Am nevoie de sfaturi intr-un caz de divort

Am nevoie de sfaturi intr-un caz de divort | Autor: Elifim

Link direct la acest mesaj

Buna ziua! Numele meu este Elif si locuiesc in UK. Am un baietel de 6 ani si e cu tatal lui in Romania.Eu sunt de un an aici si intentionez sa raman, insa vreau sa imi aduc copilul aici. Asta pe scurt. Acum pe larg situatia e complicata, caci am hotarat sa divortez si as vrea custodia copilului ca sa il pot lua cu mine. Avem o casa cu ipoteca pe numele sotului si al meu, insa el este titular de contract. De un an eu am platit ipoteca si am si dovezi. Nu ma intereseaza partajul, deoarece sotul nu va putea achita ipoteca si probabil vom ramane amandoi propietari cu drepturi egale insa eu voi achita ratele integral lunar, asta pt ca as vrea sa-l ajut sa nu piarda casa. Insa el intentioneaza sa castige custodia copilului ca sa ii platesc eu pensie de intretinere, pensie din care el va plati ipoteca, astfel isi va permite sa fie proprietar unic. Eu am zis ca renunt fara pretentii la partea mea insa daca el va avea custodia si eu voi plati, banii destinati copilului vor ajunge in plata ratelor, iar daca se va recastori copilul va avea doar jumatate din jumatatea tatalui. De aceea as vrea sa raman coproprietar pe casa astfel incat copilul va beneficia de mai mult de jum din valoarea casei. Asa as stii pt ce platesc. Pt ca de platit oricum voi plati intr-un fel sau altul.
Ma intereseaza urmatoarele: 1 cat dureaza un astfel de divort? Si care sunt etapele? (inca nu am demarat actiunea abia sunt in faza de informare)
2 ce sanse am sa castig custodia? 3 Cam cat cu aproximatie costa un astfel de divort? Si alte sfaturi utile...
Mentionez ca am domiciliul stabil si imi desfasor activitatea aici legal. Va multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

1. nu-ti mai priva copilul de mama
2. ia-ti avocat bun. nu unul de colt de strada, care sa te asigure ca e totul usor si simplu.
3. incearca sa negociezi copilul contra bani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Nu stiu sa-tzi raspund la intrebari,stiu doar ca indiferent daca ai custodia cop0ilului,acordul tatalui pentru stabilirea definitiva in strainatate tot itzi trebuie!

Deci pleaca de la informatzia asta inainte de a te hotari pentru alte actziuni!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Nu stiu sa-tzi raspund la intrebari,stiu doar ca indiferent daca ai custodia cop0ilului,acordul tatalui pentru stabilirea definitiva in strainatate tot itzi trebuie!

Deci pleaca de la informatzia asta inainte de a te hotari pentru alte actziuni!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit


Dana, eu am fost sfatuita sa cer custodie completa ( unica) pentru copilul meu, cu sublinierea ca in acest caz ( custodie completa si hotarire judecatoreasca definitiva) pot stabili domiciliul copilului meu, acolo unde e si domiciliul meu fara a mai cere acordul tatalui, fie si in strainatate.
Pentru a parasi tara mi s-a spus ca voi avea nevoie de pasaport pentru copil si hotarirea judecatoreasca definitiva.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Domiciliul_copilului

Ai tu, alte informatii?

Elifim, sfatul meu este sa colaborezi cu tatal copilului si sa ceri intelegerea lui. Pina cind nu va dovedi rea-intentie, incearca sa va intelegeti, cu frumosul, cum se spune.
Incepeti amindoi de pe pozitii de egalitate, incearca sa-i vezi si partea lui de adevar. Ce-i drept, intr-un divort, totul e "urit"si 'inacceptabil", totusi... fa totul si ofera totul pentru a obtine copilul.
Nu conteaza casa, ipoteca, avere, bijuteriile coroanei sau focurile de pe comori, cea mai importanta si consistenta avere este COPILUL iar asta trebuie sa inteleaga si el dar ca scopul tau nu este sa-l jefuiesti de aceasta avere.
Si, daca se poate, discuta cu tatal lui, fa-l sa inteleaga ( cu sinceritate) ca indiferent de alegerile voastre de acum, puteti ramine parinti BUNI pentru copil daca exista straduinta si buna vointa de ambele parti.
Si ca, pentru asta, e nevoie ca actele copilului sa fie mereu in ordine, e ca o plasa de siguranta pentru copil. E respectul pe care amindoi il datorati lui, copilului, ca fiinta unica, de sine statatoare.
Asa cum e revoltator ca un adult sa aiba acte incerte, situatie neclarificata dpdv legal si domiciliu dupa cum "da soarta" asa e revoltator ( sau si mai si) pentru un minor.


To live a creative life, we must lose our fear of being wrong - Joseph Clinton Pearce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Ai sanse foarte mari sa pierzi custodia.

Daca baietelul locuieste cu tatal lui de cel puin 1 an de zile si daca tatal va dori custodia, are toate sansele s-o obtina ( si pe buna dreptate, copilul are deja o viata a lui acolo, merge probabil la gradinita, daca este ingrijit cum se cuvine iti va fi foarte greu sa dovedesti in instanta ca interesul copilului ar fi sa emigreze cu tine in uk, cu atat mai mult cu cat tatal poate invoca faptul ca ti-ai parasit copilul).

