Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (46)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Ioanna distractie placuta la nunta!

Anda sa va fie de bine botezul! Asteptam pozici!

Ally bafta la diversificare!

Fetelor ce ati inaintat cu diversificarea, Yasmi, Simona, Scrish, Roxy, Miki, Madutza, Deea, Ailed, Cami, mai toata lumea de pe aici ce sa mai vorbim!!! Cred ca am mai ramas eu si Pisuc cu bebei nediversificati ... ahh si Strumphy
Cand incepem noi la voi e deja poveste!

Gata mergem in parc ca incepe chiraiala!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

6560g! si 70 decm! si sapt viitoare face 6 luni...ea a plecat de la 2870... a iesit din spital cu 2680... sper ca e bine...azi i-am dat spanac... si i-a placut....apropo de borcanele.. si eu le folosesc in ideea in care sunt pe drum sau nu am timp din diverse motive sa-i fac....dar eu am ajuns la concluzia ca putem macar sa ne inspiram de combinatii de acolo... strumph, vad ca suntem multe in clubul Hipp bio,,, aici gasesc aprope de toate de la Hipp, vezi ca in RO il gasesti sub denumirea de Hipp organic si eu l-am gasit in farmaciile Sensi blu
zicea cineva ca suntem inaintate cu diversificarea... din pacate unele numai avem laptic.....

mami de fete frumoase:

MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO-ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

ce faceti fetele?
am venit si noi de afara, s-a racorit simtitor, gata cu vara....ce dor o sa-mi fie de caldura. asa bine a fost cald.

bb_yasmi dar tu cum ii faci supa? spanacul amestecat cu toate celelalte? iei spanac congelat?

yvy lasa ca nu suntem chiar asa inaintate. cel putin eu nu. mai am atatea sa-i bag in meniu...si nici nu stiu cum, cand.... oul cand, carnea de vita cand...ce sa-i mai pun in supica....
cereale nu mananca multe vad, se satura imediat de ele si vrea san. nu stiu cum ai vostri mananca peste 100.

am vorbit cu o prietena cu bebe de 5 luni si cica i-a recmandat pediatra sa inceapa acum cu cerealele, apoi sa-i dea carnita apoi legumele si fructele cica dupa 7 luni chiar asa tarziu fructele?

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanna16 spune:



madutza - felicitari pentru cel de-al doilea dintisor

ally - felicitari pentru bilant

yvyana - multumim!nici eu nu sunt inaintata cu diversificarea; sunt cam paralela, rau e sa nu stii ce sa faci... noi am inceput usurel cu suc de morcov, pe 19.08 am fost la vaccin si mi-a zis dr ca 2 sapt sa nu ii bag nimic nou... deci nici noi nu suntem avansati,cat despre fata, nu e foate incantata.
ma gandesc sa incerc si cu suc de fruste poatepoate i-o placea mai mult

ailed - pupici pentru dodo mare


mamica fericita de Rebeca Stefania (19.04.2011)

Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Salutare fete.
Am fost la vaccin azi. Deja s-a inrosit locul, i-am pus comprese. Ma bucur c-am scapat penntru 6 luni de-acum...

Are doar 8800 g, ceea ce m-a mirat, il vedeam mai grasun..in schimb a papat toata supa de legume..190, e prima oara. Si stiu si unde gresesc, i-am dat mereu dupa ce a supt, sau aproape de supt..si cu stomacul plin...ce sa mai vrea si supitza...oricum, azi a mancat ff bine.

Imi pare rau cu intalnirea, vinerea nu pot ajunge. Noi luni incepem scoala, gradi, deja zilele mele vor fi altele de acum...Hhm..si ma bazam si eu pe sot sa vin cu el..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

helou ...la naiba...dovedii repede cele 7 pagini acum sa vad ce am retinut

Alied gemene zici....mai in croatia nu am ajuns anul trecut dar oare tu ai fost in bucuresti in vara...ha ha....clar au o legatura..pai vrei sa stii cate kg are A...6515...dar cm sigur nu are 70
eu nu am luat nici o rechizita...mai ca le-as lasa pt inceputul scolii ca nu stiu ce o sa le ceara in cls.a5a...acum sa vad cum se simte si sotul ca e in criza de rinichi si nu stiu daca ne poate duce la shopinguiala
Sanatate multa!...ai grija sa nu le dai si la fete

Anda 15 sa va fie de bine crestinarea!!!voi cred ca ati incheiat botezurile din odisee

Mada astept si eu pozici cu nasicaam vazut-o pe Cata in picioare in canapea..nu iti e frica ca se da pe spate?
cred ca ii poti da banana..imi amintesc de la stefy ca a fost printre primele fructe introduse...eu o s-o mai aman pt ca fata e mai constipata..face zilnic dar ca o plastelina si se screme ceva
a, vezi ca sunt iurturi prodlacta in cora si auchan
eu am zis ca voi merge pe napolact..e laptele meu preferat
Ioanna esti o mami gospodina rau..barem sa le faci cu spor si sa se si vad nu ca la mine
ieri cand adormise fata nu stiam ce sa fac mai repede...cand in baie fa 4 gramezi de rufe pe culori...cand calca 3 camasi, apoi la bucatarie si intr-un final fata s-a trezit si eu nu am facut mai nimic
sa aveti in w-e frumos

Lalely si Yvy of vedeti parte frumoasa a acestei perioade..da stiu ca e frustrant si sunteti obosite dar cum zicea si Pisuc .nu noi ca parinti suntem de vina...uitati eu sunt un ex....stefy a mea cat m-am staduit si cat am plans nu manca ....doar in cap nu m-am pus in fata ei ca in rest am facut totul de la mancare facuta in mute feluri de la schimbat lp..dus cu ea la profesori doctori...asa a fost ea si punct...sa ia 10 linguri de supa/piure de legume sau fructe uneori ajungeam si ii deschideam gura cu forta ca ea cum venea masa inchidea gura de para i se inclesta....asta a fost unul din cele mai mai motive care m-au facut sa nu mai fac un copil mai aproape ca varsta.....si acum micutza anna , mi-a demonstrat ca se poate/...azi dimi a mancat fructele erau morcov cu 2 nectarine mici de la socrela din curte cu asa o pofta..ea deschidea guritza si mai ales ca trecusem putin peste ora mesei chiar nu a mai facut figurile ei de la masa de fructe


Ally si voi v-ati dezvoltat tare frumos..l-am admirat pe balerin in pozici...asa figuri face si annita mea dar eu nu reusesc sa o pozez..cumvede camer se opreste si vine spre mine sa o apuce
am citit ca ti-a zis dr. de carme de miel..parca in capraru am citit eu acum cateva zile ca mielul nu se da pana la 2 ani ca e o carme greu digerabilaam vazut ca m-ai tot strigat..dar eu cu ale mele nu mai aouc macar unb mesaj scurt sa dau

Madu vad ca si tu esti destul de divesificata..insa danonino..hm....de ce nu ii dai un iaurt simplu in care poti pune tu fructe cereale biscuiti de bebe ...sau chiar simplu daca il macepta asa
meiul se cumpara de la plafar

Yasmi bine ca ai mai zis cum se face cu lamaia in lapte..am luat si eu napolact si maine vreau sa fac branzica cu lamaie si sa coc 2 mere

Alexina cand va intoarceti...gata puteti veni ca de azi s- a racorit si la capitala...a si de ce nu ai zis cu fairy mai de mult..

Yvy uite ca sarisem postarea asta ultima..ma bucur ca a dormit bebelina...separe ca a mea azi a vrut sa imi incerce nervii...nu a dormit decat ff putin la somnul de dimineata ca dupa amiaza ioc...asa s-a foit cred ca nu adormea 5-10 minute...o fi crezut ca dam party de ziua ei si sa nu piarda
a, si sa stii ca noi nu suntem diversificate mult..pai ce cateva frute si 5-6 legume pe care le tot rotesc asta e diversificare....ma intreb si eu ca Roxy cand sa bag aia ,cand ailalta....mai vine si accinul....maine sa vad cum o fi cu marul copt si branzica...ca nu am nici pastile de ca.

Simona ce grasunic ai si tu..pup eu bulanoase intepate de vaccinel...cu niste lioton gel ii mai poti da...off offf..noi pe 14 ne ducem..insa am fost ieri la dr.V ..m-a dezam agit rau de tot..nu scriu aici dar parca as vrea sa ma mut...nu zic decat o incompetenta...bine ca o mai am pe pediatra de la cetate...dar parca si de la med de fam ai niste asteptari daca tot bati drumul pana acolo si ii mai dai si ceva banuti

multumim de urari....si de la micutza Anna Theodora
vineri de sf ana o serbez cu tort
a, si felicitari lui cata pt dintzuci

si pt Roxy si micutza Anastasia
Si pt Cami si printesele ei si sa nu fie supi pe petra ca nu papa....poate trebuie sa incerci alt lp sau asta i-o fi ritmul ei...
si pt Pisuc si pletosul de petru
pt toate fetele
ma retrag ca si asa am scris un roman...ma duc sa vad ca-mi face sucul de rosii de pe foc si apoi sa pregatesc termosul +lp +bibe si sa urc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Hey,hey...

Cam tarzior intru azi dar am facut curat astazi cu David in casa...a fost horror..am inceput la 11 si am terminat la 16.00....bineinteles pe reprize..mai stateam cu el,mai stergema ceva..greu ce sa mai!!!

Strumfy....chiar cred ca nu va veni ziua in care David nu se va mai trezi noaptea curand..dar nu ma plang!!!Nu ma intelegeti gresit,nu sunt obosita deloc!!!Numai ca el se trezeste..atat!Dar este un pitic tare cuminte,se trezeste ,papa asa cu ochii inchisi,goleste sanul si se culca la loc...si nu sta la san mai mult de 15 minute..Este ok,ma descurc asa...era greu la inceput cd se trezea si nu dormea noaptea iar eu eram zombi a doua zi...
Deci chiar imi este ok si o sa il alaptez cat pot...bineinteles ca tb sa il intarc la 10-11 luni ca na tb sa plec la munca,dar macar sa am eu pana atunci...

Deea...pup!!

Cateodata cred ca daca ii dau lapte praf seara sigur va dormi,dar nu este o regula...Am o prietena care a alaptat 1 an si o luna si vrea sa intarce fata si are mari probleme,nu ii accepta nici o forma de lapte praf...Sper sa nu fie cazul...

Ziua David doarme in 3 reprize:una pe la 10.30-11 de 20-40 minute ,una la pranz de cel putin 2 ore si una pe la 18.00 tot de 20-40 minute...este ok zic eu!!!!Si as mai dormi si eu cu el,dar am atata treaba..offff!!

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

Roxyacum am citit mai atenta...pai cum sa dai carne simpla...dupa ce ca e mai satioasa fiind din piept de pui si poate de la tara sa fie si fara legume..hm...
eu azi la PRANZ I-Am dat cartof cu radacina de patrunjel. cartoful blenduit se face prea cleios asa ca piureul desi era blenduit cu zeama in care a fiert sa-l mai lungesc si subtiez i-am pus si 30 ml lp...iesie un borcanel de 240ml....dar nu la mancat pe tot ...cred ca vre-o 170ml....nu am insistat ca si mie mi se parea parca tot cleios, predominand cartoful. si am zis sa nu intind coarda sa mi-l verse apoi

ioanna daca sucul nu-l vrea brut il poti dilua cu putina apa plata

Roxy eu spanac congelat voi folosi cel la borcan am luat decurand si mi s-a parut sarat....acum sa citesc sa vad cum il fierb fetele

hey Lalely asa te vreau..vesela si optimista..nu am stat sa analizez mesajul tau sa scot ca te plangi dar te inteleg mai ales ca e aiurea sa ne citesti pe noi care ne dorm copii toata noaptea . e si normal sa te intrebi al tau de ce nu o face

micutza anna acum doarme de la 20.30 nici baie nu i-am facut in seara asta ca mi-a fost mila de ea sa o trezesc....

gata inghid
noapte buna cu vise frumoase si bebei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Deea si a mea doarme acu , dar o sa o scol sa o schimb si sa-i dau sa pape...( nu de alta dar e nuami in pampers).....
Eu m-am gandit sa-i dau spanac congelat ca e cat de cat din surse controlate si e congelat cu temp fff scazuta fff repede...
mada, de abia astept sa te vad nasica in poze...
yasmy si ally chiar mi-ati dat o idee cu parmigiano...... n-as putea sa-i dau mamaliga cu branza... ca doar e porumb si ii dau cu branzica ei.Eu am vb cu dr. pediatra de acasa si mi-a zis sa-i dau de maine pui piept in piure...si de saptamana viitoare pot sa-i dau biscuiti de peste 6 luni...n-am intrebat-o de iaurt, i pediatra de aici stiu ca are ideea sa faci branzica din lapte praf, pana la 1 an.....
va pup, ma duc la nani..

mami de fete frumoase:

MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO-ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexinaA spune:

ultima?
nici noi nu suntem departe cu diversif, de fapt cred ca tot batem pasul pe loc. vad ca pitica mea nu vrea mai solid sa pape,daca e mai lichis asa ii place mai mult. ca atare azi am facut para cu nectarina si suc de morcov( ea e fan morcov) si a iesit un piure fff buuuuun si nu -a placut din cauza consistentei.
de fapt ma gandes ca nu stie inca sa pape cu ;ingurita?? offf help.
cat timp pot sa-i dau suc putin mai dens?
ma gandesc ca mai incolo trebuie sa incep cu supa si aia e apa chioara. pana atunci trebuie sa stie sa pape la lingurita si mai solid nu?


fetele scuze de cele 100 de intrebari pe propozitie dar stiu ca la voi gasesc sfaturi bune

deea vin la sf lui sept dupa ce ne intoarcem din Praga. acum ca ne-am gasit si noi casa imi pare rau ca plec in vacanta si cheltui si acolo bani. si asa ne-au cerut mai multi bani pt avans si am "muls pisica" vorba lui sora-mea
sa incerci cu fairy sa-mi zici daca a scos petele
annuta si la multe lunite ptr azi!!!!!
cami- poate ceva nu-i priete celei mici de papa asa putin. si teea mai are zile de greva foamei dar o tine cam 2 zile maxim. i-o fi cald? il loc sa pape fructe si supa in cantitati mici eu zic sa faci pauza o zi si sa-i dai doar lapte. daca te hotarasti sa scimbi formula atentie, se face treptat ca apoi e risc sa refuze de tot.


fetele imi pare rau ca nu vin si eu la intalnire :(. sigur data viitoare vin oriunde
v-am zis ca luni am venit de la buc la suceava singura cu masina? am condus 450km si m-am plicti groaznic. concluzie: numai nebuni pe drumuri!!!

cred ca ma culc si ne auzim maine dim
stiu ca am uitat sa mai zic ceva dar imi amintesc eu.e tarziu



Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011)

Mergi la inceput