Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (46)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AlexinaA spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalely07

Hey,hey...

Cam tarzior intru azi dar am facut curat astazi cu David in casa...a fost horror..am inceput la 11 si am terminat la 16.00....bineinteles pe reprize..mai stateam cu el,mai stergema ceva..greu ce sa mai!!!

Strumfy....chiar cred ca nu va veni ziua in care David nu se va mai trezi noaptea curand..dar nu ma plang!!!Nu ma intelegeti gresit,nu sunt obosita deloc!!!Numai ca el se trezeste..atat!Dar este un pitic tare cuminte,se trezeste ,papa asa cu ochii inchisi,goleste sanul si se culca la loc...si nu sta la san mai mult de 15 minute..Este ok,ma descurc asa...era greu la inceput cd se trezea si nu dormea noaptea iar eu eram zombi a doua zi...
Deci chiar imi este ok si o sa il alaptez cat pot...bineinteles ca tb sa il intarc la 10-11 luni ca na tb sa plec la munca,dar macar sa am eu pana atunci...

Deea...pup!!

Cateodata cred ca daca ii dau lapte praf seara sigur va dormi,dar nu este o regula...Am o prietena care a alaptat 1 an si o luna si vrea sa intarce fata si are mari probleme,nu ii accepta nici o forma de lapte praf...Sper sa nu fie cazul...

Ziua David doarme in 3 reprize:una pe la 10.30-11 de 20-40 minute ,una la pranz de cel putin 2 ore si una pe la 18.00 tot de 20-40 minute...este ok zic eu!!!!Si as mai dormi si eu cu el,dar am atata treaba..offff!!

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!




piticul cuminte
doarme f bine sa stii. si teea doarme la pranz vreo 2 ore si de cate ori ma pun sa dorm langa ea o apuca foitul. cand zic ca nu dorm cu ea ca oricum nu ma odihnesc, atunci doarme dusa

Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madu81 spune:

Deea, iti multumesc, o sa ma duc sa caut mei la Plafar . Cit despre iaurt - am inceput sa ii dau din cel simplu, il amestec cu brinza de vaci si cu legume fierte si pasate, miine ii pun fructe in loc de legume .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

madu81 bine ai revenit
poate ne intalnim si noi sa ne cunoastem cand iti mai revii si te reobisnuiesti la cta


mai eu la antonia am programul standard
dimineata fructe
pranz un singur fel
amiaza iaurt cu cereale sau biscuite
seara inca o data meniul de la pranz sau ceva asemanator sa-i tina de foame
apoi lapticul de nani

asa voi face si la petra
si da si eu voi da fructele mai tarziuuuuuuuuuuu
dupa 6 luni
si nu-mi place sa i le dau pe stomacul gol
eu antoniei suicurile i le dau la masa de pranz
dupa masa sau in timpul mesei
sa stiu ca are ceva solid in stonmac
dimineata fructele i le dau cu biscuite si cu branzica proaspata de comert alta nu i-a placut si cu cerealeeeeee

i-am schimbat formula
nu o agrereaza
deci e ceva cu laptele in general
ca si tzatza mi-o refuza

i-o placea f tare mancarea gatita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

buna dimi

bubu inca doarme.....de aseara de la 21.20

roxy, spanac ...despre el ma intrebai ieri nu?? am avut de la cineva si l am congelat...acum e pe terminate :( il pun alaturi de celelalte legume cand sunt deja aproape fierte.

deea si eu tot napolact folosesc iaurt numa'bun.

alexina si cum e casuta???.

am rugat pe cineva sa imi cumpere ieri ceai pt lucas si mi-a luat de la hipp dar de la 8 luni???? ce ar putea avea daca ii dau de la 7 luni>???

simo, te-am visat aseara poop bulanasele intepate ale lui arsenie!! ce nu e bine 8800 gr???? hai mai pune pozici cu frumosii tai!!!!

delia eu stiu ca mamaliguta se da mult mai tarziu dar nu ma intreba de ce ca nu am citit...oricum dodo e mai micuta decat lucas.... eu as mai astepta macar pana la 7 luni.

merg sa pregatesc frcutele si apoi la plimbarici cu noi....micul dejun (fructele) le luam in parc de obicei

nu stiu ce sa ii mai dau de papa seara.....adik la masa de la ora 18-19....ca nici mie nu mi-ar placea sa imi dea cineva zilnic iaurt...




mamica implinita de fetita (2007) si baietel (2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

Natza!!!
am intrat doar sa va urez tuturor care purtati numele de Mariasi Marian [b]LA MULTI ANI!!!![/b]
as fi vrut sa va aliniez un pic dar sunt asa pe graba cum ma pun aici ma strifa stefy ba ca o bate sorasa ,ba ca a regurgitat
plus ca sunt stresata am merele in cuptor la copt si trebuie sa fac branzica....cred ca acest meniu am sa l las pe dupa-amiaza ca e mai simplu dimineatza cu blenduit fructele

hai sa vad ce imi amintesc si scz din parcetea celorlalte care nu va vedeti aici
Maria de Roxy
Maria de Happy
Marian de Aloina 06
Maria de Ailed
Sara Maria De Yoni (sper sa nu ma insel ca nu stau sa caut in tabel)
Maria de Alexina (tot din amintiri) si nu mai stiu......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

astazi este sf maria??

daca da, atunci urez si eu la multi ani tuturor celor care poarta acest nume!!


mamica implinita de fetita (2007) si baietel (2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

Alexina < na ca nu pot sa ma ridic pana nu iti scriu.....eu zic clar nu stie sa duca alimentele cu limbutza
nu-i nici o problema ca i le faci mai lungi.chiar asa scrie si la carteca trebuie
si uite eu cum procedam cand am inceput cu cerealele....
ii bagam linguritza cam pe jumatate cu cereale in ea si nu o retregeam imediat .o impingeam putin spre buza de sus sau nu stiu cum sa iti explic dar cer e ca o faceam pe ea parca sa suga . asa misca limbutza ca la biberon...cerealele find bune si aromate,facute cu lp ei chiar le lua repede si plescaite asa parca le savura....eu am zis ca si asta a contribuit ff mult sa invete sa duca in spate alimentele

si cu sucul nu te stresa ....xhiar ieri asistam la o duiscutie unde o tipa spunea ca pediatra ei scolita prin elvetia chiar ia interzis sa inceapa cu sucuri mai ales pe timpul asta cal,ca ii fermenteaza inm burtica...cu piureuri si alea indicat ar fi din frute fierte sau coapte putin....acum stii tu cum e fiecare cu indicariile lui , ma refer la dr.....dar uite ca nici a mea nu bea sucuri....doar piure....si asta citind in capraru ca fiind mai slabutza nu se da zeama chiara de supa si nici sucuri...duirect legume si fructe...sper ca mai marisoara sa-i fac si eu suc si sa mi-l bea

off fug..datoria ma cheama...ma striga-n gura mare...si are stefy o gura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

deea daca papa fructele e suficient si mai tarziu! nu mai au nevoie si de sucuri. nici eu nu i dau lui lucas sucuri acum si daca imi va papa in continuare asa bie fructele nici pe viitor nu voi insista cu sucurile. mai sanatoase sunt fructele cu pulpa cu tot.


mamica implinita de fetita (2007) si baietel (2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-buna fetelor.
-am mai aparut si eu pe aici.am racit din nou- cred ca am stat cu picioarele goale pe gresie, si de acolo mi se trage.mai naspa e ca am auzit-o pe fiimea stranutand si ea de 2 ori, i-am dat niste panadol, eu mi-am pus masca, de care ei se chinuie sa traga binentelesam bagat modafen, ceai, almaie la greu..ma gandesc sa nu iesim in parc azi, dar nu stiu dc e o solutie, macar caolo sunt la aer liber nu stau nas in nas cu mine toata ziua?!mai meditez asupra problemei..
- in rest. cam naspa ca s-a mutat intalnirea vineri.era comod sambata ca veneam cu sotul, care ma ajuta la bagaje si carucior.nu stiu cum sa-mi car copii din casa pana in strada la taxi,cine sa-l tina pe primul pana pliez carutul, in timp ce il tin in brate pe al 2-lea?! cam dificil..s-ar putea sa zic pas, nu stiu sigur..
- mda. e mai dificil cu 2 copii mici.oricum cand m agandesc ca la 6 saptamani am plecat cu amandoi in brate, si cu geanta pe umar, ca-mi trebuia un act de la rectorat, si soacramea nu a vrut sa-i las afar in carut ,in landouri, sa-i supravegheze doar..ei fiind mancati, schimbati, doar s-ai supravegheze..ce nebuna eramdar asta ptr ca nu aveam nici o solutie, si aveam nevoie de actul ala ptr dosarul de indemnizatie.
- imi vine sa-i mananc de dragalasi ce sunt, dar as mai avea nevoie de niste resurse fizice, inca 2 maini, sau macar una-in plus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-deea- La multi ani! ptr cele 6 luni ale Anei!
-imi e dor de voi- asa un pic
-m-am intalnit in parc cu ralukab- de 2 ori. ca si cand as fi stiut-o de-o viata- aspectul fizic il stiam din poze, si unele pareri dintre randuri, era ca si cum imi revedeam o ruda Vladut un scump, dragalas, si cuminte.iar mami o frumoasa.sper ca a luat decizia cea mai buna- cu bona, si ca lucrurile vor decurge lin odata ce va incepe serviciul.

Mergi la inceput