Strumfi&prichindei iul-aug2011(4)SANATATE GABRIEL!

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Ramona sanatate maxima si sper ca in cateva zile sa fiti din nou in picioare si sanatosi si sa te poti bucura de familia ta

Krissy sa inteleg ca Christian te solicita zilele astea!
Cum va descurcati cu sophia?

Anaemi esti fericita ca piticii tai se joaca impreuna asa Petru nu se simte deloc neglijat. La noi , bitzu fiind acasa toata ziua il auzi, mami hai sa ne jucam, mami hai sa faci aia...tot timpul vrea atentie...asa a fost tot timpul.

Crisspy cum sunt bebicii tai? Razvanel cum a perceput venirea Andrei? sa scapati de colici(ii urasc, imi fac viatza amara...mai ales Anei, care sta si se screme si geme si plange si o ora sa scoata un partz amarat.

Dya fiecare isi creste copilul cum poate si cum stie mai bine. Eu sunt de parere ca atata timp cat bb e mic el nu plange de alint..vrea ceva gen sa se simta in siguranta, sa pape, sa scoata gaze...toate lucrurile pentru care plange sunt importante. In schimb la 3 ani deja sunt manipulativi si sincer ii poti lasa fara resentimente sa planga. Dar cat sunt mici, eu una nu pot sa o las, mi se rupe inima in doua sa o vad cum plange...
Mai ales cand vad cat se chinuie din cauza nesuferitilor de colici.

Mihahegarty ti-am admirat frumusetea pe FB!!!

Legat de mancarea la piticii mai mari[:d] sa va spun ca al meu copil mananca de 2 luni de zile exclusiv sandvish cu cascaval si ketchup?...mie una deja mi-e greatza numai cand il vad.

Gata pauza, s-a terminat


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Ramona multa sanatate!
Baita noi am facut din prima zi, din cap pana in picioare, cu apa de la robinet. La o luna imi zioe pediatra ca pot sa nu mai fierb apa. Ce! Sa fierb apa! Pai si acum imi spui? Iaca ca nu a avut nimic. Can i-au aparut bubitele pe fata mi-au zis de la medlife sa ii dau cu o crema de la Avene pediatril pentru scoame de lapte doar in zona sprancenelor, dupa doua zile au trecut definitiv.
Si dupa botez a facut un eritem alergic pe tot corpul de la panza de mir am presupus cu totii, a trecut in doua zile doar cu apa termala, pe langa baita obisnuita.

Masa de la 2. Eu ii dau la cerere si in unele nopti se trezeste la 2, in altele se trezeste doar la 4,5 dimineata si apoi la 9. Deci presupun ca in timp o sa si-o scoata singur. Daca nu, mami e la dispozitia lui, laptic sa aiba.

A adormit pe salteluta si s-a trezit cu nasul in leut, deci direct razand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

mamutz noi nu am fiert deloc apa pentru baie...avem ceva bubitze pe fatza, dar asta a avut si Gabriel..pe la 3 luni deja era curat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristelle25 spune:

Buna dimineata in timp real
Off in sfarsit am reusit sa va ajung din urma dar de retinut ...e prea mult
Ireth , Anamaria ma bucur ca v-ati gandit la mine...
Noi am aterizat pe meleaguri mioritice in urma cu doua saptamani..
Inainte sa plecam din Singapore am facut vaccinul hexa si rotavirus se cheama aici ..am tipat un pic la intepatura si apoine-am linistit ca am papat tzitzi..Apropos de vaccin ..ceva important vroiam sa va intreb..De la nastere Vladut are unfel de nodul la fundulet unde i-a fost bagat acul care inca nu s-a absorbit..A mai patit cineva asa??Pediatra a zis ca unii copii il au si mai mare dar nu m-a lamurit daca se resoarbe sau nu..
Greutatea si inaltimea ok..la 6 saptamani aveam 5,100 si 57 de cm..acum cred ca avem cam 5,500 si 60 cm..Am plecat cu avionul ..bebe a fost tare cumintel nu s-a agitat foarte tare..de fapt cred ca e asa cum mi-am dorit ..adaptabil..Bineinteles ca acasa toti inebuniti sa il vada ..mai ales bunicii ..si asa am mai respirat si noi un pic..Am facut botezul pe 3 septembrie ..nimic spectaculos am vrut ceva simplu si am ramas socati ca lumea intreba de plicuri..nu stiam ca la botez mai nou se procedeaza ca la nunta..Am pus poze pe facebook sper sa reusesc si pe picassa intr-o zi ..In rest toate bune si frumoase ne bucuram de concediu..Vladut a inceputr sa rada din ce in ce mai mult..suntem topiti dupa el si sa gangureasca tot timpul..Sunt atat de dulci
AA..ochisorii nu mai curg de cand am venit acasa..La culoare suntem indecisi s-ar putea sa semanam cu mami sa ii avem caprui verzi..
Roberta am citit despre puiutul tau..imi pare rau ca treceti prin asa ceva..Multa sanatate!!
Ramona multa sanatate !!
Off as vrea sa spun eu mai multe dar ca de obicei sunt pe fuga..puuupi la toata lumea!!

