Am nevoie de sfaturi intr-un caz de divort

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elifim spune:

Multumesc frumos de raspunsuri... Ma bucur ca va fi custodie comuna, iar de demonstrat voi demonstra in timp ca ii este Mai bine aici, dar daca va fi custodie comuna voi putea sa-l iau cu mine in vacante la domicilul meu?
Da de Judecat cazul se va judeca in oras... Daca ma poate ajuta cineva cu un nume de avocat priceput as fi recunoscatoare...... Sunt din galati...este ca voi avea nevoie de martori?? Si ce martori ca noi nu am avut prieteni de familie? Ce ar trebui sa faca sau sa spuna un martor???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Elifim,eu am sa insist pe ce am spus anterior intr-un mesaj1

mergi la biroul pentru straini din orasul unde esti si intreaba ce acte itzi trebuie sa aduci copilul la tine!

Daniela eu am citit linkul pus de tine insa nu exista nicio referire la stabilirea in strainatate!

Poate or fi legile mai permisive acum ,odata ce Romania e in EU,insa eu m-as duce la biroul pentru straini si as intreba ce documente imi trebuie!

Sunt tatzi care nu coopereaza,care nu sunt de acord cu stabilirea copiilor in strainatate,dintr-un motiv sau altul!Deci daca ai nevoie de acordul lui...e destul de dificil!

Au fost cazuri pe forum de mamici care s-au lovit de problema asta,mie personal mi-a fost solicitat un asemenea document ,plus declaratzia actualului sotz cum ca-si asuma raspunderea pentru copil!

Doar biroul pentru straini poate da un raspuns exact!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:


despre martori...toate la timpul lor. nu te grabi!

iar custodia comuna e un minunat prilej sa te santajeze daca vrea bani... si sa te acuze de rapire daca nu-i dai copilul la comanda samd...

mai posteaza 1-2 mesaje. apoi activeaza PM si-ti dau detalii despre cum trebuie sa fie un avocat bun in situatia ta. si, daca am inca 2 confirmari iti dau si un nume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui NinaB


despre martori...toate la timpul lor. nu te grabi!

iar custodia comuna e un minunat prilej sa te santajeze daca vrea bani... si sa te acuze de rapire daca nu-i dai copilul la comanda samd...

mai posteaza 1-2 mesaje. apoi activeaza PM si-ti dau detalii despre cum trebuie sa fie un avocat bun in situatia ta. si, daca am inca 2 confirmari iti dau si un nume.


...ca sa nu mai spunem ca poate fi si cazul de sentimente reale paterne, in conditiile in care el a ingrijit exclusiv copilul in ultima perioada...si sa se trezeasca ca altii decid sau aproba mutarea copilului lui in alta tara, evident el avand posibilitati limitate sa-l mai vada, brrr, n-as vrea deloc sa fiu in pielea lui!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

nu neg...doar ca sentimentele alea paterne pe banii mamei par a fi tare simpatice din unghiul prezentat de elifim.

aia cu decid altii pt tine e oribila pt oricare. mai ales cand altii aia n-au nici timp nici suficiente instrumente sa desluseasca tot ce se intampla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Elifim,eu am sa insist pe ce am spus anterior intr-un mesaj1

mergi la biroul pentru straini din orasul unde esti si intreaba ce acte itzi trebuie sa aduci copilul la tine!

Daniela eu am citit linkul pus de tine insa nu exista nicio referire la stabilirea in strainatate!

Poate or fi legile mai permisive acum ,odata ce Romania e in EU,insa eu m-as duce la biroul pentru straini si as intreba ce documente imi trebuie!

Sunt tatzi care nu coopereaza,care nu sunt de acord cu stabilirea copiilor in strainatate,dintr-un motiv sau altul!Deci daca ai nevoie de acordul lui...e destul de dificil!

Au fost cazuri pe forum de mamici care s-au lovit de problema asta,mie personal mi-a fost solicitat un asemenea document ,plus declaratzia actualului sotz cum ca-si asuma raspunderea pentru copil!

Doar biroul pentru straini poate da un raspuns exact!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit



Multumesc, Dana.

Pe site-ul asta:

http://www.politiadefrontiera.ro/

scrie ca este permisa trecerea frontierei a minorului care:


este titular al unui document de calatorie individual (pasaport sau carte de identitate) si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti, daca parintele insotitor face dovada faptului ca minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila.

Nu mai inteleg.
Unde este informatia cea mai "curata"? Biroul pentru straini se orienteaza dupa alte legi?

Eu o sa am acceptul scris al tatalui, fara indoiala dar, este frustrant ca situatiile astea sint atit de ambiguu descrise.

To live a creative life, we must lose our fear of being wrong - Joseph Clinton Pearce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Este vorba de domiciliul minorului nu de trecerea frontierei.
Sa nu confundam "a trece frontiera" cu "a avea domiciliul in alt stat".

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui NinaB

nu neg...doar ca sentimentele alea paterne pe banii mamei par a fi tare simpatice din unghiul prezentat de elifim.

aia cu decid altii pt tine e oribila pt oricare. mai ales cand altii aia n-au nici timp nici suficiente instrumente sa desluseasca tot ce se intampla.


In orice caz, e vorba ca minorul sa-si schimbe domiciliul si sa se mute in alta tara, in alt mediu, cu un parinte cu care nu a locuit de curand...deci poate ca instanta o sa ceara cat mai multe dovezi si sa ia o hotarare cat mai buna pentru cel mic.

totusi, prin analogie, daca ar fi ramas mama acasa cu copilul si tatal ar fi plecat la lucru, la fel ar fi putut fi banuita mama de sentimente dubioase generate doar de faptul ca tatal trimite banii pentru intretinere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Daniela,te adresezi biroului pentru straini din localitatea unde urmeaza sa te stabilesti!Ei itzi vor spune cu exactitate ce tip de documente trebuie sa prezintzi,pentru a obtzine dreptul de sedere!

Marius a spus bine,una e trecerea frontierei in scopul calatoriei si una este stabilirea domiciliului intr-o alta tzara decit Romania!

pentru trecerea frontierei ai nevoie de o copie dupa hotarirea judecatoreasca definitva si irevocabila,pentru stabilirea definitva in strainatate a miroului,de multe alte documente,printre care si aceasta declaratzie a tatlui!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elifim spune:

Off Asa de complicat e totul...El are sentimente paterne reale nu pot sa neg asta insa este si interes financiar...mi-e frica ca am sa imi pierd copilul... Ma gandesc sa renunt si sa Raman in casnicia asta ca si pana acum de frica ca nu o sa-mi Mai vad copilul... Sunt sigura insa ca atunci cand el va decide sa divorteze nu o sa dea inapoi.... Poate ar fi bine sa stau Asa... sunt la pamant... De as fi avut posibilitatea sa muncesc in tara ... Off de ce trebuie sa fie totul atat de urat si greu in viata?? De ce nu putem face totul sa fie Mai usor prin intelegere reciproca... Ca de aia avem creier si suflet si Mai ales ratiune... Ca sa ne facem vietile Mai usoare...multumesc de raspunsuri sunteti draguti/e ca v-ati facut timp sa raspundeti... Imi cer scuze pt mesajul asta un pic "ravasit"... Simt ca nu traiesc viata mea ci a altei persoane...nu Mai am nimic daca imi pierd copilul... Aici sunt cumplit de singura si vb cu prietenii doar prin mesaje ... Ce viata...
PS- cum activezi PM-ul?

Mergi la inceput