Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(35)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Elfica, eu nu ma bag la sfaturi ca la noi a fost dezastru. nici nu vreau sa-mi aduc aminte. Mi se zburleste pielea p emine, ma apuca depresia. Tin sa precizez ca m-a ajutat si mama, pt ca eram gravi cu P. Arianna nu a baut niciodata lapte cu bibe, a trecut de la tzitzi la pai normal. Nu a supt nici suzeta, asa ca ritualul de nani insemna sa o 'alerg' intre o jumatate si o ora ca sa adoara. Uneori si mai mult. Ne puneam in pat si pana adormea se dadea de cel putin 15 ori jos din pat (dormea cu mine in pat) si trebuia sa ma rog de ea sa vina la loc.

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Bravegirl: Merci frumos. Of, cred ca asta ma va paste si pe mine, ca biberon nu a supt niciodata (nu i-am dat, de teama sa nu renunte la suptul sanului, iar apa bea din cana cu cioc de silicon de la Nuk). Suzeta nu vrea si nici eu nu i-am dat decat de doua ori cand avea colici, dar o dadea afara imediat. Asa ca prea vesel nu va fi nici la noi, cred. Vom trai si vom vedea. Intr-adevar, cand e obosita, doarme bustean, dar tot dupa supt. Trecem noi si peste asta la momentul potrivit, dar vedem dupa cate eforturi. Acum procedati la fel sau a crescut Arianna si adoarme stand in pat, cuminte?

Am fost la parintii nasilor, pe langa Pitesti, a fost superb: stat mult afara, vreme excelenta, gratar si ieri si azi, scumpa a papat super bine fructe, ficat de pasare de tara, a ras, a aplaudat, a socializat cu baiatul nasilor in varsta de aproape 3 ani si, cel mai important, a zis tata. A "murit" ta'su de emotie auzind-o! Eu nu eram pe faza, nasii insa au auzit si ei.

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Acum sta in pat si ne iubim, spunem rugaciunea, stam de vorba si adoarme singura. Nu mai e epuizant. Dar atunci, la un an si cateva luni, era ingrozitor de obositor, mai ales ca eram insarcinata si resimteam altfel oboseala. Dar trebuie sa precizez ca A. este hiperactiva. In general, ei gasesc consolarea de care au nevoie in altceva. In loc de supt, veti gasi o modalitate sa-i satisfaci nevoia de afectiune si sa creati un ritual de somn.
Fugggg la apel

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Buna dimineata barlog !

O noua zi, o noua saptamana. Azi ne-am trezit devreme (eu si tati), ca trebuia sa facem revizia la masina. Tati, eu m-am trezit pentru ca toate documentele masinii sunt in dormitor si evident simt orice adiere straina (inclusiv respiratia printesei, cand nu e normala). Asa ca la ora 7 eram in picioare, treaza la maxim. Asa ca m-am apucat sa pregatesc papica printesei si apoi am stat pe net, am baut o cafiaua si am facut un pic de sport. Daca m-as si tine de sportul asta, ar fi absolut demential! Asa energie imi da, si nici nu mai simt asa tare durerile de coloana. Dupa 40 de minute de sport (acompaniate de scartaieli de parchet) si un dus binemeritat ma simt alt om. A venit si tati cu masina acasica, deja e bine!

Am o intrebare pentru voi: cumva aveti idee cu ce unguent se poate da sotul meu ca sa-i treaca mai repede durerile de oase/muschi? Acum vreo saptamana s-a impiedicat si s-a proptit cu coastele intr-un gardulet de la trecerea de pietoni. Problema este ca se pare ca are coasta fisurata (el zica ca se aude ca si cum ar fi rupta) si bengay-ul nu prea ii face nimic. Nu poate sa rada / stranute / sughita ca il doare de incepe da planga. Plus ca nu poate dormi bine, din cauza de dureri. Nu mai stiu ce sa-i fac, ca mi-e tare mila de el la cum se vaita, si il cred ca e super dureros. Sa nu mai zic ca nu poate merge cu nici un mijloc de transport si chiar si plimbarea pe jos ii da dureri mari de tot. Azi in masina nici nu si-a pus centura, cand a mers la doctor (de vreo 3 ori, ca domn' doctor e cu program de voie se pare) l-a zgaltait tramvaiul de i-a asezat si maselele la loc, nu numai oasele.

Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

La multe lunite ursuletilor sarbatoriti azi:

Aron de Dosita
Alexandru-Daniel de Ramo_P


Sa fiti sanatosi, voiosi si norocosi!

Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo_P spune:

Citat:
citat din mesajul lui amelia_ilie

La multe lunite ursuletilor sarbatoriti azi:

Aron de Dosita
Alexandru-Daniel de Ramo_P


Sa fiti sanatosi, voiosi si norocosi!

Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)


Multumim frumos de urari!

La multi ani Aron!

Imi pare tare rau de sotul tau, nu stiu cu ce ar puteas a isi dea sa ii treaca, saracul de el, cred ca il doare tare rau :(


Spuneti-mi si mie cand au trecut 10 luni?! Asa de repede-au zburat... 10 luni minunate cu bebelu' langa mine, 10 luni de nopti nedormite si de zilele senine cu multe zambete si multa dragoste... 10 luni in care un bot de carne, care dormea toata ziua, s-a transformat intr-un voinicel ce alearga cat e ziua de lunga si nu mai are timp de somn...
Acum 10 luni am invatat cu-adevarat sa traiesc si am invatat ce e iubirea cu adevarat... au trecut 10 luni frumoase, dar urmeaza ani minunati... La multi ani puiul meu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

Am avut un sfarsit de saptamana oribil....LA 21.30 cand ii pregateam baia Claudiei..am auzit-o urland infiorator...sotul era la calculator ...eu spalam copaita si pregateam de baie ...si fata s-a dus la priza si a scos aparatul de tzantari cu mana stanga...urmarea...3 ore de jale si plans pe amandoua si mana ei stanga arsa......are tot muntele lui Venus rosu si cu basica (baza degetului mare spre centru sub linia capului)...necazul e ca numai avem masina si nu ne-am dus la spital ...acum o dau cu Aloe vera First si Cicalafe de la Avent....sper sa nu ramana cu cicatrice....rau a fost ca e la mana de la care suge degetelul asa ca ne-am culcat rapuse de oboseala pe la 1.30...la 4.30... Victor ardea ca soba...39.1...era ultima zi de Bronhovaxom....asa am patit si asta toamna...in plin proces de "imunizare" el incepe cu o tuse seaca,apoi dureri de cap si in final febra fff mare...pana la 40.2 ...concluzia...: nu e bun bronhovaxom pt el...contine virusi atenuati care ii provoaca reactii f urate in gat si am hotarat ca numai vreau sa il imbolnavesc sub pretextul imunizarii...ia ceva...tratam, nu ia..scapam...dar sa-i mai bag eu virusi in corp voit...nu mai fac...la 7 dimineata am adormit terminati amandoi (el a baut ceai cu miere, i-am pus Novocalmin )..si la 7.30 s-a trezit mandra sa suga .....sunt luni de cand nu am mai dormit 4 ore legate....sper sa mai pot rezista macar 2 luni si trec fata pe lapte praf, apoi fug la tzara singura 1 saptamana sa DOOOOORM....

Amelia pentru dureri de mijloc, oase,reumatism,etc....unguent de laba ursului sau din cel de gheara dracului...nu-i mishto...au unii de la o firma maghiara sau germana...daca apuc caut borcanul sa citesc firma si revin...intreaba in Plafar.sanatate...ar mai fi Arcoxia dar e rau la stomac si trebuie Omez inainte.Astea sunt hapuri amandoua.
Elfica la Vic am inceput cu biberonul pe la 8 luni (nu ii ajungea si sugea la 2 ore ) si la 11 luni nu a mai supt el, adormea dupa ce bea biberonul, cand am trecut l acanitza bea cana de lapte, apoi ma punea sa-i spun o poveste sau sa ii citesc si ma ruga sa-l las "pe tzatzica ta mami" cu capul si adormea pe pieptul meu...asha adoarme si acum in 9 cazuri din 10

cine are cont pe FB si are timp pana pe 16.09, va rog intrati pe pagina BAby Expo si dati LIKe,apoi www.facebook.com/photo.php?fbid=265180426838880&set=o.200790569980583&type=1&theater" target="_blank">UN LIKE SI AICI DACA VRETI,MULTUMIM

O SAPTAMANA BUNA SI LINISTITA,FARA PERIPETZII.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Multumesc mult Martutza, am sa-i dau ca am unguentele alea.

Sanatate multa puilor!

Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_cri spune:

MARTUTZA doamne ce mai zile ati avut si voi...nu va ramane cu semne stai linistita..cand era mic dimi a pus mana pe usa de la soba si i s-a luat pielea si carnea de pe degete, a cazut si s-au facut r=frumoase cu plansetele si urletele de rigoare .pupam buba sa treaca


ELFICA la noi e mai usor ii pun pe amandoi in pat pe dimi in patut ca da din picioare si imi este ca o loveste pe zuza si pe domnisorica in patul mare ii dau suzi ii pup le inchid usa si plec...se culca si pace buna nu maraie


va pupam

stelele mami pe cerul sufletului ei
Ionut Pavel www.youtube.com/watch?v=hTdWNW140s8" target="_blank">iubire fara limite
Dimitrie Gabriel Antonia Stefania minunile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

hello,

mirela, multumim de grija!
saru'mana de info despre rahatul ala de la gracco, mi-au mai zis niste mame in parc ca e frectie la picior de lemn.
martutza, ce-mi cetesc okii, e mai horror ca la noi!
elfica, noi seara ii adormim in aceeasi camera, fiecare in patul lui, dupa bibe de lapte, mai stam cateva minute sa se aseze, apoi suzeta si pe burtica, cu o jucarie de la chicco care canta alternativ un bach si un mozart,. repetitiv, vreo 8-10 minute, si daca maraie nu ne ducem, numai daca urla vreunul foarte tare. incetul cu incetul au invatat sa adoarma singuri. ziua ana se culca singura in acelasi mod, ioakim in brate. mai intai il obosesc bine de tot, apoi in 5 minute maxim e adormit.
creeaza-i o rutina a somnului.o melodie anume care sa o faca sa inteleaga ca atunci se doarme. o paturica anume.

noi suntem din lac in putz. dupa burtica si nenumarati muci, ioakim mai are si febra peste mucii aia, azi a avut 38,1, la culcare scazuse, slava Dlui, la 37,8. i-am pus pampersul cu spatele in fatza, ca doarme pe burta, iar la 4 ore de la nurofen ii bag un supoz cu paracetamol, in popnetz, in timp ce doarme.
mucii ii scoatem asa: luam un prosop mare, punem bucata nr 1 la mijloc, lipim o mana de corp, infasam, apoi cealalta mana, infasam strans si bagam prosopul sub ei. calare pe copil, cu genunchii imobilizam corpul, cu mana capul. cu cealalta mana alternam serul fiziol si batista bebeului. extragem tot, apoi bagam aerosoli cu ser si acc, in urmatorul mod. eu tin bebe in brate, pe genunchi, cu fatza la tv, iar altcineva skimba canalele, in timp ce eu apropii masca de la aparat de nas si o fixez.
apoi luam totul de la capat cu bebe 2.
in plus, ioakim are si o alergie in placarde, cu pete mari, rosii. la 5 dimi, cand il aspiram, nimic, la 8 are pete. dam aerius si trec. e la un aliment, ca numai la alimente e in placarde, dar nush la ce. unt, ou, smantana nu a papat. acum am un nou subiect de cercetare
cu alte cuvinte, cand de fund, cand de ..., niciodata sanatoasa, daca stiti vorba asta din popor.

care folositi colostrum sau alte produse SECOM? nu-mi place septilinul pt imuniozarea ca e plin de parabeni.

va pup



Mergi la inceput