Ne rugam pt VICTORIA - M&M mai-iunie 2008 (198)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nicole1980 spune:

Desiree – of, cum asa prima raceala ? Va doresc sanatate si sa treceti repede peste acest hop. Pot sa aflu si eu adresa blog-ului ? Mi-ar placea tare mult sa iti citesc postarile.
Doloress – draga mea te inteleg perfect. Si mie mi-a zis cineva ca trebuie sa imi duc copilul la psihiatru, doar pentru ca l-am luat cu noi la o petrecere de adulti si se rasfata si alinta in prezenta lor. Si mititelul avea dreptate, daca toata lumea il plasa in central atentiei. Cred ca si eu, cxa adult procedam la fel…
Lumi – bafta, sa iasa totul bine !


in 19+ si mami de David 16.06.2008
Evolutie David


Bebe David Adrian 16.06.2008

Evolutie Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

DANi - si noua ne-a fost dor de tine... sa nu mai dispari asa.

LUMINEL- pai mai stam inca pe 4 octombrie, dar sunt mai ocupata decat in Canada. In Canada aveam gradinita, aici sunt cu amandoi pe cap. Mama si tata inca lucreaza si nu mai au concedii, asa ca sunt prinsa cu amandoi mai toata ziua. S-a dus boieria, cand faceam activitati cu Patrick si cu bb Kevin in carrier sau in wrap. Acum bb Kevin vrea si el activitati. Vrea joaca, cantece, aratat, plimbat. Si cam fac echilibristica. Imi vine sa pun ceasul, 5 minute unul, 5 minute altul ca nu-i chip cu ei.

Multumesc fetelor de raspunsuri, problema e ca lumea tot vine la noi, eu evit pe cat posibil sa merg undeva unde e multa lume noua si mai ales adulti . Dar nu ii pot opri sa vina la mine si nu am unde sa ma ascund, nici eu nici copilul. Eu nu am nici o problema, nici cu ce cred altii, imi cunosc copilul e perfect normal si sanatos, numai ca nu prea sociabil, chiar timid. Acuma ce ma macina e daca e OK asa, sa il las in banca lui sau sa fac ceva sa-l determin sa nu mai fie asa de speriat de bombe, si daca sa fac ceva, ce-ar fi de facut. Mereu am considerat ca asta e temperamentul lui si nu am de ce sa incerc sa-l schimb. Dar totusi ma gandesc ca poate nu strica sa aiba mai multa incredere in oameni si in el. Mi se pare chiar timorat cateodata, si nu inteleg de ce, nu a fost un copil criticat sau agresat in vreun fel. In afara de intamplarea aia urata la gradinita romaneasca nu a avut un mediu stressant.
Oricum deja am hotarat si cu tati, in vizita pretentioasa n-o sa-l luam si gata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonix spune:

Dolores - nu stiu, ma gandesc ca poate e si o faza din evolutia lor. Adica tu stii cel mai bine, cu e Patrick in general, dar uite, si eu cu Robert experimentez niste momente mai ciudate cam de pe la 3 ani. Este mult mai sensibil, mai sperios, uneori timid, si pe el il agita aglomeratia. Mi se pare ca e o faza mai sensibiloasa. Pai uite, pe la 2 ani am fost la un parc de distractii cu tot felul de omuleti si animalutze - nu avea nici o treaba, era mega incantat etc. La 3 ani de ziua lui am zis sa il duc la alt parc (bine ca nu am fost la Disney ca dadeam banii degeaba). A fost terorizat in prima ora ca erau pitici pe acolo (o lume de povesti - un vis, ce sa mai, superb), personaje din poveste etc. Nu a gustat experienta. Anul trecut la mare intra de nu se mai oprea in apa, nu ii era frica nici pic. Anul asta a durat cam o zi sa se acomodeze, pana a intrat cu colac etc. Cred ca acum are nevoie sa se simta sigur sigur pe el, nu se mai arunca asa cu capul inainte.