mami fericita de strumf Vlad Rafael (9 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristelle25 spune:

Si noi am scapat de bubitele de pe fata Apa de baita nu am fiert-o ..o singura data am facut baie cu tarate pentru ca se cojea pe fata tot din cauza apei dure..am observat si eu ca ramanea calcar dupa fiert pe pompa, suzete..etc..In Singapore aveam sterilizator si nu le fierbeam dar sunt sigura ca nu e apa asa dura ca se vede pe pielea lui..

mami fericita de strumf Vlad Rafael (9 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Neata si de la noi
De vreo 2 ore ma chinui sa scriu.
Aseara bebelina a avut colici de la 10 la 11 si ceva dar pana la urma a adormit pana la 3 apoi a papat si a dormit pana la 7.
Azi de la 10 pana la 12 am fost in parc si tare mult ii place sa fie plimbata cu carutu.

ANCA MAMI DE IUSTINA(6 ANI), STEFANIA(4ANI) SI NATALIA(6AUG2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Si Natalia a inceput sa vada lumea si face niste ochi mari parca ar vrea sa vada totul odata. Fetele cele mari sunt topite cand o vad pe Natalia ca intoarce capul dupa ele si le mai si zambeste.

ANCA MAMI DE IUSTINA(6 ANI), STEFANIA(4ANI) SI NATALIA(6AUG2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Felicia, Cristelle Chiar imi era dor de voi ! Cum de fapt imi este dor de toate si astept vesti de la fiecare!

Mamutz ce simpatic trebuie sa fie Petru! Nici eu nu m-as fi gandit ca un bebe asa mic ar fi asa de incantat de jucarii! Ma bucur ca ii plac si ca este cumintel!

Felicia , stiu cum este si te inteleg perfect. Eu am mai zis: mie una mi s-a parut muuuult mai greu cu 2 copii, decat acum cu 3, pt ca erau f mici amandoi si aveau la fel de multa nevoie de mine.

Acum, de bine de rau, cei "mari" merg singuri la toaleta, mananca singuri, se imbraca singuri (aproximativ) si ce este cel mai important pt mine se joaca amandoi (ca imprastie si intorc toata casa cu fundul in sus, este partea a 2a ).

Dar si ei ma vor, logic .Mai cantam, modelam, dansam....Iar cand sotul este acasa, ma ajua f mult.

Anca si piticii mei sunt f incantati si se bucura f mult cand rade Petru sau gongane la ei

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dya27 spune:

salutare mamici!

Felicia si eu sunt 100% de aceeasi parere ca si tine, nu ma lasa sufletul sa il las sa planga mai mult de 2 minute..Ce ziceam eu cu vreo doua zile in urma facea referire la cu totul altceva

Intrebare intrebatoare : voi ce produse pentru ingrijirea bebeilor (sampon, lotiune de corp, gel lavant) folositi? Noi am inceput cu produsele Galenco (caci am primit o trusa la maternitate) si acum voiam sa cumpar de la Mustela dar am gasit http://criticomamica.blogspot.com/2010/09/mitul-mustela.html ce m-a speriat. Ce parere aveti?
Eu am si un ulei pentru masaj de la johnsons baby si tot pe blogul respectiv am gasit si un articol despre el asemanator cu cel despre mustela.
sunt constienta ca-s chimicale dar totusi nu ma asteptam sa fie atat de nocive.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Anca, Petru "foloseste" carutul doar cand doarme , ca in rest in brate la verticala sa vada el tot

Am descoperit ca lui Petru ii palce tare mult sa "cante" la orga . Au copiii o orga mititica si cand il tinem si dam cu manutele lui pe clape se amuza tare.

Maine incep copiii gradinita Am emotii, in special pt Anastasia. Este primul an si nu stiu cum o sa se comporte, mai ales ca nu o sa fie in aceeasi grupa cu Filip.

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput