Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (5)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pufi79 spune:

multumesc fetele.

Sa stii Oana ca nici nu-mi vine sa cred ca au trecut deja 3.5 luni, cresc foarte repede puiutii nostri .

mami de strumf mult iubit Eduard-Gabriel
Doamne ai grija de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

Anca, wow...ce bine a dormit...bravo!!! sa o tina tot asa!!!


Aly alaptezi??? exclusiv??? daca da, sansa de a ramane gravida este minima.

intrebare: numai noi nu am facut nimic ink??? pe mine nu ma atrage deloc deloc sexul(acum), poate ca nu am vreme sa ma gandesc, poate ca ma concentrez asupra copiilor prea mult...nu stiu, dar este ultimul meu gand.
SIncer, pana vine C de la dus eu dorm dusa.PLus ca Filip doarme cu noi in camera si mama in camera de langa...deci nu ma simt deloc deloc in intimitate

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

Da Lissa alaptez exclusiv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Buna fetelor,

Iaca revenim si noi cu vesti. Mai, noi suntem bine, asa, in mare. Pe Stefan il supara colicii (cred) numai ziua, cand nu doarme deloc. Chiar si dupa baita de la ora 9 seara, abia reusesc sa il adorm in jur de 1 noaptea. Toata ziua vrea tzitzi - adoarme la ea, si cum il pun in patut, incepe plansul. Si tot asa, ore intregi, de ma si mir ca am lapte la foc continuu.
Noaptea in schimb, o belferesc. Doarme de la 12-1 pana la 3, apoi se trezeste in jur de 6 - 6.30, si doarme iar pana la 9-9.30.
Nu stiu insa de ce adoarme atat de greu seara.

Nu stiu ce sa ma fac cu Razvan, care devine in schimb foarte posesiv cu bebe. De fiecare data cand vin parintii la noi, el este ca un arici. Sta cu ochii pe bebe, sau mai degraba pe parinti, sa vada tot ce ii fac, si nu cumva sa faca vreo miscare gresita. Discutand mai devreme aflu ca el nu vrea sa-l lase pe Stefan la bunici cate o zi, doua. Nu acum, evident, este mic, insa de la 6 luni, deja poate ramane cate un weekend in deplasare. Mie mi se pare important, daca exista posibilitatea (daca exista bunicii si au disponibilitate) ca un copil sa petreaca timp cu bunicii. Iar bunicii lui abia asteapta sa-l lasam la ei.

Vad ca vorbiti de dulciuri - eu nu am pofte exagerate. Adevarul este ca in cursul zilei abia reusesc sa mananc, ca bebe sta numai agatat de san. Mananc mai degraba paine cu unt si gem, sau miere, si rareori cate o inghetata cu vanilie.

MihaH, imi faci pofta insa cu tiramisu. Ma abtin la alcool, beau in schimb bere fara alcool in fiecare zi.

Lissa, nu estin singura. Nici noi nu am facut nimic. Dar abia au trecut 3 sapt de la nastere

Adra, mai mergeti la plajele superbe? Ah, ce bine de voi... si ce bine de copii, sa creasca atat de aproape de natura.

Babylicious, nici al meu nu vrea nici biberon, nici suzeta. Dar zic si eu sa incerc cu laptele congelat, ca va fi nevoie sa mai fug si eu de acasa o ora-doua. Si Stefan este haplea rau!

Burtocika, nu stiu cum te descurci singurica...

Ramona, bine ca ai scapat de operatie. De acum te vei reface si vei fi mai linistita.

Fetelor care ati facut sau faceti botez doar cu familia... la restaurant faceti meniuri sau lasati pe fiecare sa comande ce vrea? Noi o sa facem botez in noiembrie, doar familia, in total maxim 15 persoane. Fara invitatii, fara marturii, fara amenajari. Doar fotograf, mancare, tort.

La baita dea doua zi - ati facut-o a doua zi sau nu?


