Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (45)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Citat:
citat din mesajul lui georgyiuly

Ally..despre diversificare...iti va da pediatra listuta cu ce trebuie sa incepi.
Nu cred ca borcanele sunt promovate,doar ca sunt accesibile la pret si se apeleaza la ele din comoditate sau de ce accepta copilul.

Ideea de diversificare este cam aceiasi: se incepe cu piureul de legume (morcov,dovlecel,cartof)...ori toate impreuna fierte si pasat doar morcovul in prima saptamana,urmat de dovlecel,apoi cartof.Ulterior de introduc restul de legume pe rand la piureul de legume initial sau se fac diferite combinatii.Aici se recomanda o saptamana intre legume(depinde de pediatru cred).Diferenta aici este ca se amesteca carnita de la inceput in supa de legume(omogenizat sau liofilizat).
Eu liofilizatul/omogenizatul il folosesc pana va incepe sa manace bine bebe,cred ca dupa 7 luni incep sa-i fierb carnea si o pasez.Imi e mai usor sa-i pun jumatate de boranas de carne decat sa-i fierb(comoditatea mea)!

Fructele (in lista pediatrei mele) de recomanda dupa masa de legume...mar,para,banana(in fiecare saptamana introdus un fruct nou).Eu ii fac masa separata la 10 ca mi se pare mai bine asa.Eu folosesc borcanele plasmon...pt ca fructa pasata mi-a refuzat-o.nu stiu de ce dar lui Sebi i se par acre fructele din piata asa ca prefer sa manace la borcanel decat deloc.




Georgiana

mami de Giulia (12.03.2009) si Sebastian-Andrei (14.03.2011)
Giulia si Sebastian!

Povestea nasterii Giuliei!
Multumesc muuult Gyorgy!!! La ultima vizita a noastra la pediatr(acum 2 luni) ni s-a sp ca de la 4 luni sa incepem cu suculet din orice fruct, mai putin cele rosii iar la cap mancarica a zis ca o sa vb mai multe la viitoare intalnire(respectiv sapt viitoare) dar, ca pot opta pt borcanelele de pe piata pt ca sunt special concepute pt cei micuti. Am ramas in stare de soc pe moment...In fine....spor la varuiala pt acest week.

Ally , Mami fericita de bebe Eduard Andrei !!! (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralukab spune:

Multumim pentru Like-uri!!!

Pisuc, este cam singura cresa! In sensul ca arata foarte bine si este singura din cate am vazut in zona mea unde l-as da pe Vladut. Este foarte frumos si curat totul. As recomanda-o oricand pentru copii peste 1 an, poate 1 an jumate. Impresia pe care mi-au lasat-o mie este ca nu prea au experienta cu copii atat de mici ca Vladut. Oricum, merg luni acolo sa vb cu una din asociate si vedem. Am inteles ca de la 1 sept le-au mai venit 2 copii mai mici, cam ca Vladut, si o fetita de 4 luni.
M-am vazut in seara asta si cu o doamna (bona) care mi-a lasat o impresie foarte buna.
Sper sa facem alegerea cea mai buna in final.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralukab spune:

Si mai vroiam sa te intreb, Pisuc, referitor la apa / ceai, cam cat ar trebui sa bea? Vladut rar bea din biberon cativa ml iar din canita din aceea cu cap moale nu cred ca ajunge sa inghita mai mult de cateva picaturi. I-am dat o canita din asta de la Avent (6+) dar mai mult se joaca cu ea. Ma consolez ca macar se invata cu manerele canitei. Ar trebui sa ii dau apa cu lingurita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Draga Raluka, moasa mi-a zis ca apa/ceai (de anason, fenicul) trebuie dat la cerere dupa ce nu mai completez masa cu laptic, probabil cam 150-200 ml/zi (dar oricum, la cerere, deci nu mi-a zis o cantitate fixa...)
Scuze ca-mi dau cu parerea, dar parca tot o bona ar fi mai buna daca ar fi sa aleg eu; cresa vine cu multe inconveniente la varsta asta: boli de la alti copii, control mai dificil al situatiei (mese, somn...), greu sa se ocupe atat de atent de fiecare copil in conditiile de cresa! Oricum, sper sa alegi cel mai bine pentru Vladut si pentru linistea ta!

Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Ally, m-a socat pediatra ta cu borcanelele... asta pare ultima reduta in materie de diversificare, fiindca n-ai niciun control asupra ingredientilor, conservanti sau alte E-uri; eu le-as folosi doar in vacante, dar in niciun caz in viata de toate zilele
Daca vrei sa-ti simplifici viata, poti merge pe gatit mai mult o data si pus la congelator, uita-te tot pe linkul de mai sus - e un capitol intreg de freezing si stocare. Apoi scoti cubuletele din congelator si doar le pregatesti putin pe loc.

Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

ally si eu folosesc multe produse melin, plasmon trimite de mami meu sau de socrela din IT. deex am in permanenta in casa borcanase de carnita de manz/vita/pui/peste iar cand sunt pe fuga amestec in piureul de legume si gata papa. piureul de legume il fac de pe o zi pe alta. si mai am tot timpul in casa cateva borcanse nestle de fructe sau legume in caz ca tre sa plec undeva si nu am cum sa iau gata pregatit de acasa. eu nu sunt impotriva lor, dar nici datul borcanasului zilnic nu sunt de acord.


mamica implinita de fetita (2007) si baietel (2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisucmic

Ally - noi am fost ieri la moasa dupa ale carei recomandari de diversificare ma voi lua. Mi se pare ca a explicat foarte clar si frumos lucrurile. Scopul diversificarii este sa ajungem ca la 1 an Petru sa manance "cu noi la masa", adica mancare normala (sanatoasa ). Regula "de trei simpla" a diversificarii este ca de fecare data cand adaugi ceva (o singura chestie noua o data) sa dai 3 zile fara o alta noutate (dar in paralele cu chestii introduse inainte) ptr a fo sigura ca nu face alergii.
Vom incepe cu 3-10 lingurite de piure legume (morcov probabil; cantitaea evident depinde de cat vrea el) - noi alegem sa incepem cu legume, nu cu fructe; dupa 3 zile incepem si la o a doua masa cu o cantiate similara de mar; dupa inca 3 zile adaugam sa zicem telina la morcov etc etc. Cand ajungem la 100 g de alimente noi la o masa nu-i mai dau completare laptic, dar in schimb trebuie hidratat cu apa sau ceai. Poate manca la o masa pana la max 200 g mancare. Ii pot da absolut orice, cica e un consens de anul trecut care infirma ideea ca exista alimente de introdus la 6 luni, altele la 8 sau 9 sau 10 luni. Cu exceptia sarii, zaharului, mierii, laptelui de vaca, albusului si capsunilor, ii putem da orice si in orice ordine avem noi chef; ideal cat mai bio. Cerealele sunt de linia a 3-a sa zicem, adica nu ne inghesuim cu ele de la inceput. De la 100 g piure pot adauga in el carnita, galbenus; uleiul de masline sau untul e f bun ca sa fie si aport de grasimi.
Sper sa iti fie de folos (si tie si altora dintre voi care incep curand diversificarea). Noi peste vreo 2 saptamni incepem sa ne invatam cu lingurita si scaunul, asa, in joaca

Pupaturi multe!


Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)


tare mi-ar mai placea sa am asa o persoana care sa ma indrume pe aproape!! mi se pare cea mai ok schema de diversificare si fff realista. iar cele maxim 200 gr la o masa sunt arhisuficiente pt stomacelul lor.


mamica implinita de fetita (2007) si baietel (2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

pt cine cauta produse plasmon sunt si aici pe site http://www.dinodany.ro/produse-plasmon-bio-c-7.html de comandat....


mamica implinita de fetita (2007) si baietel (2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

buna seara dragelor
multumim pt urari, am fata mare si vaccinata ne laudam cu vreo 8 kg jumate dupa cantarul pediatrei, 8 kg dupa al meu..eu sper al meu sa fie bun ca o vreau mai slabuta si aproape 70 cm..

am o mare apreciere pt cele care nominalizati sarbatoritii zilnic, eu nu apuc niciodata spre rusinea mea sa verific si sa urez bebelusilor nostrii cele meritate

in rest toate bune, a insistat cu prevenarul pt amandoi tinand cont ca incepe vlad gradi..nu stiu ce sa fac, sotul nici nu vrea sa auda .. stiti cumva daca in afara e in schema obligatorie acest vaccin ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

of of diversificare asta..

intreb si eu fetele care spuneati ca ati primit recomandare sa nu dati cereale, ci sa bagati direct orez/gris..cum procedati ? asta inseamna ca fierbi efectiv orezul si-l blenduiesti ? ca si cerealelle mele sunt tot orez, doar ca sunt speciale de bebe si mai au si certificat bio pe ele,..ceea ce mie personal mi se pare mai ok..ca nu s-or lua toate certificarile astea pe spagi, ca doar nu e romania peste tot..eu zic ca totusi sunt ceva mai controlate aceste produse si de ce nu sunt atunci mai bune decat orezul care cine stie pe unde a crescut si cu ce chimicale tratat ?

la fel si cu borcanasele..de ce spuneti voi ca va oripilati ? eu le vad mai safe decat carnea/legumele din comert care sunt pline de aditivi,hormoni de crestere, chimicale si mai stiu eu ce..nu stiu ce sa mai cred, mi-e frica sa mai cumpar cate cate ceva daca ma credeti, si 100% de la tara nu putem face fata, desi lui vlad inca ii gatesc separat cu carnita de tara/legume cat putem..
oare aceste produse care totusi sunt verificate si certificate si care sunt pt un segment pretentios ca sa zic asa, ca daca ar aparea ceva probleme ar fi mare tam tam..sunt asa nocive ? sau mai nocive decat ce gasim in comert ? oare toate dintre voi aveti de la tara din sursa sigura carnea/fructele/legumele ? ca si taranii folosesc chimicale acum,. deci daca cumperi din piata nu ai nici o garantie..
eu nu stiu ce sa mai cred..
mi-am adus aminte, happines tu spuneai de un pui la caserola fara aditivi ? esti sigura ca nu e doar o eticheta ? adica stii asta din surse mai sigure sau doar ce se lauda ei pe eticheta ?

va pup si astept pareri

Mergi la inceput