Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (45)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:


Buna ziua si de la noi!

Doar ce am ajuns acasa si suntem efectiv topiti de caldura asta care nu mai are a pleca de pe strada mea.Eduard deja doarme iar eu m-am oprit direct la calc sa vad ce s-a mai vb in absenta mea nu de alta dar, sa nu-mi scape ceva.Trebuie sa merg sa fac supica pt printisor si un gratarel cu salata pt mine ca ma incearca o foameee.
Pe mai tarziu mamici scumpe!

Ally , Mami fericita de bebe Eduard Andrei !!! (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

A...la asta te refereai...

Ce ziceam eu era ca vreau storcator sa ii dau sucuri des..sa il invat sa bea sucuri naturale..In nici un caz in loc de apa...nici nu ar tine de sete cred ca na,sunt dulci...

Deci nu vreau sa ii dau numai sucuri..ma gandeam pe viitor cd va fi mare cred ca este ok sa vrea un suc natural in casa decat cine stie ce prostie din comert..dar este greu sa il inveti,ei sunt pofticiosi,poftesc eu om mare dar apoi ei..



Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

yasmi pai orarul ca la carte e cu mesele la 6, 10, 14, 18, 22 dar cred ca mai presus de asta e cum simte lucas sa manance. ai incercat tu sa ii distantezi putin mesele? daca nu vrea, eu zic k nu are nimic sa pape la 3 ore, daca asa i se face lui foame

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

aha lalely am inteles.

cris...esti mai ok astazi??? nuuu nici gand sa isi distanteze masele...decat daca doarme mai mult sau noaptea cand are pauza de la 21-22 cand e ultima masa pana dimi la 6-8 . eu nu cred in "orarul ca la carte" pt ca bebelusii nu sunt stas, dupa carte. vroiam sa vad ceilalti bebelusi ce program de masa "personalizat" au.


mamica implinita de fetita (2007) si baietel (2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

yasmi da, azi mult mai bine, maine sper sa fiu si mai si nici luca al meu nu are programul ca la carte in prima parte a zilei, adica prima masa in loc de ora 6 dim e la 8, 8 30, masa de la 10 e pe la 10 30, 11 si pe urma la 14, 18 si 22, uneori ultima masa e putin mai devreme adica 21 30, 21 40, in functie de dispozitia lui de moment. asta cu cartea e orientativ dar pana la urma tot bebelusul isi fixeaza ritmul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:


Lavinia, Eduard este la inceput de diversificare sa sp asa dar, pt noi asta a fost intotdeauna ”o problema”.Cere de mancare fix dupa 3 ore,zici ca este setat iar daca nu i dau sau incerc sa-l amagesc cu apa face un show de ma stiu toti vecinii.Drept urmare cum se apropie ora de papa eu ma pregatesc...Singura exceptie este atunci cand doarme,ca acum de ex. a papat la ora 11 si la ora 14 treb sa pape dar a adormit.

Ally , Mami fericita de bebe Eduard Andrei !!! (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:


Simonelu, ma bucur ca ti-ai facut timp si ai mai intrat la o vorba!Asa rau imi pare ca nu te ajuta nimeni cu puiutii si cu,casa.Este de inteles ca mereu esti super ocupata si banuiesc ca si obosia in acelasi timp.
Roxy, ce iaurt i-ai dat Anastasiei? Ma bucur ca”operatiunea” de astazi s-a declarat un adevarat succes...deci stii cum sa o pacalesti pe viitor.
Madutz,m-am lamurit cu toate ideile, multumesc oricum!Ce mai face Cristi? Nazbatii ceva?
Strumpitz, este si aici magazinul Gatta, deci pot cauta ceea ce-ti doresti si poate avem timp sa le primesti in timp util.
Scrish, va-ti decis daca il operati pe Luca pt frenul lingual??

Ally , Mami fericita de bebe Eduard Andrei !!! (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Dragele mele
profit de somnicul bun al lui Petru sa ajung la zi si sa va mai scriu. Azi am fost pana la spital (adica la clinica mea, sa-mi vad colegii) si a fost tare placut.
Strumphi, libraria noastra preferata este Carturesti, in centru chiar langa Cinema Patria; este o librarie minunata si are in spate o zona mare pentru copii. Au carti in romana, in engleza, multe de povesti, parca si CD-uri dar nu m-am uitat cu atentie daca bilingve. E greu sa alegi carti de povesti - sunt asa multe! Eu am luat doua, bazandu-ma pe urmatoarele criterii: sa fie povesti cunoscute, sa nu fie rezumate de povesti (exista si din astea ) si sa aiba imagini frumoase, clare si frumos colorate.
Roxy - lapte de vaca nediluat nu poti da, dar branza de vaci contine lapte modificat prin preparare, in care proteinele care pot da alergie au fost hidrolizate prin fierbere. Sa stii ca e f buna cartea lui Capraru!
Madutza - bravo nasica! Si noi anul asta o tinem tot intr-o petrecere, mai avem un botez peste 3 saptamani
Scrish, Yasmi, si eu imi fac probleme cu orarul meselor, fiindca Petru mananca acum 8-12.30-15.30-18.30-22 (5 mese mereu, cu unele variatii). Culmea este ca vorbeam chiar zilele trecute - la el nu se cheama neaparat alaptat "la cerere" fiindca el nu a mai ajuns de mult sa ceara cu adevarat (adica sa planga de foame). Eu ii dau pur si simplu la orele pe care le-am experimentat ca fiind optime ptr el; dar acum la diversificare si eu ma gandeam ca ar trebui sa trag a doua masa un pic mai devreme...
Scrish azi mi-a venit si mie blenderul Philips recomandat de tine (comandat la Domo online dupa ce l-am vazut live), sunt ffff incantata!

Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Ally ce inseamna ca "Eduard este la inceput de diversificare" - ce i-ai dat?

Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisucmic

Ally ce inseamna ca "Eduard este la inceput de diversificare" - ce i-ai dat?

Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)
Pisuc, am inceput cu supica de legume care ii place maxxxim! Am fiert cartof,dovlecel si morcov si i-am pasat doar dovlecelul. O tinem asa pt cateva zile si treptat introducem altceva si altceva pana crestem mari. Petru cum se impaca cu acel ”covoras” cu animalute pe el de la Ikea? Il are si eduard dar, s-a plictisit de el si nu sta acolo nici daca pun toate jucarelele. Un mare pt printisor si mamicuta lui!

Ally , Mami fericita de bebe Eduard Andrei !!! (02.04.2011)

Mergi la inceput