Strumfi&prichindei iul-aug2011(3)SANATATE GABRIEL!

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dya27 spune:

Roberta,de la inceput am sesizat asemanarile in ce ii priveste pe bebeii nostri, au trecut cam prin aceleasi faze..de multe ori m-am linistit cand vedeam ca scrii despre Gabriel..pentru ca exact la fel se comporta si al meu.
Exact acelasi program de noapte il are si Ianis, fix aceleasi ore de trezire iar dimineata timp de vreo 2 ore rade in continuu si e tare bnedispus.. Atunci cantam,ne jucam,radem..ma topesc dupa el!

Cu lapticul cum mai stai dupa perioada asta de stres si nelinisti? Sper ca ai la fel de mult. Esti de admirat pentru taria de care dai dovada si asa trebuie sa ramai pt micutul tau..o sa treaca si perioada asta in care si faptul ca inca e micut si fragil face ca lucrurile sa para si mai dificile, dar imediat creste si se inzdraveneste! E incredibil cum se observa progresele de la o zi la alta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

Draga dya, nici eu nu ma refeream strict la tine, ma gandeam la multe mame care mi-au zis ca plange copilul si cate o ora si il lasa in patut, "sa nu se obisnuiasca rasfatat". Cum sa faci asa ceva? In afara ca ti se rupe sufletul, este clar ca cel mic are o problema, care trebuie rezolvata,. Mie in spital mi-au zis: trebuie verificat - scutec - il schimbi, foame - ii dai sa manance, alinare - il mangai, il iei in brate, eventual piele la piele. Daca nu si nu, iar el tot plange - ceri sfatul doctorului. Deci nu e chiar de joaca...

Eu am scris aici ce-am mai citit prin carti si ce-am mai auzit de pe la prieteni, toti si-au tinut copiii in brate si pe burtica atunci cand era cazul, iar acum, vazandu-le copiii, stiu sigur ca nu vor sa fie leganati si rasfatati.

Daca puiul tau adoarme in patut de unul singur - ura! Esti o mamica fericita si bravo tie! Ai scapat de multe griji si in plus iti mai ramane ceva timp si pentru tine, mai ales sa te odihnesti.

Cred ca m-am exprimat gresit in postul anterior, cu leganatul - ma gandeam mai degraba la tinut in brate. Cu leganatul pe picioare nici eu nu sunt de acord, nu e deloc bine sa ametesti copilul de fiecare data ca sa adoarma.

Dar cine le stie pe toate? Pana la urma fiecare parinte face cum crede el ca e mai bine pentru copilul lui...

P.S. Am vrut sa scriu undeva "copilul se ghemu..." stiti si voi cum se conjuga verbul a se ghemui si mesajul a fost modificat, aparandu-mi in interiorul cuvantului "ia o pauza". Haideti, mai adminilor sau moderatorilor, chiar asa, urmariti intentii necurate pana si in interiorul cuvintelor???


Citat:
citat din mesajul lui dya27

Cred ca m-am facut gresit inteleasa. Bineinteles ca atunci cand avea crize de colici il tineam in brate, il puneam cu burtica lipita de a mea, il leganam, ii faceam orice.. Si eu il iau in brate cu drag, ma topesc de dragul lui. Ma refeream la acele fete care spuneau ca nu reusesc sa mai faca nimic altceva pentru ca ii tin non stop in brate sau care fac mancare, curtenie cu ei in wrap pentru ca altfel nu se poate.

In ce priveste leganatul, am o prietena care si acum isi adoarme fetita de un an jumatate leganata pe picioare..am asistat la ritual si ea nemaifiind un bebelus ci o lungana, mi s-a parut aiurea tare. Savy, merci pentru informatii, nu stiam lucrurile astea. Dar tot mi-e teama ca invatul are greu dezvat apoi. Daca el nu are nevoie sa fie laganat..adica daca eu il pun patut si adoarme mangaindu-l usor pe frunte , asta nu inseamna ca lipsa leganatului e daunatoare si periculoasa,nu? Te intreb fiindca nu am mai auzit..as vrea sa stiu si care sunt efectele negative ce apar la bebe in timp, cum ii dauneaza..



Iti multumesc Doamne pentru cel mai minunat cadou Ianis-Stefan (4 iulie 2011)


Mami de Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

Dya , ai dreptate , au acelasi program , si Gabriel daca nu il doare nimic sta linistit si se joaca , seara adoarme linistit fara sa il mai tin in brate ca inainte. Asa e progresele se vad de la o zi la alta , e incredibil cum cresc... George il filmeaza aproape in fiecare zi , i se pare ca face ceva mai maret decat a facut cu o zi inainte.
Lapte am , multumesc lui Dumnezeu , am deja 3 litri si in congelator ca am mai mult decat cere el , ma cam ingrijoareaza ca nu mai mananca mai mult de 100 la o masa , de fapt intre 80 si 100 , dar daca e vioi si binespus , umple scutecul si ia in greutate , incerc sa stau linistita.

Mami fericita de bebe Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Citat:
citat din mesajul lui Savvy

P.S. Am vrut sa scriu undeva "copilul se ghemu..." stiti si voi cum se conjuga verbul a se ghemui si mesajul a fost modificat, aparandu-mi in interiorul cuvantului "ia o pauza". Haideti, mai adminilor sau moderatorilor, chiar asa, urmariti intentii necurate pana si in interiorul cuvintelor???




E un sistem automat care depisteaza cuvintele astea potential obscene, nu sta admin sau vreun moderator sa purifice toate mesajele de pe la toate subiectele. Incearca si cu mu-ie-re, po-pu-la-tie etc.

Scuzati interventia ..

******
Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Doamne-Doamne, ai grija de noi 29s
Se tu sentissi come mi batte il cuore,
Se premo la mano, mi batte più forte ancora:
Sai tu dirmi perché batte così?
Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cereline spune:

Buna dimineata dragi mamici !La Multi Ani celor care poarta numele de Maria,Marian,multa sanatate si noroc in viata!Savyy,ai mare dreptate aceleasi lucruri mi s au spus si mie la iesirea din maternitate!De exemplu,bebelina mea mai mult de o jumatate de ora nu sta linistita in patut,se plictiseste repede,cand o i au in brate este bucuroasa,se vede pe chipul ei,pe mine nu ma deranjeaza sa o plimb prin casa in brate,va creste repede si sunt sigura ca o sa mi lipseasca momentele astea!Aseara ne am culcat la 12 si ne am trezit abia la 6 pentru papa,apoi am adormit la loc pana la ora 9!Ne am jucat putin,am pus o in balansoar si iarasi doarme!Va doresc o zi cat mai placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Savy zi-mi te rog ce sa mananc,ca nu stiu...banana nu pap mai mult de una pe zi,incerc cat pot sa pap si supe,compot de piersici k altul nu imi place la fel zilnic,ce fructe sa mananc???


Mami de Razvan (09.05.2007) si Rares (12.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Salutare fetelor!

Eu zic ca nu ar fi bine sa incepem sa ne judecam intre noi legat de cum ne crestem fiecare copiii! Nici eu nu sunt de acord cu multe chestii care s-au scris pe aici, dar nu imi dau cu parerea neintrebata. Oricum, eu clar nu o las sa planga! Cum a zis si Savy, o schimb, ii dau sa manance etc, daca tot nu se potoleste o iau in brate! Am citit chiar zilele trecute pe blogul Adrei, legat de ultimul trimestru petrecut afara din burtica, pe care de fapt copiii ar trebui sa il petreaca tot inauntru, foarte frumos!
Din ce am mai citit, copiii devin manipulatori mai tarziu, nu acum! Iar in ultima parte a lui Zeitgeist, spuneau ca faptul ca oamenii sunt individualisti deriva chiar din faptul ca multi invatam de mici copii ca atunci cand plangem, nu e nimeni langa noi...
Acum nu stiu cum e bine, si cum nu e bine, dar sunt sigura ca fiecare mamica face ce considera ea ca e cel mai bine pt puiul ei! Nu cred sa fie aici cineva care sa faca ceva aiurea voit, si mi-ar parea rau se fiu inteleasa gresit!

Va pup!





Oana mamica super-fericita de Eliza Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dya27 spune:

Exista si mame care isi lasa copilul sa planga in patut cate o ora? Doamne, asta mi se pare ingrozitor. De fapt mi se pare o prostie sa gandesti asa, ca se invata rasfatat. Pe bebelus cu cat il lasi sa planga cu atat el va plange mai mult,in nici un caz nu se va opri. E ca si cum el o striga pe mami, are nevoie de ea, pentru oricare din motivele enumerate de tine, desigur.

Roberta, ma bucur ca ai laptic. Cand mulg si ii mai dau la bibe am sesizat ca si al meu tot intre 80 si 100 ml papa. Si e ceva timp..de fapt acum cateva sapt se satura si cu 60 , astta dupa ce o perioada a papat si cate 120 ml, cand a avut un puseu de crestere. Mai nasol e ca ziua cand ii dau la san nu mai pot sti cat papa, dar gandesc la fel, atata timp cat il tine 2-3 ore si umple scutecele nu am de ce sa ma ingrijorez.

Nu mi-a mai zis nimeni daca ochii bbilor si-au modicat culoarea de la nastere incoace..cele a caror bb au in jur de 2 lunite. Sunt curioasa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Ai Elizei au fost albastri, acum sunt verzi...Eu sper sa ramana macar verzi, mai ales ca este deschisa culoarea.

Ieri am fost si eu la biserica pt molifta, si am aflat ca preotul nu are obiceiul sa bage bbeii cu capul in apa....sper sa nu il apuce fix pe 1 :))))



Oana mamica super-fericita de Eliza Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dya27 spune:

Eu m-am referit strict la faptul ca nu sunt de acord cu excesele si exagerarile de orice fel (leganat,tinut in brate,etc) ..imi pare rau ca s-a inteles cum ca mi-as lasa copilul ore in sir sa planga in patut sau ca nu mi-ar face place sa il tin in brate. Fiecare isi creste copilul cum stie mai bine, adevarat, eu doar mi-am spus parerea si am mentionat ca nu inteleg de sa ii tinem TOATA ziua in brate sau wrap. Acum fiecare a venit si a zis.."mie imi face placere sa imi tin copilul in brate" e absolut logic ca tuturor ne place lucrul asta..

Mergi la inceput