Dulceturi si papanasi de 4 ani! La multi ani!(435)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Sabina, oricat de mult isi doreste acolo, pentru el a un inceput si cand ii vede pe altii ca plang, plange si el, desi el nu are nimic. Cel putin Tudor asa era, e tare sensibil si empatic din punctul asta de vedere si acum chiar, daca cineva e trist si plange, plange si el de tristetea celuilalt...asa, din solidaritate. Banuiesc ca e la fel la Ghe.
Bafta cu adaptarea, orice inceput e greu, dar va intrati voi in ritm!

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si Alexia Briana (30.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina_22 spune:

Boboaca mea

Astazi era ingandurata cand am luat-o la pranz! Am luat-o pe toate partile, incercand sa aflu motivul, gandul ma ducea la testul de astazi. De fapt copila mea era moarta de oboseala, dupa un pranz bine venit, a dormit 2 ore. Acum este fresh si mi-a spus sa nu uit sa-i dau cartea de citire si caietul de lucru, pentru ca maine vor incepe sa scrie. Tot astazi asteptaptand-o pe Alex, din vorba in vorba am aflat ca invatatoarea fetii este foarte exigenta, da teme cu caru si nu prea comunica cu parintii. Dupa-amiaza avem sedinta cu parintii, sper sa aflu mai multe atunci.


_

Unde omul se multumeste, acolo raiul îl găseste.




Vale, mami de ALEXANDRA si ANDREI

cum creste Alexuta
cat de mare este Andu

ALATURI DE BIBI

BAZAR DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Yaia, super ca aveti sedinte 1-la-1 cu educatoarea ! La noi nu exista asa ceva, adica ce ai de discutat discuti cu educatoarea cand aduci/iei copilul de la gradinita, ceea ce inseamna ca este totul pe fuga. Am avut si noi sedinta cu parintii saptamana trecuta ( Maria a inceput de la 1 septembrie ), sedinta la care au participat cele 2 educatoare, directoarea, psihologul si asistenta. Cum educatoarele sunt noi si nu cunosc copiii, ele nu au vorbit. A compensat in schimb directoarea, care ne-a vorbit destul de frumos ( si mult ) despre ce si-au propus anul acesta. Asadar totul a fost o chestie generala. Ce mi s-a parut interesant, printre altele, este faptul ca au infiintat un cabinet psihologic unde parintii sunt asteptati sa vina sa discute in particular despre evolutia copilului lor si despre eventualele probleme/dileme. Vreau sa merg si eu intr-o zi, ma intereseaza o parere avizata despre cum trebuie sa tratez problema Mariei 'mie nu-mi plac copiii ! sa nu vad niciodata copii !' si cum s-o ajut sa treaca mai usor peste frustrarile inevitabile care apar din cauza regimului alimentar.

Revenind la Tudor... Nici eu nu cred ca ai de ce sa-ti faci probleme ca nu este atras de activitati statice, ci prefera sa se joace cu avioane, etc. Asta cu entuziasmul chiar mi se pare exagerata... Copiii sunt sinceri, daca lui nu-i place sa coloreze normal ca nu poate primi cu entuziasm asemenea propunere... Adica da, normal ca trebuie sa participe si el, dar sa aiba pretentia de la el sa isi exprime entuziasmul care de fapt nu exista .
Da, marturisesc si eu ca este un baietel tare dulce

Luy, mamica de Maria Teodora ( 25 aug 2007 ) si Irina Alexandra ( 21 sept 2010 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Valentina, frumusica foc scolarita . Ai tuns-o ? De ce mi-o amintesc eu cu parul mai lung ?
Andrei cum e cu gradinita ?

Sabina, stiu ca ai o atitudine relaxata in ceea ce priveste mersul la gradi si sunt de acord cu tine. Si eu zic ca dupa 2 saptamani va fi mai usor, nu vor mai fi atati copii care plang dimineata. Si deja el are o prietena acolo...

Luy, mamica de Maria Teodora ( 25 aug 2007 ) si Irina Alexandra ( 21 sept 2010 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Adi, am vazut pozele si filmuletele si tare mult mi-au placut . Adam este foarte dulce cu bucle si ochii aceia mari si albaaaaastri Pare tare cuminte si linistit . Tu esti in forma excelenta Felicitari pt tractiuni ! Mi se pare super !
Wow, sotul tau se poate lua la intrecere cu un cangur
Iar Lisa pe barna este... Bravo, Lisa !

