custodia comuna in lumina noului cod civil

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Eu una as schimba legea in sensul ca daca tatii au abuzat mama sau au agresat-o atunci sa nu se incadreze pentru custodie comuna.
Poate in timp se va reglementa si asta.
Un om, fie el femeie sau barbat ca sa nu fiu partinitoare care loveste si asta in mod repetat are clar o inclinatie spre violenta si un copil nu trebuie lasat in compania unei asemenea persoane.
Si mai trebuie avuta in vedere si violenta verbala care tot o forma de agresiune este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

si dovedesti cum violenta verbala?

iadul e pavat cu bune intentii...cu probele mai greu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Am vazut eu la televizor la Mel Gibson cum se dovedeste Il inregistrezi....

Stiu, stiu ca e complicat dar daca cineva chiar e violent verbal atunci aud vecinii, il aud alti oameni, pana si copilul poate spune ce a auzit. Nu cred ca se poate demonstra mereu dar macar se poate incerca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

mda...vraja filmelor americane :)

abuzul emotional e un concept despre care se vorbeste in soapta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Da, e greu de dovedit daca omul nu e violent si in public. Si majoritatea care-s violenti verbal, sunt doar acasa, "afara" par foarte ok.
Asa e si cazul sotului amicei astia, l-am vazut de 3-4 ori in viata mea (eu pe ea o cunosc, prin copii, - vecini de cartier, mai iesim impreuna la joaca cu cei mici), si mi s-a parut ok, dar repet la 3-4 vederi, nu prea am avut tangenta cu el mai mult decat un "buna ziua", insa ea mi-a zis ca in public se comporta bine, acasa e "buba"


Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput