Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (45)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:



Pisuc,scumpa m-ai inteles gresit ! Nu am zis ca sunt PRO spuselor pediatrei dar nici contra. Noi v.om incepe binenteles cu papica si suculete facute in casa de mine si sincer iti sp abia astept. Nu sunt de acord nici cu mancarica pastrata la congelator...prefer sa fac pt 2-3 zile si sa o pastrez la frigider de cat sa o congelez care firesc isi pierde din proprietati. Multumesc mult pt schema voastra de difersificare...mi se pare suuuper practica si cu siguranta si eficienta!

Ally , Mami fericita de bebe Eduard Andrei !!! (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

miki felicitari pentru cresterea andrei, e fata mare

pisuc imi place tare tare mult ce ti a spus moasa despre diversificare, mi se pare de un extraordinar bun simt! dar citind ce scriai tu si tocmai intrand pe wholesomebabyfood iar am dat peste alimente care nu trebuie introduse pana la o anumita varsta pai daca e consens de anul trecut si de unde erau atat de drastici cu recomandarile categorice ca ceva nu se introduce pana la nu stiu cate luni, de ce nu actualizeaza informatiile pe site-uri? asta ca sa innebunim noi putin mai mult tot cautand informatii si comparand sfaturile primite de la pediatrii nostrii

asta imi intareste inca odata ideea ca nimic nu e batut efectiv in cuie si ca pana la urma trebuie sa facem ce simtim ca e bine pentru puii nostrii evident respectand regulile generale de bun simt.

ps: cred ca ar trebui sa o inviti pe moasa ta la intalnirea de pe 24

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Dragele mele
Cafea muuuuulta pentru toata lumea (decaf ptr mine!)
ma bucur ca v-a placut ce mi-a povestit moasa mea.
Scrish - ai vazut ca daca te uiti pe 5 site-uri sau carti sunt diverse recomandari: unii zic banana mai tarziu, altii zic banana la inceput etc. Impresia mea e ca daca mentii aceasta prudenta cu 3 zile de testare, va fi ok. Ne-a mai zis ca e ok si cu sucul de portocale, ceea ce ai vazut ca cica si belgienii propovaduiesc... Evident n-am mai zis chestii clare tip NU nuci sau alune...
Miki - eu sunt contra borcanelelor ca mod cotidian de hrana, dar nu la modul demonizarii lor! Am vazut zilele trecute pe HBO filmul FoodInc, nu stiu daca l-ai vazut, te ingrozesti pur si simplu ce ni se da de mancare in supermarketuri, si asta e intr-o tara ca America, unde teoretic lucrurile sunt bine controlate si sunt multe asociatii de consumatori... plus ai vazut cum se vindea in Obor cal in loc de vita... Eu sunt ingrozita (mai ales ca in Romania cred ca e si mai multa smecherie; in plus borcanelele vin de la firme mari care ar vinde-o si pe mama ca sa faca profit...nu vreau sa par excesiv de cinica dar asa cred ca s-a ajuns). Noi avem sau putem lua carne bio, oua bio, si voi incepe sa iau si fructe si legume bio (am gasit de exe site-ul cosuldelegume.ro de care am auzit numai de bine). E problema asta ca sunt numai de sezon, dar asa e si normal, nu? De-asta vreau sa congelez.
Cu orezul si grisul nu stiu inca sa-ti raspund, cred ca le blenduiesti, oricum imi daduse ca exemplu si mamaliguta ca fiind posibila (evident un pic mai incolo cand ajung la cereale, inca o data - ideea e ca nu merita date de la 6 luni).
Ally draga - cu pierderea proprietatilor la congelare sunt multe pareri contradictorii, nici eu nu stiu ce sa cred, dar inclin spre pro...

Va pup pe toate, fug sa dau laptic - azi a fost prima dimi cand l-am gasit pe Petru la 7.30 intors de pe burtica (cum doarme) pe spate asteptandu-ma cuminte si facand felurite pleoscaituri din limbuta

Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanna16 spune:

buna dimi!

am sosit la cafea, caci pisuc a facut o cafea minunata.

mamica fericita de Rebeca Stefania (19.04.2011)

Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns persi spune:

Buna dimineata!!!
Ma abonez si eu la cafeluta lui Pisuc..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xeo spune:

neatzaaa...
Facem bagaje, plecam .Iar.
Acu la Predeal, si la Rasnov, la festivalul Facebook Folk Family
Luca are 4luni jumate si deja am batut Delta si Muntii Neamtului ;))
Halim din mers ,dormim pe unde-apucam ...
Copkilu' n-are nici o treaba.
A,ba da...mai da la ratze cate-o surioara.Prin serpentine

Borcanele am si io in bgaje, dar mai de avarie asa...Adica daca trebuie musai!Si cereale de la Milupa.
Luca baleste mereu, si se vad doi dintisori gata sa sparga gingia.

