Strumfi&prichindei iul-aug2011(3)SANATATE GABRIEL!

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dya27 spune:

Alexia, multumesc pentru cafeluta si raspuns!

Eu de la inceput i-am facut baita in ceiut, mi-a adus mama din tara tei,galbenele,musetele,pojarnita, le combin si fac o oala mare. Miroase ceva de vis . Cred ca o sa radeti dar aici apa e ceva de groaza la ce calcaroasa e. Ma sperii cum ramane calcarul pe oale, pahare, daca nu le sterg, se fac albe si am zis ca pielea lui e foarte sensibila si e mai bine asa, nu are ce sa-i faca rau. Nu a avut pana acum nici o bubita nici pe corp nici pe fata, nici cojite in cap..nu stiu daca asta a ajutat sau nu. Asta e singura extravaganta ca sa-i zic asa, in rest sunt destul de relaxata in ceea ce-l priveste si sper sa raman asa mult timp. Nu l-am invatat in brate si vad ca sta oriunde il pun, adoarme singurel (nu sunt de acord cu leganari sau alte chestii de genu).. Sunt inspaimantata de domnul goe asa ca imi doresc un copilas "independent"

Fetele care se chinuie cu ei doar in brate si care il poarta non stop in wrap cum de s-a ajuns aici? Mie mi-e cam greu sa inteleg asta.

Pufi, succes azi la sedinta foto! Ce fain! Deja abia astept sa vad pozele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Dya, eu il tin in brate fiindca ii alina colicii. Seara, cand nu-l doare nimic sta foarte relaxat in ptut. Il mai tin in brate si de drag, pentru mine nu e chin. Asa a crescut si fetita mea si nu e deloc d-ra Goe

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Ilida, tare mi-au placut bijuteriile tale, mai ales setul "pisica neagra"
Florina, ai luat lut pentru amprente? te astept si pe tine cu creatiile

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

La multi ani tuturor celor cu numele de Maria, Marian si derivatele lor! Sa fiti santosi si norocosi si la punga grosi!


Multumesc pentru cafeluta, pentru raspunsuri si pentru linkuri!

Nu consider ca e deloc chinuiala sa-ti copilul in wrap, ba cred ca e cel mai frumos si dulce si tandru lucru pe care poate sa-l faca o mama pentru copilul ei, dupa alaptare, bineinteles. Sa-ti tii copilul in wrap cred ca e acelasi lurcru cu a-ti tine copilul in brate, el iti aude bataile inimii, se asaza in pozitie fetala si adoarme mai usor, in plus mama este literalmente topita de fericire (sau asa sunt eu) si s-a demonstrat stiintific ca aceasta apropiere creste nivelul de oxitocina la mama, intarind legatura cu copilul.

Sa nu-ti legeni copilul, asta mi se pare daunator si periculos. Am intalnit mai multe mame care au conceptia asta, pe care nu o inteleg. Cred ca ar trebui sa se informeze mai bine si nu de pe internet. Daca cititi o carte de pediatrie sau una din numeroasele carti cu sfaturi avizate pentru parinti, aflati ca pana la 6 luni niciun moment de plans al copilului nu se considera rasfat, copilul nu stie ce inseamna rasfat pana la acea varsta si toate nevoile lui trebuie alinate, pentru a i se forma o imagine pozitiva asupra lumii (daca plange si suferinta este inlaturata, el va sti ca e cineva gata sa il ajute si va capata incredere in sine). Pe de alta parte, nici mama nu trebuie sa sara la fiecare scancet, uneori copilul plange de pliciseala, tensiune, neadaptare la viata extrauterina. Trebuie lasat 5-10 minute, sa se descarce, si apoi alinat.
Eu am avut surpriza sa il vad pe Robert plangand 5 min, din toti rarunchii, sa ma intorc cu spatele sa iau ceva de pe canapea (el era in carut) si sa ma intorc iar la el, speriata de liniste: Robert cazuse intr-un somn profund, de n-avea treaba.

Oricum, ne pot incuraja in acest sens mamele cu doi sau trei copii, care ne pot zice ce copii rasfatati de la statul in brate au/ n-au.

Spunea cineva ca mananca orez, cartofi, banane, biscuiti si ca puiul are probleme cu stomacul. Toate astea constipa, asa ca mare atentie, mai bine legume multe cu frunze verzi si fructe (la abur , coapte sau in compot, daca sunt inca probleme cu colicii).

Sanatate multa si dragoste va doresc!

Mami de Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Neata si de la noi fete dragi si bebei cuminti. V am spus ca mi e dor de voi si abia astept sa intru sa vorbim. Ca dovada, acum sunt in pat cu pisic Mic si nu am mai asteptat pana sa deschid jos calculatorul, am intrat de pe telefon. Imi masez matza care sufera tare de colici. Aseara mi a adormit pe la10 noaptea dupa o criza de plans de 5 ore. Desigur, am evitat administrarea infacolului cat mai mult, Dar la un moment dat nu a mai tinut. Plangea prea tare si i am dat infacolul. A mai plans putin, si a adormit pitica. De la 10 seara mi a dormit pana la 2. Am dat papa la 2, ne am intors la nani apoi ne am trezit la 4.15 cu niste colici de numa. Am dat iar infacol si a adormit bubulina la loc pana la 7, cand m a trezit sotul ca pleaca la servici. Desigur ca acest mesaj mi a luat vreo ora sa l scriu, na mai joaca te cu ea, mai scrie, mai fa masaj la burtica. E greu sa fii mic. Pupici la toata gasca noastra. Ma apuc de citit printre masaje si ragaieli.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Florina, ma bucur ca aveti si voi caravana. Acum, cu bebe mici nu prea putem merge in concedii lungi, de aia singura noastra relaxare e la caravana. Acolo avem si ajutorul socrilor. Ce I drept, caravana lor e tot incalzita pe gaz, este frig si acolo, dar sotul fiind de aici, mereu imi spune sa nu invat fata cu caldura, sa nu i mai pun o tona de paturici, sa las fata sa se obisnuiasca cu temperatura normala, caci altfel o sa ajunga o friguroasa ca mine. El imi zice ca el aude doar cuvintele frig si curent in romaneste. Si avem mari debate uri pe tema asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

La multi ani tuturor celor ce poarta numele de Maria, Mariana, Marian, Ana-Maria. Si avem cateva pe aici la noi in casuta, de aia nu nominalizez ca sa nu uit pe cineva. Multa fericire si noroc in viata, sanatate si prosperitate va doresc. Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Burtocika legat de intrebarea cu alimentele care trec in lapte. Banana de exemplu, ia o ora sa treaca in lapte, alte mancaruri gen rosii si mancare gatita iau si pana la 48 de ore. Mai vreau sa raspund si la alte intrebari, dar mi se descarca mobilul si matza e un pic agitata. Poate I fac o baie si apoi revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

Dragele mele, bine v-am gasit. Nu prea am timp sa scriu , dar am mai citit , asa mai uit de necazul meu si imi imaginez ca totul este normal ca la voi toate , fara problema asta mare a noastra.
Zilele astea am fost tare suparata ca bebitu meu a avut diaree de la antibiotic, nu mai mananca la fel , m-am certat cu cei de la spital dar fara nici un rezultat. Pana la urma stiu ca e spre binele lui sa faca aceasta terapie si in nici un caz nu o pot evita asa ca incerc sa ii fac cat mai usoare aceste 6 luni, desi pt mine sunt un cosmar.Am inceput sa ii dau siropul in ceai si asa il accepta dupa un mic protest cand simte gustul la inceput , dar apoi il bea.dupa 3 zile decand ii dau si fermenti pt burtica vad ca incepe sa isi revina kk.Sper sa nu mai faca diaree si sa creasca in continuare la fel de bine ca pana acum.
Oricum raul e facut si nu fac decat sa ma necajesc gandindu-ma de ce tocmai noua....DUMNEZEU are grija de puiul meu .o sa fie bine.
El saracutul e un scump . de cand l-am botezat nu mai plange la baie si adoarme seara de la 21, mai papa pe la 1 si apoi la 5. Mai motaie langa mine pana pe la 8 si apoi incepe joaca si rade asa de frumos la mine de mi se strange inima de fericire.Colici nu cred ca mai are , il doare in schimb burtica cateva ore dupa ce ii dau tratamentul apoi face kk si se usureaza si e asa de fericit dupaia.E incredibil cum am invatat sa ii cunosc toate nevoile doar din plans si gesturi.
Ma rog sa treaca aceste luni mai repede sa scape saracutul de acest chin , sa fie sanatos si sa creasca, asta e tot ce vreau , la mine nu ma mai gandesc , ma intareste Dumnezeu sa fiu tare desi am crezut ca sunt la capatul puterilor.. acum plansul lui si noptile nedormite mi se par nimicuri la ce suferinta mi-a creat aceasta nenorocire....
haideti ca mp-am intins si gabutza vrea joaca

Mami fericita de bebe Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dya27 spune:

Cred ca m-am facut gresit inteleasa. Bineinteles ca atunci cand avea crize de colici il tineam in brate, il puneam cu burtica lipita de a mea, il leganam, ii faceam orice.. Si eu il iau in brate cu drag, ma topesc de dragul lui. Ma refeream la acele fete care spuneau ca nu reusesc sa mai faca nimic altceva pentru ca ii tin non stop in brate sau care fac mancare, curtenie cu ei in wrap pentru ca altfel nu se poate.

In ce priveste leganatul, am o prietena care si acum isi adoarme fetita de un an jumatate leganata pe picioare..am asistat la ritual si ea nemaifiind un bebelus ci o lungana, mi s-a parut aiurea tare. Savy, merci pentru informatii, nu stiam lucrurile astea. Dar tot mi-e teama ca invatul are greu dezvat apoi. Daca el nu are nevoie sa fie laganat..adica daca eu il pun patut si adoarme mangaindu-l usor pe frunte , asta nu inseamna ca lipsa leganatului e daunatoare si periculoasa,nu? Te intreb fiindca nu am mai auzit..as vrea sa stiu si care sunt efectele negative ce apar la bebe in timp, cum ii dauneaza..



Mergi la inceput