Nu au nici o importanta banii in discutia despre incredintarea minorului (referitor la banuiala ta ca banii de pensie alimentara vor fi folositi pentru plata ratei la locuinta). Tatal poate fi banuit de buna-credinta cand va cere custodia, avand in vedere ca el si-a ingrijit copilul in ultimul timp si ca tu nu mai locuiesti in tara.

Cere sfatul unui avocat bun. Ai nevoie de suport foarte calificat ca sa castigi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

In ceea ce priveste durata, asta poate varia foarte mult.

Daca te intelegi cu tatal copilului cu privire la custodie, divortul poate dura apx 2-3 luni (depinde cand primesti termen, se rezolva in doua infatisari)

Daca nu va intelegeti cu privire la custodie si va trebui sa decida instanta in functie de probele fiecaruia, atunci poate dura si cativa ani.

La fel si costul divortului - daca totul e simplu, va intelegeti si terminati rapid, costa undeva pe la 200 EUR (mai mult sau mai putin in functie de onorariul avocatului). Cu cat se lungeste mai mult, cu atat costurile sunt mai mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

etapele is urmatoarele....prima data se desface casatoria si se incredinteaza copilul unuia dintre parinti, a doua etapa, se deschide sau nu partaj.
1. durata divortului....depinde de cum te intelegi sau nu cu tatal copilului. poate sa dureze 2 luni, poate sa dureze 1 an.
cauti un avocat, te indruma cum sa faci actiunea de divort, se depune iar dupa incep termenele la triubunal.
2. are mari sanse sa obtina custodia...esti in dezavantaj pt ca 1 an ai lipsit de langa copil.
3. depinde de ce onorariu ia avocatul si eventual de cheltuielile de judecata, cine le plateste....eu in actiune solicit ca viitorul fost sa plateasca.
tre sa vii in tara, sa fii tu aici si sa-ti arati interesul pentru acel copil, mai ales ca tu esti cea care deschide actiunea. cauta un avocat bun, nu unul care-ti promite marea cu sarea.

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Daniela,si mie mi-a fost incredintzat copilul prin hotarire judecatoreasca definitiva si irevocabila,asta nu are insa legatura cu stabilirea definitiva in alta tzara!(n-am citit inca linkul pus de tine)

Autoritatzile statului unde te stabilesti vor in mod expres acest document prin care tatal isi da acordul cu privire la stabilirea definitva in strainatate!

Ma duc sa citesc linkul tau!

Dana




www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elifim spune:

Va multumesc din suflet pt sfaturi! Sa iau pe rand... Eu nu cred ca pot fi invinuita ca mi-am parasit copilul, deoarece am plecat pt ca nu ne mai puteam achita datoriile si siguranta caminului acestui copil era serios amenintata. Nu a fost ca Asa as fi dorit eu. Si am fost acasa de craciun si in vara pt vacanta. Asa e nu are importanta averea nu ma intereseaza pt mine ci pt copil. Iar daca voi pierde tot ce eu voi trimite vor fi bagati in banca pt rata si copilul meu va Duce dorul multor lucruri dar mai ales va Duce dorul meu. Pot dovedi ca dupa plecarea mea copilul a mers la psiholog deoarece dorul de mine ii schimba radical comportamentul. Eu as vrea sa ajung la un accord cu fatal copilului ca Asa e normal si firesc intre doua persoane cu putina inteligenta, insa el va dori sa castige custodia deoarece ii este teama ca nu voi mai trimite bani acasa... Si asta ma innebuneste... Ca I-as da orice numai sa imi dea copilul... El insista ca nu doreste divort(pt el e comfortabil Asa) dar nu pot sa continui teatrul asta. Nu mai exista nimic intre noi pt ce sa ne incurcam vietile astfel?! Copilul ar avea mult mai multe oportunitati aici... Mi-e groaza ca il voi pierde... Daca il pierd nu voi avea nici macar dreptul sa-l iau in vacante la mine, fara acordul tatalui nu??? Deci tatal l-a putut ingriji pt ca am trimis eu bani altfel nu isi permite sa plateasca educate lui si casa. Si avocat bun cum gasesc??? Nu s-ar putea sa avem custodia impartita? Sa decida instanta sa faca scoala intr-o Tara si vacantele cu celalalt parinte??? Off scuzati-ma sunt cam incoerenta in ganduri si idei cred ca o iau razna .... Multumesc de support va multumesc mult...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

elifim, de la 1 octombrie cu noul cod civil va exista DOAR custodie comuna, sau ca regula custodie comuna si ca exceptie custodia detinuta doar de 1 parinte dar asta in cazuri in care este pusa in pericol viata, sanatatea copilului de catre celalalt parinte. deci daca sotul este de acord il poate lasa pe cel mic cu tine , sau va puteti judeca in instanta legat de domiciliul copilului, iar instanta va decide in functie de INTERESUL SUPERIOR AL COPILULUI. deci daca tu vei putea demonstra ca ii oferi conditii mai bune acolo, etc ai avea sanse de castig in sensul asta , insa asa cum am spus noul cod civil se aplica de la 1 octombrie, inca nu exista cazuistica si vom vedea deabia de acum incolo cum vor judeca instantele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

propune-i troc: casa/bani contra copil!

unde te judeci? in ce oras?

Mergi la inceput