Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tanti spune:

Dragaicala noi a mers mai bine Stodal granule decat sirop, 25 granule in 24 h

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochidut spune:

Dragaica, noi dam NAN 1 junior. Si pentru nas cel mai bun ni s-a parut sprayul de la humex.


de Larisa Ioana 24.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochidut spune:

paula, tonul coteaza, da. Fara explicatii, si evident cum zicea si criss, fara sa tipi, zici doar hotarat si apasat, nu. trebuie in primul rand sa fii tu convinsa ca vei reusi sa te impui in fata lui si convinsa de interdictia respectiva.

aceeasi problema o are si paul, nici el nu prea reuseste.

ca sa va mai distrez, inainte locuiam cu catelul nostru, care nici dupa 10 ani nu il asculta pe paul, care era foarte suparat ca de ce nu reuseste sa se impuna in fata unui caine. ca el nici macar nu reuseste sa o dea jos din pat. ii zicea dara da-te jos si ea isi ridica alene capul, se uita a el si se trantea la loc. si cum intaram eu in camera, ii ziceam jos si imediat sarea. ce se mai oftica paul. apoi a tras concluzia ca eu is mai "a dracu" si am "inaltele" (adica timbru vocii) mai bine puse la punct si de aia reusesc

de Larisa Ioana 24.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Cainii ma asculta si pe mine (cred ca ii speri putin) dar mara vad ca de la o vreme mai mult pe marius. Daca are ea chef ca atunci cand i se pune pata cea mare pe ceva, nu mai aude/vede nimic
Andreea, eu pt tuse am folosit eurespal si acum mi-a zis doc sa ii dau tantum verde spray. I-am dat un fas si mai vroia era disperata asa ca am renuntat la el :)))

Crissy, i le inghesui ca in fiecare zi. Lp la 7-8. Mic dejun la 10:30-11. Pranz la 3-4. Iaurt sau ceva mai consistent ( in functie de cum mananca la pranz) pe la 6-7. Lp iar la 9, sau cand se culca. Si mai mananca fructe intre mese. Sau covrigi d-aia uscati.Mi se pare ca mananca tarziu pranzul dar n-am ce-i face ca la 13 doarme..

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mov_79 spune:

Fetelor avem copii mari:)
Sa ne ajute Dumnezeu sa ii crestem frumos sa fie sanatosi si sa fim cu toti fericiti!!!
Va pupam ,
Mihnea si Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mov_79 spune:

si abia acum apuc sa va spun , dar fetelor care ati fost la MI va invidiez!!!:)
cred ca a fost super, pozele sunt f frumoase si voi la fel...iar copii ...nu am cuvinte:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

fetelor cu copii mari. ce remedii aveti pt viermisori/paraziti sau ce-or fi. stefan se tot plange ca il mananca funduletul si banuiesc ca de la viermisori.
acum ii fac trat cu nikvorm.darcred ca il deranjeaza f tare, ca uneori nici nu poate dormi, de mancarimi.
ii mai da socra acum paine cu usturoi.
mai stiu de seminte de dovleac, ulei de dovleac.

Paula, mamica de baieti Mihai (16 iul. 2010) si Stefan (30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochidut spune:

acum daca tot am dat sfaturi, sa va zic ca si eu am un copil neascultator si razgaiat

ei exagerez, dar totusi ma deranjeaza niste iesiri la ea si nu stiu de ce si de unde le are. in general nu as putea zice ca am probleme cu ea, e cuminte si de regula mai asculta dar desi sunt ocazionale aceste iesiri chiar ma enerveaza si ma baga la idei.
ca eu sunt mai severa de felul meu, dintotdeauana nu i-am permis unele lucruri, am rabdare si ii explic, sunt consecventa in reactii/explicatii/permisiuni....... si totusi are iesiri de copil razgaiat. asta de vreo 2 saptamani cam asa, cateodata cand ii zic "nu" incepe sa se mataie si se incapataneaza sa faca cum vrea ea. evident eu nu vreau sa cedez si ma incapatanez sa ii arat ca nu are voie. prin urmare ea continua si ajunge sa tipe sau sa planga foarte tare, ba chiar cateodata aproape ca are tendina de a da din picior sau de a se lasa in jos, pe fund
Mai, imi vine sa inebunesc, vorbesc serios, ca nu pot sa suport reactiile astea la copii.

Si are doar 1 an si 2 luni va dati seama?????

Deci chiar nu imi explic cum a ajuns asa deodata sa aiba reactiile astea. poate pana acum nu avea o curiozitate asa mare si prin urmare refuzul nu o deranja asa mult.
poate ca toti copii trebuie sa treaca prin faza asta, pentru ca normal toti trebuie sa isi incerce limitele. pana inteleg semnificatia cuvantului "nu" sau pana ajung sa accepte ca parintii sunt ce care impun limitele iar ei trebuie sa le respecte, incearca sa vada pana unde le merge.
Probabil ca unii sunt mai insistenti, mai incapatanati iar altii mai maleabili.A mea pot zice clar ca e incapatanata, ca doar e a noastra si nu infiata din pacate ne recunoastem in ea

Voi ce ziceti? cum sa fac eu sa ii mai "inmoi" incapatanarea si sa stopez iesirele astea de "dracusori" , acum cat sunt la inceput

de Larisa Ioana 24.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

ochidut, alexia mea si acum are momente cand ne scoate pe amandoi din minti la propriu. eu nu mai stiu nici o metoda care sa dea rezultate. nectarie e super cuminte de felul lui si daca zic ca nu e voie asculta. rar maraie ca ar vrea totusi dar e mult mult mai usor cu el decat cu ale.

Larisa mamica de Nectarie (22 iulie 2010) si Alexia (13 iulie 2006)

http://picasaweb.google.com/roparo/CopiiNectarieLuna5#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saddie spune:

ochidut exact asa face si Medeea, numai ca putin mai des! Ii zic uneori nu, ea tot in legea ei. Pana la urma ma duc sa o iau de acolo, o iau de manuta si ea incepe efectiv sa se lase in jos si sa se dea cu fundul de pamant. Si mai are o faza cand chiar strange pumnisorii si se incordeaza in timp ce maraie la mine.

Eu de cele mai multe ori o ignor la fazele astea. Adica daca suntem in parc o las in fund pe jos si plec trei pasi mai incolo, eventual langa o jucarie ceva si incerc sa-i distrag atentia. Cateodata merge, cateodata nu. Adica se ridica de jos vine la mine dar incepe sa matzaie s-o iau in brate.

Acasa daca o iau de undeva unde nu e voie de obicei o pun in mijlocul sufrageriei la jucarii, mai tiuie ea nemultumita cateva minute dar daca vede ca nu o bag in seama uneori se resemneaza si se ia cu altele.

Sper ca metoda sa functioneze pe masura ce va mai creste si va intelege mai multe. Nici eu nu ma asteptam sa inceapa crizele de personalitate asa devreme.

Eu il mai am de exemplu si pe nepotelul de 4 ani care alintat fiind de mic de toata lumea acum ii joaca pe degete pe toti, mama, tata si bunica si daca nu-i faci pe plac pai te stie tot cartierul, inclusiv se loveste voit cu capul de masa, scaun, etc. Asa ca mi-am jurat ca al meu copil nu va fi asa.... acum sper sa-mi si iasa!

Mergi la inceput