Ah si alta faza: m-a zapacit al meu cu dorul de casa. deci eram la mare, nu va zic ce seri minunate, Monte Carlo, Cannes, plaja, mare, luna, iahturi - neneeee... el voia acasa la Belgia lui, la Bruxelles In fiecare seara avea momentul "plans dupa casa". Mamiii, mi-e dor de casutza mea de la Bruxelles !!! Mi-e dooor... Nu va zic ce bucurie cand a ajuns acasa. Si cat ne-a zapacit pe drum: mai e mult pana acasa la noi? mami, dar mergem la casa adevarata, da? nu la hotel. Serile aveam probleme cu el ca nu voia la hotel, voia acasa. Si sa nu credeti ca nu se distra de minune ziua, a gustat fin plin. Dar ... sensibilitatzi la greu

De asemenea, greutz si cu hotelul, in prima seara, eram pe drum - s-a speriat el stie de ce, desi a dormit cu mine in pat si s-a trezit plangand si tremurand la mine in brate si greu s-a calmat.

Asa ca nu stiu, poate si la Patrick o fi un moment mai sensibil. Oricum e tare tare nebunie in Ro, si eu, ditai om mare, sunt super stressy mai ales in primele zile.

Danicris - ma bucur sa aud ca sunteti bine


Simona cu Robert

Cum a venit Robertzel in viata noastra

Poze cu noi toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Fetelor, va multumim tuturor de urari si ptr. incurajari!

Nicole, da, prima raceala. Victoria inca nu a fost racita pana acum. Nici macar cand sistemul imunitar a fost praf (chiar si la 0 sau 0,1; normal este aintre 1,5-8,5) nu a prins vreun virus de raceala

Lily, analizele ptr. sist. imunitar: se ia un picut de sange si se numara celulele; leucocitele sunt formate din: platelets (imi cer scuze, nu cunosc termenii in romana), astea ajuta la inchegarea sangelui si neutrofils, astea sunt indicatoarele sistemului imunitar.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nicole1980

Desiree – of, cum asa prima raceala ? Va doresc sanatate si sa treceti repede peste acest hop. Pot sa aflu si eu adresa blog-ului ? Mi-ar placea tare mult sa iti citesc postarile.


in 19+ si mami de David 16.06.2008
Evolutie David


Bebe David Adrian 16.06.2008

Evolutie Bebe



Of, Lily, cu blogul o sa o rugam pe CLEO sa puna adresa, ca eu abia am reusit sa pun si pe FB, DUPA ce a pus Cleo...
Pentru cine mai vrea sa citeasca blogul, va avertizez ca e in engleza, Victoria nu cred ca va vorbi vreodata romaneste Eu ma chinui de vreun an sa o invat spaniola si refuza sa o vorbeasca. Aseara la culcare mi-a cerut sa-i cand un cantecel, dar in spaniola; normal ca nu stiu cantece de leagan in spaniola, asa ca am inventat, la fel faceam si in engleza, pana le-am invatat. Apropo, a mai avut cineva impotriviri de a invata o a 2-a limba? O fi prea tarziu sa o introduc?
CLEO (iar) Mara refuza sa invete franceza sau e ok??? Eu cum o conving pe Victoria sa invete spaniola? I-am tot zis ca nu putem merge nici in Cuba, nici in Mexico, nici in croaziera daca nu vb. spaniola, si vb. un pic si dup-aia iar nu mai vrea. Dar urla, plange, face urat rau daca vb. spaniola cu ea... Eu cum o invat???

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Doloress
...
Dar totusi ma gandesc ca poate nu strica sa aiba mai multa incredere in oameni...




Mami de Patrick(29.04.2008) si Kevin (10.02.2011)
Victoria, fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!