Erina, multumim pt poza cu raportul. Mi-ar placea si mie sa primesc asa ceva la gradinita Mariei. O sa le propun cu o ocazie viitoare.
Cum se pregateste Daria pt aniversare ? Cand plecati la PN ?

Luy, mamica de Maria Teodora ( 25 aug 2007 ) si Irina Alexandra ( 21 sept 2010 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Sabina, exact cum spunea si Yaia, Gheo e sigur influentat de copiii care plang in jur. Exact asa era Alexandra, ea plangea si striga dupa mine numai cand strigau altii. Trebuie ceva mai mukta rabdare cu el, dar si perseverenta din partea ta. Incearca sa il pregatesti inainte, sa ii spui ca mai sunt si reguli care nu o sa ii placa, dar merita pentru a fi cu copiii, ca mai sunt copii care plang dar el nu are de ce, etc etc. La noi merge barbologia.

Yaia, pai din ce ai povestit tu acolo Tudor este un copil absolut normal, ca sa nu mai zic minunat. Pai ce copil ar alege altceva? Ce copil sta cu orele pe scaunel? Si oricum, ce ar trebui sa faci tu ca sa il coopteze ei pe Tudor? Acuma sincer, si tu ca adult, daca ai avea de ales intre a sta la TV si a face curat, ce ai alege? Sigur, e bine sa va jucati impreuna, dar asta nu compenseaza faptul ca ei trebuie sa il atraga cumva.

Uite, sa va povestesc discutia de ieri de la FTK. Anul trecut Andrei era super incantat de FTK si a facut super progrese. Instructoarea ii gestiona bine, era blanda dar autoritara, il motiva cu prezentarile, etc. Anul acesta insa e o domnisoara noua, moale si anosta, si asta e parerea mea, ca adormeam eu in cele 5 minute de prezentare. Vorbeste monoton, fara modulatie, nu se adapteaza la copil, il ignora pe Andrei in loc sa il coopteze. Pur si simplu nu stie sa il atraga. M-am gandit data trecuta ca Andrei era obosit si agitat, insa acum era chiar linistit si curios, dar sub ochii mei am vazut cum era ignorat cand voia sa spuna ceva. Si am luat o frumusel de maneca pe instructoare, am intrebat cum i s a parut, si i-am comunicat parerea mea, cum ca ar trebui sa faca lectia mai interesanta si sa gaseasca o metoda sa il atraga. ca ea mi se plangea ca dupa jumatate de ora sa plictiseste. Si i-am zis senina ca mie jumatate de ora chiar mi se pare mult pentru varsta lui. Lunea viitoare astept sa vad cum s-a descurcat, o sa vorbesc si cu managerul, si daca tot nu vor face ceva, o sa il retrag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentina_22

Boboaca mea

Astazi era ingandurata cand am luat-o la pranz! Am luat-o pe toate partile, incercand sa aflu motivul, gandul ma ducea la testul de astazi. De fapt copila mea era moarta de oboseala, dupa un pranz bine venit, a dormit 2 ore. Acum este fresh si mi-a spus sa nu uit sa-i dau cartea de citire si caietul de lucru, pentru ca maine vor incepe sa scrie. Tot astazi asteptaptand-o pe Alex, din vorba in vorba am aflat ca invatatoarea fetii este foarte exigenta, da teme cu caru si nu prea comunica cu parintii. Dupa-amiaza avem sedinta cu parintii, sper sa aflu mai multe atunci.



Tare frumusica e Alex, si eu am remarcat noua tunsoare.

Cred ca e cam obosita si cred ca nu va veni mereu cu acelasi entuziasm (am remarcat si la a mea). Important e sa fie per total o atitudine pozitiva. Cat despre invatatoare, asteapta si ai sa vezi. Oricum fetei ii zici numai de bine.

succes la sedinta, astept povestiri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Luy, sper sa se tina de treaba cu cabinetul psihologic. Si noi avem la gradi, cel putin in teorie, insa nu pot sa spun ca s-au tinut de treaba in ultimul an, adica dupa ce a nascut vechea psiholoaga. Insa inainte era util, facea un fel de sezatori cu parintii, pe teme interesante (pacat ca eu nu reuseam sa fug de la serviciu si sa particip la ele).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamiciDe2007 spune:

Continuam petrecerea aici

Mergi la inceput