Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(76)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

neata si de la mine.

m-am inscris si eu cu Flavia la chestia care tot apare in banner, apoi am vazut ca la clinica lor o "extractie de dinte mobil" adica na, sa-ti scoata un dintisor care oricum se misca, e 90 de lei
dar ma duc, ca pare interesant in rest.

am fost azi la penultimul vaccin al lui Felix - piticul nostru sovietic e intr-adevar cel mai mare pitic! are 9.200 kg si 73 cm...
a fost extraordinar de cuminte la consult Si la vaccin, din nou cea care a plans la vaccinul lui a fost .. Flavia

sunt f bucuroasa ca fostul nostru doctor, de la care voiam sa fug, partizan a tot felul de chestii cu care eu nu-s de acord, a iesit la pensie si a fost inlocuit de o doctorita super-zen, foarte pro-naturale, etc.
doar ca doreste sa afle daca si Flavia & Felix au si ei talasemie, asa ca o sa trecem nitel pe la Synevo luna viitoare...

in rest, Zumzu, ma bucur ca a trecut si ca totul e bine acum!
Pup copilutii mucosi si bolnaviori si fug din nou la ale mele!

o zi frumoasa in continuare tuturor!



sanziana, de doi pestisori flavia- 19.03.2006 si felix- 26.02.2011
din cuibusor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Ziki felicitari! Bine ca ati trecut cu bine si de penultimul vaccin. Wow ce campion ai tu acolo. Cel mai mic si totusi printre cei mai mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catal_ina10 spune:

mada, e gel cu extract de musetel si nalba. Mi-am dat si eu, mi-a amortit gingia intr-o secunda, dar n-a durat mult.

Sorry, n-am mai aflat nimic de pisoi. Acum in curtea respectiva e santier.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

Catalina, eu i-am facut supa de pui o singura data si nu i-a placut. Oricum e deranj mare pana mananca zeama aia cu lingurita...In week-end am facut ciorba de perisoare, fara sare ca sa pape si ea. Asta i-a placut. Ba chiar i-am dat si 2 perisoare.
Azi i-am facut o mancare care iar a avut succes - putina ceapa verde "calita" (vorba vine...) cateva secunde intr-o lingura de ulei de masline, apoi am adaugat un morcov dat pe razatoarea mare si o jumatate de ardei gras taiat foarte marunt. Am pus o ceasca de apa, cat sa acopere legumele si am lasat la fiert. Am fiert carnea separat pe jumatate, apoi am taiat-o marunt. Am adaugat carnea si un dovlecel intreg taiat cubulete mici. La final am adaugat o mana de marar tocat. Bun-bun.

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui catal_ina10

mada, e gel cu extract de musetel si nalba. Mi-am dat si eu, mi-a amortit gingia intr-o secunda, dar n-a durat mult.

Sorry, n-am mai aflat nimic de pisoi. Acum in curtea respectiva e santier.

Mandra mamica de printesa filigran Sara Maria - 21.01.2011


Si-a luat prietena mea pisoi, saptamana trecuta. Mi-a zis ca in prima seara a vazut cel mai fericit copil si cea mai stresata pisica.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catal_ina10 spune:

Citat:
citat din mesajul lui madalina_m
Si-a luat prietena mea pisoi, saptamana trecuta. Mi-a zis ca in prima seara a vazut cel mai fericit copil si cea mai stresata pisica.


saracu' pisoi! Ei, cu timpul se vor imprieteni ele.

roxx, mie mi-e inca teama sa-i dau mancaruri asa elaborate. "Supa" mea este de fapt un amestec blenduit. Fac legumele la aburi, fierb separat carnea, le pun impreuna si le fac terci. Maica-mea ma bate la cap sa le fierb impreuna. Mie nu-mi surade ideea, ca mi se pare ca legumele se imbiba prea tare de grasimea carnii.

Inca o intrebare: voi cum reusiti sa gatiti cand copilu' vrea aproape numai in brate? Lori, parca Ana a avut asa o perioada. Cum ai facut?

Si mai am o problema . Nu prea reusesc sa ma coordonez bine, sa-i dau supa fetei atunci cand trebuie. Mi-e frica sa nu se raceasca carnea prea tare sa faca crocobauri si atunci incep prea tarziu. Ea e deja nervoasa, vrea numai lapte si uite asa, gatesc degeaba. Voi cum reusiti sa fiti "la program"? Ce faceti cu mancarea ramasa? Eu tare prost stau la organizare .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Catalina, da, Ana a avut o perioada de asta cand era cu raceala si primii dinti, deci pe la 4 luni jumate; e ff nasol, intr-adevar faceam tot cu ea in brate, o lasam doar pt amestecat in oala, in niste urlete... nu ai ce face,o tii cat poti, restul..mai si urla. Noi acum avem o rutina - din brate in tarc, din tarc in centrul de joaca, din centrul de joaca pe covor, apoi in saritor, apoi in scaunelul de masa, unde-i mai dau cate ceva de ros, vreo lingurita etc. Deci..uite asa mai sta si altfel decta in brate.

Cu gatitul si timingul nu am inteles - faci supa/fiertura aia si?? O lasi in pace, daca e prea rece cand e timpul, o mai incalzersti, daca e prea calda o racesti...crocobalauri nu face asa repede, poate daca le lasi de seara-dimineata sau de dimi pana seara. Zic si eu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adryiii spune:

Hello!

Catalina draga, nu-i usor sa fii la program. Elena nu mananca cald. Ei ii place doar la temperatura camerei. Legumele le fierb impreuna cu carnea de vreo saptamana incoace. E deja mare. Nu-mi fac probleme ca se raceste. Astea le fac dimineata inainte de masa de la 10. De obicei las si bucati intregi, restul le blenduiesc. Carnea jumatate o blenduiesc jumatate o las intreaga. Blenduitul asta are loc inainte de masa de pranz. Nu e fan carnita si legume asa ca trebuie sa incerc de toate. Supa nu papa deloc doar pireuri lichide (pot sa-i zic supa crema?)Daca nu vrea pireu de legume adaug si un fruct de obicei piersica, daca nu iaurt. Mananca cateva lingurite si daca vad ca se stramba rau si urla ii dau bucati intregi. Mai rontaie pe acolo. Finalul e un biscuite sau o rondea de orez expandat de la organix, un pic de apa si uite asa a trecut juma de zi
Masa de seara e simpluta, un iaurt cu branzica si cu fruct, cateodata si cereale sau laptic cu cereale sau faina de orez mai rar astea ca nu ne sunt pe plac.
Mai am si borcanele pregatite in caz ca fiica-me e miss incapatanare si stiu sigur ca ii e foame.

Stiu mamici care le fierb de seara toate pt masa de pranz. Mie nu-mi prea place sa las la frigider.Asta deocamdata pana mai creste.

Cam asa fac eu acum. Daca cineva are alte idei, daca reuseste sa se organizaze sa poata iesi o tura si dimineata, please spune-ti!!!

Nu stiu dc ai aflat din ce am aberat eu aici , ceea ce te interesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adryiii spune:

In legatura cu grasimea de la carne - eu nu-i mai adaug ulei si nici unt cand le fierb impreuna. Depinde si de ce gatesc. Nu mereu e la fel.

Are dreptate Lori. Mai plange si mai urla un minut doua pana amesteci in ele. Azi am pus muraturi si am avut cam acelasi traseu descris de Lori: in scaunul de masa a stat, s-a jucat, s-a plicti, apoi pe paturica, apoi in rotobil, apoi pe covor, apoi un pic in brate etc si toate astea reluate. Apoi i s-a facut somn, deci in pat cu bucataria intoarsa. A adormit si mi-am reluat treburile. Sunt franta dar maine pauza. Apoi de la capat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adryiii spune:

Si ce ramane din mancarica arunc. Niciodata nu pastrez. Mai tin in frigi bucaile mari de legume sau carnita dar nu mi se face sa i le dau a doua zi. Si le arunc si iar fierb, si uite asa.

Mergi la inceput