Strumfi&prichindei iul-aug2011(3)SANATATE GABRIEL!

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Am citit ce ati scris dar nu stiu ce si cat am retinut asa ca nu va suparati pe mine daca nu raspund la toata lumea

Masa de la 2, i-am scos-o doar lui Filip, in jur de 6 luni. Lui ii dadeam LP si i-am inlocuit LP cu ceai. Pe la 1 an a renuntat de tot sa se mai trezeasca noaptea.
Anastasiei i-am dat noaptea pana la 2 ani si 2 sapt cand s-a intarcat, iar Petru, deocamdata, vad ca a renuntat el. S-a mai trezit si pe la 2 dar nu a vrut san.

Baita eu le-am facut din prima zi acasa (de fapt a doua ) cu apa de la robinet. Nu cu ceiuri, nu fiarta. Probabil daca ar fi fost asa calcaroasa cum zice Dya , as fi fiert-o...dar nu a fost cazul.

Colieful i l-am dat in lingurita: 4 pic de Colief peste care puneam putin lapte de la san.

Wrap-ul pt in casa este f util daca bebe vrea numai in brate. Daca sta si jos cumintel nu este musai sa ai wrap. Dar este bun pt cand ai treaba si vrei sa stai si cu bebe.

Anastasia a fost unul din copiii aia care a stat numai in brate. Singurul moment cand nu statea in brate, dar statea cu tzatza-n gura , era cand dormea.

Efectiv urla ca apucata cand o lasam jos. Nu statea sub nici o forma.Poate cine stie prin ce minune statea max 10 min jos, ca in rest...ma duceam cu ea si la toaleta. Nici eu nu credeam ca exista astfel de copii, sau ca pot fi "educati" pana sa o am pe ea.

De la ea m-am lecuit sa mai gandesc asa

Pe filip l-am leganat pe picioare pana la aproape 2 ani.

Acum daca stau langa ei cand dorm, F ma mangaie pe cot pana adoarme, iar A trebuie sa-i tin mana pe picior

Nici unul nu este rasfatat ... Ca se mai prostesc ei uneori, e alta poveste


Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

ADRA_BELL, saracu Filip! Macar de bine de rau le scoate partzurile alea afara. Unii se chnuie, plang ca nu pot scoate partzuri.sa i treaca repede.

Alexia, multumesc de ceai. Chiar ma gandeam ce am sa beau in dimineata asta.Sa stii ca nu mi trece prin cap de ce ar putea fi constipata micuta ta, dar ar putea fi de la espumisan. Pare a fi introdus mai nou in dieta ei. Alexia sigur poti pune fetita in marsupiu fara nici o problema.

Pufi, abia asteptam sa vedem pozele!!

Mady, merci mult de sfatul cu venitul in Romania.

Savvy, multumim foarte mult de sfaturile alea. Sunt minunate. Dyanu fi supi! Esti o scumpa, normal ca tuturor ne place sa ne tinem bebeii in brate! Si eu ti am raspuns in legatura cu ochii, a mea Imi ii are inca albastru inchis, dar cine stie mai incolo!

Robertabravo ca bebe e mai bine, asta inseamna ca te ai mai relaxat, ai acceptat situatia ca atare, ii dai tratamentul care trebuie sa se faca Gabriel bine si intr adevar Dumenzeu va veghea sa fie bine!! Ne bucuram ca ne dai vesti si asteptam in continuare vesti!

Babylicious am citit pe nerasuflate ceea ce ai scris. Adra, se pare ca tu ai lucruri interesante pe blog, am sa trag si eu cu ochiul cand am timp.

Anaemi, sper sa te poti odihni mai incolo. Of, saracutul de Petru, colicii astia o sa treaca curand!



azi dimineata, somnorila 1 si 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

Dya, stai linistita ca s-a inteles ce-ai vrut sa spui, eu discutam despre alte gesturi. In plus, m-am exprimat gresit si cu leganatul... asta e... neuron de mamica obosita.

Ochii - la Robert sunt deocamdata nedefiniti, intre verde si caprui, am inteles ca se stabilizeaza pe la 6 luni.

MAdy, mananca gratar (pui, vita, chiar si porc), atentie la pui, am auzit ca ar fi mai rau decat vita, pentru ca este plin de hormoni. Eu am intalnit pui cu pielita groasa ca un soric. Legume - ce vrei tu, morcovi, dovlecei, ardei grasi etc. plus cartofi, preferabil la aburi sau sotati in tigaie cu putin ulei, fructe - la fel, tot ce vrei, inclusiv banana, dar din fiecare cate putin. Mie imi plac merele la cuptor, cu scortisoara, am mai mancat si mere crude si am fost bine amandoi. Am mancat si pepene, dr. pediatru mi-a recomandat pepene galben, ca ar fi mai bine pentru bebe.
Mai putin sau deloc: rosii, vinete, alune, capsuni, zmeura, cafea.

Cum stati cu greutatea? Eu am inceput sa pun la loc, sper sa nu iau proportii din nou (in prima luna slabisem... ).

A, si inca o chestie: in timpul sarcinii la mine nu actionau hormonii, adica eram calma, linistita, iar acum de la o vreme constat ca-mi vine sa plang din orice si ma cuprinde o tristete de parca vien sfarsitul lumii. E normal, vi s-a intamplat?



Mami de Robert (7.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Alexia, multumesc ca m ai informat ca nu merge linkul. Poate nu merge Picasa deocamdata. Am sa incerc sa repar problema cand vin. Acum mergem pana la centru comercial sa ne intalnim cu o prietena pe care am cunoscut o vinerea trecuta la banca.

Pupici si o zi minunata! Sa profitam cat inca nu e frig afara. Aici e urat, innourat, dar vad ca macar nu ploua!!



azi dimineata, somnorila 1 si 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

am scris dit'ai mesajul si s-a pierdut offf!

reiau...daca-mi mai amintesc

Ochii (eu caprui, tati albastri):

* F : ochi de bebe->verzi (3-6 luni)->caprui.
* A: ochi de bebe->albastri(3- aprox 8 luni)->verzi
* P: ochi de bebe care au inceput sa se deschida spre albastru. Eu sper ca, daca nu albastri, macar verzi sa-i faca

Dya, daca amandoi aveti ochii verzi, sunt toate sansele ca si bebe sa-i aiba tot verzi

Ilida imi pare rau pt mana. cE poti face , in afara de a o tine imobilizata. (scuze daca ai spus, dar nu mai retin).

Ramona multa sanatate.

Roberta

la toate fara exeptie! Ma duc sa ma intind, poate prind si eu un pic de somnic, ca doarme Petru!

p.s Si eu am citit pe blog-ul Adrei despre trimestrul in afara burtii . Pana la urma cam asa este. ... si citesc mai mereu, pt ca-mi place mult cum scrii

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Multumesc fetelor pentru aprecieri!
Ai mei s-au nascut cu ochi caprui si au ramas cu ochi caprui, ca alta culoare n-avem de unde. Parca soacra-mea are ochi albastri, dar las' ca-i mai bine sa semene cu mami si cu tati:D

Cat despre mancare, ca sugestii va dau si eu pastele si pestele. Cartofii cam baloneaza.

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

La multi ani si de la noi sarbatoritilor si sarbatoritelor zilei!!!!



Oana mamica super-fericita de Eliza Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Eu n-am leganat-o pe Eva, dar o adormeam la san. Ceea ce mi se parea absolut normal, altora li se parea socant, adica "wow, s-a invatat sa adoarma la san?"
Nu stiu de ce, pentru mine era o fericire, mai ales dupa un an, sugea 3-4 minute si adormea lemn. Greul cu adormitul a inceput abia dupa ce s-a intarcat, citit 3 povesti, spus 10 poezii, de ma treceau o mie de nervi pana adormea

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Tocmai vroiam sa-l pun pe Filip in scoica si sa iesim afara, cand sa-l iau din patut, Filip doarme bustean, asa ca o sa ma desfasor p-aici, n-aveti incotro, ma suportati.

Savvy, ei eu sunt de parerea ta, bebelusi independenti nu exista, definitia bebelusului este dependenta de mama. Pana pe la 4-5 luni, chiar mai mult, nici macar nu stiu ca el si mama sunt fiinte separate, iar primele semne de independenta apar dupa anxietatea de separare, pe la 9 luni (cel mai devreme). Mie mi se par atat de induiosatori, asa cum ne iubesc ei acum n-o sa ne mai iubeasca nimeni niciodata.


Dya, ba cum sa nu existe mame care-si lase bebelusul sa planga. ohooo, si inca cum! Chiar si o metoda asa zis psihologica de adormire a bebelusului se bazeaza tocmai pe asta, metoda Ferber, destul de aplicata de altfel

Miha, nu vad pozele tale de pe Picasa, cu somnorila

Ana, si eu ma duceam cu Eva in brate, la WC

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:



Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.

azi dimineata, somnorila 1 si 2
Miha foarte frumoasa poza.
[/quote]

ANCA MAMI DE IUSTINA(6 ANI), STEFANIA(4ANI) SI NATALIA(6AUG2011)

Mergi la inceput