Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(74)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

----cainele dormea pe fotoliu, ea in premergator, l-a ochit si drept in bijuteriile lui s-a infipt.
iti dai seama k nu am lasat-o.oricum s-a sucit si el si i-a lasat doar coada p post de jucarie
am murit de ras!
In legatura cu pensia anticipata ..Mama mea primeste 340 de lei..pana va implini varsta la care are dreptul de pensie normala..deci nu are avantaj deloc

la multi ani CARLA de sicuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magnetism79 spune:

Ziua buna si de la noi,
Simo ma bucur nespus ca intri si tu si ne dai cafeaua aia buna, buna , cum numai tu stii sa o faci!!!!
Tunde imi pare tare rau de Sonic, sper sa se faca cat mai repede bine, iar tu s uiti incidentul si sa dea DD sa nu mai aveti parte decazaturi si busituri!!!
Azi am papat f. bine, nesperat de bine, dim fructele ca de obicei, acum ceva timp supa de pui cu broccoli si cartof dulce si ardei rosu, a halit tot, fetelor eu va spun sa nu dati cu rosii in mine insa noi avem deja 4 mese, ce sa mai zic papa bine de tot, iar dintii vad ca nu sunt un impediment, ba din contra....
Lori, scuze insa trebuie sa-ti dau replica pt ca ai intrat pe domeniul meu, referitor la Bonjela are 2 substante active cu totul diferite de Calgel, de altfel sunt 2 chestii diferite, insa merg cam pe aceleasi principii,Bonjela are chiar mai multe indicatii si are eficienta mai mare.
Loutzy, sincer te admir f. mult pt lucrurile pe care le scrii, pt ca esti informata si bine documentata, imi place ca aduci argumente la ce scrii, jos palaria!!!!
Irinuka , sarumana de primire, mai bine zis de reprimire!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magnetism79 spune:

Zumzu ai PM, superbe pozele tale.Am participat si eu mai anul trecu la concursul pe care l-au avut cei de pe National Geographic cu niste poze din Africa, mai precis cu niste peisaje de pe Zambezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dedicut spune:

Lori, nu m-am prins de mesajul de pe FB, se pare ca toata lumea s-a prins pana la urma.....despre ce e vorba?



Copilul meu este atat de frumos...Cum strange-n pumni radacini lungi si coapte de-asteptare.
Alexandru Stefan 18.01.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Ziua buna!

In sfarsit apuc si io sa mai scriu cate ceva!

Mai intai de toate sanatate maxima puilor de Adita si Tunde...offf greu mai e in Romanica de azi sa afli un diagnostic corect...daca te duci la trei doctori ai tot atatea diagnostice si retete de te tampesc astia

Noi am fost la control la noua pediatra...avem 7820 gr si 72 cm la 7 luni si trei saptamani...am primit de facut analize sange, pipi si caca sa vedem cum stam daca ne lipseste ceva...pediatra zice ca ar avea o usoara lipsa de calciu...nu mi-a dat nik, doar sa fac analize...am apreciat asta...asa ca marti tineti-mi pumnii...apropo cum se recolteaza pipi?

Nu am inceput munca inca, parca intreba Alinush...si nu stiu cand o sa o incep...eu oricum sunt cu indemnizatie pe doi ani deci nu primesc stimulentul ala, nu ca m-as imbogati cu el...nu-s nici jumatate din banii care mi-ar trebui ptr o bona sau cresa, ca nu mai am cu cine o lasa...matusi-mea s-a razgandit, nu mai vrea asa ca am ramas in aer...o sa vedem incotro o apucam...Tati vrea sa plece in afara sa lucreze...suntem cu pregatiri, emotii si multe griji...offf

Nici Piscot nu se joaca singura...tre sa stau langa ea oriunde e, sa ne jucam impreuna sau sa mai mestereasca ea cate ceva sau sa se catere pe mine sau pe pereti pe unde apuca...asa ca treaba fac printre urlete si maraieli ca altfel ar fi dezastru:(

Mey ce-i cu atatea retete de dulciuri pe aici...macar aruncati si-n mine, da cu ele gata facute ca n-am timp nici sa le citesc d-apai sa le mai fac...voi cand le faceti?:O:O:O:O:O:O...vreau si io timpul meu...am vreo doua saptamani de cand nu mai stiu ce fac noaptea...de cate ori ma trezesc adica...varza scrie pe mine...

Simo ptr capitol si cafeluta buna...ti pup!

Pupici fetele si weekend placut!

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

Vroiam sa va zic ca putem sa postam retetele de bebe la retete, daca ne amintim sa punem eticheta "pentru copii" si una din noi activeaza etichetele. Cand avem nevoie, apasam pe eticheta si ne aduce numai mancarurile de copii.
Sau invers, la alimentatie, sa le punem eticheta "retete pentru copii"... Oricare din variante merge.
(ma apucasem sa va scriu de ieri, dar am uitat sa expediez postarea )

Apropo de mese...
8.30 - masa de lapte - 8 masuri
12-12.30 - masa solida - fructe cu branzica de obicei (mai rar legume si carne)+ la nevoie lapte 4-5 masuri
15.30-16 - masa de lapte - 8 masuri
19-19.30 - legume si carne (daca refuza - lapte 6 masuri)
23-23.30 - masa de lapte (cam 6 masuri - uneori nu bea tot sau tzitzi daca il pacalesc)
Dupa masa de seara, somn pana dimineata pe la 7.30
Mai doarme intre 9 si 12 si intre 16 si 19
Pana acum cateva zile n-am avut probleme cu statul singur in camera. Mai nou a devenit tare mamos. Vrea socializare, vrea in brate, vrea pe covor...
Dar sta si singur, depinde de toane. Printre jucariile excentrice se afla o bucata de polistiren (scartaie cand o zgarie cu unghiile - un deliciu pentru el) si etichetele de oriunde (de la patut, de la carut, de la jucarie)

Acum, fineturile:
Statul in picioare tinut cu mainile de carut e fumat. Acum se tine cu o mana, cealalta o flutura...
I-am dat niste globuri de plastic. Pe cele mari le trage cu o mana si le ridica cu amandoua mainile. Pe cele mici le apuca cu o singura mana si le priveste pe toate partile rotind incheietura.
Tine babana in mana, iar daca devine alunecoasa si scapa, o fugareste pana o prinde.
Insista sa-si bage mainile in cani si castroane in timpul mesei. Azi i-am dat o ceasca de cafea goala. A luat-o de maner si a dus-o la gura in pozitia de baut (maine-poimaine scapa la laptop si va da el cafeaua de dimineata)
Alaltaieri facea exercitii cu litera "v". Azi dimineata incerca cu "z".
In schimb l-am auzit doar o data spunand "mam" si de doua ori tata... ma-ma, pa-pa, ba-ba nu serveste. Sunt prea banale pentru el. Acum cateva zile, cuvantul zilei a fost "pufff".

Gata, ca v-am ametit.
La multi ani sarbatoritilor de ieri si de azi (ieri a fost ziua lui tata si am uitat sa-l sun )

Mihai si Sonia, insanatosire grabnica






"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"

"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."


Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

roxx, aparatorile sunt frumoase, dar nu sunt marfa
Am luat un set din Carefour. 2 aparatori lungi, 2 scurte, cearceaf, pilota, pernuta si inca o chestie neidentificata (mai mica decat pilota, mai mare decat perna - am folosit-o ca saltea la carut sau ca sul, sa nu se rostogoleasca cand era bebenac mic)





"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"

"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."


Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

neata si de la noi!

si multam de cafea Bebelu...sunt putin chioara de somn ca am avut treziri din doua in doua ore azi noapte...asa se-ntampla cand doarme seara prea mult.

in rest misun prin casa...astept sa se trezeasca ca nu pot face prea multe acu...ii fac papa...apoi putinele cumparaturi si apoi la plimbare...n-am chef de nik...in ultimul timp trag de mine...nu stiu daca vi s-a intamplat si voua dar imi vine sa ma inchid in casa, sa nu mai aud, vad nik, sa nu mai vorbesc cu nimeni...nu ma bagati in seama...sper sa-mi revin.

o duminica frumoasa!

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

'neata si de la noi

nimic nou sub soare pe meleaguri tulcene....asteptam pana miercuri si refacem urocultura, intre timp ...homeopate.

fifi a mea nu sta mai mult de 3 minute cu o jucarie, trebuie sa i le schimb rapid daca vreau putina liniste. De obicei o tin in scaunul de masa si-i dau cate o jucarie pe care cand se plictiseste o arunca, apoi alta si tot asa.

Mananca 3 mese solide, adica dimineata fructe sau cereale cu lapte ( eu insist pe fructe dar dc nu vrea....)
pranz legume cu carnita, incerc sa-i dau facute de mine dar invariabil ajungem la borcanel pe care-l soarbe din priviri

dupamiaza iaurt

seara lapte

noaptea 2x200 ml.lapte la 1 si la 4 sau cam pe acolo ( depinde cand i se face foame)

Si din ciclul filme cu prosti : Albert mi-a desprins corneea la ochiul stang. A venit vineri bucuros de la pescuit si mi-a povestit ( gesticulat) cum a prins el un rac cu clesti ( unul din clesti-deget, mi l-a infipt in ochi)

Si uite asa am fugit repede la dr, urmat tratament, bandajat la ochi, etc. Acum sunt bine, corneea s-a refacut, multumesc lui Dumnezeu ca nu a fost mai rau.

Si ...copil cuminte? Nici unul! Ambii atomici rau, nu stau locului nici cand mananca/dorm. Dar se iubesc la nebunie si asta ma umple de fericire!

Cand aud: " mama...o iubesc atat de mult!" mor de dragul lor.


Sanatate multa puiutilor greu incercati, refacere grabnica.

pupici tuturor

Mergi la inceput