Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***345***

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Revin ca e kilometric mesajul anterior.

In ce priveste tv, fetita i-a spus ca "mami tv merge la desene tare urate". Si ea a incercat sa abordeze aceasta problema...Raspuns: "nu va ganditi ca pana vine educatoarea si dupa ce pleaca, copiii raman doar cu femeia de servici. Dvs. o aduceti la 7. Iar edu are program de la 8 la 16." Desi acesta a fost raspunsul, tv functioneaza zilnic, in conditiile in care tv este plasat pe o masa la acelasi nivel cu copii si la o distanta de 1 m de prima masa de lucru a copiilor.

Inca un lucru straniu....poate asa o fi in programa de invatamant, nu stiu...La ora fixa (10, 13) merg cu totii la pipi. Obligat fortat stai pe oala sau wc si faci. Colega mea i-a spus ca ea face cand ii vine nu cand aveti "program de pisat" ori raspunsul a venit ca nu sta nimeni dupa fiecare copil. Caci copiii la varsta asta sunt ca turma, face unul ceva, fac si ceilalti. Asa ii modeleaza.

Mai sunt si altele. Nu mai stiu cate mi-a mai povestit.

Evident ca azi noapte copila a plans toata noaptea si in somn si in stare veghe. Si mama impreuna cu ea.

LEgatura cu "plocoanele"...exista. Caci sunt copiii deja "intregrati" care sunt mangaiati si ajutati de doamna. Si faptul ca doar colega mea si inca vreo 2 mamici au fost nominalizate dintre parinti ca au multe intrebari...ridica un semn de intrebare.

Poze Raru
Poze noi

Rares Rarisel cel mai frumusel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bianca2503

Pai Floric:

1. ce cauta televizor la gradinita?
2. de ce insista mama sa isi duca copila tot acolo?
3. exista opc si alte organisme care trebuie sesizate
4. daca duci plocon nu mai ameninta cu injectia si nu mai da drumu' la tv?



1. tv exista caci "asa trebuie" pentru a tine copilul ocupat pana incepe orele sau pana vine parintele sa il ridice.
2. pentur ca nu are in alta parte, locuri putine la gradi cu program prelungit si inscrierile s-au terminat de mult. Plus ca este foarte aproape de casa gradi asta.
3. crezi ca OPC se baga pe asa ceva? Ca ce...ca a dat drumul la tv? sau ca nu ii spla pe dinti? sau ca fac pipi la program?
4. nu stiu daca nu ii mai ameninta cu injectia sau inchid tv/ul dar macar nu mai streseaza copilul cu alti factori stresori.

Poze Raru
Poze noi

Rares Rarisel cel mai frumusel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

hmmm, pai eu as zice ca pe undeva au si ele dreptate, floric (ele: educatoarele, directoarea).
Pe fie-mea, la gradi unde a mers in ro (privata, deci cu plata si, in mod normal, "ameliorata" fata de cea de stat) erau 3 educatoare pt 30 de copii (e adevarat ca nu aveau bebelusi). Mi se pare mult prea putin si mi-e teama ca daca asa e la privat, atunci la stat o fi una la 30 de copii??!! Si daca da, evident ca nu are timp de stat la telefon cu fiecare parinte in parte si evident ca ea tre sa fie atenta la ce fac copiii. Ce sint acele fise ale copiilor?

Cit despre spalatul pe dinti si raspunsul directoarei, evident ca respectiva s-a descarcat pentru frustrarile ei proprii si personale si a picat magareata pe prietena ta. Acum, si ea, de ce pune la suflet?

Cred ca de fapt e o problema de optica intre educatoare si prietena ta: acolo, la gradi, daca e personal putin, e normal sa impinga copiii sa fie cit mai independenti (si da, copiii pot minca singuri de la 3 ani in sus) si prietena ta, care e AP.

No comment la faza cu injectia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Floric

Revin ca e kilometric mesajul anterior.

