Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(35)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JoAnn spune:

hello barlog

fetele mele isi incarca bateriile , asa ca...ma odihnesc si eu putin.
oricum cand dorm ele, nici musca nu tre sa se auda , ca is foarte "sensibiloase". si imediat is drepti, cu parul intre oki.

elfica si buburuzele mele is maruntele, tot 11 luni au 7,8 kg. La fel nu vor nici cum invelite. asa ca o sa cumpar saci de dormit.

adipapazi cum dai oscillococcinum-ul bb-ilor? o doza odata? sau cum?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo_P spune:

of sunt o bleaga am scris si nu stiu ce-am facut de-am sters tot...

deci asa sa o luam de la capat:

Neatza!

Vroiam sa merg cu piciulica la plimbare dar intre timp a adormit asa ca hop si eu pe-acilea asa...

La multi ani tuturor sarbatoritilor! sa cresteti mari si sanatosi!

si ceva dragut:

Baiatu` : Te Iubesc #9829; !
Fata : Si eu #9829; !
Baiatu` : Nu te cred , demonstreaza`mi , tipa sa te auda toata lumea !
Fata ii sopteste : Te iubesc #9829; !
Baiatu` : De ce asa incet ? Am zis sa te auda toata lumea ...
Fata : Tu esti lumea mea #9829; !:)

Referitor la mancarea pasata, asa ii dau si eu piciului meu, doar ca ii pun ”pepite” in mancarica astfel incat sa aiba mai mereu ce mesteca, am vazut ca ii place sa mestece asa ca in fructe ii pun afine nepasate (eu ii dau afine in fiecare dimineata) in legume ii tai carnita marunt de tot, in iaurt ii pun firimituri de painica, asa are mereu cate ceva de mestecat...

Cat despre bavetici... asa e cateodata le punem degeaba, stiti ca la inceputul diversificarii spunea Sugubina de un prosop taiat, eu i-am facut atunci si l-am pastrat, acum il folosesc dimineata la fructe, va dati seama ca daca se murdareste dimineata cu fructe ce contin si afine, e bucuria mea maxima...:) si oricum mi-a facut de cateva ori figura si dupa ce l-am dat jos din scaunul de masa si i-am dat jos prosopelul a regurgitat si s-a manjit de sus pana jos...

Ca vorbeati de saci de dormit, eu i-am cumparat ieri sacul acesta de dormit: http://www.lidl.ro/cps/rde/xchg/SID-85431BA9-4C757A62/lidl_ro/hs.xsl/index_7544.htm

Si acum Cra! Cra!
Ieri am fost dupa paine cu Alex pe jos, fara carucior, a mers dus-intors cam 350m, bine i-am parcurs in 35 minute, dar e un minunat... sa vedeti cum inspecteaza tot tot ce e la nivelul lui sau pe jos, pietre, frunze, mucuri de tigara, gaurile de la canale... nu-i scapa nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Buna dimineata!

Azi sunt un car de draci!!! Ma dispera copila asta cat poate sa zbire pe strada! Pana cand nu o iau in brate nu se potoleste! Mi-a facut azi un circ de mi s-a facut rau pe strada! Va jur ca mai aveam putin si imi varsam matele in fata magazinelor! Si tot a zbierat, se uita lumea la mine ca la nebuni, zic astia ca nu-i dau sa manance si o bat toata ziua! Mai am un pic si nu mai ies din casa deloc. Azi plecasem pana la banca (maxim 500 m) sa-si anuleze sotul meu un card si apoi vroiam sa mergem la piata, eu am stat afara si atat a zbierat ca dupa banca am ajuns acasa imediat, imi venea sa plang pe strada de nervi, nu alta.

Offf, si cand citesc ce frumos se joaca bebeii vostri, asa-mi vine sa imi iau zilele de nervi si de neputinta...

Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

La multe lunite ursuletilor sarbatoriti azi:
David Ciprian bebe de Ana_O
Sandra Gabriela bebe de Letzy
Lucas Petru bebe de danaint
Sa cresteti mari, sanatosi si norocosi!



Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo_P spune:

Citat:
citat din mesajul lui amelia_ilie

Buna dimineata!

Azi sunt un car de draci!!! Ma dispera copila asta cat poate sa zbire pe strada! Pana cand nu o iau in brate nu se potoleste! Mi-a facut azi un circ de mi s-a facut rau pe strada! Va jur ca mai aveam putin si imi varsam matele in fata magazinelor! Si tot a zbierat, se uita lumea la mine ca la nebuni, zic astia ca nu-i dau sa manance si o bat toata ziua! Mai am un pic si nu mai ies din casa deloc. Azi plecasem pana la banca (maxim 500 m) sa-si anuleze sotul meu un card si apoi vroiam sa mergem la piata, eu am stat afara si atat a zbierat ca dupa banca am ajuns acasa imediat, imi venea sa plang pe strada de nervi, nu alta.

