Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(35)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorin7774 spune:

buna dimineata

sa servim o cafeluta impreuna

s-au mai asezat lucrurile, Miruna e la gradi azi, n-a mai facut febra de miercuri seara, are un mic rosu in gat si-l tinem sub control cu paracetamol, echinaceea cu propolis, vit.C, deci fara antibiotic

bazaconia mica e maraita in continuare, dintii sunt de vina; de cand a descoperit ca lumea se vede mai bine din picioare, ne e foarte greu sa adormim, trebe sa intru la ea si de 10 ori; eu o pun jos, ea se ridica, plange ca e obosita si tot asa pana cade rapusa

sanatate si pupici la pici si mamici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Buna, raportam o noapte de cosmar
Aseara nu a vrut sa adorma, asa ca am plecat pe la 22.45 la plimbare cu masina. in 10 min dormea dus, dar cd am ajuns acasa s-a trezit. a inceput iar circul, ca el vrea sa s ejoace si sa urce scarile
Nu stiu ce e cu el, dar am ajuns la disperare. Asa ca acum ma fac bella si fug la mall, sa mananc ceva ci sorela si sa imi aerisesc putin creierii.
Azi dam de baut, ca am baiat mare: 11 luni !!!! Raportam: stie sa faca pa, bravo, dc il intrebi unde e avionul, se uita pe cer, dc ii zici hai sa ne iubim, rade si vine si se freaca cu capul de fata mea si ma mangaie, danseaza in fund cd ii pun muzica, merge cativa pasi singur si mai nou vrea sa urce scari tinut de mana


==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorin7774 spune:

Felicitari Patrick si La Multi Ani !

Corina, relaxare maxima iti doresc!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siuta spune:

La multi ani Patrick !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo_P spune:

La multi ani Patrick!!!!!
Felicitari pentru progrese!!!


referitor la mancarea pasata, cred ca cea mai buna metoda de a face trecerea de la blenduit la pasat mai mare e metoda data de Mirela, fructele/legumele moi le facem cu furculita, cele mai tari cu blender-ul si le amestecam, sau daca avem orez la masa pe el nu il blenduim si il dam amestecat cu legumele blenduite... eu asa am facut la orezul cu lapte, si l-am indulcit cu banana pasata cu furculita, a mancat fara mofturi deci se poate si cu consistenta mai grunjoasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

La multe lunite Patrick!

La multe lunite si celorlalti ursuleti sarbatoriti azi:
Theodor Matei de kamik
Eliza Violeta de CADIA
Selena-Gabriela de Jany
Claudia-Elena bebe de martutza
Radu Victor de liana.berbec


La multi ani Lore1983!

Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Bravo, Bravegirl, ai baiat mare! Mai ai o lunita si se implineste anisorul! Fetelor, voi cum faceti cu motul/ruperea turtei? Simplu, in familie, cu nasii, voi si familia? Ce puneti pe tava? La fete se face propriu-zis o turta sau doar se spune asa? Daca se face, o faceti voi sau o cumparati?

Nu stiu daca v-am spus ca Iulia e o cataratoare! Se catara pe plasa de la patut si imi era teama sa nu cada. Azi mi-a dovedit ca poate sa cada, dar nu a cazut, ca eram eu sub ea si mi-a aterizat in brate. Dar am lasat-o sa vad daca ar putea fi in stare. Ce ma fac, numai in tarc o pot lasa in siguranta! Si din scoica mi s-a eliberat o data. Avea bretelele putin mai largi, le-a dat in lateral si s-a ridicat in picioare. Eu am vazut scoica balansandu-se catre spate si cand ma uit, o vad fericita, in picioare. Patutul e Graco, iar salteaua e jos de tot aproape de la nastere, ca in varianta suspendata ni se parea ca nu sta bine coloana si am preferat sa o punem de mica jos. Dar crescand, nu e suficient de inalta marginea. Ce sa fac? O iau cu mine peste tot sau o las in tarc! Bine, sa nu va imaginati ca nu se catara si pe tarc, doar ca e mai inalt cu vreo 20 cm, deci pt moment e in siguranta... Of, cred ca are mama o fata baietoi :)

Mergeti la Baby Expo? Ce vreti sa cumparati, potrivit varstei, ca nu stiu daca sa merg, parca nu am nevoie de nimic si mi-e ca cheltuiesc bani aiurea, ca daca vad, vreau diverse, dar nevoie nu cred ca am. Dar poate nu realizez.

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

helloooo,

hai ca suntem si noi mai binisor, tot de 5-6 ori bagam aspiratorul pe zi, dar dormim all night long, mucii sunt mai putini, numai ca lui ioakim ii ies bube din 2 in 3 zile, trec la aerius, nu inteleg de la ce ca mancam exact aceleasi lucruri, banane din acelasi buket etc, iaurt din acelasi lot, pruna de la acelasi prun, ca deh, i have an obsession. acelsi detergent, acelsi pat, acelesi cearcsaf etc.o zi iese buba, 2 nu. am fost si la alergolog, nimic concludent. mai urmarim. eu suspectez iaurtul sau salteaua de la patutzul unde ii mai mut fortat domiciliul cand nu doarme noaptea.

dar mancam de rupem. adicatalea cam 150-200 ml fructe, apoi 150-200 legume, apoi 150 iaurt cu 1 banana fiecare sau cereale, apoi mancam lapte muuuuuuuuult. le dau pastrav de 2 ori pe sapt, vita o data, curcan in restul zilelor, cu exceptia celor de ou, care ou acuma e exclus, din motiv de bube.

maine le iau colostrum, m-am convins ca e bun, dupa un search in parc si la 3 pediatri.
felicitari, patrick!
si ioakim a inceput sa faca pasi singur in patutz, face diagonala fara sa se tina, e nadia comaneci curat! de mobila merge sprijinit de o mana, in parc vrea de o manutza.amandoi fac bravo, zic pa si fac cu mana, daca le zic hai la baie se duc direct, acuma invatam sa imi arate pisica cu niste carticele.

sunt tare mandra de ei. sunt minunile mele si abia astept sa faca anul!
noi le luam motzurile cu nasii si amicii intimi, la un gratar, rupem o turte deasupra capului si alegem obiectele de pe tava, cel mult iau un clovn pt copiii ceilalti, ai prietenilor. motzul asta e un obicei pagan, nu ma complic cu cine stie ce skeme.
pupicei



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Elfica, la noi va fi ceva intre Craciun si revelion, noi si nasii. Oricum parintii/familiile nu stau in Bucuresti, probabil vor fi si ei ocupati cu vizite pe la neamuri (sau neamuri pe la ei), asa ca taiem motul doar noi.

Eu stiu ca la fete se rupe turtita deasupra capsorului (nu stiu de ce/semnificatii), turta o aduce nasa.

Pe tava se pun diverse obiecte care sa simbolizeze o meserie / inclinatie ceva, de genul chei de masina, bijuterii, bani, foarfeca, oglinda, cosmetice, creion ... de-astea.

Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Adi, pai voi sunteti avansati, nu gluma. A mea se arunca din fundulet fix in cap. Si pe fata. Nu stiu cand o sa invete sa se ridice, de umblat singura ... poate la batranete...

Si a mea mananca bine, dar mai mult decat ai tai, in jur de 250-300 ml la fiecare masa principala, plus laptic o masa dimineata, o masa ziua si una sau mai multe noaptea, dupa cat e de maraita.

Noi "petrecerea" o facem acasa, probabil doar cu o prajiturica (nu cred ca va fi fix pe 29) si sampanie/cafea/suc ceva, nu de alta dar e dupa Craciun si lumea e deja satula de mancare.

Sanatate multa puilor! Multi ursuleti cu probleme pe aici...

A, la ce-i bun colostrum[/i]?

Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput