Pufi fericiti de ian-feb 2010 (41)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Citat:
citat din mesajul lui dandanaG

si despre iesirea noastra....

plimbare pe malul lacului
apus de soare
un local ff romantic
muzica in surdina
lumanari
mancare f buna
cocktail
desert preparat in fata noastra - nici nu zic cum a fost

a fost mai frumi decat ma asteptam

mami de shugubetz Dragos Andrei


Sa va fie de bine iesirea!
Am uitat cum e sa iei masa in liniste, de lumanari si apus ce sa mai zic.

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Nyny de unde atatea rosii...eu as zice BRAVO BRAVO BRAVO , la o adica cate ai tu in suflet cred ca numai cine trece prin asta intelege, pai tu mergi mereu la servici, copii tai micuti stau cu mamaia, e greu sa nu stii chiar ce se intampla mereu in casa, sa stii ca nu poti fi tu prima care aude un cuvant nou, faptul ca trebuie sa faci compromis, sa tolerezi(vai ce bine stiu chestia asta) , e un sentiment groaznic sa vrei sa spui ceva dar nu spui ca sa nu il jignesti pe celalalt(asta e arta diplomatiei)....ce vroiam sa iti spun e ca indiferent de ce decizii luati in calitate de parinti in privinta copiilor nimeni nu are de ce sa dea cu rosii, pana la urma noi cei din exterior suntem si subiectivi pt ca privim solutia din prisma noastra, din felul in care noi suntem si percepem situatia....dar luarea unei decizii (la cum esti ca si persoana-cel putin din cate povestesti) indiferent cum e cred ca nu e luata in pripa....esti o mamica f buna si copii tai te inteleg si cred ca inteleg si deciziile pe care le luati(din felul in care se manifesta dupa "pedeapsa") .

Mie imi place f mult de tine si imi plac toate mamicile pt ca fiecare isi creste copilul asa cum considera ele ca e mai bine, nu e usor sa fii mamica, sa stii sa treci peste tine ca sa fii langa copil, sa stii sa te autocontrolezi , sa stii sa suporti unele lucruri pt ei, sa uiti de oboseala, durere, timpul tau ca sa fii langa un copil....si asta fiecare dintre noi o facem asa cum fiecare stim si putem


Mami de Ariana

Motto-ul meu:
"All I know is that I know nothing."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Ruxita, eu una m-am speriat cand am citit postarea ta, m-am gandit la ce s-ar fi putut intampla cu Kay in timp ce dormea Ela, daca spui ca era singur....


Mami de Ariana

Motto-ul meu:
"All I know is that I know nothing."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

M-ai am un pic de recuperat si revin...acum imi pregates sotul de plecare


Mami de Ariana

Motto-ul meu:
"All I know is that I know nothing."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Ruxita stiu de faza cu casting, am mai auzit...de fapt tot ei castiga(ca si tu dai ceva bani inainte)...dar no Kay fotomodel are cu ce sa se laude mami


Mami de Ariana

Motto-ul meu:
"All I know is that I know nothing."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Citat:
citat din mesajul lui dandanaG

si despre iesirea noastra....

plimbare pe malul lacului
apus de soare
un local ff romantic
muzica in surdina
lumanari
mancare f buna
cocktail
desert preparat in fata noastra - nici nu zic cum a fost

a fost mai frumi decat ma asteptam

mami de shugubetz Dragos Andrei
Nu trebuie sa spui ca se subintelege fff frumos ...la cat mai multe iesiri de acest gen

Cat despre pedepse-Eu una nu sunt adepta lor , cel putin nu la varsta asta de 1-2 ani, nu stiu ce va fi mai incolo...si eu am prb de genul care ai descris, mai ales faza cu imbracatul,umblatul la laptop(aici consider ca e vina mea din moment ce are acces la el....tu daca ai avea o ciocolata si iti place la nebunie te-ai abtine? daramite un copil care nu stie inca sa se controleze normal ca umbla ) eu una vb cu ea, mai ridic tonul, in ideea sa inteleaga diferenta de vb suav si interdictie....am avut si un moment mai dificil, ajunsa la limita, nedormita cand am ridicat tonul si i-am spus ca eu sunt extra obosita si ca o rog sa nu mai planga(mai exact maraie) ca nu stiu ce sa ii mai fac...mi-a parut f rau si apoi am stat si am analizat...eu obosita, Ariana obosita, care din noi 2 stie sau ar trebui sa stie sa se autocontroleze? normal eu...si am mai observat ca daca eu sunt un parinte care imi tratez copilul cu nervozitate copilul va fi un copil nervos, agitat etc...si de aici decurg multe altele; asa ca incerc sa folosesc rabdacol la maxim si sa ma autocontrolez cat mai mult, am observat pe Ariana ca daca ii vb suav, nu sunt agitata e o dulceata de fetita daca nu e agitata si ea, nervoasa, plange....deci la mine e prb...cand am intarcat-o pe Ariana am spus ca a fost cel mai greu lucru, inca sustin asta dar mai adaug si autocontrolul(numai ca faza cu autocontrolul e pe viata)

m-am lungit, dar sincer asta e parerea mea, nu e nici o intentie de a judeca sau a da rosii...nu sunt in masura...pt ca tu esti mama lui si stii ce vi se potriveste voua, ce crezi tu ca e mai bine pt educatia lui


Mami de Ariana

Motto-ul meu:
"All I know is that I know nothing."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Mirela de capitol nou, cred ca era o scumpa Mara la faza cu cosul, fetita harnicutza




La multi ani Happyela

Sa ai parte de tot ce iti doresti tu



Mami de Ariana

Motto-ul meu:
"All I know is that I know nothing."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:




Loredana, Mire, Ana, Dandana, Simply va multumesc din suflet

Ale1212xa, Loredana si sper treceti cat mai repede de perioada asta nelinistita.

Mire multumim pt noul capitol. Draga de Mara... ce ajutor are mami la shopping. Se antreneaza pt mai tarziu... sa-i dai si un card sa-l fluture in aer.

Dandana foarte romantica iesirea voastra. Repetir... ca suna bine. Despre coltul de rusine...si David stie de el, il "amenint" cu el cand e rautacios cu Mara (o trage de par, sau o loveste, musca samd) dar nu sta decat max 10 sec. Pedeapsa asta e valabila pt amandoi cand nu ma mai inteleg cu ei si devin violenti. E un fel de time out.



Sa aveti o noapte buna.





Mamica fericita de Mara si de David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Citat:
citat din mesajul lui Loredana71

Nyny,desi nu te cunosc personal,stiu ca esti o mama buna,intotdeauna mi-a placut cum scrii si cum procedezi cu copiii tai...Din punctul meu de vedere,esti de felicitat pentru cum ai reactionat cu Mara,mi se pare mare lucru,chiar daca pe moment a fost induiosator,sigur ca i-a trecut imediat insa a invatat ca in viata lucrurile nu se petrec intotdeauna exact cum dorim.eu zic sa nu iti faci mustrari de constiinta pentru episodul asta,ca e unul pozitiv,e musai sa judecam si cu creierul cum ne comportam cu copiii,nu doar cu inima...


In alta ordine de idei,va citesc,nu imi vine sa scriu,sunt cam aiurea,nu ma mai linistesc si eu odata

Va pup!

Lara


Nyny subscriu si eu la ce zice Loredana. Personal te apreciez pt felul in care iti cresti micutii si repet, sper sa am si eu puterea la un moment dat sa gestionez situatiile de genul asta asa cum ai facut-o tu.

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)



Subscriu si eu si la mesajul initial si la subscriere!
Eu te admir si nu mi se pare nimic de dat cu rosii la cum ai procedat cu Mara. E important sa va pastrati credibilitatea si e important si pentru ea sa invete o lectie de acasa ca viata le da tuturor destule si grele...

de Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

nyny, da ai o scuza serioasa... generatiile mai in varsta sunt mai severe cu copiii, intre timp lucrurile s-au schimbat si copiii sunt educati intr-un spirit mai liber... cat despre dependenta, mai tineti minte cand ma plangeam ca nu pot face 2 pasi de-acasa ca urla ala micu la usa de cum plecam pana eram inapoi acasa? lucrurile s-au schimbat radical... acum nu am nicio problema sa las copiii singuri acasa... ba chiar azi... m-am dus sa platesc taxele si vin eu acasa... sunt la interfon nu-mi raspunde nimeni, intru in bloc deschise vecina nu-mi raspunde nimeni la usa... am crezut ca innebunesc... singura explicatie plauzibila era ca s-a intamplat ceva grav si Ela a chemat o ambulanta si nu a avut timp sa lase niciun bilet in usa... am inconjurat blocul am zis ca hai poate au iesit undeva pe alee, m-am dus la magazin sa intreb vanzatoarea daca nu i-a vazut ... n-a vazut nimeni nimic... revin acasa cu gandul sa daram usa (n-aveam chei, n-aveam telefon)... strig in disperare Ela-ELa... iese somnoroasa in balcon ca ce vreau ... adormise si frate-su se juca singurel prin casa....



--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)







Moama ce zi plina!

Bafta multa si maine!

de Yannis

Mergi la inceput