Offf, si cand citesc ce frumos se joaca bebeii vostri, asa-mi vine sa imi iau zilele de nervi si de neputinta...

Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)


o imbratisare calda si multi pupici, sunt sigura ca e doar o perioada si o sa ii treca repede-repede... Hai mami, hai ca stiu ca poti sa treci si peste asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JoAnn spune:

Ramo cum e saculetul? e mai grosut, sa mearga si pe iarna?

amelia nu esti singura cu bb urlacios pe strada. eu nici nu mai ies singura cu fetele cu carutul, ca show-ul e maxim.
o data le-a apucat urlatul ca vroiau in brate ,eram pe strada. si una bucata tanti se uita la noi ca aia la poarta noua , pe semne ca o distram.
mooaaama am zis ca mor de nervi si n.am mai rabdat si am tipat-o : "va ajut cu ceva". si si-a luat talpasita
mi-am continuat si eu drumul cu o buburuza in brate si una in carut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Buenas colege de mamicie!


Elfico de ce or zice unii de banana de la 10luni?
Maaama Iulia ta e fix can Ilinca mea..E 7kilista. De ce oare avem noi slabaturile barlogului? Ce ti-a zis dr de e mica asa? Ea cat a avut la nastere?

Fetele mi-a zis cineva ca a citit ca nu e bine sa dam la bebe decat maxim 2 banane pe saptamana...Si cand ma gandesc ca Puficele manca cam 2-3/zi?! Ca cica ar contine ceva substanta, pe langa faptu ca sunt constipante.Bine, ele nu sunt constipate, da le dau la piureu de fructe de dimi si la gustare iarasi impreuna cu iaurtu. Voi ce stiti despre asta?

Despre fish pediatra noastra zice sa dam la greu e plim de omegi- in special pastrav/salau ca au f mic potentialu alergen.

Joann ce mai fac bubulinele? Cu dormitu noaptea merge treaba sau inca nu?Ce tare ca te-ai luat de tuta aia! f bine! si mie imi vine sa le bat pe alde astea!

Puficele sunt cele mai cuminti afara..Le place, se uita, admira cainii cainesti, fac ham ca ei, dorm. Ieri la gustare pana sa preapar iaurtu cu banana am sucit calutu si erau fix in fara lor doi caini pufosi care se jucau si latrau.Daca nu s-au pus ambele pe un raas! daca se prind ca fac papa incep sa ma latre. Si atunci sunt nevoita sa le cant refrenu "Cine latra, e un caine rau, e un caine raaau!". Asa ca ieri am avut DogTv, si deabia am putut sa le dau lgritele in gura de ras..


Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JoAnn spune:

sugubina cu dormitul e rau tare...se culca pe la 21,in patuturile lor. booon...dorm pana pe la 23,30 cand urla sa le dau ultima masa din zi respectiv 210 mml lapte +3 cupite de cereale. iarasi booon...dorm calme pana pe la 2 a.m. cand incep sa planga...cand una ,cand alta pana ma satur de facut naveta pana la patuturi si le iau in pat cu mine si sotul. in patul nostru dorm ceva mai bine, dar tot mai plang, asa prin somn. parca ar visa urat sau s-ar speria de ceva...
e obositor rau...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JoAnn spune:

fetili...

cine pune niste retete pt bb??
pe FB tare greu le urmaresc

gata...s-a trezit bb nr 1...respectiv Sara ...merg sa ii dau sa pape.
noi avem azi cartof,dovlecel, brocoli cu galbenus de ou si iaurtel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Oofff Amelia. asa te inteleg. Acum am pus una bucata bebe in masina si l-am trimis pe sot sa ia zanica de la gradi si sa-i duca in parc. Pana la 20 sa nu-i vad Am atata treaba si ei nu stau deloc singuri. Azi am mancat in picioare, plimband caruciorul si Patrick urland. numai masa nu e aia. La toaleta merg dimineata si dc doarme bebe....dc nu, astept ora 16, cd vine sotul
M-am enervat f tare azi pe P ca nu a vrut supa si vroia sa suga. Apoi m-am calmat si am ras amandoi. Ce vina are el ca nu stie sa vorbeasca si sa-mi spuna ca n-are chef de supa. Cd incerc sa ma calmez, ma gandesc ca ce, eu dc merg la restaurant si poftesc friptura si aia imi aduc spanac, mananc? NUUU, tip sa-mi aduca friptra. Asa si P al meu

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput