Pufi fericiti de ian-feb 2010 (41)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui dandanaG

si despre iesirea noastra....

plimbare pe malul lacului
apus de soare
un local ff romantic
muzica in surdina
lumanari
mancare f buna
cocktail
desert preparat in fata noastra - nici nu zic cum a fost

a fost mai frumi decat ma asteptam

mami de shugubetz Dragos Andrei




Sa va fie de bine si la mai multe!!!

de Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplicity

Cat despre pedepse-Eu una nu sunt adepta lor , cel putin nu la varsta asta de 1-2 ani, nu stiu ce va fi mai incolo...si eu am prb de genul care ai descris, mai ales faza cu imbracatul,umblatul la laptop(aici consider ca e vina mea din moment ce are acces la el....tu daca ai avea o ciocolata si iti place la nebunie te-ai abtine? daramite un copil care nu stie inca sa se controleze normal ca umbla ) eu una vb cu ea, mai ridic tonul, in ideea sa inteleaga diferenta de vb suav si interdictie....am avut si un moment mai dificil, ajunsa la limita, nedormita cand am ridicat tonul si i-am spus ca eu sunt extra obosita si ca o rog sa nu mai planga(mai exact maraie) ca nu stiu ce sa ii mai fac...mi-a parut f rau si apoi am stat si am analizat...eu obosita, Ariana obosita, care din noi 2 stie sau ar trebui sa stie sa se autocontroleze? normal eu...si am mai observat ca daca eu sunt un parinte care imi tratez copilul cu nervozitate copilul va fi un copil nervos, agitat etc...si de aici decurg multe altele; asa ca incerc sa folosesc rabdacol la maxim si sa ma autocontrolez cat mai mult, am observat pe Ariana ca daca ii vb suav, nu sunt agitata e o dulceata de fetita daca nu e agitata si ea, nervoasa, plange....deci la mine e prb...cand am intarcat-o pe Ariana am spus ca a fost cel mai greu lucru, inca sustin asta dar mai adaug si autocontrolul(numai ca faza cu autocontrolul e pe viata)

m-am lungit, dar sincer asta e parerea mea, nu e nici o intentie de a judeca sau a da rosii...nu sunt in masura...pt ca tu esti mama lui si stii ce vi se potriveste voua, ce crezi tu ca e mai bine pt educatia lui


Mami de Ariana

Motto-ul meu:
"All I know is that I know nothing."




Frumos spus, greu de pus MEREU in practica. Eu sunt relaxata in sensul ca nu mi se pare normal sa tip la copil non stop , sa ii interzic de toate, sa ii aiu toate alea din fata lui, sa nu ii dau acces la nimic etc. Si nici cu laptopul nu tip la el, corect, e vina mea ca il tin undeva unde sa il acceseze, e vina mea ca ii pun filme pe laptop, altfel copilu nu ar fi stiut ce e aia laptop. Eu insa imi pierd rabdarea la chestii murdare pe care le ia in maini si vrea sa le duca la gura , uneori cand se fae ca porcul si pe el si prin jur sau in zilele bigudioase

de Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:

neata


haideti la cafea

-----------------------------------------
Alexandra si Dragos Andrei(08.01.2010)...de acum suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandanaG spune:

neatza!

haideti la o tare si aromata

ms de raspunsuri fetele

eu de fapt ma refeream la momentele in care te sfideaza pur si simplu, cand stiu ca nu au voie, se uita in ochii tai, le zici si ei continua, si asta cateodata, chiar f calm

in nici un caz pedeapsa nu se aplica cand e obosit, bolnav sau sau nu suntem in dispozitie buna atat eu cat si el; eu in general sunt relaxata, nu prea tip, nu prea ii interzic, nu stau in ceafa lui, nici cand ia de pe jos gunoaie nu tip , ii zic pe ton putin mai ridicat(nu stiu cum sa zic)
dar am si noroc de copil cooperant, intelege in general si acum inteleg si eu ce zice, imi place sa cred ca ne intelegem amandoi



Dragos Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandanaG spune:

Citat:
citat din mesajul lui ale1212xa

neata


haideti la cafea

-----------------------------------------
Alexandra si Dragos Andrei(08.01.2010)...de acum suntem


neatza si ms de cafea
ce face tizu'?

Dragos Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexroco2010 spune:

Buna dimineata,

Ma primiti si pe mine la cafeluta?
Ce mai faceti?Astazi e ultima mea zi de vacanta .De luni incep cursurile si Alex va merge la bona .M-am intristat stiind ca vom fi aproape toata ziua despartiti.


Dar asteptam cu nerabdare vacanta de craciun cand venim in Romania.

Roxana mamica de nazdravan Alexandru Lucian Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_g spune:

buna!!

stefan avea de dimineata 3 bubite rosii undeva intre ureche si ceafa si 2 pe clavicula...si m-am intrebat..WTF?!...ca n-are cum la cateva zile dupa ultima zi de febra sa-i erupa ceva....oricum, au si trecut, dar misterul ramane....ciupituri de purici?...sau...in fine..
apoi am avut alte emotii ca i-am observat incisivii de sus negri la baza...am inebunit!!! m-am gandit la vreo 2 lovituri in dinti pe care le are la activ si mi-a fost teama sa nu fie nervul mortificat, ceva de genu, atunci se innegreste dintele.....l-am spalat pe dinti si s-a dovedit a fi o murdarie (pasta de pix, ceva de genu...), m-am linistit...dar deja ma trecusera toate transpiratiile, imi si vedeam copilu marcat pe viata de treaba asta, pt ca ar fi fost afectati si dintii permanenti....

revin, am ceva pe foc

_
mama lui Stefan, pui scump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexroco2010 spune:

De dimineata nici bine nu am reusit sa-mi beau cafeaua ca si Alex a inceput cu poznele .Nu mai stiu cum sa mai mut mobila prin casa sau prin bucatarie ......nu mai stiu ce incuietori sa mai cumpar pt frigider ........deci pur si simplu nu o mai scot la capat .Nici cu pedepsitul nici cu explicatiile nu am rezolvat nimic.Astazi si-a dus scaunul langa dulapul de bucatarie sa urcat pe dulap si-a luat o lingurita din sertar si a inceput cu o mare distractie sa imprastie tot zaharul prin bucatarie .L-am luat de acolo sa potolit 5 minute dupa care a revenit si in timp ce eu ii pregateam micul dejun dece sa nu demonteze el incuietoarea de la congelator ca sa se bage si acolo .................deci nu am rezolvat mai nimic.Cand am zis si eu ca are un moment de cumintenie si va manca sa decis sa se catare pe spatarul patutului si sa se joace de-a stinsul si aprinsul luminii ........daca a vazut ca i-am interzis si asta sa pus pe un urlet de cred ca mi-a trezit toti vecinii d epe strada ...................La voi se intimpla asa ceva ????? Aveti si solutii????

Roxana mamica de nazdravan Alexandru Lucian Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexroco2010

De dimineata nici bine nu am reusit sa-mi beau cafeaua ca si Alex a inceput cu poznele .Nu mai stiu cum sa mai mut mobila prin casa sau prin bucatarie ......nu mai stiu ce incuietori sa mai cumpar pt frigider ........deci pur si simplu nu o mai scot la capat .Nici cu pedepsitul nici cu explicatiile nu am rezolvat nimic.Astazi si-a dus scaunul langa dulapul de bucatarie sa urcat pe dulap si-a luat o lingurita din sertar si a inceput cu o mare distractie sa imprastie tot zaharul prin bucatarie .L-am luat de acolo sa potolit 5 minute dupa care a revenit si in timp ce eu ii pregateam micul dejun dece sa nu demonteze el incuietoarea de la congelator ca sa se bage si acolo .................deci nu am rezolvat mai nimic.Cand am zis si eu ca are un moment de cumintenie si va manca sa decis sa se catare pe spatarul patutului si sa se joace de-a stinsul si aprinsul luminii ........daca a vazut ca i-am interzis si asta sa pus pe un urlet de cred ca mi-a trezit toti vecinii d epe strada ...................La voi se intimpla asa ceva ????? Aveti si solutii????

Roxana mamica de nazdravan Alexandru Lucian Mihail


roco, wellcome to da club!
la fel si cu stefan, doar ca inca nu face pe alpinistul, ca alex al tau, dar cocheteaza. uneori imi imaginez ca ar fi ideal o camera cu un covor moale, peretii capitonati ca la nebuni, nici un fel de colt, tot felul de chestii care sa ii tina ocupati...dar asa ceva nu exista si nici nu-ti poti redecora casa doar ca ai copil mic. asta e! si pe mine ma dispera, desi ma intelege cand ii zic ca nu e voie, doar ca treaba asta de cele mai multe ori il incita si mai tare....teoretic ar fi sa nu ii mai atragi atentia spre obiectul respecti...adica sa nu ii mai tot zici nu e voie la frigider, tot mai interesant va fi pt el sa se duca acolo. dar asta e teoria, practica........ce sa zic...rabdacol!

_
mama lui Stefan, pui scump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandanaG spune:

Citat:
citat din mesajul lui ana_g

Citat:
citat din mesajul lui alexroco2010

De dimineata nici bine nu am reusit sa-mi beau cafeaua ca si Alex a inceput cu poznele .Nu mai stiu cum sa mai mut mobila prin casa sau prin bucatarie ......nu mai stiu ce incuietori sa mai cumpar pt frigider ........deci pur si simplu nu o mai scot la capat .Nici cu pedepsitul nici cu explicatiile nu am rezolvat nimic.Astazi si-a dus scaunul langa dulapul de bucatarie sa urcat pe dulap si-a luat o lingurita din sertar si a inceput cu o mare distractie sa imprastie tot zaharul prin bucatarie .L-am luat de acolo sa potolit 5 minute dupa care a revenit si in timp ce eu ii pregateam micul dejun dece sa nu demonteze el incuietoarea de la congelator ca sa se bage si acolo .................deci nu am rezolvat mai nimic.Cand am zis si eu ca are un moment de cumintenie si va manca sa decis sa se catare pe spatarul patutului si sa se joace de-a stinsul si aprinsul luminii ........daca a vazut ca i-am interzis si asta sa pus pe un urlet de cred ca mi-a trezit toti vecinii d epe strada ...................La voi se intimpla asa ceva ????? Aveti si solutii????

Roxana mamica de nazdravan Alexandru Lucian Mihail


roco, wellcome to da club!
la fel si cu stefan, doar ca inca nu face pe alpinistul, ca alex al tau, dar cocheteaza. uneori imi imaginez ca ar fi ideal o camera cu un covor moale, peretii capitonati ca la nebuni, nici un fel de colt, tot felul de chestii care sa ii tina ocupati...dar asa ceva nu exista si nici nu-ti poti redecora casa doar ca ai copil mic. asta e! si pe mine ma dispera, desi ma intelege cand ii zic ca nu e voie, doar ca treaba asta de cele mai multe ori il incita si mai tare....teoretic ar fi sa nu ii mai atragi atentia spre obiectul respecti...adica sa nu ii mai tot zici nu e voie la frigider, tot mai interesant va fi pt el sa se duca acolo. dar asta e teoria, practica........ce sa zic...rabdacol!

_
mama lui Stefan, pui scump



daa..... e din ce in ce mai grele...

de ex m-a omorat cu scrisul, si are tendinta sa scrie pe mobila sau pe cuvertura de pe pat desii stie f bine ca nu are voie
azi targe o linie pe pat, ii zic nuu mami acolo ca stai la colt, si mai trage doua linii

bine ca nu se catara, nu are acces dacat la unele sertare , celelalte sunt blocate iar congelatorul nu il tenteaza inca

atunci cand se aduna asa mai multe si nu are stare si ii tot interzic, ca sa nu ajungem la crize de isterie eu ma fac ca nu il mai vad - ca sa nu il mai cert iarasi, il strig si ii distrag atentia cu altceva ( de ex ii pun cantecele la laptop sau ii dau o jucarie mai noua- ieri i-am cumparat pasta de modelat, va dati seama ca nu modeleaza el dar ii place sa se joace si sa o rupa bucatele )
cel putin il tin linistit putin si se simte si el bagat in seama ptr ca am observat ca face asa mai mult atunci cand am treaba si nu pot sa ii acord atentie

sper ca s-a si inteles ceva din ce am vrut sa spun fug sa fac de mancare

Dragos Andrei

Mergi la inceput