Mami de Pusculeanu mic si foarte plangacios (24 aug 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Ah, voiam sa mai spun ca mi-e atat de drag de el bebelus, ca as vrea sa ramana asa un timp, plin de pufulet, moale si mirosind a laptic. Trece timpul atat de repede... parca ieri eu si Razvan ne uitam la el, si ne minunam de fiinta care avea abia doua zile de viata. Si acum aproape facem o luna... apoi vine primul zambet, gangureli, 3 luni.. Trece repede timpul.

Si... deja ma gandesc cand am voie sa fac al doilea bebe. Daca tot am asteptat pana la 34 de ani sa am primul copil, acum parca nu as vrea sa mai pierd o secunda!


Mami de Pusculeanu mic si foarte plangacios (24 aug 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns morenna spune:

Citat:
citat din mesajul lui lisssa_ana

Anca, wow...ce bine a dormit...bravo!!! sa o tina tot asa!!!

Lissa stai linistita ca nu esti singura care nu a facut treaba aia care incepe cu s..,nici eu nu am chef,mai ales ca l am expediat si in alta camera eu dorm cu bebe el singur,ca doar a dormit 10 ani cu mine ,poate cine stie om intra si noi in rutina si apropo imi e si frica de o eventuala sarcina chiar daca raman eu mai greu dar cine stie atunci cand nu vrei atunci se intampla majoritatea lucrurilor,e si oricum nu sant asa mare doritoare de s..
Aly alaptezi??? exclusiv??? daca da, sansa de a ramane gravida este minima.

intrebare: numai noi nu am facut nimic ink??? pe mine nu ma atrage deloc deloc sexul(acum), poate ca nu am vreme sa ma gandesc, poate ca ma concentrez asupra copiilor prea mult...nu stiu, dar este ultimul meu gand.
SIncer, pana vine C de la dus eu dorm dusa.PLus ca Filip doarme cu noi in camera si mama in camera de langa...deci nu ma simt deloc deloc in intimitate

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaV spune:

Pufi ce frumosi sunteti
Am vazut ca si Eduard a avut tort cu martipan si voiam sa te intreb ce cantitate ai luat de persoana. Noua ne-au zis de la cofetarie ca martipanul e mai greu si trebuie 200 g de persoana si mi-e sa nu fie prea putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Florina, mai mergem la plaja, zilele astea am ratat din cauza indigestiei mele, peste week-end sarim de regula ca e cam aglomerat. Speram sa mai prindem luni o zi de plaja.

Atunci cand vin copiii iti si intelegi mai bine parintii, dar ajungi si sa privesti cu ochi critic tot felul de amintiri din propria copilarie. E posibil ca Razvan sa nu aiba prea multa incredere in bunici? (intr-un fel are dreptate, la 6 luni e cam micut)

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Citat:
citat din mesajul lui Babylicious
Berceni, daca vrei mai multe detalii, dau pm


Nu, e prea departe ... O sa incercam la Precupetii Noi, am inteles ca e doar 3 milioane si am cununat + botezat acolo si preotul e foarte cumsecade. Multumesc

*****************************
Irina (2006) si Miruna (2011)
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Citat:
citat din mesajul lui lisssa_ana
babyliciuos nu stiu cat de ok e pt bb hormonii din anticonceptionale. pediatru ce zice?


Se pare ca daca alaptezi e ok sa iei CERAZETTE, si mie mi l-a recomandat ginecoloaga pt ca e un anticonceptional care contine doar progesteron, nu si estrogen, si e permis in alaptare. Mai e unul tot asa, dar nu mai retin numele.

Eu nu folosesc anticonceptionale, am luat vreo 2 ani cand eram studenta si mi-am dat ficatul peste cap, asa ca noi mergem in continuare pe prezervativ; nu ne deranjeaza pe niciunul metoda asta, plus ca e cea mai safe si putin invaziva, asa ca pentru noi e cea mai buna.

*****************************
Irina (2006) si Miruna (2011)
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput