Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (47)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

cu cartoful dulce as incerca si eu... dar sper sa-i placa ca are gust ca de morcov, nu?
Stefy, nici Andra nu mananca intotdeauna tot chiar daca a mancat odata...

mami de fete frumoase:

MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO-ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefyapost spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deea99

neaTZA!
clar am nevoie si de o cana de cafea de la tine, Pisuc, chiar daca am un mare capucono in fata....cand sa ma loghez in loc de deea am scris neatza neatza

Bravo Vladut !!!! si azi sa vina mami cu vesti la fel de bune
si mami daca tot vrei sa-l lasi la program lung ,pai lasa-l de acum ca altfel se seteaza pe faptul ca dupa ce papa de pranz mami vine si il ia
nu am citit unde ai scris de nepoticasi cazatura dar daca tot a zis Pisuc ca totul e ok asa ma bucur si eu pt voi si astept poze de l botez sa o vad si eu pe micutza la care m-am gandit si am implorat ingerasii o zi intreaga sa aiba paza de ea

Mada pai ieri nu au fost emotii ca doar s-au dus au primit jerpeliturile alea de manuale si la 10 au venit...azi dimi a plecat sfasiata de emorii si tot zicea ca nu s-ar mai duce la scoala prima ora are biologie si cica nu a dormit toata noaptea si s-a intrebat cum o sa arate doamna/domnul de bio....ca la engleza franceza e diriga si pe d-na de religie o stie...draga mea draga chiar se vedea ca era macinata de gandul asta

stiu ca marul copt constipa dar pt diversificare i-am mai dat ,daca noi nu am introdus carnitza ,ficatelul inca...se cam vede ca ii e fomica si ar vrea si atceva si la 18
plus ca decand am trecut pe nan 2 nu mi-l mai accepta cu placere si asa ma iongrijoreaza
kk face si de 4 ori pe zi ,dar tare...uneori ii ramane ca o nuca la fundulet ,asa e de ...pastos...scz

Lalely pai de ce suntem aici sa ne incurajam,ajutam sfatuim
daca am timp intru sa vad pozici cu Dav

Stefy ti-a zis Yasmi cum se face branzica..eu tot pe ea am intrebat-o...si daca e din lapte 3,5 iese asa de buna..ooo am zis eu bunacare nu prea aveam asa o parere despre branza asta....dar la stefy stiu unde am gresit....o faceam pe la 7 dimi...lapte slab si se tot scurgea pana la 10 iesea asa sfaramicioasa..plus ca si Ca cred ca o face mai sfaramicioasa....dar daca nu va aveam atunci pe voi

Yasmi sa stii tu ca orezul chiar ne-a ajutat..in 3s fata mi-a luat 700g ....dar acum decand ii dau fructe legume nu-i mai pun cereale in ele decat ff rar iar seara 1-2 cupe la 150ml lp si menuiul de manechina, adica fructe si legume nu prea au mai ingrasat-o luna asta....speram sa ne mai revenim cand o fi carnitza si alte cereale mai diversificate

a, si eu astept sa mai scrieti voi ce mai dati la bebeii la 18h

ma duc sa vad daca mi-a dat drumul la apa...nu pot sa inteleg cum de vineri seara s-a spart o teava pe prelunghirea ghencea si de sambata tot repara la ea si noi nu avem apa potabila.....doamne astia sunt idioti..ma gandesc daca nu am fi avut hidrofor macar pt toale ce s-a fi intamplat
iri sa nu spal legumele si sa le gatesc cu apa din putz am renuntat sa-i mai dau la pranz si cand am iesit la librarie am luat un borcanel de morcov cu cartof dulce....ooo cum l-a halit tigrutza mea...120 a fost prea putin pt ea....am gustat si eu, dar parca prea dulce mancarica...oare daca un bebe se obisnuieste cu cartoful dulce nu ii e mai greu sa treaca pe alte legume /cartofii normali???!

ma duc sa vad bubulina daca s-a trezit..desi nu mi-as dori



------------------------------------------------
de 2x fericita....Anna Theodora (07.03.11) si Andreea Stefania (14.12.99)




multam deea...am sa incerc si eu peste vreo 10 zile..sper sa pape puiuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefyapost spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

neata!

yasmi, scuze ca nu am raspuns Cata papa asa: dimineata san si daca nu se satura am biberon cu mine si mai papa inca 30-40 ml LP, in jur de 10:30 fructe cu biscuiti, la pranz ora 13:00 piure de legume si carnita, la ora 2 ii pun la somn pe amandoi iar pe fata o pun la san sa adoarma dra nu stiu daca trage mult ca adoarme repede . La ora 17:00-17:30 iaurt cu cereale undeva intre 150-200 gr..nu stiu exact ca nu masor; de obicei urmatoarea masa este cea de seara la ora 21:00 180ml Lp cu 2 cupe de cereale. Daca i se mai face foame pana seara ii mai dau san, dar de obicei nu mai are nevoie. Aveam un singur somn la pranz de 1.5-2 ore, dar dimineata se trezeste tarziu 9:30-10:00.
yasmi, si eu ii dau jucariile din nou dupa ce cad pe jos , dar la cristi nu eram asa la inceput..le luam si le sterilizam...apoi doar le spalam..si in final le faceam ca acum..le starg putin si gata

pisuc, , spor la treaba.

deea, asa cum spui tu de Andra , asa face Cata a mea primul kk dimineata, zici ca e oita . apoi restul sunt normale. Si eu abia asteptam sa ii dau carnita ca aveam celasi sentiment ca nu se satura doar cu legume. Poate incerci avocado, ai vazut ce a postat Yasmi ca e f satios.
Oare paste de la varsta ii pot da? La Cristi stiu ca fierbeam separat si puneam in blender alaturi de piure.

delia, bafta la dr! Pe mine m-a speriat steriletul si deocamdata suntem tot cu prezervative. Dupa ce imi vine cm-ul mai bag si metoda calendarului

alexina, poate sunt de vina dintisorii daca brusc nu mai doarme bine noaptea si nici nu vrea sa mai manance ca inainte

roxy, sa sti ca imi e tare frica de dintisorul de sus. pana acum nu m-a muscat cu el. M-a muscat de cateva ori cand nu avea dinti..se enerva ca nu curgea laptic repede cum vroia ea. Acum stau cu ceva frica sa nu se enerveze , totusi il simt pe san cand suge. Nu cred ca voi mai alapta mult timp....

Joi facem si noi 7 luni si am sa-i bag ficatel, apoi ou. Abia astept.
Pt gustarea de seara ma gandesc ca ii voi face in viitor budinci cu branza, cu fructe, mamaligura cu branza sau iaurt(cum zicea si yasmi)..oricum ceva cu lactate.
Azi ma vad cu o colega de-a mea graviduta in 8 luni , apoi seara vin finii ca au iesit pozele de la fotograf . ne auzim maine
pupici

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!


frumos program are puiuta ta!!...cam asa sper sa il fac si eu daca v-om reusi sa-i fac o masa cu supita...
si ca tot vb de sterilizat ... mie dr mi-a zis sa incep s-o las mai moale si cu biberoanele ,dar eu inca le mai bag de 2-3 ori zilnic... voi????


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefyapost spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

Citat:
citat din mesajul lui roxy_s

si eu ii dau jucariile de pe jos la inceput le spalam cu apa si sapun, de sterilizat nici vorba. acum le spal o data pe zi cu apa si sapun si gata.
pe mine ma enerveaza daca vine cineva si ii pune mana pe jucarii, ma dispera. atunci nu i le mai dau, mai intai le spal.

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)




mine nu-mi place cand vine cineva si o ia de manuta, sau o pupa pe mana ..ea care e mereu cu mana in gura..

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!



si pe mine ma omoara faza cu pupatul manutzelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefyapost spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxy_s

irinuca ce frumos a fost in Delta. ce i-a placut Dariei, se vede este o dulce

stefy ce dulce este puita, ce mare s-a facut, ce papa ea acolo

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)





sarut-mana!!! si grasunica ta este minunata!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefyapost spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

Citat:
citat din mesajul lui roxy_s


fetelor, eu va tot aud cu cartoful dulce...dar asta normal ce are? ii sta in gat? parca noi am crescut cu cartofi dulci si alte minuni. eu ii dau cartof normal si gata ca doar n-are nimic. sincer nici nu m-am uitat de nici un cartop dulce, stiu ca exista si din ala dar tot cartof este la urma urmei.

toate mamicile si bebeii dulci.

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)




roxy la faza asta cu " parca noi am crescut cu ...." lucrurile au evoluat ff mult de cand am fost noi bebelusi, avem acces la mai multa informatie....la alimente mai bune. de ce sa nu le oferim copiilor nostri ce e mai bun??
uite aici cateva informatii despre continutul cartofului dulce, daca vrei mai mult poti da un search pe google:
"Vitamina A (sub forma de betacaroten) este vedeta incontestabila a cartofului dulce. Practic, o suta de grame asigura chiar de trei ori necesarul zilnic al organismului pentru aceasta vitamina! Prin urmare, e necesar doar consumul unui cartof mediu, de 30 de grame, pentru a va umple de vitamina A utila. Vitamina C si manganul au si ele o concentratie importanta, de aproximativ 30% din necesarul zilnic, la 100 de grame. Urmeaza apoi cuprul, fibrele si vitamina B6 (15%), potasiul si fierul (10%). Ca si continut, tot la 100 de grame, intr-un cartof dulce se gasesc 20 de grame de carbohidrati, 1.6 grame de proteine si 0.1 grame de grasimi.

Cartoful dulce contine proteine care au capacitati antioxidante importante. Practic, un cartof mediu produce o treime din cati antioxidanti produce in mod normal organismul, singur. Vitamina A si vitamina C au si calitati anti-inflamatorii, reducand efectele crizelor de astm, osteoartrita sau de artrita reumatoidala.

Un surplus de vitamina B (care se gaseste in acest tip de cartof) reduce riscurile atacurilor de inima. Daca sunteti fumator, traiti alaturi de o persoana care fumeaza sau munciti intr-un mediu in care colegii fumeaza fara jena, atunci o dieta bogata in alimente care au un continut ridicat de vitamina A va poate fi de mare folos. Un element chimic continut de tutunul de tigara are, din pacate, proprietatea de a estompa vitamina A din organism, asa ca trebuie contrabalansat cu un consum de alimente bogate in aceasta vitamina, printre care si cartoful dulce."


mamica implinita de fetita (2007) si baietel (2011)



aste-s motivele pt care am inceput si incercat sa ii dau cartof dulce.... este cu mullllllllt peste cartoful alb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefyapost spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinuca05

Citat:
citat din mesajul lui stefyapost

bravo bebe!!!...eu i-am dat cereale in farfurioara, din acelea care au laptic inclus, la 130 ml 9 masuri..si le-a papat f bine...incearca si tu sa ii dai mult..

cea mai fericita de cea mai frumosa si sanatosa printesica Christina Gheorghia


Stefy tu ii dai cerealele tot la ultima masa de seara? Aseara i-am marit cantitatea de cereale si cred ca a durut-o burtica, ca pana la oa 2 noaptea s-a foit continuu si se trezea mereu. I-am dat putina apa la ora 2 si a adormit bustean. Intr-adevar s-a mai trezit la 5.30 sa manance.Tu ii dai apa sau ceai dupa cereale?

Madutza si noi am fost la Belciugatele la o nunta. Superb!

Miki felicitari pt prima zi de gradi a lui Vlad!

Nu mai am timp sa citesc ca s-a trezit pufoshenia









Mami fericita deDaria (8.04.2011)



cand i-am introdus cerealele i le dadeam la ultima masa(pt 2-3 zile) si era f agitata...apoi am schimbat orarul, i le dadeam la pranz (12-12.30),iar acum,de cand cu supita i le dau la 5...
incearca si tu sa schimi ora,sigur se v-a simti mai bine pup bebe frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefyapost spune:

Citat:
citat din mesajul lui strumphitza

Hello!

Am trecut doar sa va salut, scurt pe 2 pentru ca scriu de pe telefon . Suntem in masina in drum spre mama, abia astept sa ajung dar abia suntem in ploiesti, mai este pana sus in nord. Piscoata baga nani, e rupta franta, ieri am avut o zi superba in Bucuresti , socrii au ramas placut impresionati si la cina am fost la Caru cu bere si am mancat romaneste, le-a placut tare mult, si vinurile la fel, vor sa cumpere cateva lazi sa ia cu ei in UK cica sa puna un transport Cargo ca asa simplu cu avionul nu merge. Ar trebui sa ma apuc de afaceri sa export vin in Uk.
Abia astept sa ajung la munte sa vedem cum o sa le placa pe la manastiri. Am emotii si pentru sambata dar incerc sa nu ma stresez ca sunt sigura ca va fi totul minunat
Nu mai stiu ce sa spun,ar fi mai multe dar de pe telefon nu e usor de scris romane,le pastrez pentru cand ajung la un laptop
Va pup si continui sa va citesc dar mai greu cu scrisu acum, poate sapt viitoare dupa ce pleaca socrii si ramanem numai noi va fi mai usor




_
Happy Mummy of Sophia Nicole (02.04.2011)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Strumph, ce ma bucur ca le-a placut..!Nici nu se putea altfel...

mami de fete frumoase:

MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO-ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

salutari dragelor

ca tot s-a vorbit de mese, sa-mi laud si eu pitica ca a mancat jumatate din portie la lingurita..ca program dimineata pe la 5 si la 8/ uneori si noaptea titi, la 10 fructe ( rar adaug o lingurita de cereale..branzica nu-i place, ma bate gandul sa-i pun din comert.. apropo, foloseste cineva branza din comert ? ), la 14 legumele ( cu carnita sau simple , cu putin iaurt ), la 17 titi, pe la 19 lp si seara la 21-22 lp cu 2 cupe cereale..

in lipsa carnitei la legume, voi ce mai puneti ? ati adaugat galbenus/ficatel/peste ?
as incerca si eu cu parmigiano, insa nu e cam sarat ?
iaurtul inca nu l-am introdus, mai astept sa le pape bine bine celelate 2 mese si pe urma mergem mai departe..

cu gradi, a fost bine dimineata pana am ajuns acolo si plangea rau o fetita afara unde ne schimbam noi si l-a apucat si pe el jalea..mi l-au cam smuls din brate dar la pranz era ok, zice ca merge si maine..mi l-au dat la pranz ca cica n-au gasit pijamalele sa-l schimbe de somn maine punem etichete ca sa se stie

Mergi la inceput