socializare si cunoastere intre ei; si eu ma gandeam sa intocmesc lista asta (am doar cateva telefoane si cateva mail-uri) si sa o dau "din mana in mana" pana se completeaza integral... dar va dura ceva ...
la voi cum a fost pedepsit baietelul ? si de ce ?

Lora - cine si cum si-a dat seama ca este un nivel ridicat al clasei ??!! numai dupa cateva zile de scoala ?!! a dedus invatatoarea asta numai din laudele parintilor ?! Foarte urat din partea lor, mi se pare deplasat gestul, sa te lauzi in sedinta ce savant de copil ai ... auzi, stie multimea numerelor reale ?!! dar ceva algoritmi nu l-a invatat inca ?
... din ce am mai auzit eu, copiii care stiu deja prea multe in clasa I au o mare problema cu concentrarea si cu atentia, isi pierd repede interesul fata de cele discutate/lucrate in clasa si daca invatatoarea nu le da de lucru separat, ceva mai greu sa le mentina interesul, sunt copii care incet incet se pierd ... asa ca, toate la timpul lor.

Crina nu mananca dimineata la plecare, dar la pauza rade un sandvici (branza topita "vacuta vesela" cu ardei rosu), un fruct (nectarina, para) si o praji (ursulet barney sau biscuitei Milka sau napolitana Joe).

Intrebare: ce fel de planseta ati gasit pentru plastilina ? de unde ? ce material ? Multumesc .













Eu acum am apucat sa citesc tot: pedepse din prima sapt de scoala? Zau asa! Mi se pare cam exagerat, ei au nevoie de timp sa se adapteze cu noua disciplina si noile reguli, nu ar trebui sa fie luati mai incet?

Bine, mie si temele date de pe acum mi se par cam prea de tot....

In fine...

Manuelacrina, am gasit planseta in Auchan, e o chestie format a4, subtirica si flexibila, alba. Subtire ....mai subtire ca un card bancar, dar mai consistenta decat o cartela de metrou (moama ce le mai explic azi .....). Nu stiu sa-ti zic unde era asezata, ca deja eram total dezorientata, asa ca am rugat o domnisoara care era pe acolo promotor BIC de mi-a aratat unde gasesc.


Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Soleil, despre www.evaluareineducatie.ro/splash/" target="_blank"> aceste evaluari o fi vorba?

Kitty, o prietena draga de pe forum mi-a zis ca una din cele mai importante lectii pentru casa I este sa stea cu fundul pe scaun o ora intreaga. Cu rabdare o sa se obisnuiasca.

Mergi la inceput