Andreea, si asta e cu 2 taisuri. Si noi avem aceeasi problema, Victoria are nevoie de timp sa se acomodeze cu cineva inainte de a-i baga in seama. Si pe de-o parte am inceput sa-i explic de 'stranger danger' si pe de alta sa o ajut sa fie mai sociabila. Sincer, si eu sunt intre ciocan si nicovala. Nu vreau sa fie paranoica o viata intreaga de stranger danger, dar nici nu vreau sa fie super-timida... unde tragem linie??? Daca gasesti raspunsul, let me know, ca si eu sunt interesata... si eu imi pun tot felul de intrebari, am tot felul de ganduri.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Simonix, eu credeam ca numai Victoria e importiva hotelului. Si noi anul trecut cand am fost in Cuba, nu a avut nici o treaba o saptamana. Luna trecuta am fost in Niagara la parc de apa (un fel de aqualand), toate bune si frumoase, a dormit de amiaza in hotel, nici o treaba, dar seara a fost alta poveste. Eram deja in pijamale, si s-a pus pe un plaaaaans ca ea vrea sa doarma acasa la ea! Asa ca la 9 jumate seara am impachetat tot si am venit acasa. Noroc ca nu stam departe, in vreo ora am fost acasa.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_78 spune:

Ref. Ferma Animalelor, sambata noi nu putem, ca a aparut o aniversare -- Lorich, daca sunteti sanatosi, ne auzim la tel., poate duminica, sau vedem noi ce si cum

Doloress, nu cred ca ai cum sa-l fortezi sa fie mai putin timid.
Si daca vin musafiri la voi iar el nu e cooperant si nu sta sa fie pupat de n-spe ori, l-as lasa sa mearga sa se joace in camera cu jucarii si le-as explica musafirilor ce si cum

Desiree, mie mi se pare tare trist si pacat ca nu vorbesti cu Victoria si romana. Asta e doar LIMBA MATERNA
si tu vorbetsi bine romaneste, as fi inteles daca nici tu nu stapaneai bine gramatica si n-aveai vocabular, dar asa ... in fine, asta e parerea mea.
Orice limba straina e un avantaj in viata si romana ar fi invatat-o Victoria fara probleme, engleza nu era oricum o problema, traind in mediu in care se vorbeste engleza.
Cu spaniola eu cred ca o solutie e sa mearga la vreun playgroup sau mini-gradinita unde se vorbeste spaniola.
Si eu daca insist si vorbesc mai mult cu fetele o alta limba decat romana, la un mom. dat incep sa se vaite, si nu mai coopereaza si ma forteaza intr-un fel sa vorbesc romaneste -- mi se pare si normal, atunci cand nu intelegi ce ti se spune si ti se cere, nu prea e placut si preferi limba cu care ai fost obisnuit si pe care o intelegi cel mai bine.

Eu evit oricum sa vorbesc cu ele prea mult alte limbi, in gen. spun fraze scurte sau cuvinte at. cand vreau sa le bag in cap vreun cuvant pe care mereu il uita in germana, de ex..

Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

la noi e simplu: vb doar romana. Unele expresii ile repet si in franceza dupa ce ii zic in romana.
Ceilalti vb franceza, evident. Nici nu ii mai zicem ca: hai sa numaram in franceza, noi pur si simplu numaram jucariile in franceza. Tv-ul merge pe fr, la gradi se vb in fr (desi pt ca nu se intelege cu copiii, mara miorlaie ingrozitor dim. ).
Puteti incerca cu cantecele in spaniola. Nu stiu daca din asta o sa invete limba, dar macar o sa ii va fi familiara, va repeta, si mai tarziu totul se va lega mai usor.

ieri ne-a zis, ca la Madam se zice OUI. Deci e un pas.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Cleo: Elena miorlaie in fiecare dim desi intelege ce spun ceilalti.
Azi dim imi spunea ca toti o bat, ca n-a vazut nimic de mancare, ca a mers la toaleta cu fosta bona....atatea gogomanii n-am auzit de mult la un loc.
Acu cateva zile s-a aruncat de pe spatele canapelei pe o pernuta. Bineinteles ca si-a facut ditamai cucuiul. Cand am intrebat=o de ce s-a aruncat a zis ca a tras-o pernuta cu mainile ei mici si negre.
Ai vostri copilasi fabuleaza?

Mergi la inceput