Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(35)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Multumim pt urari!

Noi ii luam motul exact pe 16, ca e duminica. Facem petrecere mare, pt ca invit copii din vecini, adica prietenii Ariannei. Nu fac acasa, ca nu mai am putere. Dilema noastra e ce taiem? Chelia???

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Corina, nu-ti face iluzii ca printesa mea e vreo pletoasa, dupa ce am iesit din maternitate a inceput sa-i cada parutul si acum e destul de putintel. Eu tot mai sper sa-i creasca ceva-ceva pana la 1 anisor. Macar acolo, un varfulet ceva tot o sa gaseasca sa-i taie. Printesa are si vreo 3 fire asa, luni, la vreo 15cm, poate i le taie pe alea . Numai sa le gaseasca...

Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Sa spunem "La multe lunite!" sarbatoritilor de azi:
Maria Alexandra bebe de Ina_Alacran
Roberta Maria bebe de pissi78ro


Sa cresteti mari si sanatoase si frumoase!

Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

cucu,

mai amelia, lasa copilu ca te bat rau de tot. in primul rand, a ta e mai mica decat ai mei cu fo 2 luni, de-aia nu face deja triplu axel si triplu tutlup, apoi la capitolul mancare, baga ca sparta, deci chiar daca o fi mai mica in greutate, sigur nu e anemica sau in orice caz are de toate in corp. inseamna ca are metabolismul bun, arderi rapide. o sa bage ciocolate, gogosi, cozonaci, batoane, sorici si cefe cu paine proaspata fara sa se ingrase, fara sa gafaie cu 200 de abdomene si sa sufere frustrata ca mine la cofetarie.

colostrum de la secom e un praf din care dai 1/4 lingurita zilnic si actioneaza antiviral, antiparazitar, antimicotic, antibacterin, plus ca are pre- si probiotice care fac bine la burta. e bun de dat si inainte sa pleci undeva, sau inainte sa bagi copilul in colectivitate.doar ca e scump ca naiba, 150 roni un flacon, dar ajunge destul de mult timp.

asa ca, draga mea, relax ca ai copil foarte bun.da-o la kineto daca vrei sa iti confirmi ca e foarte bine copilul.

cu motzul e mai mult fun pt parinti, va dati seama...

aiiiiiii, fetili, sambata viitoare plecam 4 zile la praga! abia astept!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Adi, printesa mea e anemica oricum (din parinti anemici si cu analize pe bune, facute in 2 locuri). Ia fier zilnic, mai avem pana pe 3 ca sa facem 3 luni de fier. De mica e mica, da, nu zic, dar eu fac comparatie cu ce scriau fetele acum vreo 2 luni pe FB, iti dai seama. Pana la ce povestiti voi ... deja e SF pentru mine.

Sunt cam daramata, deprimata, si nu gasesc iesire. Nu numai legat de printesa, asa, in general. Offf, si imi propusesem sa nu scriu nimic de asta...

Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Amelia Eu cred ca esti prea obosita si vezi lucrurile in gri. Te inteleg, am patit-o si eu si toate mamicile care se trezesc noaptea de n-ori. Esti si tu om, cat sa rezisti. Stai linistita ca printesa ta e PERFECTA, va veni si timpul ei sa le faca pe toate.

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

La multe lunite ursuletilor sarbatoriti azi:
Robert Stefan bebe de bmb
Iris Loreley bebe de celesta
Robert Petru bebe de Ral_Eli
Ilias bebe de DIMITRA_R

sa cresteti mari, sanatosi si frumosi!


Corina , la mine e de mult starea gri-negru, nu vreau sa dezvolt...

Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:


Buna dimineata !

La multe lunite ursuletului sarbatorit azi: Noah bebe de EvaF


Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JoAnn spune:

Buna

ce mai fac fetele?

la noi greeeuuuu.....abia am timp sa deschid calculatorul o data pe sapt....
am 2 buburuze fff energice. merg doar catelus, trag de toate cele , scot tot de prin sertarele care le sunt la indemana...
ca jucarii preferate...telecomanda, telefoane, papucii lor,...papucii altora. dar cel mai mult le place sa stea in fata tv-ului si sa danseze si mai noi incearca sa pocneasca degetele cand danseaza . bine acu sa nu creada cineva ca le las mult la tv.
avem aproape 8 kg de caciula.... par claie....Martei ii prind parul din fata cu clamita, fiindca ii vine in oki. la fel cate 8 dinti fiecare, si tare mi se pare ca ne mai ameninta altii...
cuvinte folosite ,mamam, tata, dedai , deidei...
facem pa, bravo...si cum am zis incercam sa pocnim degetele pe ritmuri muzicale.
aaa...si Marta are obiceiul sa dea cu piciorul in orice....inclusiv in cainele lup al bunicii...si ieri ,asa mai fresh, intr-un catel mai mic.

cu sanatatea mai rau un pic. am stat internata cu ele vreo 3 zile, fiindca aveau febra si nu ceda la antitermice. au facut analize si ...nimic rau. pana la urma au facut o viroza urata. asta a fost acu vreo 3 sapt.
acu Sara iar e pe tratament. are amigdalita. nici laptele nu putea sa il inghita.

intrebari: pt imunitate folositi ceva?
oscillococcinum ati dat bb-ilor?

sugubina tot singura cu pufele? cum te descurci?

eu singura de dimi de le 7 pana seara la 18. greu. nu pot sa le scot singura afara...de fapt, acu nici nu mai vor sa stea in carut...
astept sfanta zi cand o sa mearga singure.

aaa...inca ceva strunfii vostri stau linistiti la mancare?
zuzele au miscorici...nu in scaun, nu in scoica , nu nicaieri...
ba le tin de o mana si le dau din picioare, ba in brate la balcon sa vada copiii si asa cu chiu cu vai le strecor cate o lingura in gurita.

cu somnul de noapte... si iar ...si lista poate continua.
se foiesc, plang, plang prin somn, asa ca si cum ar avea cosmaruri...ooofff.

na, ca m-am lungit o gramada...

va dresc o zi cat mai buna



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

multumim pentru urari
dorim si noi multa sanatate si fericire puiutilor aniversati zilele astea.sa fie veseli si fericiti.
despre copiii mei pe scurt ca tre sa fugim la spital sa-i schimbe pansamentul CLaudiei:

Vic a facut faringoamigdalita dupa spusele dr de fam..numai ca tusea lui latratoare era pt mine (fosta as.med) tuse de laringita asa ca ne-am dus la spital miercuri dimineat,acolo, inca din hol, cand l-au auzit l-au trimis sus pe sectie la ORL.I-au facut aerosoli,injectii si , ca sa nu-l interneze, ne-au dat tratament 10 zile.Febra numai are iar tusea si-a schimbat "aspectul".Claudia, in ziua in care a facut Vic 39.2 ,s-a ars in podul palmei stangi punand mana pe aparatul de tzantzari :( ,apoi marti seara a facut si ea 39.3.Miercuri dimineata, dupa pansat am fost tot in spital la consult si are rinofaringita,tuse haraita oribila si avem tratament 6 zile. Amandoi iau antibiotice,siropuri de tuse, vitamine...mai am 2 zile de tratament si nu sunt prea multumita de evolutie.Vedem miercuri la control.Din pacate sau din fericire mandra e maraita si din motive de dinti pe 15.09 a spart incisiv central dreapta sus si ieri vecinul din stanga.Acum avem 2 dinti jos si doua liniutze sus si muuuulte nopti nedormite la activ, supt noaptea tot la 2 ore...am cumparat lapte praf si incerc sa-i dau ca am mameloanele albe de la atata supt si ma dor.Va pup.Sa ne tineti la curent cu costurile petrecerii.Noi venim si am mutat party-ul aniversar duminica pentru ca oricum e in familie, acasa si vreau si eu o zi pauza intre petreceri ca intre boli si rele vad ca nu prea am.
Turta de motz o ia nasa si o rupe deaupra capului fetei apoi o imparte la copiii din casa si de afara si la meseni.Si pe tava punem de toate.Vic a luat ceasul,termometrul si icoana.

pentru mamici un minut de amuzament:

cura de slabire 35kg/saptamana...

Dieta saptamânala

Luni
Dimineata: coaja a doua oua
5 firimituri mari de pâine
Prânz: 4 sunci de albina în foietaj
1 cotor de mar
Cina: 1 ora de jogging

Marti
Dimineata: o firimitura de ou prajit
Prânz: doua boabe de mazare si o fasole
1 sâmbure de pruna
Cina: 20 de flotari

Miercuri
Dimineata: 2 fulgi de porumb
Prânz: inspirând nu prea adânc, miros de friptura
coaja unui cartof mic
1 lingurita de iaurt
Cina: 1 ora de urcat pe trepte

Joi
Dimineata: lapte degresat 1/18 litri
Prânz: 1 frunza de spanac cu doua oua de musca
sucul unei cirese
Cina: 23 de flotari

Vineri
Dimineata: 1 lingurita de miere de albine
Prânz: 3 oase de pastrav
2 coji de cartofi fierte cu sare
3 afine proaspete
Cina: 1 gura de aer de munte sau de mare

Sâmbata
zi de post
1 lingurita de pesmet

Duminica
Dimineata: 6,75g seminte de floarea soarelui sau dovleac
Prânz: tocanita din palaria unei ciuperci
Cina: se sare...
Pofta buna!

Mergi la inceput