Cu slabitu'..as zice si io saru'mana de vreo 10kile.Ca acu am ajuns la 80.Da-t-am jos vreo 5.(da' io nu prea fac miscare...)

Acu va pupam....si ne-om mai auzi cand ne intoarcem.(ca-n baza netului de la vodafone, raman cam nevorbita..))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgyiuly spune:

Neata!!! Vin si eu la cafeluta!!!

Miki ...felicitari pt cele 8 kg ale Andrei.Numai bebei cu greutate pe ala noi la odisee.
Fiu-miu e mai "slabut"vad ,la 5 luni avea 7 kg,sunt curioasa luna asta cum sta.

Legat de vaccinuri ..aici Prevenarul(si Infanrix Hexa,ROR,Meningococul C) intra in schema obligatorie,ai mei amandoi sunt vaccinati cu Prevenar(13-ultimul scos pe piata).Aici copii/bebelusii intra repede la crese datorita concediului post natal de 6 luni,asa ca sunt vaccinati de mici.
Giulia nu prea a fost bolnavicioasa si cand a racit a facut forme usoare fara sa fie nevoie de antibiotic.sa vedem acum cand mergem la gradinita cum va fi.





Georgiana

mami de Giulia (12.03.2009) si Sebastian-Andrei (14.03.2011)
Giulia si Sebastian!

Povestea nasterii Giuliei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgyiuly spune:

Bb yasmi...multam pt link-ul cu Plasmon....multe produse de acolo eu nu le-am vazut aici,am sa caut mai bine ca vad o multime de produse!

Georgiana

mami de Giulia (12.03.2009) si Sebastian-Andrei (14.03.2011)
Giulia si Sebastian!

Povestea nasterii Giuliei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Buna dimineata mamici!
Xeo ieri m-am intalnit cu o vecina care a luat vreo 30 kg insarcinasi are fetita de 8 luni,nu mi-a venit sa cred ce tare a slabit de o luna de cand nu am vazut-o eu. Mi-a spus ca aluat capsula de slabit,asa ii spune. oricum rezultatul e spectaculos si e din plante naturale, il gasesti penet mai ieftin. Nu mai stiu daca alaptezi, dar nu e voie sa iei pastilele daca alaptezi. Vreau si eu sa incerc dupa ce termin cu mulsul asta a meu exasperant,mai ales ca laptele s-a diminuat considerabil.
bb_yasmi merci de link si mersi si pt ralukab de informatia cu biscuitii de la auchan . Am tot cautat biscuti fara gluten.
Referitor la borcane,e bine de evitat pe cat posibil folosirea lor si atunci cand e musai folositi de acelea bio. Pediatra noastra ne-a indicat cele de la Hipp. Sunt bio,fara conservanti si aditivi.Ea ne indica sa le folosim si atunci cand vrem sa dam de exemplu carne de vita(pt ca are mult fier) si toata lumea stie ce greu se fierbe carnea de vita.
Si da s-ar putea ca,carnea care o cumparam proaspata de la magazin sa aiba mai multi hormoni si subtante de cat una bio de la borcanas, mai ales cea de pui. De aceea noi am hotarat sa cumparam gaini de la tara ,le portionam carnita mai buna in bucatele mici si in folie la congelator.Deja am facut asa cu o gaina de la soacra. Soacra ne-a promis ca ne strage de la fiecare pasare care o taie ficateii si ii pune lacongelator pt Miriam.
Acuma stiu ca e un pic mai greu ca sa gasesti mancarea asta, dar pentru noi si familia noastra se merita un pic de efort. Nu numai sa mergem la supermarket si sa luam orice de pe raft,ca asa e mai comod.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Buna dimi si de la noi,

Am intrat si eu la apel,se vede ca este weekend si am ajutor...macar asa un pic!!!
Fetelor,ma bucur ca postati informatii primite legate de diversificare,pt ca asa ne inspiram si noi cele care inca nu am inceput..Si eu ca si Pisuc vreau sa debutez sa vad cum reactioneza David,dar asta dupa ce face 5 luni..mai asteptam un pic...
Nu stiu daca va mai amintiti ca eu ziceam ca imi montez sterilet,ei l-am montat saptamana trecuta si ieri am avut sangerare..asa tam nesam fara sa fie ziua de menstra,fara sa dureze...M-am speriat!!
Vreuna dintre voi are montat si a patit asa ceva???
Nu l-am sunat pe medic caci nu a fost decat putin,dar ma ingrijoreaza ca a fost...

Ati auzit de cerealele Organics???Cica se gasesc in Real,Kaufland si ca ar fi foarte ok...(asta ca sa ma bag si eu in seama cu diversificarea..)

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput