Strugurasi S-O11-Haideti fetele!! (112)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Anilansa, lasa ca o sa fie bine si roaga-te ca bebica sa mai stea la caldurica vreo 3 saptamani .Bebeii cresc mult pe ultima suta de metri ,in ultima parte a sarcinii
Aici sunt mamici care credeau ca bebele nu va avea macar 3.000 gr si se nascuse peste 3.500 gr . Seidana noastra e un exemplu ,ii estimase bebica la 2900 gr si grasunica avea 3 kg si 5-600 gr la nastere , e o bolfoasa si mancacioasa foc cum o descrie mama ei
Sa stii ca si mie imi zicea doctorul ca e ok ,dar vedeam la masuratori ca e micaaaaa ,alti bebei aveau greutate aproape dubla la acelasi nr de saptamani , acum nu stiu cate gr are ca nu mi-o mai masoara ,ma rog sa aiba macar 3 kg la nastere si sa fie sanatoasa .


Ionela,cred ca asa am sa fac si eu,am sa ies cu hainele cu care ma duc la spital .Prefer sa fiu mai lejer imbracata decat sa arat ca o chisca umpluta si sa ma incomodeze hainele

Lena ,hai ca nu te iert o pot face cu o conditie,baga reteta aici si am sa incerc s-o fac cu piersici ,oare merge???? Sau il trimit pe al meu in Metro sa cumpere prune

Fetelor cu cezariana,cred ca aveti niste emotii cand stiti data nasterii . M-as bucura sa stiu si eu data exacta ,nu sa stau cu zilele in asteptarea marelui eveniment ,ba e ...ba nu e


Ma enerveaza ca ploua si nu pot pune rufele afara la uscat dar nici nu pot baga uscatorul in casa


Dimineata aveam burta lasata si acum e atat de sus ,e aproape intre sani


37+

Se pare ca va fi


:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Gertruda - nasti de ziua mea!!!! Ce mult mi-ar fi placut sa ma programeze si pe mine maine
Voi naste la Municipal.
Multa sa natate, bebe minunat sa ai! Sa iti revii rapid si sa ai laptic!! Inseamna ca ne revedem sapt viit aici

Ceva motate se gasesc pt noi?

mamica de Indra Stefania si Eva Alexandra ( in burtica)

38+ cu Eva Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Alyana, vroiam sa iti spun ca nu a iesit chiar asa de buna, dar am zis ca ai sa crezi ca mint.
Asta e reteta: http://coltpestritkabea.blogspot.com/2010/10/prajitura-cu-prune.html

Daca vrei una care chiar e delicioasa, doar ca eu am facut-o cu caise, dar se poate face si cu prune sau piersici sau ce fructe vrei tu, e asta:

1kg visine, 200 g unt, 300 g zahar, 4 sau 5 oua, 1 ceasca smantana, 400 g faina, 1 plic praf de copt stins cu lamaie, zahar vanilat, lamaie rasa
Scoti samburii la visine si, ca sa lase zeama, pui putin gris pe ele
Poti sa faci tarta si cu caise, prune, fructe acrisoare
Tava trebuie unsa cu unt si faina alba sau pusa hartie pentru copt
Se freaca untul cu zaharul, adaugi apoi ouale si dupa aia bagi mixerul pentru celelalte ingrediente
Cand ai terminat coca, trebuie sa fie totul pregatit numai de pus in tava si la cuptor, sa nu o lasi ca nu o sa iasa pufoasa.





Lena - 36+

!!! AMR un pic !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Chiar asa: Intrebare de matza curioasa:
Fetele cu cezariana: cum e sa stii cand vei naste ? Adica zi /ora?
Mie mi se pare tare greu.

La prima nastere, dincolo de celelalte motive care nu isi au rostul sa fie discutate fiind alegeri peronale ( ca si motivul pe care il expun) am ales nastere naturala si de teama de a-mi asuma decizii de tipul cand si cum se naste bebe. Tin minte ca imi era tare frica sa decid eu ;pentru ca putea fi o alegere gresita, indiferent care era ea. Asa, lasand sa se intample lucrurile mi s-a parut mai simplu...

Voi cum simtiti?



Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 33+ cu Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:





Hai Gertruda, HAi Nanna





Camady m-a sunat ea pe mine. Saru' mana Kora .

Eu ma gandesc mereu la fetele care se asteapta de pe o zi pe alta sa nasca ,doamne ce emotii ma iau iar,ca doar ce am trecut si eu de asteptarea aia. Mie nu imi vine sa cred ca azi face pitica mea 3 saptamani de can i-am vazut nasucul micut,ochisorii frumosi,de cand nu mai pot de dragul ei!


Va pupic pe toate .

Pentru Raisa
Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gertruda32 spune:

Nanna Mersi mult de urari!!! La multi ani pt maine!!!!
Spune-mi, esti o persoana norocoasa, esti multimita de ziua in care te-ai nascut?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

feteleeeee.....ce face?????? ( na MAY, sa te oftici de greseli)
Deci, cap trecut e tot numai o cearta.....Mikka, nu te supara....

Felicitari mamicilor care au nascut,sa va traiasca bebeii mari si sanatosi

Lena C, am vazut ca ti s-a mai raspuns, cu sughitul,deci e normal,si eu ma sperii rau, ca AYU sughite in special dupa ce papa,si mi-e frica sa nu vomite..ieri mi-a vomitat prima data,dar cu jet,si pe gurita si pe nasuc..a papat,a ragait,si apoi l-am pus la schimbat de haine,l-oi fi miscat eu prea mult,ca dupa ce l-am pus in pat,a bufnit..si de ieri,vad ca mai imi vomita un pic de tot dupa ce il pun in patut si sunt foarte stresata, dr a zis ca e normal,ca el suge repede repede ca e mort de foame,asa o fi?

KoraB, felicitari pt examen, ce mamica DASTEAPTA ( asa zice bunica mea cand vrea sa zica de fapt, TREAZA )

Gertruda,hai ca trecu ziua de 13 aproape

Maria, esti nerabdatoare? dr imi zicea ca ce am,sa astept sa iasa la termen

Elena2706, eu am facut ceza cu anestezie totala,si nu am avut nici o durere de cap

Alayna, si io la fel,am iesi cu aceleasi haine cu care am venit..aa,si vreau sa va spun ca in total am laut in sarcina 16 kg, si pana acum,am dat jos 10

AYAN e cumintel,ne da batai de cap intre 20.00 si 12.00 noaptea,nu stim ce are atunci,dar in 4 ore nu mai stim ce sa ii facem sa il linistim,nu situ daca au aparut colicii,mie nu mi se pare, deocamdata nu i-amdat nimik pt ei,doar cateva gurite de ceai de colici, buricutul nu i-a cazut nici acum,azia vem 12 zile...ieri am fost la control si a zis dr ca e normal,ca unii bebelusi au buricul mai gros si le cade mai greu.sper sa fie asa

In rest..maine ma duc sa imi scoata firele

si am utiat sa va spun ce era cel mai important? ca am cel mai minunat sot: el si mama s-au impacat...ceea ce nu credeam vreodata..acum ea vine la noi,ma ajuta....e ceea ce mi-am dorit atat de mult si eram convinsa precisa ca lucrul asta nu se va intampla niciodata,dar AYU a adus atata pace..Indi a zis ca bebe l-a facut sa nu mai stie nimik rau....


sunt grabita,sunt grabita, scot baiatul afara..am inceput sa il scot de doua ori pe zi


Zubi, mami cu AYAN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Alayna, Ionela - eu am nascut si prima oara tot prin cezariana. Am mai spus motivul ( operatie la coloana, cezariana impusa de dr neurolog) asadar nu am avut de ales, a luat-o ca atare. Mie una mi se pare mai simplu asa: totul este sub control, daca sarcina este ok cezariana se poate programa cand nu este prea tarziu sau riscant pt bebe si mami, oricum, dr asteapta sa fie cat mai aproape de termen pt a nu se supune niciunui risc. Deci din punctul acesta de vedere mi se pare mai "linistitor" decat o nastere naturala.
Referitor la faptul ca stii ziua in care se va naste bebe, oricum asta se afla cu destul de putin timp inainte ( eu am aflat azi dimineata ca va fi poimaine) si ma gandesc cum sa le las pe toate pe acasa aranjate astfel incat sa fiu linistita cat stau in spital, deci inca un atu din punctul meu de vedere
Sigur, asta nu inseamna ca sunt pro ceza si contra nasterii naturale, departe de mine, insa eu una am vazut avantaje, cu atat mai mult cu cat nu am avut de ales

Lali - multumesc de motate! De cand au inceput fetele cu primele nasteri ma tot gandesc cum va fi cand imi voi vedea numele langa motate!

Gertruda - multumesc de urari! despre mine, nascuta pe 14 sept, primul lucru pe care ti-l spun este ca, desi foarte putine persoane stiu aceasta, maine este Inaltarea Sfintei Cruci, o sarbatoare foarte importanta, iar copii nascuti in aceasta zi sunt "protejati", ocrotiti. Eu la asta ma gandesc de fiecare data cand am o cumpana, stiu ca voi iesi cu bine si asa a fost de fiecare data! Asa ca fii bucuroasa ca vei avea un pui nascut in aceasta zi! Si iik doresc din suflet tot norocul din lume!

mamica de Indra Stefania si Eva Alexandra ( in burtica)

38+ cu Eva Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui zubi

ieri mi-a vomitat prima data,dar cu jet,si pe gurita si pe nasuc..a papat,a ragait,si apoi l-am pus la schimbat de haine,l-oi fi miscat eu prea mult,ca dupa ce l-am pus in pat,a bufnit..si de ieri,vad ca mai imi vomita un pic de tot dupa ce il pun in patut si sunt foarte stresata, dr a zis ca e normal,ca el suge repede repede ca e mort de foame,asa o fi?


In principiu are dreptate dr. Mie nu-mi place ideea cu: "e mort de foame", ca daca e asa ar trebui alaptat mai des... dar cred ca era o expresia care sa spuna ca mananca repede si deci mai mult decat ii trebuie.
Despre voma: in jet inseamna la 20-30 cm de bebe ca in desene animate, cu bolta. Bebe poate regurgita si pe nasuc. De multe ori ramane si cu un usor fornait dupa aceasta operatiune dar nu e nimic periculos.


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 33+ cu Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elena2706

BUNA, BURTICI/MAMICI!
Am nascut si eu prin cezariana vineri, 9.09.2011, ora 12.35 pe Alexia Maria cu 3,200 kg, 52 cm APGAR 9.
sunt asa de fericita!!!!!!!!!


[37+] ALEXIA MARIA


FELICITARI MAMICA ... BINE AI VENIT ALEXIA MARIA

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput