Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(76)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vasilasanita spune:

Super Roxx ca ai putut merge la nunta. Si noi am avut nunta sambata, a mers doar sotul , eu nu am mai mers, fiindca ultima data s a lasat cu mare scandal, din partea lui Stefan. Acu mi ati dat curaj cu metodele astea de no cry.., ms carmen de sfaturi, cartea pe care cont de gmail este?
Tot de la tantari cred si eu ca sunt bubitele Roxx.

Dumnezeu ne-a binecuvantat cu Stefan (12.01.2011) !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

LORI sa treaca! de obicei a doua zi esti fresh, si eu am avut asa la mare, de le-am stricat astora doua zile tot .. cu activitatile citate de tine doar ca eu de la castraveti am facut asa. cred...

cat despre rechizite, si voi sunteti la Waldorf?
ca de-aia ne cer, la ei asa e, cu diverse dubiosenii. doar ca pana acum, se luau din fondul clasei - mai nou vad ca vine parintele cu sacu si-l desarta in curtea scolii, ca fata Mosului.
daca va cere, magazinul de aprovizionari e Boribon, care e baiat bun, el, asa, de fel. Are jocuri frumoase, din lemn majoritatea, educative, si tot felul de din astea pt lucru manual. E magazin pe sufletul lui tatuca Steiner, ca sa zic asa (steiner e tata lu invatamantu' waldorf).

in rest.. tac, ca nu am nimic 'teligent de zis (ca parca pana acum aveam - haha)

sanziana, de doi pestisori flavia- 19.03.2006 si felix- 26.02.2011
din cuibusor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

daca vb numa cand aveam ceva intelijent de zis....nu mai faceam contul ista

Nu, nu suntem la Waldorf, dar miercuri e sedinta pt rechizite. Habar nu am ce vor. Ma chinui s agasesc o solutie..cu cine las eu copiii la ora aia.

Fiica-mea apaluda de mama focului, e asa de haioasa...mor, ma topesc cand o vad. Cum are un moment de veselie, imediat aplauda!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loutzy spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxx26

Fetelor, intrebare: Catalinei i-au aparut acum vreo 4 zile 2 bubite mici rosii, ca niste piscaturi de tantari, pe o pleoapa. Apoi i-au aparut 2 si pe obrajor. Am zis ca sigur e vreun tantar vinovat, desi noi nu prea avem tantari. Intre timp cele de pe fata s-au estompat aproape de tot. I-a mai aparut una pe o mana, una pe un picior. Ieri - alte 2 pe piept, 2 pe burtica. Alea vechi au trecut. Mi se pare ciudat sa fie de la tantari pe piept si pe burtica, unde totusi e acoperita. S-o ciupeasca prin haine? Si atatea piscaturi de la 1-2 tantari, ca mai multi sigur n-avem? (si pe astia ii presupunem, ca de vazut nu i-am vazut). Sau o putea fi de la altceva? Urticarie? De la ceva ce a mancat? Dar intins pe atatea zile? Exista vreo boala a copilariei fara nici un pic de febra sau alte simptome?

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina




Stef a facut urticarie de la rosii crude. Nu e sub forma de bubite rosii si apare in general pe picioare si maini. Sunt ca niste bubite cu lichid la inceput de culoarea pielii. Nu seamana deloc cu cele de tantari. Plus ca te si mananca pielea de la ele. O zic si din proprie experienta ca eu am facut pana la 14 ani urticarie d la capsuni ssi rosii(cand mancam pt prima data in an).




Laura de mic si neastamparat Stefan-Mihai (06.01.2011)
He's a little bit of sunshine, he's a smile to light your days,
he will steal your heart and keep it with his charming little ways-
He's yoar precious baby boy, he's a gift from up above
who will fill your years with laughter and your lives with lots of love.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

aplauda pt ca ai zis ceva si 'telijent si comic!
tac-pac!

sanziana, de doi pestisori flavia- 19.03.2006 si felix- 26.02.2011
din cuibusor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loutzy spune:

AM fost la control cu Stef. Dupa asistenta copilul meu nu mai creste in lungime din luna iunie el are 68 de cm, desi dupa hainute mi se pare ca s-a mai lungit.De cantarit oricum il cantaresc eu acasa asa ca nu ma interesa cat da cantarul pediatrei dupa ce baiatul meu are burta prima.



Laura de mic si neastamparat Stefan-Mihai (06.01.2011)
He's a little bit of sunshine, he's a smile to light your days,
he will steal your heart and keep it with his charming little ways-
He's yoar precious baby boy, he's a gift from up above
who will fill your years with laughter and your lives with lots of love.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Hola mamici!

Mai intai sa felicit si eu mamicile de scolari si prescolari cu emotii sau fara emotii, cu nervi sau fara nervi si sa le urez un an usor si muuuuuuuulta rabdare!

Carmen ce facusi la doctor? Asteptam vesti de la tine despre Andreiutul cel viteaz. In rest de glicerina cu nistatina stiu si eu ptr candida si ptr fundulet noi am folosit cu succes total Pasta Pestrini...si Piscot cand face mai kaki mai moale si de multe ori se irita, dau cu aia si trece pana la urmatorul schimbat.

Zumzu si de la tine asteptam vesti. Sa dea Domnu sa terminati si voi cu bine

Unde e cartea aia cu no cry...ca vreau si eu sa incerc procedeul patut sa o obisnuiesc de pe acum pentru ca o sa am loc in caz ca plange...vecinii daca ne aud nu se supara:)) si daca se supara oricum nu conteaza ca nu ne iubim

In rest, am inceput sa numar zilele pana la plecarea soatei si ma iau niste emotii de nu ma vad. Dar ma incurajez ca o sa ne vedem curand si imi mai trece. Vad eu vineri insa

Ieri am fost la curte la gratar la niste prieteni de-ai nostri, ambele cupluri cu copii...unu de doi an si unu de doua luni care era aproape cat Piscotul meu la greutate...6500gr...a mea avea 7800 acu o sapt...nu mi-a venit sa cred, dar asta e sa fim noi sanatoase si balerine:))

Va tuc si o saptamana usoara sa avem!

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Hello! Si eu sunt prin zona.

Carmen, Zumzu va asteptam cu vestile bune!

La multe lunite sarbatoritilor de azi, in special lui Andreiut, sa se faca repede bine ca sa nu mai fie mami suparata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

buna fetelor !
dimineata ne trezim noi pe la 10, ii dau putina titi si il pun in patut la el sa ma duc sa papa si eu...cand ma intorc, avea multe bubite rosii pe frunte..de fapt erau mai mult pete asa. hmmm, era in picioare si statea cu capul de plasa patutului si m-am gandit ca s-a iritat. plec spre dr. , vorbisem cu ea la 13 sa ma duc la cabinet. se face 13.15 ea nu ajunge, o sun...cica e la casa de asigurari, ajunge la 14 ! , i-am umplut frigiderul si m-am dus la mama la servici pana se facea 14. era super cald, nu am aer la masina, andrei era transpirat in scoica, geamul nu il puteam deschide ca cica d'aia a facut rinocacamaca. ma rog...sun la stanciu, ca ma enervasem pe dr mea. nu raspunde, la asistenta era ocupat...am incercat vreo 40min, mi-am bagat picioarele si in stanciu si m-am dus la dr mea. cand il scot din masina...plin de bubite rosii pe maini, pe fata , pe gat . am inceput sa plang instantaneu ! bai nene, chiar sa faca inca o boala pe langa ronofaringita masii ? eram terminata. intru in cabinet...la care dr : aaaaaaaa, nu mai face febra nu ? la care eu : nu, de ieri nu a mai facut. dr : da, este roseola infantum ! nu are nicio rinofaringita. e o boala virala cu un debut foarte ciudat...este foarte asemanatoare cu rinofaringita, doar ca nu necesita tratament. simptomele sunt : febra, muci, stranut, faringe si amigdale umflate, tuse, apatie,iritabilitate, lipsa poftei de mancare . moamaaaaaaa am luat foc ...pai cum doamna dr nu are rinofaringita si eu i-am dat antibiotic ! pai da d-na Ivanescu...niciun dr nu isi dadea seama ca e roseola asta pana la eruptie. dar nu va faceti griji ca ospamoxul nu e puternic, si daca nu a gasit nicio infectie in corp , nu a actionat ( chiar asa este ? ) . cica sa il las asa, fara niciun medicament. mi-a zis sa ii dau cu unguent cu clotimazol la iritatia de la fund . si sa nu il fortez sa manance. cica de la eurptie, viroza asta mai dureaza intre cateva ore si cateva zile.
frateeeeeeeeeeee cica doar cu analize se putea depista . pai mama masii de treaba, d'aia nu trebuiesc data antibioticele astea asa fara analiza.
cica sa avem grija ca e epidemie...
acum cica nu e contagioasa, dar sa nu il scot in colectivitate pt ca are imunitatea scazuta si poate lua alta dracie.
Mai dar ceva sa ii creasca imunitatea nu pot sa ii dau ? ca parca toate alea le ia ... cam sensibilos de la o vreme. o sa vb cu stanciu cand o sa ajung la el
by the way...angie nu stiu cand intra in concediu, dar daca aflu te anunt.
roxx ma bucur ca v-ati distrat, ti-am zis eu ca o sa va lase ! cu bubitele , si eu cred ca sunt ciupituri de ceva, mai ales ca apar si dispar.
lorich nasoala fierea asta, stiu cum e, ca si mama mereu avea crize d'astea . bine ca te simti ok acum . ce draguta e ana ca aplauda, al meu nu aplauda inca, desi mereu ii arat cum se face !


Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

fetelor, no cry sleep solution est epe contul doi de gmail , la carti, la si tu poti fi supernanny ! o puteti descarca sau puteti citi online

Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)

Mergi la inceput