Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(35)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sashenka_h spune:

acum am vazut ptr prima data ca sunt membru pe forum exact cu un an inainte sa-l nasc pe Horea adica 15.11.2009....deci imi era scris

Mami Andreea Horea Paul (15.11.2010)+ Sasha Andrei (30.12.2008) + Iustin Nicolae (03.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dosita spune:


Sunt si eu aici, in umbra! Va citesc tot timpul, dar eu nu sunt prea vorbareata.
Si pe mine m-a impresionat povestea nasterii Mariei (bebe de moshulik) si ma apuca nostaligia gandindu-ma ca a trecut un an de atunci! Acum un an a inceput agitatia in barlogul nostru, au inceput sa iasa ursuletii la lumina....Nu stiu cum a zburat atat de repede timpul, a fost un an magic, ceva irepetabil...Si uite ca aceasta experienta unica pe care am trait-o impreuna a reusit sa ne sudeze, simt ca am 100 perietene pe care nu le-am vazut si probabil nu le voi vedea niciodata live, dar sunt aici, sunt langa mine....Va multumesc fetelor ca ati fost aici in acest an, si va multumesc in special voua, cele care mai scrieti si pe DC, ca nu ati lasat sa se stinga flacara! Va promit ca am sa incerc sa intru si eu mai des!


Mami fericita de ARON (12.11.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Buna dimineata pe la pranz...

Bine ati revenit fetelor! Dupa cum zicea cineva pe un alt forum, casuta goala se umple daca facem noi ceva, ea singura nu poate . Asa ca poate ne strangem la loc daca tot simtim nevoia de revenire la prima dragoste.

Azi spunem "La multe lunite!" ursuletilor:
Ioachim & Ana 2 bebe de Adipapazi
Natalia Iris bebe de Siema
Sa cresteti
mari, sa fiti sanatosi si sa va bucurati parintii toata viata!



Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JoAnn spune:

La multe lunite Ioachim si Ana !!!
La multe lunite Natalia!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sashenka_h spune:

La multi ani ursuleti dragi!!! un pic cu intarziere dar cu mult drag!

Mami Andreea Horea Paul (15.11.2010)+ Sasha Andrei (30.12.2008) + Iustin Nicolae (03.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Bun gasit ursuleti si mamici !

Azi spunem "La multe lunite!" ursuletilor
Iulia Andreea bebe de Elfica
Sebastian Mihai bebe de Crisis81
Radu Mihai bebe de Inacat
si motaneilor de Mirela2
Sa cresteti mari, sanatosi si frumosi!


Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Multumesc mult, Amelia! Au trecut 11 luni si sunt tare fericita, alaturi de scumpa mea! Azi mergem cu ea la doctor, abia astept sa vad evolutia greutatii. Ieri am vazut ca i-a iesit si al saptelea dinte si e marisor, cred ca i-a iesit de 2-3 zile, dar nu am mai verificat eu.

Fetelor, pe Antena 2 e emisiunea Traieste sanatos si sunt lucruri interesante despre alimentatia bebelusilor. Ne spune ca in primul an de viata nu e bine sa ii dam peste, spre ex. Si va mai spun, acum inca ascult.

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Bine ai revenit, Sashenka! Si tu JoAnn, dragutz ca ne-ai mai povestit ce mai fac bulgarasii tai de aur. Sashenka, te asteptam si pe tine cu cateva ganduri. Curaj, fiicelor ratacitorare, barlogul va primeste oricand!

Hai sa va mai spun, zicea doctorita ca daca au dinti, nu e bine sa le mai dam pasat, ci trebuie sa ii invatam sa mestece, ca apoi putem avea probleme si sa vrea numai pasat. Cum v-am spus, peste in primul an nu, chiar daca trendul asa spune, la fructe a pus banana de la 10 luni si militeaza pentru mere, piersici, caise. Nu cirese, pepene sau alte fructe cu samburi, de ex. struguri. Asta pana intr-un an! Eu i-am dat mai toate fructele vara asta, cu exceptia celor de padure + capsuni. Si m-am axat pe fructele care dispar. Banana i-am dat f putin, tocmai in ideea ca dupa ce dispar fructele de sezon, o sa ii dau banana din plin. Citricele dupa un an, clar, asa am zis si eu si asa recomanda si ea. Suc de fructe deloc pana intr-un an, 120-130 ml. intre 1 si 3 ani si 250 ml./zi dupa 3 ani. Acum a zis, doctorita e Ana Plesca, daca o stiti. Ascult iar si revin.

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Elfica, daca ai vazut toata emisiunea mai spune-ne, ca eu n-am prins-o, am stat la telefon cu cumnata mea care are o fetita cu 2 luni mai mica decat printesa.

Eu doar ieri si azi i-am dat peste, o sa ma opresc acum. Banane n-am dat, am incercat suc de portocale dar l-a scuipat, probabil era prea dulce pentru ea. Dar i-am dat de vreo 2-3 ori struguri (fara pielita si samburi, evident). Mere, piersici si caise i-am dat si ii dau cat mai gasesc. Noroc ca mere sunt si iarna, o sa am ce sa-i dau la fructite. De cateva zile ii dau si prune, ii plac tare mult.
De pasat... inca pasam, printesa e stirbuta inca, parca-parca simt ceva coltisor la mana, dar poate fi doar o parere de-a mea.

Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Amelia, parerile cu privire la alimentatie si diversificare sunt impartite, asa ca fiecare face cum vrea. Eu nu prea i-am dat mere in vara asta, din acelasi considerent, ca dupa ce dispar fructele de sezon ce o sa ii dau, daca nu mere zilnic, banane si dupa un an si citrice. Struguri i-am dat si eu, pana acum nu am auzit ca nu ar fi bine. Azi la medic am intrebat-o pe pediatra ce sa fac cu privire la modul de a ii oferi mancarea. Ca daca i-o blenduiesc mananca mai mult, daca i-o pasez sau ii dau bucatele, mananca mai putin, ca pierde timp cu mestecatul, plimbatul prin gura etc. Mi-a spus ca fara probleme sa i-o blenduiesc, ca pana la un an si 4-5 luni e ok. Despre peste.... nici eu nu prea i-am dat, ca am tot asteptat peste proaspat. Dar la hypermarket numai proaspat nu e, la pastravarie unde sa ma duc etc. Pana la urma am decis sa ii dau peste asa cum gasesc, sa para cat mai proaspat, ca doar nu m-oi duce la pescuit saptamanal .

La medic a fost ok, Iulia se prezinta bine, are tonus bun, dar tot mititica e. La 11 luni are 7.300 si 72 cm. Si asta ca a luat in ultima luna 1,5 cm, ca era si mai mica Dar, cum v-am mai spus, si eu si sotul suntem mici (1,52 si 1,64) si amandoi am fost slabi morti. Acum el are o burtica respectabila, iar eu am slabit mult dupa nastere. Pana luna trecuta slabisem pana la greutatea de dinainte de sarcina, adica 49 kg, azi am constatat ca am ajuns la 47! Desi nu par slaba, burta mi-a ramas si ma enerveaza, ca de abdomene nu ma tin .

Zgatia m-a disperat cu murdaritul hainelor de la papa. Are un drag de facut baloane sau nu stiu cum sa exprim, cand scuipa mancarea, dar nu ca nu ii place, ci ca se joaca. Si asa murdareste hainele. Si cum la legume ii pun mereu morcov, ca stiu ca e f bun, mi le pateaza, de mor de nervi. Azi, ce sa mai zic, am vrut sa ii dau dupa baie legume, ca nu am apucat inainte de medic. Si mi-a facut varza bluza cu care abia o imbracasem. Nu stiu de ce nu se interzic bavetele fara umar, ca atunci cand copilul murdar la gura intoarce capul in stanga si dreapta, automat se murdareste bluza. Cand a inceput cu baloane, nu mai zic cum s-a facut... De azu am trecut la tinuta de toamna, adica body cu maneca lunga si pantalon lung cu picior in casa, ca s-a racorit bine de tot. Si invelita nu vrea deloc, daca de atata timp nu am mai invelit-o. Eu o invelesc, ea da din picioare si da la o parte cearsaful. Doar cand doarme profund si nu simte, atunci accepta sa o invelesc, dar la cat se foieste in pat, tot dezvelita ajunge, asa ca am imbracat-o. Of, ce bine a fost cu caldura. Iar ma apuca nervii cu radiator, calorifer si ce mai putem, la baie va fi chin, ca nu am calorifer si asta iarna i-am facut baie in dormitor, dar acum nu se mai pune problema.

Hai ca va pupacesc, ca la jumatatea mesajului s-a trezit, i-am mai dat niste laptic si am revenit sa termin compunerea. Zicea o prietena ca i-a spus medicul ei ca la cele la care nu le-a venit menstruatia laptele e mai mult, cand iti vine, vine mai putin lapte, ca pierzi pe cealalta parte. Care ati trecut prin asta, achiesati la acest punct de vedere? Mie inca nu mi-a venit si nu ma pot pronunta.

Noapte buna tuturor!



Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput