Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(76)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

neata fetelor

sanatate lui andu
a facut saracutul candida de la antibiotic...glicerina cu stamicin si trece,mai rau cu iritatia de la fundulet
si la noi mai apare, la Robi, cand le dau sa mance pere, e acida si il irita, se roseste rau.....dar face si kk foarte, ca deh, pere

succes noilor scolari si prescolari
pupicei la toti

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Buna dimineata!

Succes la scoala si la gradi! Si emotii cat mai putine!

Zumzu, bafta astazi! Sa de-a DD sa fie totul bine. sanatate si celorlati putiuti bolnaviori!



Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angieangie spune:

buna dimi!!!!!
succes noilor scolari si prescolari
ne-am acomodat la mama mai bine decat ma asteptam
azi avem prog de parcul Carol dupa ora 15,si maine MoghiorosLoutzy,Simo..vin
va pupacesc dulce pe toate sio saptamana minunata sa avem

poze Tudor



cea mai fericita mamica de frumos si sanatosTudor- Cristian 20.01.2011


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

Neata fetele!

Ne-am trezit cu greu azi, deci cred ca vom sari peste iesirea de dimineata pt ca deja este cald...(ce o sa mai ducem dorul caldurilor!!!). In week-end a fost super, sunt foarte mandra de buburuza mica. Am plecat la nunta la 8, i-am lasat laptic la bibe (greu cu pompa, frate, n-am mai folosit-o de 4 luni, si cam de atunci nu s-a mai atins nici Catalina de bibe, am avut ceva emotii). Dar a fost super cumintica. A papat lapticul, apoi a adormit cu mama pe la 23.30, destul de tarziu, ce-i drept, dar fara sa planga nici un pic, ceea ce m-a surprins placut - fiind prima incercare de genul asta. La nunta ne-am distrat binisor, ne-am intalnit cu mai multi fosti colegi de facultate, am stat la povesti. Sotul meu mai avea putin si plesnea pe acolo de mandrie povestind de fiica-sa tuturor si laudandu-se cu poze hehe, devenim parinti d-aia laudarosi care ma dispera pe mine de obicei... (ei, glumesc, nu la modul ”fata mea mananca tot”, ”fata mea e cea mai desteapta”, ”fata mea e cea mai cuminte”, ”fata mea e un geniu” si altele de genul asta...)
Oricum, am lesinat de dorul ei, chiar daca la 1 am fost acasa.

CARMEN, mi se srange inima cand ma gandesc la voi, cum mai este puiutul mic? Cu no-cry sleep, am luat-o usurel, nici n-am terminat de citit, abia am trectu de jumatatea cartii. Am facut log-uri de somn in ultimele zile si am trecut p#259;este faza adormit la tzitzi. La fel face si Catalina, exact cum spui tu de Andrei, ma impinge si se foieste in brate ca s-o pun in patut. Adoarme repejor, inclusiv leganata in brate (pfiuuu, si mi-am jurat la inceput ca n-o sa faca asta, dar daca asa zice metoda). Ce-i drept, si eu mai cedez uneori, cand sunt f obosita, o pun la tzitzi sa adoarma mai repede si gata. Nu pun CD cu muzica, asa il trezesc sigur si pe saracul sot care oricum se trezeste le 6. Ii cant eu ceva usurel, asa. Simt ca am facut progrese cu adormitul, dar nu si cu trezitul peste noapte, nr trezirilor e acelasi (2-3). dar suntem abia la inceput. Ba chiar peste zi mai adoarme si singura in patut, ceea ce nu s-a mai intanplat de 4-5 luni. Sunt inca optimista, dar putin lenesa Mai vedem...

BEBELUSI, cum se simte micuta Irina? Mai are probleme cu burtica?

RALU, v-ati distrat la botez?

LUCIA; iti trimit un PM, dar ti-am zis, nu e mare smecherie...

RELUSHA, arunca un ochi pe No-cry sleep solution, e capitol special despre cum sa il muti in patutul lui pe bebe care a dormit pana acum cu tine in pat.

MAYANE, multam de link, dar mie mi-e greu sa pierd juma de week-end la curs deocamdata. Poate mai incolo... Ma orientasem la ceva online, dar nici de alea n-am timp. Apropo, la ce curs te-ai inscris?


Bafta micutilor care incep azi scoala / gradinita! Asteptam impresii!


_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

Fetelor, intrebare: Catalinei i-au aparut acum vreo 4 zile 2 bubite mici rosii, ca niste piscaturi de tantari, pe o pleoapa. Apoi i-au aparut 2 si pe obrajor. Am zis ca sigur e vreun tantar vinovat, desi noi nu prea avem tantari. Intre timp cele de pe fata s-au estompat aproape de tot. I-a mai aparut una pe o mana, una pe un picior. Ieri - alte 2 pe piept, 2 pe burtica. Alea vechi au trecut. Mi se pare ciudat sa fie de la tantari pe piept si pe burtica, unde totusi e acoperita. S-o ciupeasca prin haine? Si atatea piscaturi de la 1-2 tantari, ca mai multi sigur n-avem? (si pe astia ii presupunem, ca de vazut nu i-am vazut). Sau o putea fi de la altceva? Urticarie? De la ceva ce a mancat? Dar intins pe atatea zile? Exista vreo boala a copilariei fara nici un pic de febra sau alte simptome?

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adryiii spune:

Neata!

Roxx, si noi am avut bubite de astea ciudate. Pe mana, pe ureche, pe frunte, pe picioruse. Pe burtica sau pe spate nu erau. Au durat cam o saptamana jumate doua. Am tamponat-o cu vata cu otet si s-au uscat incet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

Si eu m-am alarmat la inceput... Pana am ochit un infractor infruptandu-se din calcaiul lui Darius si alt infractor s-a asezat cu tupeu pe nasul meu. Pe noi nu ne prea ciupesc, pe el l-au luat in vizor. Se ascund in plante. Acum Darius are baldachin din plasas de tantari in dormitor. La sufragerie am pus plasa in geam, dar tot mai apare cate un ratacit...Pediatra a zis sa-i dam cu mixtura mentolata pe bubite...


"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"

"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."


Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

neata si de la noi!
incep prin a dori mult curaj si un mamicilor cu bebelini bolnaviori, si ZUMZU succes pt azi, sa intri sa ne spui ca totul a fost floare la ureche!

in alta ordine de idei, mult succes si nervi tari mamicilor care incep gradi/scoala! va vor trebui. ori sa nu va apuce emotiile, ca pe mine ieri, ori sa nu va apuce nervii, ca pe mine -azi

a mers soata ca o floare cu copilu proaspat dichisit pentru prima zi din ultimul an de gradi, si in intampina doamna cu: "pai si avizul? si lista de rechizite?"
cica toti parintii au primit un mail (noi nu) cu listoiul de rechizite de pe care citez: 100 de lei, CIF, o floare in ghiveci, 2 metri de saten, un scul de bumbac, un ghem Cotton Perle.... plus caiet de desen Canson (pentru ne-connaisseuri, e cel mai bun si cel mai scump)...
nu zic ca nu iau ceva bun pt copilul meu, dar ce e cu satenul, ghemele?.. oare au mercerie? sa cumpar oare chiar de la ele sau o fi mai scump?

'no, cam atat de la noi. m-am defulat scriind pe blog despre cu totul altceva si parca mi-e mai bine. la 4-5 ma duc si eu ca o alta floare, cu flori of course, sa vedem ce mi-or mai auzi urechilii.

inca o data, succes mamici! Greul abia incepe
kiddinggg

sanziana, de doi pestisori flavia- 19.03.2006 si felix- 26.02.2011
din cuibusor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Daca tot n-am crapat...vin taras la voi dupa o Mai face cineva una mica???

Ieri am zis ca mor sau poate am zis ca vreau sa mor, sa se termine odata. Am facut criza de fiere sau indigestie....nu stiu, horror, de horror, eu am mai patit de astea, dar ca acum niciodata!
Daca va zic ce mi-a picat prost lesinati - salata de rosii, macata cu mare foame/pofta. Toata noaptea am si am si am si am ..de la un mom dat a treb s afol olita lui Robert (pt )

Nu am dormit nici 5 minunte toata noaptea, mia fost rau-rau-traaaau.

Azi a inceput Robert gradinita la stat, m-am tarat de epreti s ama duc si eu cu el, am fost toti 4, el nu a prostetat, abia aste[t sa se faca 3,30 sa-l recuperez, sa vad cum a fost.
Anucu drag a papat dimineata pe la 10 un brcal de cirese+mere si am dormit amandoua pena al 1.30 si Doamne, multumescu-TI ce bine a fost!!!

Tunde, GabiV bafta cu scolarii, cum v-ati simtit aziu? Eu dupa ce am iesit de acolo am inceput un plans de ala cu jale asa, nebuna de legat sunt, nu e prima gradi, nu e puscarie, eu plangeam..probabil starea mea de foarte rau.

Mitzu bishu te , o s agasesti si bona de asta, dar cam cere dublu, eu am niste prieteni care fac asa, numa ca, pe cel mare il au 4 ore la gradi. Nu-l dainun poic la gradi??La varsta asta e muuuult mai bine decat bona..sau iese cu minus la venituri?

Sa va mai zic si d eweekend, a fost dragut, sambata am fost la Palatul Mogosoaia, e minunat, recomand cu caldura ne-amatorilor de fumi si mici si amatorilor de aer curat, liniste, frumos!

Ieri ne-am plimbat (culmea, gratuit) cu vaporasul pe Herastrau, a fost tare dragut..pe seara am avut o faza nasoala la un loc de joaca urat, de ala nou, cu zeci d etuburi serpuite unde...tati m-a anuntat ca a pierdut copilul. Ma gadesc ca si rau meu de azi-noapte, poate am somatizat ceva... Mda, nu-mi venea sa-l cred, ma uitam ca vacuta, il asteptam sa iasa din tuburile alea si cand am vazut ca nu iese...am avut asA UN soc, am simtit fizic, fizic-fizic ca ma rup in bucati, ca si cum as fi fost un puzzle si m imprastii pe jos; mi-am dat seama ca nu e timp de mine si am inceut sa-l caut, era bine mersi la ult tobogan...si acum ma ia cu rau cand va povestesc!!

Va pupacesc, ne pregatim sa ne luam baiatul, vad ca Dl. Cap a incput sa nu s emai invarta asa de tare.

Aaaaaa..ina ceva:Carmen ati fost la dr? Ati luat analize? Nu e ok dleoc febr peste antib., probab ca treb schimbat, dsar pe scurt, da, doctor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Roxx eu ma gandesc numa la insecte, poate vreun paienjelel, vreo furnica, daca e alergie ies mai multe, boala a cop nu fra febra din cate stiu eu, oricum si la alea bubele is multe. Bravo Cata pt ca e asa o d-ra de treaba!

ziki miercuri am sedinta cu rchizitele, o s ate intreb pe tine daca-mi cere minuni de alea!

Mergi la inceput