Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (5)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Dya, stiu ca ai dreptate, dar sunt atat de slaba de vointa!! Offf, imi vine sa plang!! Tot imi zic in mintea mea ca Tiramisu nu are prea mult alcool si uite ca nu ma pot controla!!

Trebuie!! Of, cand citesc ca bebeii si mai mici ca Imi incep sa se joace cu bara de jucarii si a mea nu pare interesata, intru efectiv in panica! Ruxiii, tu ziceai ca fetita ta se joaca deja cu bara de jucarii pe care i ai cumparat o! Are si Imi una pe care am primit o weekendul asta si ea inca tine pumnul inchis, si a dat o data un pumn la una din jucarelele atarnate, s a mai uitat la ele, dar nu e interesata!!! Of, oare n o fi vazand chiar bine?? Imi fac 1000 de ganduri!! Si intre bebelina ta Ruxiii si Imi a mea e diferenta doar de 1 saptamana si am senzatia ca alti copiii se dezvolta mult mai repede ca Imi!! Imi vine sa plang!!

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


Miha, nu te tsresa, Irina mea nu s-a jucat cu NIMIC pana la 4 luni ! si nici atunci nu prea, doar se uita la noi, ne urmarea foarte atenta cu privirea, dar nu participa la "actiune". Asa e ea, un pic mai prudenta, intai observa ce fac ceilalti si abia pe urma se baga si ea. Stai linistita, copilul e ok !

*****************************
Irina (2006) si Miruna (2011)
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi
Nici Petru nu prea mai doarme ziua. Doar asa in reprize scurte, la mine in brate, iar dupa 3(15), mai deloc.

Vrea sa stea numai in brate, la verticala si eventual cu fata ca sa vada el tot. Si se uita si se bucura si urmareste tot. Ma dor toate oasele, pt ca vrea numai plimbat (nici vorba sa stau jos cu el in brate, ca parca se aseaza pe maracini) si la 6.5 kg cate avea acum 3 sapt. ma termina.

Iar de pe la 7.30-8, incepe spectacolul pt ca este f obosit, dar nici nu vrea sa doarma si uite asa o tinem intr-un cantec pana pe la 10 cand se mai linisteste si incearca sa adoarma.


Mai, si la noi e EXACT LA FEL !!! Cu totul, inclusiv reprizele de somn si plimbatul in brate si ne-dormitul dupa ora 18 (la noi) !!! Simt ca o iau razna, mai ales cand sunt singura cu amandoi bebeii, si cand asta mica plange si eu nu stiu de ce

*****************************
Irina (2006) si Miruna (2011)
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamutz

Platesc nasii biserica. La noi e intre 1-3 mil. + cor si ce se da la preoti. Vreo 5 mil. ACUM DEPINDE DE BISERICA, dar tariful fix e stabilit de patriarhie. Cel putin din ce am aflat eu.

Mami fericita de Petru Nectarie (30.06.2011)


Da, teoretic asa e, dar la noi nasii sunt sora mea+cumnatul, si nu vreau sa-i incarc prea mult, asa ca am convenit ca noi platim taxa si ei dau "extra". Voi unde ati facut, la ce biserica ?

Noi intre timp am modificat data, am fixat pe 15 octombrie, pt ca era prea din scurt si mi s-a parut cam din scurt sa anunt oamenii cu o saptamana inainte ... Pica bine, ca pe 12 octombrie aniversam 9 ani de la casatorie

*****************************
Irina (2006) si Miruna (2011)
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

rupta de oboseala, baietii au tras de mine azi noapte si dani astazi peste zi. alex a fost ok azi.
am citit, de rasp nu prea mai stiu ce si cui ...
dormitul la noi e cam asa: afara dimineata cca 1h (pot fi si 30 min si 1h1/2, depinde de chef si de noaptea ce a trecut), apoi in casa la pranz somn cam 2h (in reprize daca il doare burtica, dar readoarme in brate), apoi dupa suptul de la 16 mai doarme afara cam 45 min, apoi dupa suptul de la 19 nu doarme sau adoarme fix inainte de baita. din acest motiv in seara asta am decalat baia si masa de seara, sper sa nu ma trezeasca la noapte prea des sa pape.
aly eu nu m-as baza pe alaptat ca metoda contraceptiva, eu cunosc pers care au ramas si asa gravi. totusi, daca nu iti doresti, sper sa scapati
anticonceptionale mi-au fost recomandate si mie. inca nu am luat. eu am servit vreo 6 ani, inaite de dani, de atunci nu am mai luat. acum parca nu as vrea sa iau (desi cele cu progesteron permise in sarcina au f putine efecte adverse, fara ingrasat, pilozitate, etc), noi ne-am protejat cu prezervativ 4 ani si a fost ok. sterilet ... nu stiu, cand au dispozitiv intrauterin ma cam strange in spate. nu stiu cine intreba de ele (sorry), dar: sunt 2 tipuri, cele cu cupru care "tin" cca 10 ani si cele de tip nou, cu progesteron cu eliminare lenta care tin 5 ani. cel nou am inteles ca ar costa 600 lei, cel vechi mult mai putin, pana intr-o suta. cel putin asa m-a informat pe mine ginecologul.

no, am rasp cat mi-am amintit, iertare ca nu sunt mai meticuloasa, dar sunt cam rupta de oboseala.
salut gasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Neata fetelor
Noi am avut o noapte linistia, Natalia a dormit de la11 pana la 4 apoi de la 5 pana la 8.Noi azi intram pe ultima suta de metri cu pregatirile pt botez asa ca azi si maine voi lipsi, dar revin duminica cu vesti.

ANCA MAMI DE IUSTINA(6 ANI), STEFANIA(4ANI) SI NATALIA(6AUG2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oxidoni spune:

Neatza fetelor,

Am intrat si noi sa va salutam, in timpul mesei :)
Am avut o noapte ok...adormit la 22, trezit la 3, trezit iar la 5, si adormit iar de la 6 jumatate pana la...nu stiu cat pentru ca, cand am deschis ochii, la 8, sotul o pupa, si ea cica era treaza de tot de ceva timp.
Si a mai stat singurica in patut inca jumatate de ora, cat eu am mancat si am pregatit sa ne mutam in cealalta camera. Mi-e f draga, ca vad ca stie de zi/noapte, de trezitul de dimineata...

Anca: spor cu pregatirile, si sa aveti un botez frumos si linistit.

Anaemi: incearca sa te mai odihnesti, ca poate de asta ti-a fost rau. Esti om si tu, si e normal sa te mai ajunga oboseala...

Babylicious: nici eu n-am luat niciodata anticonceptionale, si nu iau nici acum. Dar vad ca mai multe fete zic de cele prescrise tie ca-s ok.

v_florina: si mie mi-e foarte draga Miruna ca bebelus, si nu ma grabesc sa creasca. Cel mai mult imi place imaginea pe care o vad in oglinda cand o alaptez...un cap frumos de bebe, care mananca lapte matern (desi n-am suficient, dar e bun cat e)

Noi cred ca maine plecam la bunici, si-o sa stam pe acolo vreo 2 sapt, la aer mai curat, asa ca o sa va citesc iar de pe tel, si-o sa scriu mai rar.

Va pupam si sa aveti o zi minunata!

PS: Am sa pun pe FB poza cu tortul Mirunei de 2 luni

Mami de minune de fetita Miruna-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufi79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui MihaelaV

Pufi ce frumosi sunteti
Am vazut ca si Eduard a avut tort cu martipan si voiam sa te intreb ce cantitate ai luat de persoana. Noua ne-au zis de la cofetarie ca martipanul e mai greu si trebuie 200 g de persoana si mi-e sa nu fie prea putin.

Mihaela


200 gr este mai mult decat suficient, noi am avut 30 pers. si am facut tortul de 3800 kg, feliile au fost undeva la 100 si ceva de grame si nu a fost deloc putin. Depinde si de crema, noi am avut tiramisu cu fructe de padure, iar martipanul s-a simtit dulce si atat .


mami de strumf mult iubit Eduard-Gabriel
Doamne ai grija de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufi79 spune:

Se pare ca eu va trebui sa incerc LP si asta pentru ca eduard nu a luat decat 100 grame in greutate in 3 saptamani . Nu plange, e vesel si doarme insa ..........m-a sfatuit pediatrul sa incerc sa inlocuiesc macar o masa cu LP, de supliment nu poate fi vorba ptr ca el trage max. 10 min si nu mai vrea nimic.

Sunt putin confuza, sper sa fie bine ce fac, imi doresc sa alaptez pana la 6 luni dar pe de alta parte ma gandesc ca ceva nu e ok de a luat atat de putin .

mami de strumf mult iubit Eduard-Gabriel
Doamne ai grija de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

'Neata,

Mihaela astept impresii de la botez luni. La ce restaurant faceti? Noi ne gandeam la Casa Latina, acolo am facut si la Razvi si a fost OK.

V_florina asa era si Adi al meu la Razvi...cu timpul se mai potolesc, dar destul de greu. Eu am avut discutii aprinse cu Adi de fiecare data cand vroiam sa plecam undeva cu Razvi ca e prea mic, ca nu ne descurcam, etc. De-abia l-am convins anul trecut sa mergem la munte si la mare cu Razvi, tot i se parea mic. Acum cu Andra pare mai deschis la minte.

Pufi imi pare rau sa aud ca trebuie sa introduci LP. Eu zic sa mergi pe mana pediatrului si sa incerci macar cu o masa, insa nu renunta la san, incet incet poate va reveniti si renuntati la LP. Nu-ti fa griji eu nu l-am alaptat niciodata exclusiv pe Razvi, a fost mereu pe LP si a crescut cum trebuie.

Nu am mai intrat ieri ca am tot pandit-o pe mademoiselle sa se trezeasca sa ceara de mancare...ei, as, a dormit ca duda toata ziua si a luat numai un pic de tzatza asa de sete . Azi noapte la fel, a dormit de la 23 la 8:30 cu 2 pauze mici la 1:30 si la 5 tot asa pt o dusca mica de laptic.

Imi venea sa ma duc cu capu' nene...cum naiba mai produc eu lapte daca ea nu suge?

Azi facem si noi 3 saptamani asa ca mi-am propus sa fiu zen

fetele

Crisspy, fericita de Razvi si Andra - Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Pufi, dar uda scutecele? face kk? starea generala cum e? nu cumva s-a lungit?
cat ar fi trebuit sa ia in greutate, conform statisticilor?
Eva n-a luat un gram intre 6 si 8 luni, era mai mare, e drept, dar oricum era grasuna, asa ca nu m-am panicat

Unde ziceati ca va uitati la seriale pe net?
M-a prins si pe mine Grey's anatomy, am apucat sa ma uit la Tvr la cateva episoade cand papa Filip si acum vreau mai mult. Am gasit 2 siteuri, dar unul ma pune sa astept cate 25 de minute intre episoade iar celalalt are delay pe subtitrare

Florina, am fost aseara pe plaja, doar ca Dunarea era atat de scazuta, cat un rausor, si la malul apei nu mai era nisip ci noroi. Eva s-a distrat oricum.
Nu stiu daca ai inteles ce am vrut sa zic legat de Razvan, solutia e sa discuti cu el (zic si eu)
wow ce preturi sunt la botez.... Poate ne reformam:D

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput