Strumfi&prichindei iul-aug2011(3)SANATATE GABRIEL!

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

Laura, n-ai starnit polemici. N-am nimic cu fumatorii pot ca eu la randul meu am fost unul inrait. Nu stau mult in preajma lor pt ca nu imi mai place cum miroase tigara


Ilida, bb trebuie sa is scoata singur masa, dar poti aplica si tactica Laurei. Eu i-am dat la cerere

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufi79 spune:

Roxi ma bucur ca suneti bine amandoua si ca Alexia doarme intreaga noapte, si Eduard a avut o saptamana in care a dormit pana dimineata acum se trezeste din nou la ora 2, papa putin apoi adoarme la loc.


Dr. a fost super ok, l-a controlat din scoarta-n scoarta, ceea ce medicul de familie n-a facut, se pare ca bubu e perfect sanatos, cauza plansului: colicii si as mai adauga eu ca e un matait .
Mi-a recomandat o cremuta pentru bubitele de pe fata si una pentru cojitele din caput.

Am hotarat ca de acum o data la 2 luni macar sa facem un control la ea ptr ca ne-a placut tare.



Ramona multa sanatate iti doresc si recuperare rapida! Iustin ce face?

mami de strumf mult iubit Eduard-Gabriel
Doamne ai grija de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Lisssa, da am uitat sa mentionez si eu bomboanele Bailey, superbe!!! Si alea au alcool si mi plac!!! Patania ta cu politaiul e fantastica!!

Azi m a ametit matza de cap. Tare agitata a mai fost! Chiar nu am mancat ceva mai ciudat ca altadata, nu inteleg de la ce!! Of, of nu mai trec colicii!!! Sunt epuizata!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Pufi ti-am trimis PM.
Ma bucur ca nu e nimic rau cu bebe.

ANCA MAMI DE IUSTINA(6 ANI), STEFANIA(4ANI) SI NATALIA(6AUG2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns morenna spune:

Citat:
citat din mesajul lui v_florina

Salut,si al meu are probleme cu un ochisor ,ce picaturi ii dai tu?

Wow, vad ca deja toata lumea se plange de bebeii plangaciosi. Pai si al meu, la ale lui 14 zile, azi iar a plans continuu de la ora 14 pana la ora 21. Efectiv nu stiu ce are. Vrea san tot timpul, adoarme profund, il mut in patut, si in 10 minute incepe iarasi showul. Culmea ca azi noapte a dormit foarte bine: 3 ore, papa 1,5 ore, si iarasi la somn. Ma gandesc ca daca ar fi colicii, ar trebui sa planga noaptea si sa doarma ziua, nu?
Azi am mancat cu el in brate. Sunt deja musafir la masa, noroc ca este Razvan acasa caci altfel nu stiu ce m-as fi facut.

Ah, si azi noapte a facut o figura... de la ora 21 pana la ora 6 dimineata nu a facut pipi si nici caca deloc! La ora 6 stateam pe net sa citesc despre deshidratare. Dr a zis sa-i dam cateva lingurite de ceai baby calm cand se mai intampla asa.
Cu caca mai face asa... cateva ore bune niciun scaun, si apoi intr-o ora vreo trei sanatoase!

De dimineata ne-a vizitat si pediatrul si ne-a felicitat pentru ca isi tine deja capul.
De maine incepem si noi cu vigantolul. Intrebare: voi il dati direct sau amestecat cu putin lapte?

Mai aveam o problema cu un ochi care curge inca din maternitate - avem de pus picaturi 5 zile. Si criza genitala care nu a trecut: are tzatzicile putin umflate. Trebuie sa-i punem comprese cu rivanol legate cu fasa.

In rest.... ce ar mai fi de spus? Ne iubim si dragalim cand putem.

Toata stima pentru fetele cu 2 si 3 copii! Nu stiu cum va organizati, nu stiu cum reusiti.

Anaemi, sa-ti fie de bine noua freza.
Adra, am vrut de ieri sa=ti spun ca poza este absolut minunata!
MihaH, m-a amuzat f tare patzania ta de acum cateva zile.
Ireth, la fel, zici ca aveai caca peste tot?


Tin pumnii pentru micutii care urmeaza sa faca vaccinul!


Mami de Pusculeanu mic si foarte plangacios (24 aug 2011)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns morenna spune:

Anaemimultumesc pt rectificarea de la prima pagina,da stiu ca si baietelul tau cel mare e in aceias zi cu mine

la multe lunite sarbatoritilor
noi azi am fost la cumparaturi si pot spune csa a dormit al meu baiat tot drumul +la market +acasa ,apoi trezit 20 min dupa care nani iar vreo trei ore apoi iar treaz vreo 4 ore iar acum doarme iar de pe la 8 30,in concluzie o sa l scot mai des cu masina la plimbare ...tocmai ce scriam de el si s a trezit fug ca trebuie sa facem baita,fetele


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ireth spune:

Ii urez si eu sanatate multa Ramonei! saracuta, numai de asta nu mai avea nevoie, alta infectie....

Alexia & Ilida, si eu cred ca trebuie sa il lasi pe bebe sa isi scoata singur masa de noapte. Fiecare copil are ritmul lui. Eu stiu un bebe de 8 luni care INCA mai mananca noaptea (la san). Deci...
Al meu de exemplu mananca bine ziua, dar noaptea mananca mai putin, motiv pentru care se trezeste cam la 2 ore, la 3 ore mai rar. Si nu am ce-i face, pot sa ii dau san sau biberon, tot la fel trage, am incercat. Deci trebuie sa il las pe el sa aleaga cand nu mai are nevoie de papa de noapte.

Roxy te invidiez cu dormitul noaptea... ufff, tare as vrea si eu! sanse insa... nu prea curand

Pufi, ce bine ca totul e bine! mama lor de colici... ma bucur sincer ca al meu nu da semne ca ar suferi prea tare de colici... INCA!

Al meu gandacel a inceput sa zambeasca asa usor inca nu cred ca zambeste cand ma vede pe mine, ci zambeste cand se simte bine. Gen cand il scot la aer, dupa ce a mancat si l-am ragait (are un ranjet pe fata atunci... ); mor de dragul lui!

Mergem sa ii facem baita in cada

Fecian, Krissy, Thaimeed, Christelle, Oxidoni voi ce mai ziceti??

Oana, mami de strumf Casian Octav (29.07.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Pufi, ai fost la un medic altul decat cel pediatru?

Si noi ne-am gandit sa facem o programare la Dr Ana Culcer, asa, ca un soi de revizie generala. A fost ok pediatrul, dar parca tot avem niste nelamuriri la care am vrea inca o opinie.

Noi astazi am fost relativ cuminti. Am avut a treia noapte cu somn linistit, trezit la aprox 3-4 ore pentru papa. Ziua este insa f agitat, abia daca gasim o fereastra de timp cand putem iesi cu el pentru ca sta tot timpul agatat de tzitzi.

De ieri am indraznit sa mai mananc si eu un fruct, o rosie... Se pare ori ca bonisanul da rezultate, ori am avut noroc

Stefan nu face caca la fiecare masa. Face cam de 3-4 ori/zi, dar atunci umple scutecul si face vreo 3 reprize in 15 minute. Este un mic cacacios Nici pipi nu prea face noaptea... dupa baita de seara, mai face pipi abia la masa de la 6 dimineata.

Si cand ma gandesc ca au trecut deja 2 saptamani... Trece timpul f repede, maine-poimainie face luna, 3 luni, 6 luni si tot asa...

Va pup si va doresc o noapte linistita cu foarte mult somn!




Mami de Pusculeanu mic si foarte plangacios (24 aug 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Mady, multumesc pentru clarificari cu bebe de cereline!

Alymih bravo ca ati trecut cu bine peste vacin.

Corry, ce bine ca mai intri! Imi pare rau ca pediatra aia a bagat frica in voi. Sa ne tii la curent, s ar putea sa fie doar parerea ei. Bine ca faceti EKG ul. Vai doamne ce scumpe sunt ecografiile acolo! Si cand te gandesti ca aici totul e gratuit. Eu efectiv stau si ma gandes, cei care nu si permit, cu ce platesc? Corry, Imi a mea a luat 360 gr in 2 saptamani, deci 600 in 4 saptamani e ok. Poate sunt ei mai inalti si supli!!

Ruxiii, vrem si noi sa vedem rochia cand o gasesti. Ce frumos e sa probezi rochii de mireasa!! Superb!! WOW, si voi aveti si nunta si botezul pe 22!! Te tin minte, si noi la fel!! Eu am cumparat bilete la familie inca dinainte de a naste. La fel si cu biserica, am rezervat totul pentru botez dinainte de a naste! Deci pe 22 octombrie ne gandim la voi!!

Michelle, intr adevar ce bine si important e sa ai sprijin!! Eu nu stiu cum as fi rezistat psihic fara ajutor! Chiar daca noi nu dormim noaptea si trebuie sa fin treze majoritatea timpului, macar seara, cand vin sotii, avem si noi o pauza! Vai stii cum rasuflu de usurata cand vine sotul de la munca si o ia el??

Eu fetele am o dilema enorma! Am gasit bilet super ieftin sa vin in romania in perioada 23 noiembrie-7 decembrie. Sotul imi zice ca o sa i fie tare dor de fata si nu vrea sa plecam. Eu stau si ma gandesc, ca daca nu profit de anul asta cand nu merg la servici, atunci cand sa mai profit sa vad romania aia? Mai e o chestie la care ma gandesc: noiembrie-decembrie e cam friguroasa... Voi fetele ce ati face? Ati lua un bebe de 4 luni pe avion si pe tren? Va rog sa mi dati parerile voastre, caci am mari remuscari si nu ma pot decide. Va multumesc din suflet!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Morenna, pediatrul ne-a recomandat tobrex de 3 ori/zi in ambii ochi, 5-7 zile. Azi am reusit sa-i pun o picatura intr-un ochi, si doua in celalalt. Nu prea reusesc sa-l gasesc cu ochii deschisi si linistit.

In rest, sters cu comprese sterile si ser fiziologic ori de cate ori este nevoie. De la exterior la interior, cate o compresa pt fiecare miscare. Pediatrul a spus sa-l stergem de la interior la exterior, dar eu am inteles ca asa se poate extinde o eventuala infectie.

Dupa cum arata, mie imi suna a canal lacrimal infundat, si atunci mai bun ar fi masajul ochiului. De cate ori plange (si plange!!!), ii curge ochiul cu pricina.


Ireth, deja faceti baie in cada? Cum procedati, de cand ati inceput? Cat de multa apa puneti in cada?

Fetelor, voi fierbeti apa pt baie? Noi deocamdata da, cred ca facem asta pana la o luna.




Mami de Pusculeanu mic si foarte plangacios (24 aug 2011)

Mergi la inceput