Am nevoie de sfaturi intr-un caz de divort

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Elifim,hai nu dispera acum,poate totusi va fi bine pina la urma!

Dar tu de ce vrei sa divortzezi?Nu mai ai sentimente pentru sotzul tau,ai o alta relatzie?

Tu muncesti legal acolo?

Poate totusi mai dai o sansa casniciei si ii aduci si pe sotz si pe copil alaturi de tine!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Pai stai asa, Elifim, ca in conditiile noilor legi nu ai de ce sa disperi!

Daca se va decide pentru voi custodia comuna (mai exista un subiect la legislative), atunci voi, parintii copilului, va veti intelege cumva referitor la timpul petrecut cu acesta. Dar in nici un caz sotul tau nu-ti poate interzice sa vezi copilul sau sa-l iei in vacante!

Cel mai rau lucru ar putea fi ca tatal sa nu fie de acord cu schimbarea domiciliului copilului la tine in strainatate (din varii motive, fie din cazua banilor, dar poate si din cauza sentimentelor fata de copil)

Este foarte buna ideea lui Andacos sa-i aduci pe amandoi acolo, chiar daca veti ajunge sa divortati ulterior. Poate isi gaseste si sotul tau un job acolo. Nici nu rupi copilul de tatal sau, nici nu-l pierzi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

@elifim vezi la edit profil undeva...

@iulia abstractizam sau discutam pe datele expuse ca oricum n-avem toate datele?

si ...da...daca mama ramasa acasa conditiona legatura cu minorul de plata ratelor la banca...tot interes il numeam.

logic si normal, daca iti iubesti sotia si vrei o familie iei copilul si pleci langa ea. pt ca sanatatea mentala a copilului tau primeaza. nu ramai intretinut acasa. lasam ipotezele infantile gen : nu stiu limba, nu ma descurc samd...am avut prieteni cu 2 facultati si-un doctorat care au splat vase in carciuma prin norvegia, pana au prins care e rostul si si-au vazut de drumul lor...
vrei familie tii cu dintii si faci ceva pentru ea. nu? te eschivezi! e facil...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Nina,acum fac si eu divagatzii aiurea,dar daca situatzia nu e legala...nu e chiar atit de simplu!

Nu potzi pleca cu un copil dupa tine,fara sa ai ceva stabil,macar un loc d emunca,un acoperis deasupra capului!Si daca de unul singur mai risti,cind e copilul cu tine...nu e chiar asa usor!

Sa ne spuna Elifim cum e situatzia ei acolo si apoi mai vedem!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

:) corect anda. dar mama precizeaza in primul post ca are situatia legalizata acolo.
din cate stiu in anglia daca unul are dreptul sotul il primeste automat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui NinaB

:) corect anda. dar mama precizeaza in primul post ca are situatia legalizata acolo.
din cate stiu in anglia daca unul are dreptul sotul il primeste automat.


Ai dreptate,am recitit si eu!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

sa o luam logic - am cateva intrebari si o minima solutie:
-tu lucrezi legal acolo?
-el lucreaza in ro?
-tu sustii financiar familia?


Pasi:
1. pt unitatea familiala si pt copil, propune-i lui sa vina cu copilul in MareaBritanie
2. inchiriezi aprt din tara, si iti usurezi rata la banca
3. nu mai platiti 2 case, 2 intretineri, 2 farfurii etc. chiar daca raman ratele in Ro, o sa iti fie mai usor
4. vei fi langa copil
5. inscrii copilul la scoala/gradi acolo
6. daca nu mai e nicio sansa a relatiei, dai divort ca el nu isi cauta/nu are venit


Acesti pasi ii vad cei mai buni pt copil. Cel mai bun argument: sistemul de invatamant in Ro e la pamant, sistemul medical e la pamant, orice e mai bun pt copil.

Situatia descrisa pana acum: negociat copil contra bani, casa contra copil, mi se pare un cosmar. Ce, e afacere? Divortul trebuie sa decurga conform legii: jumi-juma aprt, copilul sa ajunga unde ii va fi mai bine. Nu poti pierde custodia copilului! esti mama, nu alcoolica/sau prin spitale dependenta de droguri, ai un venit, ai plecat din tara sacrificandu-ti inima pt siguranta financiara a copilului, ai vazut ca afara se poate si mai bine si ca copilul are alte sanse, si ati ajuns tu si sot in directii diferite. Argumente: ti-ai sustinut financiar familia, dar propunerea sotului arata ca el nu pune in calcul binele si sufletul copilului(NEAPARAT sa demonstrezi cumva ca sotul vrea doar pensia alimentara sa isi pastreze casa - pastreaza emailuri, sau inregistreaza discutiile etc).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

pt partea cu nu poti pierde custodia sunt 2 probleme:
1. custodia comuna
2. nu esti alcoolica samd...da-mi voie sa rad. in .ro se poate intampla orice!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Elif...nu dispera si nu abandona. na, acum ca esti cumva prinsa de aceasta idee, a divortului, e normal sa fii canalizata doar pe asta dar, incearca si alta varianta, incearca sa 'reinchegi' familia. chiar nu mai e nici o sansa? ai incercat? distanta uneori raceste relatia dar o reunire a familiei poate rezolva problema sau poate sa n-o rezolve. incearca, daca nu incerci ai sa ai regrete, mai mari sau mai mici. uneori e bine sa lasi nitel 'garda' jos si sa incerci sa salvezi inainte sa 'tai'. eu trec printr-un divort acum, nu e deloc placut sau 'sexy'....si nu-s chiar o persoana care se lasa afectata de orice.


mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elifim spune:

De ce vreau sa divortez? Of poveste lunga... Am sa incerc sa o fac cat se poate de scurta...nu ma batea sau nu ma Insela nu venea beat... Insa o perioada lunga a fost complet absent... Adica venea acasa de la serviciu si toate orele libere le petrecea jucadu-se pe computer... Nu va imaginati la o Ora doua ci la 10-11-12 poate chiar Mai mult zilnic... Ca programul de lucru ii permitea... Nu Mai aveam viata de familie... Totul a inceput usor usor la inceput Mai lasa jocurile si Mai mergeam pe undeva insa in ultimii 2ani inainte sa plec era sub orice imaginatie... Avea dureri de spate de la stat pe scaun... Iar eu trebuia sa ma ingrijesc de tot- casa copil datorii serviciu... Ii puneam sa manance in fata computerului... Il imploram sa iasa 30 min la plimbare... Si nu vroia, viata intima nu Mai era, tata nu prea era, sot nici atat... Ma intrebau cunoscutii daca e plecat ca ma vedea mereu singura sau cu copilul... Offf ajunsesem sa-I scriu ca sa fiu sigura ca citind va acorda ceva atentie... Insa nu s-a intamplat... Copilul avea Mai mereu probleme cu respiratia, si se imbolnavea DES... Nu mergea nicaieri cu mine, cel mic avea febra 40 si nu scadea, era noapte frig, el se juca si l-am rugat sa mearga cu mine la spital... A trebuit sa-l rog sa-l conving ca nu pot merge a doua zi pt ca are febra mare.... Am mers in Bucuresti de l-am operat... Insotita de mama soacra... Nu l-a interesat cum unde il opereaza... Ei cand a Mai venit si dificultatea financiara, banca trebuia platita, jobul meu nu era platit din lipsa de fonduri... Fff greu a fost , a trebuit sa caut o solutie de una singura...si Asa am Ajuns aici... Acum asta e cat se poate de pe scurt caci de intamplat s-au intamplat ff multe, care mi-au sters usor usor orice urma de sentiment, acum tin la el ii vreau binele insa nu-l Mai pot iubi... M-a facut sa sufar prea mult fara motiv, din pur egoism, acum oricat mi-ar spune ca s-a schimbat nu-l pot crede, si nu Mai pot simti nimic...acum venind aici relatia s-a racit si Mai mult...a ramas doar zambetul englezesc ... Adica politetea ... El a adus o femeie in casa noastra incercand sa aiba o relatie... N-a mers... Eu am intalnit pe cineva... Nu cred ca va merge... Insa nu ma simt complet singura... Cam asta e situatia... Ce rost Mai are? Nu vom fi bine impreuna oricat am incerca... Si da sunt cu acte aici, abia mi-au iesit astept si yellow card-ul si gata. Va multumesc pt raspunsuri aveam nevoie sa vb cu cineva... Cred ca voi astepta un pic cu deschiderea actiunii vreau sa fac si un curs aici si sa ma pun un pic Mai bine pe picioare... Stiu ca nu va fi deacord cu stabilirea definitiva a copilului aici Mai ales acum dupa ce a incercat sa-mi convinga propria mama sa depuna marturie impotriva mea...poate daca se Mai linistesc apele va intelege ca e spre binele copilului sa petreaca timp atat cu tatal cat si cu mama.

Mergi la inceput