Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (46)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stefyapost spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

Citat:
citat din mesajul lui stefyapost

ma tot chinui sa citesc cate ceva din discutiile voastre....vad ca subiectul nr 1 este "papica bun pt bebe minunat"....asa ca vin si eu cu intrebarile mele...mulllllllte si marunte
1) luni v-om incepe cu supite. dr mi-a dat o lista in care scrie ca baza la supita si fie cartoful,morcovul, ceapa si la cate 3 zile sa adaug ceva verde(fasolica,spanac,anghinare samd)... apoi,dupa 15 zile sa incep sa adaug si carnita,orez, ulei de masline. voi cum ati inceput???
2) aici nu se face branzica pt bebe,dar mi-au mai zis fete din romania de branzica si nu prea stiu cum sa o fac...si imi e cam teama (sigur dr nu v-a fi de acord). imi da si mie cineva reteta si ponturi de introdus in alimentatie?
3) oul(galbenusul)...din nou aici nu prea se da inainte de 1 an(nu stiu de ce),dar vad ca voi ati dat la puiuti? cum ati inceput? a avut cineva reactii nasoale ???

cam atat pt inceput sa nu va zapacesc



1. tot asa mi-a recomandat si mie dr, deci te sfatuiesc sa urmezi exact pasii de la pediatru.
2.Branzica se da cu fructe. Pui la fiert 500 ml lapte (din comert) iar cand incepe sa fiarba pui 5 pastile de calciu pisate, mai lasi cateva clocote pana se formeaza branzica. strecori si dai fetei sa pape. Daca nu reusesti poti lua si branxa de vaci din comert.
3. Oul se baga dupa 7 luni, doar galbenusul fiert. la inceput un sfert de galbenus de 2 ori pe sapt, apoi o jumatete de galbenus de 2 ori pe sapt apoi, un galbenus intreg de 1-2 ori pe sapt.

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!



multam dulce mada!!!!

Mergi la inceput