Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(75)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

Neata !
Andrei iar a facut febra azi-noapte...trece cu nurofen, dar reapare...sunat dr, plec la 10.30 !
wudy of mititica de ea cum suspina dupa mami ... te cred ca e tare greu, dar trebuie sa si muncim. multa bafta la dr, sa rezolvi problema, intr-adevar e ciudat ca ia in greutate si dupa aceea scade...nu stiu despre ce e vorba, n-am idee...doar tin pumnii
ziki interesanta opinia ta despre povesti , foarte tare esti ca de obicei ! da, ai dreptate, de pe la 4-5 ani sunt ok povestile astea, atunci le inteleg, si daca nu inteleg sar cu renumitul : de ce ? !
LML sarbatoritilor zilei

am fugeat sa ma pregatesc de plecare , sper sa vin cu vesti bune...nu cu vreo laringita

Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Neata!! un si o felie de tort

Carmen va asteptam cu vesti bune!!
zumzu hm..imi pare rau d einfectei, Doamne ajuta sa crape repede balaurul.

ziki-contriki imi place si noua ta latura! Eu aveam o mica problema cu povestile, cum sa-i citesc/spun la 3 ani ca i-a murit mama sau tata, ca i-a cerut sa-i aduca inima etc., mai ales ca al meu pui e la varsta fricilor, se pare. Se linisteste singur, dar il aud mereu "nu ti-e frica de masina de spalat, nu ti-e frica de baie", frici aparent fara sens, dar de undeva le alimenteaza el, de la zgomote, de la ce mai aude, diverse... Incerc s anu schimb povestile si sa-i citesc deocamdata unele mai light.
Stai linistita ca vegetarienismul nu e deloc la colt, eu ii admir pe cei ce merg pe drumul asta.

La multi ani si celorlate Ane, Anais, Ana de Mariag si de bebeblusi

La multe lunite bebelusilor de 9!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angieangie spune:

Carmen..bafta la dr.sa vii cu vesti mega-bune

poze Tudor



cea mai fericita mamica de frumos si sanatosTudor- Cristian 20.01.2011


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loutzy spune:

Neatza din Militari, unde e o vreme inchisa cu multi nori.
Copilul meu sufera rau de caldura. A inchis tati aseara geamul(l-a rabatat de fapt) si stefan mi-a scos peri albi la cat a misunat si marait in patut in cautare de un coltisor rece.
In legatura cu intalnirea. E mai ok la Tineretului.
Zumzu insanatosire grabnica lui Darius.
Carmen sa se faca repede bine Andrei si sa iasa dintisorul ala odata. Si la noi al 4-lea e pe vine.





Laura de mic si neastamparat Stefan-Mihai (06.01.2011)
He's a little bit of sunshine, he's a smile to light your days,
he will steal your heart and keep it with his charming little ways-
He's yoar precious baby boy, he's a gift from up above
who will fill your years with laughter and your lives with lots of love.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

Carmen, multa multa bafta la dr! Totul va fi bine!

Lori, uite, el isi alimenteaza singurel. Oricum e la varsta fricilor de orice soi, si pe buna dreptate, de la povesti vin unele dintre ele, desene, neputintele lor de puiuti, etc.
Dar nu-l lasa sa zica "nu mi-e FRICA" - deja cuvantul isi.. canta numele, ca sa zic asa. E ca faza aia "sa nu visez iepurasi roz, sa nu visez iepurasi roz", ca sa nu mai visezi urat.
Cand il auzi, intoarce-i fraza, "masina aia de spalat zomotoasa, chiar e enervanta", "ia uite, intuneric, atunci apar si licurici, stiai?" ca sa vada si o alta latura unui lucru aparent infricosator. Si spus nonsalant, in treacat, are mai multa valoare decat un "sa nu-ti fie frica" spus serios, de mama, ca o gravitate.
Chiar si noi, daca ni s-ar spune: nu e nici o PROBLEMA sa stai pe forum, nu se intampla nimic GRAV, nu e nici un CIUDAT, OBSEDAT, ASCUNS dupa un nick, pe topicul nostru nu e nimeni DUBIOS... oare ne-am relaxa sau am deveni brusc banuitori?
no offense, gagici, e un exemplu doar

no'ca spusei ca ma duc la ale mele, ca GABIV, si uite-ma-s la taclale. o sa revin intr-o pauza sa va intreb de cresa vs bona...
dar nu mai am timp acusi. fuuuuuuuuuuuuuug!

pupicei tuturor si o zi frumoasa!

sanziana, de doi pestisori flavia- 19.03.2006 si felix- 26.02.2011
din cuibusor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Citat:
citat din mesajul lui ziki
""sa nu visez iepurasi roz, sa nu visez iepurasi roz", ca sa nu mai visezi urat.


se uita mama ca vorbeste cu mine si eu rad ..

