Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(76)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Salutari si de la noi!

Laura...nici Edu nu mai vb,decat cand vrea el. de obicei spune mama cand papa un biscuite.
avea zile cand bombanea intr-una..baba,nana,mama...

Roxx..bubite am am avut si noi,multe si mici ,pe gat,picioare,manute..erau de la caldura. a avut doua zile la rand niste bubite mai mari,destul de intinse,care aveau un fel de cap galben. prima pe cot,apoi pe frunte,pe obraz si umar. febra nu a facut deloc,nu a avut nicio problema..deci l-am lasat,in doua zile au trecut. acu,sincer nu stiu ce erau ca nici n-am intrebat dr.


Aaa..eu nu suport pietele,aglomeratia..deci cumpar din market-uri,cat mai multe prod romanesti, sau fac lista si trimit soata la piata. dar si alea de la piata sunt la fel ca alea din market..se aprovizioneaza multi din acelas loc.

Catalina..felicitari pentru dintoshi
eu il tin pe Edu langa mine in bucatarie cand ii pregatesc papa,e fascinat de ce fac eu acolo,de zgomote,culori...ii vb,ii cant. sta linistit pana e gata papa.
daca mai merge si masina de spalat,e boierie mare...sta si se holbeaza doua ore la ea si chiuie.

Noi suntem scolari cuminti,am primit si laude azi cand am vb cu invatatoarea.
Ieri am avut emotii de am zis ca acolo lesinam amandoua,ne tineam strans in brate..cand a plecat la clasa intinndeam mainile una dupa alta ca indragostitii in filme '' nu ne despartiti''.

acum invatam desteapta-te romane,ii cantam lui Edi in timp ce ii dam un iaurt..am si mancarea pe foc










Simo - mamica de pui scumpi , Camelia(2002) si Eduard Matei(2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

Baiatul meu de doua zile o tine numai in tanguieli. Si cand nu plange, zdrangane zdranganelele sau bate in usa.
Cred ca dau dintii... Nu se vede nici un semn, dar daca tati face masaj cu degetul pe gingiuta, e bineee si nu mai plange.
In rest... sta cu piscinuta in cap, roade un pampers (curat!), o bucata de polistiren expandat... Acum sta cu picioarele pe pereti, cu capul aruncat pe spate si cu degetul infipt pana in gand... Dar e liniste de 30 de secunde.

Azi am avut primele 5 secunde de "no haaaaands!" si cu repetir peste vre-o ora. Face isprava si cand isi da seama ca n-are nici un sprijin, cade ca bobocul.

ziki, bafta, sper ca strumfii sa nu te fi mostenit. Cat despre greutate, suntem umat la umar. Cam asa era si pufletzelul meu, daca nu mai vanjos.

catal_ina10, eu tin mancarea la frigider. Patesc si eu asa, sa nu fie masa gata cand ii e foame. O pastrez pe mai tarziu, dar nu mai mult de 24 de ore.

roxx, eu ma descurc mai greu cu supa la lingurita. Mai face fitze, mai baga mana in castron si pe urma si-o pune in cap... dar daca o mixez bine, cu biberonul o mananca.

Felicitari bobocilor si sanatate bolnaviorilor.


"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"

"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."


Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

buna fetelor

am reusit sa ajung la stanciu ! primul lucru cand l-a vazut m-a intrebat daca are sau a avut diaree..cand a auzit ca da...cicqa e enterocolita ex(nu mai stiu cum) virala . si l-am mai intrebat o data cum se numeste, am zis ca tin minte, si scria si pe reteta..de unde...nici eu nu am tinut minte si nici farmacista nu a putut descifra. am tot gugalit si nu gasesc nicio enteroviroza ex...ma rog. asaaaaaaaa...a zis sa nu imi fac griji, o sa treaca in cateva zile. mi-a dat zyrtec ,vibrocil pt muci si protectis pt flora intestinala si regim antidiareic .
si sa nu ii mai dau antibiotic atat de usor, mai ales fara antibiograma . si i-am spus si eu ca e tare greu sa prinzi un telefon la el si d'aia m-am dus la doctorita lui. a zis ca o sa incerce sa rezolve prob ca multa lume se plange .
acum ce sa zic ... gugalesc si eu sa vad daca au mai fost cazuri d'astea la enterocolita. tot nu sunt eu convinsa 100%, dar am incredere in stanciu ca de fiecare data cand m-am dus , l-am facut bine.
desi acum am citit prospectele si zyrtecul se da la copii de peste 2 ani si vibrocilul la peste 2 ani ... wtf ?!

pareri ?!




Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Fetelor, pai voi cand mai respirati daca faceti toata mancarea in fiecare zi, si la ora cu pricina, wow, ma si minunez de voi. Eu una fac cand am timp si pun la frigider, nu inteleg de ce ar fi asa rau. Al meu nu mananca nimic pasat, nimic amestecat, ii fac cica o supa, cu carnita, morcov, pastarnac, telina. Trebuie sa i le dau pe rand, una cate una. Zeama sau suc de ceva, nici sa nu vada, linguritele si le freaca de gingii si cam atata face cu ele, nu e chip sa manance nimic din lingurita. Ups, ba da, mananca iaurtel cu lingurita. Deci uite ca poate manca si pasat, dar nu vrea dupa cate vad.

Si noi avem un intreg ritual cand am treaba : pe jos, pe o plapuma (ce ma fac eu acasa ca nu am plapume) intr-un tarc, in premergator, in scaunul de masa. Si o luam de la capat cand se plictiseste. In rest - numai in brate sau in carrier. Abia astept sa inceapa sa misune (noi acasa nu prea avem nimic periculos, toate cablurile sunt ascunse in niste tevi din plastic - al meu sot nu suporta sa vada cabluri prin casa) sa-l las in legea lui ca acuma nu reuseste decat sa dea cu capul de pamant.

Al meu vorbeste ca-mi face capul calendar, am zis ca o sa ma duc la nebuni cu amandoi. Ca si cel mare nu e chiar tacut. Toata ziua baba, mama, nana, tata, vava. Si tipa si chiuie de ne asurzeste, sare varul de pe pereti. Toata lumea imi zice ca-l fac tenor ca bunicul lui. Zice mai ales mama mama, toata ziua ma cauta si ma striga, mai ales cand plec de langa el. Cand il bag la baita incepe cu baba, cand vede un balon (e fascinat de baloane) e tot baba, cand mananca e vava.

RSZ- eu votez pentru cresa. Mai multe invata de la vreo cateva persoane diferite care misuna in jurul lui (chiar daca sunt copii ca el) decat de la o singura persoana care poate mai are si altele de facut, mai isi vede de treaba ei, etc. Parerea mea. Observati cateva minute niste copii (chiar mici, mici ca ai nostri) cum interactioneaza, cum isi vorbesc in limba lor, cum comunica. Eu zic ca interactiunile de genul asta ii ajuta enorm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

angie imi pare rau, am uitat sa intreb cand intra stanciu in concediu ! eram tare zapacita ! dar suna si tu oricand dupa ora 14 si intreab-o pe asistenta !

bai sunt data peste cap...cu cine vb cica stanciu i-a pus un diagnostic la repezeala...ca cica ce treaba are enterocolita cu mucii si raguseala ? dar ce treaba are raceala cu diareea ? oare sa le aiba pe amandoua ?! oricum la antibiotic nu trebuia sa ajung..asta e clar. dar asta e, mi-a fost frica, de infectie, netratata putea sa se complice rau treaba.
oricum...nu mai ma duc cu el in supermarket pana nu creste mai maricel...cred ca de acolo am luat toate draciile astea...aer inchis...sute de persoane zilnic...tuse,stranuturi, etc.

Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Catal_ina, nici eu nu-l pot lasa un minut din brate. De fapt, il pot lasa cate 5-10 minute in carucior sau in scaunel, dar nu-s indeajuns incat sa-i fac mancare. In aceste conditii (si cand nu vine mama), procedez asa: fierb o bucata mai maricica de carnita si o impart in portii pe care le pun la congelator (pt 2-3 zile); dimineata inainte sa plece al meu sot il las cateva minute cu nazdravanul si pun legumele la fiert in aburi. De obicei le fac pentru doua zile. Aveam si eu piticul cu mancare facuta si data in aceeasi zi, dar mi-a trecut. Ii dau si a doua, ca-s cam 24 ore.



Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Aaa, si daca o fac mai de dimineata pun legumele in frigider. La pranz le scot, le mixez si adaug apa fierbine peste ele ca sa se incalzeasca (si devine si un piure mai moale).



Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

of

carmen,offf offf

mamicule....fi atenta
pt diaree: hydrasec pliculete hidrateaza si strange la burtica sau smecta
pt hidratare: plice cu saruri de la humana, le recomand pe cele cu gust de banane, cele cu gust de fenicul sunt sarate tare
pt ragusala: incearca cu tantum verde
pt imunizare: vitamina C
pt muci: iti postez dintr un mesaj al unei prietene cu gemeni (de la odiseea ursuletilor) ....."dac cand e cu mucaraie de raceala, cu d-aia galbeni-verzi, lungi si cleiosi, scuze de detalii, nu se face fatza fara acea minunata inventie. suna horror ca pui aia la un aspirator de covoare de 2000W, dar se amortizeaza forta de extragere, incearca in nasul tau, sa vezi.ideea e ca acei muci trebuie scosi ca altfel face otita (ca ei au altfel nu stiu ce canale prin ureche decat maturii si se duce mucii teleleu in ureche si otitele repetate duc la surzenie etc) si il doare, in plus nu poate dormi/respira/manca cu nasul plin.eu am folosit pe la 3 luni prima data, apoi in mod serios la 6 luni, cand am trait cu aspiratorul vreo luna in mijlocul casei, apoi acum. noaptea, ziua aspiram nasul.
nashpa e ca nu prea ai cu ce sa ii dai in nas, decat cu colargol preparat in farmacii, max de 3 ori/zi, cu garasone (picaturi de oki/urechi, dar cica merg si in nas) sau pivalone spray. acum, la aproape 1 an, suntem evoluati, putem si vibrocil.
la inceput, bebele sta, ca nu pre are el mobilitate, apoi trebuie infasat ca pe vremuri si imobilizat, incalecat sa nu miste bratzele si apoi manipulate serul fiziologic pt in mu ia o pauzare si batista sugarului pt extragere".....
offf, mi tare mila de bietul Andi

la cat e saracul de bolnavior nush ce chef are sa mance
cei de la topfer au niste cereale speciale pt dieta in caz de diaree
sunt numai orez si morcov si se beau cu bibi...in combinatie cu apa iese un soi de supica...poate ii place
eu mai am mai bine de juma de cutie, vrei ti le dau cu draga inima, ca tot nu am ce face cu ele, numai Razvan a baut o singura data un bibi, frasu ciuciu,iar cand am mai facut s ale dau au ajuns la chiuveta,n au mai vrut si pace


asa......
azi le am facut supa de rosii
la cererea expresa a lui taticu.....bun, n a fost simpla, ci cu carne din productia lui mamaie
a iesit buna, dreasa cu usturoi si niste cimbru..bun bun
au mancat vreo 400 g amandoi, ar fi manat mai mult, dar eram in parc si n am avut la ce le pune gummi, decat la tel ul lui taticu, dar se vedea prea mic si ......au mancat.....oricum la cata carne a fost in borcane.......m as fi saturat si eu din 2 linguri

ce ramane pastrez in frigi
legume fierb cam pt 2 zile, maxim 3, le pun in caserola si bag la frigi
carne mai avem maine si poimaine,apoi dau ou si peste...le rotim asa, ca sa nu ne plictisim
daca ramana ceva pasat...pun in frigi, ca parca nu mi vine sa arunc la cos, dar in cele mai dese cazuri ajunge la cos in zilele urmatoare...uit de ele prin frigi,ma iau cu altele

asta e....

am niste carne fiarta cu congelata...o sa le o fac musaca cu cartofi si alte legume
maine le fac orez cu lapte si mere stimarite....sa vedem ce parere au donsorii...ca pastele cu branza nu i au incantat, noroc cu termita de taticu care rade tot
am in meniu niste chiftelute de legumi cu carne sau simple chiar
in rest terciurile si mehlemurile bine cunoscute
am observat ca daca nu curge pe gat nu i bun.....
orice inghit...atata timp cat curge pe gat si nu trebe mestecat sau nu e prea acru sau prea dulce
pana acum n am folosit zahar, sare foarte rar, ca deh le mai trebe si iod, unt numai la unt tava, ulei de masline..de cateva ori, condimete..usturoi si cimbru

cumparaturi....si piata si magazine, asta dupa ce chef si timp am, daca suntem in gasca mergem la magazine mari, daca sunt solo cobor si in piata sau mai tragem cate o fuga in piata de la Moghioros

ioiii....cat o mamaliga olteneasca ma intinsai

pupicei fetelor, de imi mai aduc aminte ceva, va mai scriu

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

asa....
ai mei nu manca cald, decat rar si nu beau lapte cald/incalzit
totul la temperatura camerei sau de la frigider
de regula legumele de la frigi le combin cu cele din steamer.....zilnic merge steamerul, mai adaug cate o leguma care nu e in cantitate suficienta...asa ca iese un piure numa bun de mancat

fructele le manca tot asa, unele de la frigi combinate cu unele de la temperatura camerei



mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Wudy spune:

neata.

Poftiti la cafea

Mergi la inceput