Strumfi&prichindei iul-aug2011(4)SANATATE GABRIEL!

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

helllooooo
Am fost si am dat comanda de invitatii pentru botez toti 3, cu carutul , dar am luat un taxi . Oana cu ratb-ul sincer trebuia sa schimbam vreo 3 , iar cu metroul aveam de urcat si coborat scarile care nu-s putine asa ca ...am apelat la taxi.
Andra multumesc frumos de link-uri
wk placut la toata lumea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexia_ada

helllooooo
Am fost si am dat comanda de invitatii pentru botez toti 3, cu carutul , dar am luat un taxi . Oana cu ratb-ul sincer trebuia sa schimbam vreo 3 , iar cu metroul aveam de urcat si coborat scarile care nu-s putine asa ca ...am apelat la taxi.
Andra multumesc frumos de link-uri
wk placut la toata lumea

de buburuza Ruxandra Ioana (04.08.2011)


Inceputul a fost greu! De-acu gata... Felicitari pt invitatii



Oana mamica super-fericita de Eliza Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

eu sunt la apel, ma dau pe net, Filip motaie pe picioarele mele si-l doare burta
amuzant despre alaptatul in public. Atentie, imagini socante:D
http://mamamojo.wordpress.com/2007/09/12/breastfeeding-in-public-warning-offensive-content/

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Foarte frumos.

ANCA MAMI DE IUSTINA(6 ANI), STEFANIA(4ANI) SI NATALIA(6AUG2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Intru si eu ca am un moment de respiro...

Si nici nu am facut mancare sau smotru sau spalat si nici macar la plimbare nu am iesit .

Mi-au pus nervii pe bigudiuri copii astia ai mei azi...se vede ca sunt frati ca nici unul nu a vrut sa manance. Andra trage un pic si adoarme si dai cu ghionturi, cu ciupituri, nimic nene. Razvi vrea numai cereale cu lapte

Abia astept sa vina mami maine...Anaemi chapeau, nu stiu cum te descurci

Azi am cantarit mandra, are 3,300kg se pare ca a pus 380gr de cand am iesit din spital acu' 2 saptamani. Mey dar mor pe ea ca eu beau galactogil, ceai, apa, compot tot ca sa fac lapte si ea doarme ca zuza in post in loc sa manance...in schimb noaptea a inceput sa ma tina treaza dar numai sa ma suzeteze.

Am si eu o intrebare care ma macina: daca se alapteaza la cerere, ne mai mulgem? Ca eu daca ma mulg si in urmatoarele 10 min cere mandra nu mai am nimic in tzitzi...daca nu ma mulg scade productia. Deci ce fac???

fetele



Crisspy, fericita de Razvi si Andra - Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Crisspy Razvi al tau parca ar fi Filip al meu El ar manca cereale cu lapte dimineata , la pranz si seara, iar Anastasia paine cu unt si cu miere...au si ei o idee mica si fixa

Eu m-am muls doar la Filip si asta numai cand plecam la scoala ca sa aiba sotul ce sa-i dea, in rest niciodata.

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Alexia, felicitari pt invitatii!

O data si o data tot o sa mergeti cu ratb-ul Prima data este mai greu dar apoi te obisnuiesti.



Acum ma bag la somnic Noapte buna , fara colici si ochi pe pereti!


p.s Lisaaaaa, ce mai faci? Tortalesti?

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Buna seara fetelor

am intrat cat sa dam de veste ca inca mai suntem vii, desi in ritmul in care ne ataca colicii astia rai nu stiu cat mai rezistam.

Suntem intr-o faza in care plangem/ ne scremem/gemem la fiecare minutel, iar parturile sunt o binecuvantare cand se intampla...dar pentru ele ne chinuim cu orele

Sunt zile cand din cauza lor nu doarme cu orele si trebuie tinuta in brate.. Plus banuim si un reflux esofagian, deci suntem binecuvantati

Cand sunt cu ei acasa nu am timp de respiro, ca amandoi au nevoie de atentie...cel mai aiurea e cand au nevoie amandoi in acelasi timp. Depinzand de nevoi prioritez uneori un bb ssau celalalt... si nu imi place asta.

Legat de alte activitati ca si curatenie/facut de mancare....nici macar nu mai visez la asta...facem seara cand suntem amandoi.

Sa ne iertati dar efectiv sunt prinsa cand de unul cand de altul si nici sa fac o baie nu am timp.

Eu va admir pe cele care reusiti sa va faceti timp si de altceva...mai ales daca aveti 2-3 copii (anaemi)

La noi deocamdata gelozia nu e deloc, insa momente de egoism exista.. dar oricat de mult ar vrea el atentia cand o aude pe Ana plangand, se inmoaie si ma lasa sa ma duc la ea, desi e uneori suparat pe mine.

Insa altfel, ne jucam frumos, puzelim, dansam, alergam, dansam, mai si pictam... deci activitati peste activitati

Cea mica e un calutz in devenire la cat geme ea cand se intinde/screme/ sau altele asemenea.

e o scumpa cand o vad cat de curioasa e de ce e in jurul ei. Deja ne urmareste cu privirea, si jucariile la fel. Sunt momente cand vad ca se "bucura" dand mai mult din manutze si din picioruse, cand ne vede.
Si ne zambeste clar noua...nu are privirea pierduta ci focusata si zambeste la obiect

Altfel, papa la fiecare 3-4 ore uneori mai des alteori mai rar...
Noptile inca ne trezim la 1 si apoi la 4/5..si de aici incepe balul: durerile de burtica ce ne tin treze pana la 7-8 alteori pana la 11 dimineata.

sunt curioasa cat a crescut insa trebuie sa asteptam pana pe 21 septembrie.
Pana acum papa numai san, desi uneori sunt tentata sa ii dau si completare, insa ma abtin... In functie de cum evolueaza atunci vedem daca continuam doar cu sanul...deocamdata cred ca e ok, si atata timp cat ei ii face placere (si mie sa vad micul tigrutz papand efectiv cu placere) eu sunt fericita.

Eu va pup pe toate si chiar fetele care au cont pe Facebook, puteti sa imi trimiteti (cele care doriti) PM cu userul vostru? Ar fi fain daca ne-am creea un grup acolo, al strumfilor nostrii, astfel incat putem sa ne vedem si puii mai des

Va pup acum ...tigrutza mea iarasi geme si trebuie sa o linistesc...pe data viitoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Neatza si de la noi!!!

Matza mare e cu tati afara, cea mica e in patut trage temeinic de suzeta asa ca am si eu timp (doar azi..) sa va salut si sa va spun cat de mult imi lipsiti

Urez si eu cu intarziere tuturor Mariilor si Anelor multa sanatate si noroc si o viatza cat mai senina, plina de zambete si voie buna!

Anaemi multumim de chemare...dupa cum vezi am una bucata tigrutza care nu suporta sa stea prea mult timp singurica.

Adica sta ea vreo 10 minute in patut, se uita ce se uita, dar vrea sa fie langa noi...cum e in brate cum se linisteste instantaneu...si baga un zambet laarg, ca si cum ti-ar spune, asta-i pofta ce-am poftit. Si de acolo, din comfortul bratelor noastre, sta si cerceteaza lumea cu ochii ei intrebatori..uneori, din cauza comfortului sporit mai trage si un pui de somn...e voie, nu?

Acum sta in brate si se lupta iarasi cu monstrii de colici

Am admirat catev pozici de bebei pe FB, si am trimiis cateva requesturi daca se poate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Bine v-am regasit! Eu inca citesc de la capitolul trecut asa ca nu prea pot sa raspund nimeni.
Am avut o aventura cu bucataria va povestesc mai tarziu.

La multi ani cu intarziere Mariilor, Anelor si Ioachimilor.
La multe lunite bebeilor care s-au sarbatorit zilele astea.

Bobo e fff incantat de salteluta de activitati. Nu m-am gandit niciodata ca un bebe asa mic poate fi asa de incantat de jucarii. Salteluta are in centru un leut, e inebunit dupa el. Deci a fost tradat si clovnul. Rade, tipa la ele, le loveste cu manutele si cu piciorutele. Nu stiu sa pun filmulet, dar descopar eu cum.
Problema e ca nu mai doarme pana nu scot salteluta din camera si cand il pun la san isi suceste capul ca sa o vada.

Intreba cineva de leganel, avem si din ala, dar sta in el doar juma de ora, dupa juma de ora maraie sa il iei. Dar jumatatea aia de oara se distreaza. Pe salteluta de activitati, in schimb, ar sta toata ziua. Si eu ziceam sa ii iau dupa trei luni ca nu stie de jucarii si el e topit deja.

Despre alintat si tinut in brate. Eu l-as tine non stop dar nu vrea. Papa tzitzi si se agita sa il las jos. Adoarme la san doar noaptea si foarte rar ziua. In general adoarme singurel.
Am mancat un snitzel (nu mancam nici inainte prajeli, nu stiu ce m-a apucat acum) si aseara a fost prima oara cand a plans de burtica, vreo 5 minute a urlat, l-am potolit cu infacol. A mai plans asa doar cand am facut vaccinul, dar atunci mi l-a dat repede in brate si taota lumea il alinta si a trecut repede. Deci ce o fi in sufletul vostru cand plang mititeii mai mult, cred si eu ca va vine sa ii tineti numai in brate, cele la care se intampla.
Ii place mult plimbat la verticala. Ieri l-a plimbat tati si in parc in brate. In rest la fel de cuminte, sta unde il pui, rade mult si ii place la nebunie sa vorbesti cu el (ca la toti de altfel).
Creste frumos, e ff cuminte si multumesc lui Dumnezeu pentru asa copilas, sa il tina sanatos, ceea ce doresc pt toti bebeii.

Cu sanii tot intr-o distractie, daca nu scot cu pompa dupa ce papa el se fac noduli, din cauza ca trag si cu pompa se produce lapte mai mult si asa sunt intr-un cerc vicios si abia astept sa pape bebe mai mult ca urasc pompa.
Plecam si noi pana la biserica (am cam tras chiulul) si apoi in parc.
Va pup!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Si am pus ceva poze de la botez.

Mergi la inceput