Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***345***

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Aris, ma gindesc la tine!

***

Bianca, imi imaginez ca nu te plictisesti veci, la ce "dume" are Vladimir in program!

***

Floric, iti impartasesc din experienta sora mii intr-ale "ploconitului" (a avut baiatul la cresa de stat si acum il are la camin de sat): la inceputul si la sfirsitul gradinitei unii duc flori, altii nimic, altii "ceva"; sor' mea a dus acum la fiecare (educatoare, ingrijitoare, asistenta) cite o punga de cafea si o cutie de bomboane. cind sint serbari, aduna bani toti parintii (care vreau/AU) si le dau "plic" la fiecare. EDucatoarel sint tinere si dragute "pe bune" si am vazut ca pregatesc si ele -din resurse proprii- mici surprize pentru parinti, gen cafea i suc pentru toata lumea. De 1 Iunie, stiu ca tot din banii lor au cumparat copiilor mici atentii (ceva "haribo" dar nu "haribo" si cite o napolitana.

Gina lu' Ian

Mi-e dor...
La 2 ani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Olgutzule, sa ajungeti cu bine acasa!

***

Ilinca, nu ne mai zici nimic de Sofia cea zglobie?

***

Da' Chishcutza cum e de cind face nani la gradi?

***

Chato

Gina lu' Ian

Mi-e dor...
La 2 ani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Buna!

Am trecut sa va salut, abia resusesc sa tin pasul cu voi. Pana recuperez ce s-a scris si-mi vine si mie randul sa raspund, se face sfarsit de program si trebuie sa plec, iar acasa nu maia puc sa deschid calcu.

Acum i-am trimis mamei mele cateva "perle" ale lui Ianis, si ca sa n u le pierd, le dau "copy-paste" si aici, sper sa nu va suparati ca sunt off-topic:
"Vroiam sa ma laud: iti povesteam eu mai demult ca Ianis dezbraca un maimutzoi cu parul rosu ciufulit, si-l pune liu-liu pe marginea mesei si-l inveleste. Si pentru ca coltul mesei e chiar in curentul de aer conditionat, ma pune sa opresc aerul "cutzunat" ca sa nu-i fie frig maimutzoiului...

Ei, mai nou gaseste el cate o punga si si-o pune pe umar ca el "se duce la piata" Isi ia si bani (are el niste carti de joc, numai ca mai mici desenate cu animalutze), si lista (mazgaleste pe hartie cu pixul), le baga intr-o poseta (aveam eu o borsetuta de cosmetica, ei! mi-a cosfiscat-o Ianis si fara ea nu iese din casa, isi pune acolo creme de-ale mele, avioane, si acum "banii" si lista) si ne face Paaa! Tschuss! el se duce la piata...

Iar azi dimineata, mi-a zis Dan, a parcat cu spatele masina lui (cu care se plimba prin casa), a deschis usa de la dressing si a bagat fundul masinii acolo, a ridicat capacul de la "portbagaj" si are loc urmatorul dialog:
- Dan: Ce faci acolo?
- Ianis: pun motorina...
- Dan: Ce faci mah?
- Ianis: Pun motorina ca sa mergem tpru-tpru la mare!

Asa deci, omul isi punea motorina ca sa plece la mare..."

Aris, tinem pumnii sa fie totul bine
Kea, felicitari pentru minunea de Keutzu2, sa fiti o familie fericita si armonioasa toti 4
Manu, mi-au placut foarte mult pozele voastre de pe Rin
Novus, voi cum mai sunteti? Iesiti azi din spital? Doamne-ajuta sa-si revina Ada cu burtica si sa poata papa de toate, inclusiv lapte Daca tie iti pare rau sa renunti la alaptat acum, poate nici nu trebuie s-o faci, de ce nu te mulgi cateva zile (si arunci laptele) pana are voie Ada iar tzitzi?
Olga, e fericit David la vechea lui gradi, nu? Bravo! Instinctul tau feminin si sufletul tau de mama au luat decizia cea mai buna
Pisik, Ana cum e? S-a recuperat in totalitate dupa ope? Am tinut pumn ii joi dimi, sa stii. Multa sanate lui Buni, ca tare sufera ea cu piciorul, saracuta

Stiu ca ati mai discutat despre: de cate ori ii spalam pe dinti? De 2 ori, dimineata si seara. Si limbi straine: eu nu ma git deocamdata sa-l inscriu la cursuri etc, oricum e prea mic, si la programul lui de gradi ar fi prea obositor sa-l mai duc altundeva dupa gradi. Insa vorbim germana acasa, si nu ca lectii: el stat in banca cuminte si eu predat, ci prin joaca: la locul de joaca il ajut sa urce pe ochestie fara trepte si numaram "Eins, zwei, drei, Kopf!" ca sa nu se loveasca la cap, si uite asa a invatat ca "Kopf" e capul, si numaram impreuna in germ.cand urcam scarile sau alte situatii, care acum nu-mi vin in minte. A invatat o gramada de cuvinte Motorrad, Flugzeug, kaputt, Hande waschen, Handtuch, Fuss, sa numere etc., asa ca nu-mi fac probleme in privinta asta.

Dau send ca cine stie ce mai apare aici la servici si iar nu apuc sa postez nimic.



Elena, fericita de Ianis Cezar (04.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Super tare Ianis!!!!
Imi place si "cursurile" de germana
Ian nu vorbeste inca bine, asa ca, deocamdata noi spunem "pas" limbilorstraine, desi, se pare ca gradinita ne-o ia inainte: ieri, la plecare, ian a salutat cu "bye" Ma rog, mai exact, educatoarele ii spun "bye" si el le raspunde la fel!

Gina lu' Ian

Mi-e dor...
La 2 ani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Anca (nicolae) de cenu ne mao pove nimic despre tine/kids? Pe vremuri, erai mai "darnica"

***

De Pisigri, nimeni, nimic????

Gina lu' Ian

Mi-e dor...
La 2 ani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

neata tufete

Bianca, ina, andiaroro, merci de primire

Cred ca acel calm se va duce p**** de suflet inca din prima zi la servici
Cind am intrat in uzina si am vazut fetzele colegilor, mi-a venit sa dau bir cu fugitii Bine ca macar am 3 zile "administrative", adica fara nici un proiect, timp in care tre sa imi pun la punct o gramada de probleme pe care le am cu echipa de la RH, basca interviul anual care se face cu noul sef... stiti care, nu? nu mai scriu epitetele pe care i le decern

In rest, fie-mea s-a gradinitit super la valcea, abia astepta sa mearga la copii; ieri in avion s-a lipit de un mosulet care ridea la ea si a stat pe capul lui vreo juma de ora si au desenat, timp in care am putut si io sa rasuflu.

Andiaroro, nu am mai facut nik cu certificatul, ca nu aveam cind sa string toate acetele-alea. Data viitoare ma mobilizez si le fac in timp util nu am stiut ca tu ai facut, cum era sa ghicesc?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Pisigri are telefonul inchis.

dar cred ca e biine, desi ultima data facuse o criza de rinichi. Facea pipi cubulete. Dar i-a trecut...sper sa de a un semn mai repede:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bianca2503

Pisigri are telefonul inchis.

dar cred ca e biine, desi ultima data facuse o criza de rinichi. Facea pipi cubulete. Dar i-a trecut...sper sa de a un semn mai repede:)




Gina lu' Ian

Mi-e dor...
La 2 ani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Hai sa incep...Despre experienta gradi a colegei mele. Intai, precizez ca e gradi cu program prelungit, de stat, iar colega mea e din categoria "nu dau". Sau cred ca mai bine zis....a fost...Sarmana, e umflata de plans si nesomn si ma vad pe mine la anul. Caci tot pe princpiul de ce sa dau ca nu o cutie de bomboane sau o punga de cafea o invata pedagogie si tact pe educatoare, sunt si eu...dar tare imi e ca de la anul sa vezi ce ma "cizelez"

Sa zic cu inceputul. La inscrierea la gradi ea s-a asezat la rand, ca tot omu si cand i-a venit randul a despus dosar sau care e procedura de isncriere. Cand s-au impartit locurile a mers sotul ei, cei drept ala e mai dreptaci si daca i se pare ceva in neregula replica imediat.

Bun...prima zi de gradi...s-a derulat ...plasat copiii in sala de tranzit (unde se dezbraca) si apoi dusi de catre persoanl in sala de curs. parintii SUB NICI O forma nu au aavut si nu au acces in sala de curs sau in spatiile cu copii. Bun. Ea a zis...ok, dar daca este necesar, plans neincetat, orice reactie tulburatoare pt copil va rog sa ma sunati. Ba, mai mult au facut schimb de nr de telefon.

A, inca o precizare...colega mea se incadreaza in parintii AP si o alta completare a alaptat-o pana la 3 ani si ceva, cat a cerut copila.

Revenind la gradi. Dupa prima zi copilul a fost incantat de copiii dar nu mai vrea la gradi din cauza 'doamnei" care...si aici vine bomba...:"ii ameninta cu injectii daca nu mananca tot", "lasa tv continuu pe desene care mai de care mai violente", "trebuie sa mancati singuri". Astea ar fi nemultumirile fetitei care e super isteata si ii spune maicasii tot ce se intampla la gradi. Evindent ca ieri cu chiu cu vai a dus-o la gradi si cand a ajuns acolo nu dovedea sa o bage in sala de tranzit caci alti cativa copii in disperarea lor de gradi incercau sa iasa printre picioarele parintilor ori de cate ori se deschidea usa. Ea initial a bufnit-o rasul dar apoi si-a dat seama ce jale trebuie sa fie la gradi.

Aseara a fost la sedinta cu parintii. A luat cuvantul doamna directoare care a adus la cunsotinta parintilor ca "aici este o institutie unde fiecare angajat isi respecta locul de munca si stie ce are de facut. Nu deranjati educatoarea caci in timp ce vb cu dvs. la telefon copiii raman nesupravegheati si ar putea sa se intample ceva grav. Nici in orele de somn ale copiilor nu sunati caci atunci educatoarea are de completat fisele copiilor. Nici dupa program nu sunati caci atunci este timpul liber al educatoarei si oricum in orice situatie ati suna, sunati pe telefonul ei personal si asa cum fvd. aveti o viata privata are si ea."

Trecand peste ideea ca NU are cum sa vb cu edu decat strict la sedintele cu parintii a mai intrebat si ea acum (aseara) ce mai avea de intrebat. Si in naivitatea ei a intrebat daca sa ii puna in sacosa periuta si pasta de dinti. raspuns: "Pentru ce? Credeti ca noi aici avem timp sa ii spalam pe dinti> Pai, daca dvs. acasa nu va asumati rolul de parinte si nu dezvoltati abilitatile la copil credeti ca noi aici i le formam" Si de aici o inteaga logoree specifica unei directoare de a facut-o pe colega mea in foi de varza cum ca ea ar astepta de la gradinita si personal sa ii educa fata si i-o fomreze in spirit civic fara ca ea ca parinte sa intervina in nici un fel.

Poze Raru
Poze noi

Rares Rarisel cel mai frumusel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Pai Floric:

1. ce cauta televizor la gradinita?
2. de ce insista mama sa isi duca copila tot acolo?
3. exista opc si alte organisme care trebuie sesizate
4. daca duci plocon nu mai ameninta cu injectia si nu mai da drumu' la tv?

Mergi la inceput