Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (45)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralukab spune:

Revin si eu.
M-am vazut cu Viss in parc acum doua zile, are doi bebici superbi, cu niste ochi negri si patrunzatori. Si foarte cuminti. Eu eram cam aeriana din cauza dilemelor mele cu cresa / bona. Oricum, sigur ne mai vedem si mai vorbim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralukab spune:

Legat de biscuiti, eu am luat biscuiti fara gluten, pt bebe de la 4 luni din Auchan. Primi Mesi biscotini biberon se numesc si sunt facuti in Italia de Plasmon. Mie personal mi se par fff dulci asa ca i-am folosit doar de cateva ori. Pe cutie ca sunt pentru pus in bibe cu lapte. Eu i-am amestecat de cateva ori in fructe. A rontait si Vladut vreo 3, i-am dat in mana. Se inmoaie imediat deci nu este pericol de astfixie daca musca din ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralukab spune:

Si am uitat ce era mai important, multumesc tuturor pentru sfaturi si incurajari. Sper sa luam decizia cea mai buna intr-un final.
Ma duc sa vad pozele noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralukab spune:

Si sa nu uit, ne-am inscris la un concurs pe Facebook. Premiul 2 bilete VIP la meciul Romania - Franta. Daca vreti sa ne sustineti si aveti cont de Facebook dati un Like! www.facebook.com/photo.php?fbid=244885735550059&set=o.217133791649113&type=1&theater" target="_blank">aici. Trebuie intai Like! la pagina, adica www.facebook.com/Cresa.Sweet.Baby" target="_blank">aici.
Multumim mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralukab

Si sa nu uit, ne-am inscris la un concurs pe Facebook. Premiul 2 bilete VIP la meciul Romania - Franta. Daca vreti sa ne sustineti si aveti cont de Facebook dati un Like! www.facebook.com/photo.php?fbid=244885735550059&set=o.217133791649113&type=1&theater" target="_blank">aici. Trebuie intai Like! la pagina, adica www.facebook.com/Cresa.Sweet.Baby" target="_blank">aici.
Multumim mult!

Mami de Vlad, 21.02.2011
Am dat LIKEEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!

Ally , Mami fericita de bebe Eduard Andrei !!! (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Raluka, am dat Like, dar asta e fosta cresa, sau viitoarea???
Ally - noi am fost ieri la moasa dupa ale carei recomandari de diversificare ma voi lua. Mi se pare ca a explicat foarte clar si frumos lucrurile. Scopul diversificarii este sa ajungem ca la 1 an Petru sa manance "cu noi la masa", adica mancare normala (sanatoasa ). Regula "de trei simpla" a diversificarii este ca de fecare data cand adaugi ceva (o singura chestie noua o data) sa dai 3 zile fara o alta noutate (dar in paralele cu chestii introduse inainte) ptr a fo sigura ca nu face alergii.
Vom incepe cu 3-10 lingurite de piure legume (morcov probabil; cantitaea evident depinde de cat vrea el) - noi alegem sa incepem cu legume, nu cu fructe; dupa 3 zile incepem si la o a doua masa cu o cantiate similara de mar; dupa inca 3 zile adaugam sa zicem telina la morcov etc etc. Cand ajungem la 100 g de alimente noi la o masa nu-i mai dau completare laptic, dar in schimb trebuie hidratat cu apa sau ceai. Poate manca la o masa pana la max 200 g mancare. Ii pot da absolut orice, cica e un consens de anul trecut care infirma ideea ca exista alimente de introdus la 6 luni, altele la 8 sau 9 sau 10 luni. Cu exceptia sarii, zaharului, mierii, laptelui de vaca, albusului si capsunilor, ii putem da orice si in orice ordine avem noi chef; ideal cat mai bio. Cerealele sunt de linia a 3-a sa zicem, adica nu ne inghesuim cu ele de la inceput. De la 100 g piure pot adauga in el carnita, galbenus; uleiul de masline sau untul e f bun ca sa fie si aport de grasimi.
Sper sa iti fie de folos (si tie si altora dintre voi care incep curand diversificarea). Noi peste vreo 2 saptamni incepem sa ne invatam cu lingurita si scaunul, asa, in joaca

Pupaturi multe!


Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:



Pisuc, multumim mult! Miercuri avem si noi programare la controlul de 5 lui si atunci imi va sp pediatra ce si cum...aici sunt fffffffffffff promovate borcanelele si sigur asta imi va sp. sa fac.

Ally , Mami fericita de bebe Eduard Andrei !!! (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

La multi ani Sophie, Edutu, Albert, Andra!!!


Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgyiuly spune:

Ally..despre diversificare...iti va da pediatra listuta cu ce trebuie sa incepi.
Nu cred ca borcanele sunt promovate,doar ca sunt accesibile la pret si se apeleaza la ele din comoditate sau de ce accepta copilul.

Ideea de diversificare este cam aceiasi: se incepe cu piureul de legume (morcov,dovlecel,cartof)...ori toate impreuna fierte si pasat doar morcovul in prima saptamana,urmat de dovlecel,apoi cartof.Ulterior de introduc restul de legume pe rand la piureul de legume initial sau se fac diferite combinatii.Aici se recomanda o saptamana intre legume(depinde de pediatru cred).Diferenta aici este ca se amesteca carnita de la inceput in supa de legume(omogenizat sau liofilizat).
Eu liofilizatul/omogenizatul il folosesc pana va incepe sa manace bine bebe,cred ca dupa 7 luni incep sa-i fierb carnea si o pasez.Imi e mai usor sa-i pun jumatate de boranas de carne decat sa-i fierb(comoditatea mea)!

Fructele (in lista pediatrei mele) de recomanda dupa masa de legume...mar,para,banana(in fiecare saptamana introdus un fruct nou).Eu ii fac masa separata la 10 ca mi se pare mai bine asa.Eu folosesc borcanele plasmon...pt ca fructa pasata mi-a refuzat-o.nu stiu de ce dar lui Sebi i se par acre fructele din piata asa ca prefer sa manace la borcanel decat deloc.




Georgiana

mami de Giulia (12.03.2009) si Sebastian-Andrei (14.03.2011)
Giulia si Sebastian!

Povestea nasterii Giuliei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgyiuly spune:

Raluka..am dat si eu un Like!!!

Strumphule....ai bifat tot de pe listutza????Cand e plecarea????
Poze noi nu am ca am aparatul foto fara memory card,sotul mi l-a"maritat" si altul tot uita sa-mi ia.Cu telefonul mai fac ocazional dar niciodata nu le descarc

Madutza-bra sa aveti sambata petrecere frumoasa.Sunt convinsa ca o sa fiti niste nasi minunati!!!

Noi avem week-end de varuiala,ne pregatim peretii pt toamna-iarna,pt umezeala care va veni si mucegaiul care speram sa nu iasa.




Georgiana

mami de Giulia (12.03.2009) si Sebastian-Andrei (14.03.2011)
Giulia si Sebastian!

Povestea nasterii Giuliei!

Mergi la inceput