Citat:

Chiar si noi, daca ni s-ar spune: nu e nici o PROBLEMA sa stai pe forum, nu se intampla nimic GRAV, nu e nici un CIUDAT, OBSEDAT, ASCUNS dupa un nick, pe topicul nostru nu e nimeni DUBIOS... oare ne-am relaxa sau am deveni brusc banuitori?


mare nebunica mai esti!!!

Acum, serios, i-am zis intr-adevar sa nu-i fie frica, pt ca: masina de spalat nuy-i fcce nimic, doar ii spala lucrusoarele, paianjenul nu face nimic, si el se teme de Robert, bormasina e la vecinul care face gauri, nu i se intampla nimic si-n plus nelipsita "esti cu mami/tati, nu ti se intampla nimic". Adica, incerc sa-i explic aceste motive d efrica, sa le disec, sa vada ca nu e motiv de frica, sa nu aiba impresia ca "exista bau-aburi ascunse si necunoscute lui".
Imi palce ideea ta cu "confruntarea fricii", o voi aborda, dar nu in sensul ca o sa-i spun ca "e ok sa-ti fie frica,lalala" ci mai nuantat asa: "stiu ca ti-e frica, dar uite, face zgomott/ e intuneric/ e miscator si lipicios, dar nu-ti vor face rau, pt ca ...si aici explic, disec".

Aseaa..ciroba e gata, fugima afara, tema "bona versus cresa" e material bun de discutat, daca era tema "bona versus gradinita" (adica copii mai maricei, peste 1 an jum) eram o vijelie de foc. Asa... o sa fiu mai ligh.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loutzy spune:

LA MULTI ANI!!!!
ANA
si
SARBATORITILOR DE AZI.




Laura de mic si neastamparat Stefan-Mihai (06.01.2011)
He's a little bit of sunshine, he's a smile to light your days,
he will steal your heart and keep it with his charming little ways-
He's yoar precious baby boy, he's a gift from up above
who will fill your years with laughter and your lives with lots of love.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

Neata!

Ce fac fetele? Noi am lenevit in pat pana la 10...bine a mai fost (cu cele 1000 de treziri nocturne, bineinteles...mai si ce a dormit copilul meu noptile intregi pana la 5 luni! imi pun sperante mari in toamna, cele 1000 de treziri au coincis cu inceperea caldurii, poate daca se racoreste isi revine la vechile obiceiuri!)

IRINUKA, sunt draguti adidasii si la un pret bun fiind de piele, altfel incaltamintea pt bebei te aduce la faliment dar nu prea poti face rabat aici... Dar Catalina are piciorusul mic, 20 e cam multicel pt noi

Pupici pt bebelasii bolnaviori, ANDREI, ANAIS si SONIC!
Si LMA Anelor si bebelusilor care mai implinesc azi o lunita!

ZIKI, spui chestii pertinente acolo, am bagat la cap!
Ma duc pe la trebi...revin

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

ZIKI de acord cu tine, asta ziceam si eu, povestile clasice mi se par potrivite pentru 5 ani in sus, chiar 7 ani in sus. Pana atunci , adica 2-3 ani, varsta lui Patrick nu mi se par deloc potrivite. Oricum la el imaginarul are putin loc (inca). In fiecare seara imi cere povesti reale, despre Patrick si Kevin, despre cum se prind pestii, cum se construiesc case, ce face un ingrijitor de delfiini, etc. Adica vad la el ca vrea sa cunoasca intai realitatea si apoi poate sa treaca la imaginar. Nici eu nu i le-am cenzurat prea mult pe astea clasice, am incercat dar le stia deja si ma corecta. Si am continuat sa le zic corect, ca sa nu-mi zica mai apoi ca l-am mintit. Dar mai omit unele chestii. Cum ar fi lupul care unge peretii cu sange de ied si le pune si capetele in gard. Daca ii zic ca ii mananca, mi se pare suficient. Ca oricum in realitate lupii mananca iezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Neata!
La multi ani Anute drag!

Zumzu imi pare teribil de rau pentru problemele lui Darius. Tin pumnii sa treaca totul repede.

Irinuka eu zic ca pantofiorii aceia nu sunt de mers, cel putin nu pe afara, sunt de stat cu ei in carut. Oricum, ne trebuie si asa ceva. Pentru mers eu habar nu am ce sa ii iau. Si nu stiu daca sa ii aleg de acum, ca vine frigul si trebuie sa aiba si el ceva in picioare sau sa ii iau si eu ceva gen astia care ii iei tu si sa las pantofii adevarati pentru cand va merge efectiv? Mi-e ca daca iau de acum pana merge el nu ii mai vin.
Citisem ca primii pantofi sunt foarte-foarte importanti. De ei depunde mersul copilului toata viata. Trebuie sa fie de foarte buna calitate, cu talpa subtire ca sa ia forma talpitei lui si sa simta suprafata pe care merge. Iar in casa trebuie lasati cat mai mult in picioarele goale sau, cel mult, sosete cu talpa antiderapanta. Asta e ceea ce am citit ca altfel nu am de unde sa stiu.

Mergi la inceput