Ne rugam pt VICTORIA - M&M mai-iunie 2008 (198)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Eu azi am fost absenta motivata! Victoria are prima raceala din viata ei!!! Am sunat-o pe asistenta si am zis "Poate par proasta, dar spune-mi ce sa fac? Victoria inca nu a fost racita pana acum." I-am zis ca a facut iar febra, i-am facut baie calduta si i-a scazut. A zis ca doar atat ii pot face eventual sa-i dau Tylenol.
In plus, cum am un picut de timp, mai transcriu de pe caiet pe blog. Gata, ma duc sa o pun la culcare, va multumesc tuturor pentru cuvintele de pe FB referitor la blog. Va pup, sunteti minunate.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Aici sunt LUMINEL, prin zona, dar n-am timp nici sa respir.

DESIREE- sanatate multa printesei, bine ca sistemul imunitar e OK!

DANA- grea decizie, eu am zis ca nu mai rezist sa mai emigrez odata (ne-ar fi batut gandul sa mergem in partea engleza a Canadei, e aceeasi tara dar e complicat al naibii sa te muti cu catel si purcel cateva sute de kilometri)

ADRIANA - la multi ani! ce felicitari frumoase ti-au facut fetele...

Eu am o problemuta cu Patrick. Nu ma deranjeaza pe mine insa imi pun asa semne de intrebare. Noi suntem in general niste persoane mai discrete in Canada, avem cateva cupluri de prieteni cu care ne tot intalnim si atat, in general mai toate iesirile suntem numai noi 4. Patrick a fost si invatat cu stilul asta mai restrans, dar e si felul lui de-a fi, nu suporta agitatia, aglomeratia, e foarte atent cu spatiul personal, v-am mai zis eu ca nu suporta sa-l pupi, sa-l strangi, sa vii prea aproape de el. La gradi a fost mereu in spatii restranse, numai cu 4-5 copii maxim. Dar perioade lungi au fost 3 copii, deci nu prea e invatat cu multa lume.
Ei aici normal, ca la nebuni. Tot familionul pe capul nostru. Si copilul meu reactioneaza ciudat pentru ei, cum m-am asteptat de fapt. Tipa, urla, da din picioare cand incearca cate o matusa sa-l pupe sau macar sa-l mangaie. Nu raspunde la intrebari in fata strainilor sau spune niste cuvinte neinteligible, total aiurea cateodata. Isi pune mainile la ochi sa nu mai vada nimic, sta cu capul ascuns intre fustele mele etc.
Normal, eu nu-mi fac griji, imi cunosc copilul, care e minunat si destept si frumos (cra-cra) dar parca imi pun semne de intrebare, ar trebui sa fac ceva sa-l fac mai sociabil, sa-l fac sa inteleaga ca nu e chiar un capat de lume daca cineva vrea sa intre in vorba cu el? Am niste obligatii, niste vizite de facut unor persoane super, mega pretentioase si nu ma vad ducand copilul acolo. Nu ma prea intereseaza ce cred ele despre mine (sunt sigura ca o sa fie tare oripilate), dar oricum... mi-e cam jena. Ca daca e calcat pe nervi Patrickul incepe sa spuna si prostii. Eu mereu l-am incurajat sa dea frau liber sentimentelor si emotiilor, dar sa fie si atent la ceilalti, sa nu deranjeze prea mult. Dupa vreo 2-3 ore e OK, incepe sa se invete cu persoana respectiva si devine baietelul ala dulce si simpatic, care zice numai glumite si perle, de care te indragostesti pe loc. Dar la prima impresie toata lumea zice ca e un rasfatat si-un alintat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Desiree, sanatate Victoriei. Ce faci acum, stergi muci ?. As putea sa zic, Victoria are o boala de copil normal. . Sanatate multa, puilor!


doloress, asa eram eu, copil.
Crescuta la tara, libertate, 2 oameni pe zi vedeam, si aia de departe, in rest...campul liber. Ei, cand am fost scoasa din mediul ala, a fost dur pt mine. Nu tin minte ce raspunsuri dadeam, dar stiu ca plangeam, stiu ca refuzam sa merg, stiu ca maica mea m-a lasat in parc urland ca eu voiam evident sa nu merg nu stiu unde.
Evident la fel sunt si acum: daca ma bagi in aglomeratie de oameni, cu care trebuie sa vorbesc/interactionez cf cu eticheta: devin f. agitata, si nu stiu cum sa fac mai repede sa o sterg de acolo. De ex, la preentarea dizertatiei a comentat ceva o profa (ca proiecte din astea a mai vazut) si tot ce am simtit este sa plec; evident nu am mai scos alte cuvinte pana nu am inceput sa citesc de pe slide. La fel si la tot felul de chestii oficiale in spatii mici - aveam impresia ca nu am aer, aveam impresia ca e prea mult zgomot, si mai ales, ca nu e locul meu si ceilalti nu vor sa ma lase sa plec .

Solutie: nu il supune la situatii din astea, apasatoare pt el. Eventual, intalneste-te cu oamenii respectivi in parc, sau nu lua copilul. Este prea mare schimbarea pt el! Copiii se simt bine cu cei de varsta lor, cum eu nu suport sa stau numai cu babe, la fel nu am pretentia ca un copl sa stea cu oameni de alta varsta/alt interes.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Da, Nadia aveti si voi o boala normala la cap, Sanatate multa si Victoriei si tie, Alina.

Si noua!

Robert e rupt, nu cred ca de la gradi, ca nu se face asa, chiar din ziua a 2-a. Cred ca de la afurisita aia de insula acopiilor, und e tot ma cara tati mereu, sunt super jegoase plasticele alea de tobogane, am mai tras-o odata acolo. Asta e, acum astept petrecerea cu Ana - una de ziua ei, azi si una cu virusararia cadou de la Robert.

Doloress cred ca zis Cleo o opinie f ok, zic eu, si eu cam tot aia as fi zis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_78 spune:

Doloress, tu il cunosti cel mai bine si daca el in rest e normal, e clar ca agitatia si lumea multa il dau peste cap.
Si eu as lasa-o deocamdata mai moale cu vizitele, insa as incerca ca pe viitor treptat-treptat sa-l obisnuiesc cu mai multi copii, cu lume diversa, ca in viata te lovesti de tot felul de situatii si e bine sa le treci cu brio.

Lori, pai ce faceti mai? va dati loviti? raciti? cum ramane cu animalele? De ce e ziua Anei? de nastere???
Sanatate multa!

Sanatate si Victoriei!
Si Alinei_anto!


Mamici de M&M nu are nimeni chef de intalnire?

Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Adriana hihihi..ne dam loviti, raciti...
mai, paote o scapa pana sambata, poate n-o lua Ana, poate, poate, poate...sa fim sanatosi si venim!!
Aaaa...pe Ana o serbam luna de luna, cum mai adauga o lunita, cum poc cu serbarea peste ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lilly79 spune:

luminel sunt pe-aici.Va citesc dar nu mai am timp sa va raspund.
Zilele astea am stat acasa cu amandoi copiii pt ca Julia a fost racita (mai era putin mucoasa dar am dus-o azi la gradi).Eu inca mai is racita, am o voce sexy , lui Victor i-a curs nasucul o zi, deci se pare ca cel mai bun medicament e laptele de mama.Oare de ce nu functioneaza si pt mine daca-l produc?
Si Julia e fan printese si alte personaje din povesti clasice, dar nu sa le cumpar ci sa-l citesc povestile si sa le punem in sceneta.Ea e de obicei Scufita rosie, Cenusareasa, Alba ca zapada, Belle, etc...mie imi revine rolul lupului, al vrajitoarei, mamei vitrege, bestia Aseara nici nu a intrat bine tati pe usa ca Julia deja l-a pus in tema "tu esti Gaston".Nici nu stia tati cine, ce, cum, ca nu se gandeste la povesti toata ziua si in nici un caz nu tine minte toate numele personajelor.
Si noroc cu punerea in scena a povestilor ca asa reusesc sa o fac sa mai incerce unele haine, ca altfel nu ma lasa.Asa am realizat ca unele hainute ii cam raman mici si trebuie sa i le dau urgent pe ea la gradi ca sa nu-mi para rau ca nu le-a purtat.
Am vazut o parte din recitalul Cristianei.Bravo, stie multe.A recuperat f repede.O sa invete treptat sa zica si corect.
Julia vorbeste destul de corect.Mai are mici probleme cu acordurile gramaticale si cu conjugarile verbelor, si nu il poate zice pe R.

lorich la multe lunite Anei! Noi nu-l sarbatorim pe Victor.Desi ar fi un bun pretext de facut tort mai ales ca Julia e innebunita dupa tort.La botezul lui Victor a bagat in ea 2 felii mari de tort de ciocolata, iar a doua zi a mai mancat o felie si-ar mai fi vrut inca una, dar tortul se terminase si cu fructe nu vroia.
Multa sanatate lui Robert!

adriana La multi ani!!! Ce varsta frumoasa ai , dar ce fete superbe!!! Si desenele sunt f frumoase.

alina multa sanatate.
Atata am tras si eu cu racelile pe perioada sarcinii ca ma saturasem ca aveam cate-o raceala pe luna,si vad ca iar o iau de la capat daca a reinceput Julia gradinita si iarasi nu pot sa iau medicamente din motive de alaptat.

desiree multa sanatate Victoriei.Ce ma bucur ca sistemul ei imunitar e bun.Ce analiza e asta?

Ma duc sa ma pregatesc incet pt dus la gradi dupa Julia ca am ramas fara masina.Saptamana trecuta s-a bagat unul cu masina direct in spatele masinii noastre si acum e in service si pana ajunge tati de la lucru la gradi cu troleu, ajung eu mai repede pe jos cu Victor in brate.Si daca sapt trecuta nu am putut pleca nicaieri in weekend pt ca era Julia racita, acum nu putem pleca ca nu avem masina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_78 spune:

Lorich, inteleg, aveti chef de petreceri!

Azi e si sf Paraschiva, nu?

Lilly, merci si sanatate si voua!
Si weekendul viitor sa fie cu noroc (si cu sanatate si cu masina la usa )

Mai fetelor, voi sunteti dragute, nu? -- de ziceti ca desenul Annikai e frumos
Si eu i-am zis ca e frumos, ca era tare mandra de el, da sincer nu era decat o mazgalitura.
Lara la varsta ei desena ff bine, forme, obiecte (acum relizeaza niste opere, de ne minunam toti )-- Annika doar mazgaleste -- nu e deloc talentata

Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luminel spune:

Lilly, sanatate multa si tie si copiilor!
Cristiana inca nu face scenete, se multumeste doar sa le priveasca la calc.

Lori, la multe lunitze Anei! si sanatate lui Robert!

Nadia, sa treceti cu bine peste prima raceala! sanatate grabnica! Victoria!

Aceleasi urari si pentru Alina_Anto!

Doloress, eu credeam ca sunteti deja back to Canada (or on the way) daca am vazut ca nu mai scrii...cat mai stati in Ro?
Despre Patrick, nu stiu ce sa zic...poate asta e felul lui de a rectiona la stresul intalnirii cu oameni multi si necunoscuti; daca ma gandesc bine si Cristi e iritata in multime, doar ca nu vorbeste urat...

Adriana, Sf Praschiva e pe 14 octombrie. azi e Inaltarea Sfintei Cruci
tot cruce rosie

Tineti-mi pumnii: maine am o intalnire cu Michelin Hugary, pe indicatorii de calitate la transporturile pentru ei; am niste emotii, presimt ca ma fac carne de tun, ca nu stam prea bine

Va pup!



Lumi si zulufina Elena Cristiana (26.05.2008)

www.onetruemedia.com/shared?p=733a9f9f274d6633afc942&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Montaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danicris spune:

Servus, fete dragi. pe toata lumea.

Lumi, saru’mana ca ti-ai amintit de noi. Bafta maine la acea evaluare ! Doamne ajuta sa fie ok.

Va citesc, sunt la curent cu toate noutatile, sunt alaturi de voi cu gandul, cu sufletul, din pacate nu am timp de nimic. La serviciu este nebunie, nu stiu cand vine ora de plecare … acasa sunt la foc automat, nu ma slabesc dongoneii, nu mai am timp liber absolut deloc. Singura zi mai relaxata este duminica dar si atunci mai trebaluiesc, mai asez dulapurile, mai fac o mancare … Multumesc lui Dumnezeu ca suntem sanatosi.

Vlad a inceput gradi, a miorlait primele doua zile, acum este ok. Pe Andra o mai tin putin, probabil ca in octombrie o sa o duc si pe ea, mai ales ca deja papa singura, bea din canita, stie destul de multe, a avut grija Vlad sa o invete. Acum se chinuie cu ea sa o invete diverse cuvinte.

Si la ei mai apar conflicte, ma bucur ca nu se bat, doar tipa unul la altul dupa care se potolesc. Oricum este neplacut, cateodata imi este destul de greu sa-I suport, mai ales cand vin bulversata de la serviciu unde am diversi “binevoitori”. Insa in mare parte din timp se iubesc de numa’. Vlad a devenit foarte protector si mult mai posesiv cu Andra, mai ales in raport cu persoane straine.

Fetelor, va imbratisez cat pot de strans si de mult, va pup pe fiecare si va doresc tot binele din lume, sa dea Dumnezeu sa avem copii sanatosi.

Papaaaaaaaaaaaaa ...




Mergi la inceput