Strumfi&prichindei iul-aug2011(3)SANATATE GABRIEL!

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Michelle_12 spune:

Buna fetelor,

am ajuns si eu in sfarsit in casuta noua. De la odisee nu am apucat sa-mi iau ramas bun, n-am fost printre cele mai active din grup dar v-am citit ori de cate ori am putut. La sfarsit m-a incercat si pe mine nostalgia si mi-a fost dor de burtica. Ilida felicitari pt modul in care ai predat stafeta! Ai fost la inaltime.

In casuta noua sper sa avem parte doar de vesti bune. Roberta, puiului tau ii doresc sanatate multa si tie si sotului tau tarie sa-l ingrijiti. Doamne are grija de voi si va fi totul bine.

Krissy multumim ca ai intrebat de noi, suntem bine, rasfatati. Sotul meu a avut concediu si a stat cu noi iar de cand a reinceput el serviciul a venit mama asa ca, dupa cum glumeste sotul, am continuu la dispozitie un sclav.

Stefan papa exclusiv de la san si creste vazand cu ochii. Maine implineste 3 saptamani, a luat deja 950 g si a crescut 3 cm. Este un dulce si pare sa-mi fi mostenit sistemul digestiv bun, asa ca pana acum facem fata colicilor fara ca eu sa tin vreun regim special. Doarme si mananca bine si constat ca incepe usor usor sa stea mai mult treaz si sa fie tot mai interesat de mediul inconjurator. In carucior nu prea-i place, se plictiseste repede si incepe sa protesteze. Apoi oboseste si adoarme dar abia dupa ce ne-a aflat tot cartierul ca am iesit la plimbare.
Insa in wrap ii place si cand adoarme toarce ca un motanas.

Este deja timpul pt 3 o'clock milk asa ca plec la datorie.

Va pup


mamica lui Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Buna dimineata si de la noi!

Multumesc fetelor pentru urarile de ieri pt Tudor!
La multe lunite frumoase Robert de Savy!

Tudor, la doua luni, are programul zilnic la fel ca dupa nastere si nu stiu ce sa ma mai fac. Va intrebasem i ccapitolul anterior (dar cred ca nu s-a bagat de seama) - voi cum faceti cu acel "scot masa de la ora x"? Ce presupune asta? Nu le dati sa manance atunci si ii lasati sa planga? Al meu mananca noaptea in general la o ora, iar cu exceptii la 2,5h. Iar eu si sotul suntem zombie. Adica ok, inteleg sa ii dau sa manance la cerere, dar nu mananca mult si i se face foame repede. Iar daca vreau sa il fortez, da pe afara tot, se enerveaza. Cand termina cat vrea el de mancat pur si simplu adoarme adanc, asa de adanc ca orice i-as face nu ii pot deschide ochii
Toata ziua motaie si mananca, foarte putin se joaca, se plictiseste repede e orice jucarie. Ar sta doar pe umar la tati si plimbat prin camera!

O alta intrebare pt mamele experimentate: de la ce varsta nu mai e nevoie de facut ragutza? Ca e deja greu si ma gandesc cu groaza cat timp mai e nevoie sa-l pun pe umar!

Ce stiti de Ramona? Eu imi amintesc ca ieri avea operatia, nu? Ramona, esti bine? Poate ne dai un semn cand poti.

Peste 2 ore plecam si noi la primul vaccin. Sper sa fie bine ca nu am apucat sa ii iau nimic pt. febra.

Dupa-amiaza usoara dragelor!


am deja un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Alexia esi totala cu dormitul pe balcon! Si apropos de zile de nastere, Alexia tu nu esti pe listuta. Cand e ziua ta?

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.

17ianuarie

de buburuza Ruxandra Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

ramona a facut o infectie la rinichi dupa operatie si azi avea febra mare , nu se simtea deloc binesa speram ca maine este mai bine


de buburuza Ruxandra Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Buna dimineata si de la noi!

Multumesc fetelor pentru urarile de ieri pt Tudor!
La multe lunite frumoase Robert de Savy!

Tudor, la doua luni, are programul zilnic la fel ca dupa nastere si nu stiu ce sa ma mai fac. Va intrebasem i ccapitolul anterior (dar cred ca nu s-a bagat de seama) - voi cum faceti cu acel "scot masa de la ora x"? Ce presupune asta? Nu le dati sa manance atunci si ii lasati sa planga? Al meu mananca noaptea in general la o ora, iar cu exceptii la 2,5h. Iar eu si sotul suntem zombie. Adica ok, inteleg sa ii dau sa manance la cerere, dar nu mananca mult si i se face foame repede. Iar daca vreau sa il fortez, da pe afara tot, se enerveaza. Cand termina cat vrea el de mancat pur si simplu adoarme adanc, asa de adanc ca orice i-as face nu ii pot deschide ochii
Toata ziua motaie si mananca, foarte putin se joaca, se plictiseste repede e orice jucarie. Ar sta doar pe umar la tati si plimbat prin camera!

O alta intrebare pt mamele experimentate: de la ce varsta nu mai e nevoie de facut ragutza? Ca e deja greu si ma gandesc cu groaza cat timp mai e nevoie sa-l pun pe umar!

Ce stiti de Ramona? Eu imi amintesc ca ieri avea operatia, nu? Ramona, esti bine? Poate ne dai un semn cand poti.

Peste 2 ore plecam si noi la primul vaccin. Sper sa fie bine ca nu am apucat sa ii iau nimic pt. febra.

Dupa-amiaza usoara dragelor!


am deja un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"





eu te-am citit si vroiam sa iti rasp dar zau ca nu mai apuc sa fca nimic
pai alaptatul la cerere (pe care EU il inteleg ca de fiecare cand plange ii dai san) nu merge cu "scosul mesei de la ... ".
so, alex papa la 3h. daca plange intre timp (ceea ce am avut noroc si s-a intamplat rar ca al meu nu prea a avut, pana acum, colici) incerc sa il linistesc fara san. il iau pe umar sa ragaie (apropo, asta tine cam pana cand incp sa stea in fund si eliminia singuri aerul, sau macar pana la 4 luni cand trec colicii), il tin in brate, ii cand, ii dau suzeta, etc. nu bea ceai ca nu ii place.
asa ca atunci cand alex a sarit vreo 3-4 nopti trezirea de la 2 noaptea (precizez ca i-am scos-o cand nu s-a mai trezit el!!!), nu l-am trezit nici eu. si asa si-a cam scos SINGUR masa de la 2. acum daca se trezeste la 2 aplic aceeasi tactica de linistire, fara san. pt ca nu se trezeste de foame. ia suzeta, se mai agita/foieste la mine in barte, apoi doarme pana la 4-5. deci nu de foame se trezeste. deci nu il pun la san.
DAR!!!!! asta nu e alaptat la cerere, cel putin din cate am inteles eu aici pe forum


despre fumat ca vad ca am starnit polemici:
eu nu fumez in casa, nici sotul meu, avem doi copii si chiar daca suntem inconstienti nu suntem chiar nebuni
nu fumam in masina cand sunt copiii. nu mergem in baruri/restaurante unde se fumeaza cu copiii. deci, la noi in casa puteti veni
in rest, felicitari celor care reusesc sa se lase, eu am reusit doar 6 saptamani . imi pare rau, dar nu pot sa intru in depresie din cauza vinei ... sincer.


fug sa scot copilul la aer, desi doarmeeee asa frumossssssssss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Ilida, eu alaptez la cerere, dar din ce stiu, de la odiseea trecuta, fetele inlocuiau un biberon de LP cu un biberon de ceai. Eva si-a rarit supturile pe masura ce a crescut, eu nu i-am scos nimic.
Cred ca la varsta asta sunt prea mici pentru jucarii, mami e jucaria lor.
Uite ca nu-mi amintesc cu ragaitul, cumva cand incepe sa stea in fundulet

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

fetelor de la cate luni ar trebui sa i scot masa de la ora 2 noaptea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

Laura eu nu cred ca ai starnit polemici , sincer acum fiecare face cum crede si ce crede, pana la urma noi suntem seful organismului nostru. Noi fumam amandoi , intradevar de cand a venit bubu doar pe balcon acum ca este cald, si la iarna om vedea.

de buburuza Ruxandra Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxybarbu spune:

Ilida eu te sfatuiesc sa mai rezisti un pic,ai sa vezi ca o sa-si scoata singurel masa de noapte,Alexia si-a scos singura masa de noapte prin saptamana 8

Pufi ce ai facut la doctor?

Anaemi asteptam poze cu noul look

Roberta imi pare sincer rau ca trebuie sa treci prin toate lucrurile astea

Ramo sper sa te faci repede bine

Noi suntem bine, strumfita mea are 10 saptamani,61 cm si 5,850 kg.Gangureste toata ziulica zambeste cu gurita pana la urechi de cate ori ma aude/vede acum doarme de la 22 pana la 5 dim si dupa aceea inca o tura pana pe la 8:30 . Ziua nu prea mai doarme prea mult, cateva reprize a cate 15 min

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Buna seara si de la noi. Bebelina mea aseara nu stiu ce a avut caci de la 7 a plans incontin, a tacut un pic cand i-am facut baita si cat a mancat dar in rest plans si plans, am incercat si eu si sotul sa o linistim o luam pe rand si o tineam, statea cateva minute linistita si apoi iara plans si plans, pana la urma pe la 2 noaptea am tinut-o lipita de mine in pat si s-a mai linistit dar mereu tresarea si probabil daca nu as fi fost langa ea iar incepea sa planga, si asa am stat eu toata noaptea cu bebelina lipita de mine c imi amortise si maini si spate si tot.Dimineata eram zombi de somn si aveam programare la dentist cu Iustina la 10 jumate, apoi trebuia sa fac si cumparaturi si uite asa am avut o zi de numa. Noroc ca a stat sotul cu ea de la 4 la 6 si asa am dormit si eu putin ca altfel nu stiu cum rezistam.
Sa vedem la noapte cum o mai fi.

ANCA MAMI DE IUSTINA(6 ANI), STEFANIA(4ANI) SI NATALIA(6AUG2011)

Mergi la inceput