Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (5)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Cristinutelor, multumesc de sfaturi
Dar eu ii fac baie lui Raul in cada mare de la 3 luni. Nici nu mai avem vanita din aia mica. Lui ii placea tare mult in apa, pana l-a scapat bunicul lui din colac la piscina si s-a dus la fund. Si acum e pur si simplu inspaimantat de apa. Baie intotdeauna face cu tatal lui. Aseara m-am gandit sa pun adoar putina apa si sa-l las singur in scaunelul lui de baie. Nu am putut sa-i indoi genunchii sa-l pun in scaunel. Era incordat tot si urla. L-am si scos urgent. Ce sa-i fac? Daca gaseste ceva cu apa, oala, sau balta afara, se joaca un pic cu mainile in ea, dar atat. Nici nu mai merge sper baie, inainte cand prindea usa deschisa, era la vana, incercand sa se bage in ea. Efectiv mi-e groaza si mie sa mai spal copilul.

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Am implinit un anisor!!!

Poze mare-partea aII a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciristina_serban spune:

Paula, incearca atunci sa-l pui in cada cand nu e apa, si lasa sa curga cate putin asa la robinet astfel incat sa se paota juca el cu manutele, enetual si asa sa umple un recipient cu apa, sa rastoarne, si usor-usor poate se umple si cada si se obisnuieste... Si ia-l treptat, cate putin in fiecare zi... nu deodata sa stea in apa multa..

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Paula, eu as renunta pentru o perioada sa-l mai spal cu apa in cada. Daca-l speli doar cu dusul mai plange?

Apoi, treptat, in timp ce-l speli cu dusul, pune dopul la cada si lasa sa se adune un pic de apa, dar ideea e sa nu-l bagi de la inceput in apa, e clar ca asta il sperie. Poate deja ai incercat si asa, nu stiu.

Sau aratati-i la voi - sa intre tati in cada cu putina apa si explicati-i ca tati nu se duce la fundul apei. Eventual bagati si niste jucarii ale lui preferate, sa se joace tati singur cu ele in cada, poate ii starneste dorinta de a intra si el in joc.

Succes!

Elena, mami de Raducu cel cumintel
12.08.2010

Sunt Raducu si am implinit 1 AN !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

La mare l-am spalat cu dusul si da, plangea
Daca era mai mare, il duceam la psiholog. Si mie mi-e teama de apa, dar nu de apa de la baie.
O sa incerc sa ne jucam in cada, fara apa, apoi treptat , treptat sa pun si apa. Si tb sa mergem si la balaceala, dar banuiesc ca degeaba mergem.

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Am implinit un anisor!!!

Poze mare-partea aII a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Dar daca pui apa intr-o caldarusa de aia de jucat in nisip si ii bagi piciorusul in ea? Apoi tot treptat pui apa intr-un vas din ce in ce mai mare, asa, in joaca, poate se reobisnuieste

Elena, mami de Raducu cel cumintel
12.08.2010

Sunt Raducu si am implinit 1 AN !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

ce-mi place cand Raducu adoarme pe masa de schimbat (a se citi masina de spalat )

poate revenim la programul normal, cu trezire dimineata la o ora rezonabila(7-7.30), cu somn de pranz fara intreruperi!

trebuie sa ma indrept catre bucatarie si asa nu am nici un chef azi!!!!

Elena, mami de Raducu cel cumintel
12.08.2010

Sunt Raducu si am implinit 1 AN !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonasin spune:

Salutare de la Deva,

Am venit si noi de afara, am adormit fetita obosita si acum ma apuc imediat ce termin de scris de putina curatenie ca nu se mai poate cum e o zi sarbatoare casa sta sa pice

Cris, ce ma bucur pentru tine, asta o sa fie o perioada buna pentru tine. Sa sti ca eu de cand ii dau Aptamil Dariei nu a mai racit deloc, sper sa nu cobesc:) dar tare bine ii merge cu lapticul asta. multi si o zi superba sa ai!

Paula, eu zic vreo 2 zile sa nu-i mai faci baie, sterge-l cu buretele sau carpa si treptat lasa-l sa se joace in vana si da drumul la apa incet in timp ce va jucati, eu zic ca nici nu o sa-si dea seama ce se intampla. Sper sa reusiti! pe Raul sa-i treaca frica de apa.

cristina_serban, ce frumos povestesti de Razvan , abia astept si eu sa creasca Daria sa ne jucam cu jocuri gen "Nu te supara frate...", sa desenam,off mai avem pana atunci dar imi place si perioada asta, toate perioadele sunt frumoase, asa-i?

Eladea, sper sa nu racesti, baga ceva preventiv

Ochidut, spor la treaba si facut de bagaje!

Alice, ce v-ati mai pupat, bine ca nu e geloasa Mara.

No cam atat ca ma asteapta smotru, va urez o zi superba si relaxanta daca se poate...






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Raducu, daca ne vede pupandu-ne, de cele mai multe ori devine putin gelos

ultima oara, dupa ce m-am pupat cu Dan in fata lui, l-am luat in brate sa-l pup si pe el. M-a pupat si el si pe urma a inchis si usa la camera sa nu mai intre taica-su

alteori il amuza treaba cu pupatul si ne pupa si el pe noi

Elena, mami de Raducu cel cumintel
12.08.2010

Sunt Raducu si am implinit 1 AN !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciristina_serban spune:

Elena, si noi am folosit masina de spalat din baie, drept masa pt imbracat. Nu-I asa ca sunt tare utile la casa omului???? Acuma, din pacate ne-a cam ramas mica (masina de spalat)...hihihi

Ramona, da, toata perioada copilariei e frumoasa, fiecare aduce ceva nou, te face sa evoluezi ca parinte si iti multiplica sentimentele pe masura ce cresc, daca chiar e posibil asa ceva… Spor la smotruiala..

Eu ma apuc de calcat..







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

sa stiti ca la gelozie nu m'am gandit, dar sper sa nu fie un copil d'ala de care trebuie sa ne ascundem ca sa ne pupam

a fost doctorita dimineata. e totul bine. are 75 sau 76 cm mara, nu stim sigur ca nu prea a stat la masurat, si 9500. a luat cam 500 de grame luna asta. nu ma asteptam la cat a mancat dar ma bucur.
in gat nu e rosie deloc, deci febra aia a fost de la dinti cum am zis.
s'a uitat si pe analize, mi'a dat fier si vitamina c ca are hemoglobina la limita inferioara.
pt imunitate mi'a spus sa ii dau imunobaby.
laptele il schimb, ca ma enerveaza nan3, trecem pe junior.
i'a facut vaccinul (infarix). nu a plans deloc, s'a si uitat curajoasa mea

cu vaccinul ala nou cu 4 tulpini, a zis ca nu e de acord. sa incerc sa il gasesc pe cel cu 3, desi s'ar putea sa nu am succes. am o luna la dispozitie sa il caut. a spus ca nu i se pare normal ca au bagat si tulpina de varicela in vaccin pt ca in primul rand vaccinul de varicela se face cand sunt mai mari si este OPTIONAL.

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si 23+

Mergi la inceput