In ce priveste tv, fetita i-a spus ca "mami tv merge la desene tare urate". Si ea a incercat sa abordeze aceasta problema...Raspuns: "nu va ganditi ca pana vine educatoarea si dupa ce pleaca, copiii raman doar cu femeia de servici. Dvs. o aduceti la 7. Iar edu are program de la 8 la 16." Desi acesta a fost raspunsul, tv functioneaza zilnic, in conditiile in care tv este plasat pe o masa la acelasi nivel cu copii si la o distanta de 1 m de prima masa de lucru a copiilor.

Inca un lucru straniu....poate asa o fi in programa de invatamant, nu stiu...La ora fixa (10, 13) merg cu totii la pipi. Obligat fortat stai pe oala sau wc si faci. Colega mea i-a spus ca ea face cand ii vine nu cand aveti "program de pisat" ori raspunsul a venit ca nu sta nimeni dupa fiecare copil. Caci copiii la varsta asta sunt ca turma, face unul ceva, fac si ceilalti. Asa ii modeleaza.

Poze Raru
Poze noi

Rares Rarisel cel mai frumusel



Asta e de pus la opc. Daca nu au personal, nu au program prelungit si basta. Copiii nu au voie sa stea cu televizorul si femeia de servici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

"Program e stat pe olitza" exista inca si la stat si la privat si exista si pe vremea mea dar la copiii mici care sint in perioada de "training"; din cite am inteles, asa se procedeaza si acasa cind vrei sa-l dezobisnuiesi de pampers si copilul inca nu cere singur: il pui pe olita la intervale regulate. Nu cred ca daca vrea copilul sa faca pipi in afara programului, ii spune sa faca pe el, sa fim seriosi!

Cu tv-ul nu sint de acord dar, din pacate, e o cutuma in gradinitele de stat unde personalul e putin; intr-adevar, Chatonel, la stat sint 30 de copii la o educatoare. Tv-ul e captivant, inlocuieste educatoarea si e gratis! Nu pot fi de acord cu asta! Paintii ar trebui sa discute acest aspect.

Faza cu locuri putine si inscririle gata, nu tine: adica, toti sintem constienti de acest lucru -lipsa locurilor in gradinita si gradinite "decente" putine!- si-n provincie si in capitala, tocmai de aceea "ne organizam" din timp; adunam informatii din timp si facem alegerea din timp! Sau, cel putin, eu asa am procedat.


Gina lu' Ian

Mi-e dor...
La 2 ani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Legat de programul de pishare la copiii mici: mi-a povestit sor' mea ca la cresa lui Mark, copiii stateau pe kktoare si ingrijitoara le cinta..."Pusca si cureaua lata" si micutzii erau in extaz!

Gina lu' Ian

Mi-e dor...
La 2 ani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Fetita are 4 ani. Ea mananca si singura. Spune tot ce are nevoie, dar chiar nu ii vine sa faca la comanda. Sa fim seriosi...noi am face doar la ora 5 sau la 7. Da, sunt convinsa ca daca cere va fi dus la wc, dar i-a ganditi cu ce replici si bodoganeli. A doua zi, copil fiind sigur vei face la comanda decat sa tipe la tine. garantat.

Poze Raru
Poze noi

Rares Rarisel cel mai frumusel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Citat:
citat din mesajul lui inapreda

Legat de programul de pishare la copiii mici: mi-a povestit sor' mea ca la cresa lui Mark, copiii stateau pe kktoare si ingrijitoara le cinta..."Pusca si cureaua lata" si micutzii erau in extaz!

Gina lu' Ian

Mi-e dor...
La 2 ani






Vaiiiiii...e de-a rasul plansul...nu stiu ce sa fac. Doar sa spun ca nu numai aici e Kongo...

Poze Raru
Poze noi

Rares Rarisel cel mai frumusel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

Gata. Sunt acasa. Va scriu mai. Tarziu. Pup si merci de sustinere

mama de mic +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26

Gata. Sunt acasa. Va scriu mai. Tarziu. Pup si merci de sustinere

mama de mic +




sanatate multa. Poate e cazul sa faci o cura de telenovele din varful patului. La prima sarcina era posibil dar acum cu Vitamina....

Mergi la inceput