Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(74)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

deeeci, acum ca am venit, nu ma mai dau dusa. sau SUNT dusa, dar ma rog.

LORI asta e pay-back time pentru cand ti-am scris eu ceva de corazon sa te scot din butoi si mi-ai spus ca ai plans. m-am emotionat de tot si toata!
nu mai plec, eu si asa aveam o strategie beton - eram semi-ilegalista: fugeam dar nu ma cauta nimeni, si nici nu avea nimeni nimic cu mine.

LOUTZY, la quebec in loc de o luna asteptare pentru deschiderea dosarului, s-a ajuns la 4-5-6, deci cvadruplat era varianta soft. daca te uiti pe forumul montreal.ro (care nu e numai cu montreal, e pt toata canada), ai sa vezi care sunt timpii de asteptare aproximativi si pt federala. la quebec abia acum se deschid dosarele trimise in februarie, si multora le-au expirat cecurile bancare (au valabilitate 6 luni).
situatia nu e roz, ci chiar roz cu verde inchis, dar nah - nu prea ai alternativa, astepti!

scuze de

ROXX nu e tort, dar tot bine arata si tot mi-a extras o balutzalungutza....

sanziana, de doi pestisori flavia- 19.03.2006 si felix- 26.02.2011
din cuibusor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielaromt spune:

Madalina, in cartea mea zice ca brocoli poate fi introdus intre 6 si 7 luni, ca e bogat in vit C, potasiu si acid folic. despre conopida zice ca e "first stage food" dupa ce introduci radacinoasele, ca e bogat in vit C si se zice ca protejeaza impotriva cancerului.
Eu zic ca daca nu l-ai vazut ca il supara burtica, sa nu iti faci griji. Eu o sa-i dau lui Tudor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Roxx legat de subiectul tau de pe blog, eu nu plec in primul rand datorita (sau din cauza?) parintilor, bunicilor, verilor, prietenilor, colegilor ... sunt multi si nu pot fara ei. Apoi, in tara asta de kk noi (familia mea - in special parintii) am reusit sa ne descurcam prin mijloace curate, sa avem cam tot ceea ce ne dorim. Poate ne multumim cu putin, fata de altii, dar deocamdata nu as avea de ce sa plec. Razvan daca va dori sa plece sa studieze in alta tara va fi decizia lui.
Si ultimul argument: unde sa plec cu sotul asta al meu cu frica lui de avion? Si daca am pleca in Europa tot apar situatii cand trebuie sa ajungi repede acasa, sau e iarna si sunt drumuri blocate si numai avionul te scoate de acolo. Doar in Bulgaria am putea emigra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Madalina de ce crezi asta, unde ai citit/aflat? Ca brocoli se da la greu, devreme si conopida imi dadea mie pediatra cred ca de la 7 luni, ca era constipacios. Eu zic sa-l urmaresti pe Razvanel vezi ca-ti spune el daca il doare burtica.

Ziki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loutzy spune:

Tunde multam' de urari, am si uitat ca azi faace Stef 8 luni. Doamne ce repede mai trece timpul.



Laura de mic si neastamparat Stefan-Mihai (06.01.2011)
He's a little bit of sunshine, he's a smile to light your days,
he will steal your heart and keep it with his charming little ways-
He's yoar precious baby boy, he's a gift from up above
who will fill your years with laughter and your lives with lots of love.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Mi-a zis si mie cineva si eu am pus botul fara sa ma documentez. Adevarul e ca a facut kk mai mult si mai apos. Maine oricum trebe sa ii dau altceva ca s-o fi plictisit si el. M-am dus mai devreme la piata si cand scot portofelul era gol! Noroc ca l-am scos pana sa cantaresc ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

MADA, eu i-am dat si conopida si broccoli si a fost ok, nu a avut pb cu burtica. Broccoli ii dau aburit, e super ok. Cu conopida e mai nasol, ca daca nu pot sa-i pun un pic de unt, e ciudata, cu textura aiurea si fara gust. Inca n-am nici o idee despre cum sa o mai combin.

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:

zikiiii -bine revenisi, maica!

zumzu -variaza mult conditiile de la o companie aeriana la alta; la air france, de ex, nu au patuturi de bebe decat pt zborurile transoceanice; pt zboruri in europa nu au; ideal e sa iti rezervi loc cu patut in momentul achizitionarii biletului; noi asa am facut, si chiar siasa, la intoarcere nu avem patut, ca nu au decat 8 disponibile, si erau toate rezervate.

la majoritatea companiilor bebelusii au voie cu un bagaj de avion- 10kg, plus carut tip umbrela; nu stiu insa daca asta e valabil si la low cost, ca ei sunt mai restrictivi cu bagajele.

scaunul de masina daca vrei sa il iei, il inregistrezi ca bagaj; exista si optiunea sa cumperi loc pt bebe si sa pui bebele in scoica si scoica pe scaunul de avion;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loutzy spune:

Citat:
citat din mesajul lui madalina_m

Ziki - bine ai revenit.

Gabi - ce veste buna! Eu o sa revin totusi din decembrie ca poate prind prima de Craciun.

Eu i-am dat ieri si azi conopida si brocoli si tocmai am aflat ca nu sunt bune decat dupa 1 an ca baloneaza si da dureri de burtica. Maine schimb meniul. Poate o mamaliguta, poate altceva - la cuptor as incerca ca nu i-am dat decat fiert pana acum.

Mami fericita de minune Razvan Petru (20 ian 2011) si cu ingeras sus in cer, Filip Andrei (27 nov 2008-11 dec 2008)
Cu ajutorul lui Dumnezeu, al Sf. Stelian si al Sf. Nectarie, de data aceasta sunt mamica



Cine ti-a zis ca baloneaza si dau dureri de burtica?
Eu i-am dai lui Stef si nu a avut nimic, dar lui nu-i place de nici una. Eu stiam ca se dau de la 7-8 luni.



Laura de mic si neastamparat Stefan-Mihai (06.01.2011)
He's a little bit of sunshine, he's a smile to light your days,
he will steal your heart and keep it with his charming little ways-
He's yoar precious baby boy, he's a gift from up above
who will fill your years with laughter and your lives with lots of love.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loutzy spune:

Citat:
citat din mesajul lui ziki
LOUTZY, la quebec in loc de o luna asteptare pentru deschiderea dosarului, s-a ajuns la 4-5-6, deci cvadruplat era varianta soft. daca te uiti pe forumul montreal.ro (care nu e numai cu montreal, e pt toata canada), ai sa vezi care sunt timpii de asteptare aproximativi si pt federala. la quebec abia acum se deschid dosarele trimise in februarie, si multora le-au expirat cecurile bancare (au valabilitate 6 luni).
situatia nu e roz, ci chiar roz cu verde inchis, dar nah - nu prea ai alternativa, astepti!

sanziana, de doi pestisori flavia- 19.03.2006 si felix- 26.02.2011
din cuibusor


Merci de info.



Laura de mic si neastamparat Stefan-Mihai (06.01.2011)
He's a little bit of sunshine, he's a smile to light your days,
he will steal your heart and keep it with his charming little ways-
He's yoar precious baby boy, he's a gift from up above
who will fill your years with laughter and your lives with lots of love.

Mergi la inceput